Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 

DETOXIFIERE CU REGIMUL OSHAWA

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#73
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008
pe mine nu m-a convins inca niciunul ca acest regim e un total mega bullshit :D dar sunt de accord ca nu trebuie facut in exces(cum il tin unii de cateva ori pe an),si daca totusi e atat de rau pe cat spuneti de ce eu m-am simtit bine ? si nu ma luati cu efectul placebo pentru ca n-am crezut nicio secunda in regimul asta inainte sa-l incep si nici primele 3 zile,defapt pana la sfarsitul lui am fost tot sceptic desi incepeam sa ma simt din ce in ce mai bine.

#74
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Si eu m-am simtit bine dupa Oshawa si chiar in timpul ei, dar cu toate astea, nu-l recomand :).

#75
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View PostA_shot_of_JB, on 28 septembrie 2012 - 11:35, said:

pe mine nu m-a convins inca niciunul ca acest regim e un total mega bullshit Posted Image dar sunt de accord ca nu trebuie facut in exces(cum il tin unii de cateva ori pe an),si daca totusi e atat de rau pe cat spuneti de ce eu m-am simtit bine ? si nu ma luati cu efectul placebo pentru ca n-am crezut nicio secunda in regimul asta inainte sa-l incep si nici primele 3 zile,defapt pana la sfarsitul lui am fost tot sceptic desi incepeam sa ma simt din ce in ce mai bine.
Pai cerealele nu sunt tocmai sănătoase, iar eu am înțeles ca regimul ăsta înseamnă 10 zile doar cereale sub diverse forme + apă. Pe lângă asta, deși postul e sănătos, peste 24 de ore e cam nasol fiindcă organismul își va lua proteinele necesare din mușchi, din moment ce tu nu mănânci proteine timp de 10 zile. Grăsimile și le ia din grăsimea corporală, ceea ce nu e rău. De simțit bine nu e greu, și eu mă simt foarte bine cu 3-4 beri și un pachet de Marlboro, asta nu înseamă că e sănătos. Plus că efectul placebo te va ajuta. Dar consecințele nu văd de ce ar fi pozitive. Evident, dacă faci parte dintre cei care cred că cerealele sunt sănătoase, atunci totul e OK, regimul îți va îmbunătăți substanțial sănătatea și te va scuti de o grămadă de bani.

#76
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Daca un supraponderal care face o pauza de proteine de 10 zile intr-un an, e de rau ?

#77
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010

View Postrichelieu, on 27 septembrie 2012 - 09:50, said:

daca tu o tii 5 zile, esti tare.
In ce sens e severă ?

Cel mai tare e proxtu... mănâncă papară fără pâine, asta e cu adevarat o forţă, oare proxtu în ce poziţii poate sta ? Posted Image

View PostUlpiatraiana, on 26 septembrie 2012 - 17:17, said:

Pentru un om normal este severa.Pentru unul de aici,nu,nu este. http://zen.rinnou.ne...en/sitting.html

Edited by Sir_Johnny, 29 September 2012 - 21:07.


#78
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Supraponderal sau nu, proteinele alea oricum vor fi consumate din organele cele mai putin pretioase, adica muschii scheletali, pentru a pastra sanatoase organele importante. Iar cerealele alea nu ajuta pe nimeni, cu atat mai putin pe un obez care deja probabil ca are rezistenta la insulina, hiperinsulinimie etc.

@Sir_Johnny: ba mai mult, mananc orice fara paine, chiar si slanina, prin urmare pot sta lejer doar in degetul mic, iar daca ma enervez, levitez.

#79
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSir_Johnny, on 29 septembrie 2012 - 20:59, said:


In ce sens e severă ?

Cel mai tare e proxtu... mănâncă papară fără pâine, asta e cu adevarat o forţă, oare proxtu în ce poziţii poate sta ? Posted Image

E severa in primul rand psihic. Nu-ti vine sa crezi cat e de greu sa te resumi la doar 3-4 ingrediente pentru 10 zile.
Cat despre papara......nu-i Asa greu, si eu o mananc de obicei tot fara paine.  La fel si carnea....si chiar si grasimea.

#80
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Astazi, impreuna cu o colega de servici am demarat cura . Dimineata am infulecat :) un baton de tarata de grau, dupa pranz am inceput sa rontai niste orez expandat iar cand m-am intors acasa sotia ma astepta cu un castron de orez fiert . :)
Apa am baut cred ca mai mult de 2 litri.

#81
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 27.12.2010

View Postrichelieu, on 29 septembrie 2012 - 22:58, said:

E severa in primul rand psihic. Nu-ti vine sa crezi cat e de greu sa te resumi la doar 3-4 ingrediente pentru 10 zile.
Cat despre papara......nu-i Asa greu, si eu o mananc de obicei tot fara paine.  La fel si carnea....si chiar si grasimea.
Mda... acum înţeleg de ce e aşa greu pt tine să slăbeşti, deşi ai atâtea cunoştiinţe în nutriţie.

Papara nu se compară cu carnea. Mie mi se face greaţa dacă nu mănânc cu pâine toate mâncărurile moi care nici nu trebuie să le mesteci. Am mâncat papară fără pâine în Turcia şi era să vomit, am mâncat 2 zile 0 carb, dar tot m-am îngrăsat 3 kg. :eek:

#82
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Adevarul e ca in ultimii 3 ani, nu m-am concentrat niciodata suficient de puternic si pentru o perioada suficient de lunga, incat sa slabesc consistent. Sunt gurmand, asta-i realitatea....:). Si nu un gurmand raw vegan...ci unul chiar hedonist. Reusesc in general sa mananc OK in timpul saptamanii, dupa care...imi fac de cap in weekend si anulez astfel toate rezultatele. Dar...asta e. O voi face, intr-o buna zi....:D

#83
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postkos_funny, on 01 octombrie 2012 - 17:44, said:

Astazi, impreuna cu o colega de servici am demarat cura . Dimineata am infulecat Posted Image un baton de tarata de grau, dupa pranz am inceput sa rontai niste orez expandat iar cand m-am intors acasa sotia ma astepta cu un castron de orez fiert .
Apa am baut cred ca mai mult de 2 litri.
A doua zi !
La birou o scarita de tarate de la Ana Pan dimineata si pe parcursul zilei am rontait orez expandat (gustul e naspa , zici ca mananci carton ) :) .
Acum , acasa, rumeg la niste grau fiert . NU am senzatie de foame si nici pofte greu de stapanit. Deocamdata. :)

#84
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012
Stiti ca orezul si graul contin proteine, nu???

View Postkos_funny, on 02 octombrie 2012 - 19:04, said:

A doua zi !
La birou o scarita de tarate de la Ana Pan dimineata si pe parcursul zilei am rontait orez expandat (gustul e naspa , zici ca mananci carton ) Posted Image .
Ce orez expandat mananci???
EU imi iau rondele si mi se par foarte gustoase. Au si ceva sare, probabil de asta.

Edited by Reboko, 02 October 2012 - 19:15.


#85
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Conțin, într-adevăr, mi se pare ca si hrisca conține. Dar aportul este foarte mic si am impresia ca biodisponibilitatea tinde spre zero. Nu pot fi deci, luate in considerare ca surse  serioase de proteine. Quinoa, dintre cereale, e cea mai buna, chiar mai buna decat carnea. Dar nu merge la Oshawa.

View Postkos_funny, on 02 octombrie 2012 - 19:04, said:


A doua zi !
La birou o scarita de tarate de la Ana Pan dimineata si pe parcursul zilei am rontait orez expandat (gustul e naspa , zici ca mananci carton ) :) .
Acum , acasa, rumeg la niste grau fiert . NU am senzatie de foame si nici pofte greu de stapanit. Deocamdata. :)

Eu unul as mânca mai putine chestii comerciale si mai multe chestii homemade. Nu știi ce folosesc aia....si pana la urma oshawa este un regim foarte strict, cu principii foarte stricte: doar cereale yang, doar sare, apa cât mai pura......etc.

#86
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostReboko, on 02 octombrie 2012 - 19:20, said:




Ce orez expandat mananci???
EU imi iau rondele si mi se par foarte gustoase. Au si ceva sare, probabil de asta.

Rondele de la Sanovita, dar mie nu mi se par gustoase deloc !

Iata ca am ajuns si la ziua patru . Nu am lesinat inca ! :)

#87
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,574
  • Înscris: 10.01.2012

View Postrichelieu, on 02 octombrie 2012 - 19:31, said:

Conțin, într-adevăr, mi se pare ca si hrisca conține. Dar aportul este foarte mic si am impresia ca biodisponibilitatea tinde spre zero. Nu pot fi deci, luate in considerare ca surse  serioase de proteine. Quinoa, dintre cereale, e cea mai buna, chiar mai buna decat carnea. Dar nu merge la Oshawa.

Eu unul as mânca mai putine chestii comerciale si mai multe chestii homemade. Nu știi ce folosesc aia....si pana la urma oshawa este un regim foarte strict, cu principii foarte stricte: doar cereale yang, doar sare, apa cât mai pura......etc.
Hrisca sau quinoa au o o proteina de o calitate asa zis inferioara, dar nu are cum "sa tinda spre zero" !  Si chiar daca se consuma oua sau peste, omul oricum nu digera cu eficienta maxima proteina aceea. Insa daca sunt utilizate enzime digestive alese corespunzator, poti sa faci progrese neasteptate si cu hrisca sau quinoa.

Indiferent de ce ar fi ales amaratul de Oshawa pentru mult prea minunatul lui regim, nu are nicio importanta.
Cunostintele la vremea aia erau foarte putine, putini stiau despre glicarea avansata, despre toleranta imuna, lectine si zonulina. Dar acum cand suntem in era comunicatiilor sa faci astfel de afirmatii fara nicio baza stiintifica mi se pare jenant.

#88
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,493
  • Înscris: 04.05.2006
Sunt atatea curente "stiintifice" in acest moment, cat se poate de antagoniste....incat pana la urma iti vine sa-ti bagi picioarele in ea stiinta si sa-ti asculti organismul.......parol.

#89
Reboko

Reboko

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 29.07.2012

View Postkos_funny, on 04 octombrie 2012 - 16:15, said:


Rondele de la Sanovita, dar mie nu mi se par gustoase deloc !

Iata ca am ajuns si la ziua patru . Nu am lesinat inca ! Posted Image

Iti recomand Rondelele de la Mega Image, sunt super. De exemplu, mie-mi nu-mi plac cele din Cora.

#90
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Am tinut Oshawa doar 5 zile deoarece sambata am avut o petrecere si nu am vrut sa devin subiect de discutii si nici sa explic tuturor moartea caprioarei . Am dat aproximativ 3 kg jos in perioada asta (sper sa nu le pun la loc) si nu m-am simtit deloc obosit . Sper ca in primavara , in postul Pastelui sa o tin 10 zile.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate