Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Intrebari card VISA

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011
Doresc sa achizitionez un card, urmand sa il folosesc pentru diverse, in principal pe internet pentru retrageri si depuneri la Pokerstars.
Din ce am inteles cel mai simplu ar fi cu un card Visa.

Problema mea e ca sunt total paralel cu tot ce inseamna banci, carduri, comisioane, etc. Deci daca ma poate lamuri cineva cu urmatoarele ar fi super.

1. Ce banca imi recomandati?
2. In momentul in care achizitionezi un card de la o banca, presupun ca ii se asociaza un cont bancar, iar cardul e folosit pentru comunicarea cu acest cont? Suna cretin... dar cum am zis, experienta 0.
3. Am citit la BT si ING despre VISA Electron, dar nu ineleg deloc cum e cu comisioanele. Iti scrie ca platesti 0, si dupa iti da o lista cu ce platesti defapt :| Dpdv al totalului care este de plata pe perioada folosirii unui card, care banca e mai avatajoasa?
4. Cardul VISA Electron este eligibil CFT? Cei de la pokerstars mentioneaza ca nu pot face retrageri pe cardul Visa decat daca este elibigil CFT(credit fund transfer).
5. Pot primi bani prin transfer bancar direct in momentul in care am un card?
6. Ce ar fi de platit la un astfel de card defapt?

Multumesc oricui ma poate lamuri :P

#2
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
Cu un card ING Visa Electron cu cont in lei , il folosesc pentru depuneri / retrageri diferite siteuri poker / pariuri , cumparaturi online , magazine si pentru a primi si trimite bani prin transfer bancar, nu am avut niciodata probleme cu vreo plata sa imi fie refuzata. Cat despre comisioane, platesc ceva de genul 3-4lei/luna dar daca esti student esti scutit de ele.

#3
progressiveM

progressiveM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 26.10.2011

 GaMeR, on 17 septembrie 2012 - 20:53, said:

Cu un card ING Visa Electron cu cont in lei , il folosesc pentru depuneri / retrageri diferite siteuri poker / pariuri , cumparaturi online , magazine si pentru a primi si trimite bani prin transfer bancar, nu am avut niciodata probleme cu vreo plata sa imi fie refuzata. Cat despre comisioane, platesc ceva de genul 3-4lei/luna dar daca esti student esti scutit de ele.

Super. Comisionul ala mai exact pentru ce e? Intretinerea contului? La plati sau la scoaterea/depunerea banilor se percep comisioane? Vazusem pe undeva comision in procente nu mai stiu la ce banca si m-a speriat...
Trebuie ceruta adeverinta dinaia de student si dusa la ei? Intru in primul an si vroiam sa-l fac zilele astea...

Edited by progressiveM, 17 September 2012 - 21:25.


#4
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
Comisionul e pentru homebank si intretinerea cardului care vine odata pe an vreo 15 lei, doar la retragere numerar de la bancomat se percepe comision ceva de genu 1 leu la 200 , 0,5% cred ca e plus ca ai si avantajul sa depui si sa retragi bani pe card la atm la orice ora fara drum la ghiseu.
Da, pentru cardul de student iti trebuie adeverinta poti face o vizita maine sa vezi ce si cum poate ai sanse sa il faci fara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate