Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Prejudecatile si partinirea - asabiyyah

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#37
abbulafia

abbulafia

    mafiotul gandacos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,549
  • Înscris: 18.02.2010

View PostSophistiKat, on 15 septembrie 2012 - 23:15, said:

N-am înteles, ce-ai gasit atât de special la Qatar? Posted Image

Persoana a ajuns in perioada craciunului cand in holul hotelului era un brad mare plin cu cristale Swarovsky....

View PostSophistiKat, on 18 septembrie 2012 - 00:01, said:

hai, sa te vad de ce esti capabila. apoi e randul meu! Posted Image
Rabdare....rabdare...abea am luat Koprolul

#38
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postabbulafia, on 18 septembrie 2012 - 00:04, said:

Rabdare....rabdare...abea am luat Koprolul
a bea nu este sanatos
Si inca dupa Koprol.

Quote

Poarta-cunoasterii, pe 16 septembrie 2012 - 01:12 , a scris:

Coranul cuprinde cunoasterea de care omul are nevoie pentru a se mantui si fiind un mesaj divin este perfect
Fiind divin, este pefect.
Fiind perfect, este divin.

Pina aici e clar?.Da? Atunci cine imi explica mie?

View Postabbulafia, on 17 septembrie 2012 - 23:52, said:

Aceasta Sopsihicata se cam joaca cu cuvintele....
haideti s-o invatam sah
'mneata si cu cine inca?

Edited by Ben_Gal_1, 18 September 2012 - 04:06.


#39
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008
Poarta-Islamului, tu ce marja urmezi? Daca fiecare siit e liber sa urmeze ce ayatolah doreste atunci si opiniile lui Khomeini si Kamenei sunt la fel de corecte ca cele ale oricarui alt marja. Ei au zis ca apostazia se pedepseste cu moartea, la fel si adulterul si casatoria cu fete de 6 ani e permisa, iar aceste opinii sunt cel putin la fel de valide ca ale tale.
Pana una alta nu mai vorbi tu in numele islamului pentru ca in mod sigur nu reprezinti musulmanii care nu urmeaza acelasi marja ca tine.

#40
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Posteu_unul, on 18 septembrie 2012 - 05:11, said:

Poarta-Islamului, tu ce marja urmezi? Daca fiecare siit e liber sa urmeze ce ayatolah doreste atunci si opiniile lui Khomeini si Kamenei sunt la fel de corecte ca cele ale oricarui alt marja. Ei au zis ca apostazia se pedepseste cu moartea, la fel si adulterul si casatoria cu fete de 6 ani e permisa, iar aceste opinii sunt cel putin la fel de valide ca ale tale.
Pana una alta nu mai vorbi tu in numele islamului pentru ca in mod sigur nu reprezinti musulmanii care nu urmeaza acelasi marja ca tine.
Daca  ayatolah ar ceti vorbele domnului Poarta, cred ca i-ar aplica pedepsele intentionate pt. apostazie.

#41
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postabbulafia, on 17 septembrie 2012 - 23:52, said:

Aceasta Sopsihicata se cam joaca cu cuvintele....

cu cuvinele e mai bine decât cu rahatu. d-ăla turcesc. hrana se mâncă nu se risipește -_-

Quote

haideti s-o invatam sah
poate învăța un meltean, pe altcineva, cum e cu bunul-simț? -_-

#42
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Posteu_unul, on 18 septembrie 2012 - 05:11, said:

Poarta-Islamului, tu ce marja urmezi? Daca fiecare siit e liber sa urmeze ce ayatolah doreste atunci si opiniile lui Khomeini si Kamenei sunt la fel de corecte ca cele ale oricarui alt marja. Ei au zis ca apostazia se pedepseste cu moartea, la fel si adulterul si casatoria cu fete de 6 ani e permisa, iar aceste opinii sunt cel putin la fel de valide ca ale tale.
Pana una alta nu mai vorbi tu in numele islamului pentru ca in mod sigur nu reprezinti musulmanii care nu urmeaza acelasi marja ca tine.

Eu cunosc opiniile celor mai importanti savanti shiiti si va spun ca verdictele din Iran sunt exceptia, nu norma si ca sunt un episod trecator, politic. Ganditi-va ca nici in Iran nu au fost aceste legi constant, de la venirea lui Khomeini, ci au aparut in anumite momente care eu cred ca au semnificatie politica, nu islamica. Daca Khamenei nu avea puterea politica, ar fi trecut neobservat si poate ca nici el nu ar fi dat aceste verdicte. Ideea de baza in islam e ca pedepsele depind de toate acele conditii mentionate anterior, cea mai importanta fiiind acea a statului si conducatorului islamic, ambele inexistente. Nu e totul negru in Iran, din multe puncte de vedere situatia e mai buna decat in multe tari arabe, iar Khatami, Mousavi au incercat sa introduca multe reforme si nu se stie cine va veni la putere peste cativa ani.

View PostBen_Gal_1, on 18 septembrie 2012 - 08:55, said:

Daca  ayatolah ar ceti vorbele domnului Poarta, cred ca i-ar aplica pedepsele intentionate pt. apostazie.

Nu. Sunt si iranieni si savanti iranieni (chiar marja) care ''functioneaza'' desi sunt impotriva regimului. V-am tot spus: politica e una, religia alta. Nimeni nu poate nega aceste fundamente ale islamului, nici chiar cei care emit opinii contrare, dar ei se bazeaza pe justificari de context, fara a nega regula, iar ceilalti nu sunt de acord cu exceptiile si consudera ca acele justificari sunt fortate si nu se sustin. Cei din urma sunt majoritatea, deci generalizarile dvs nu au baza.

Edited by poarta-cunoasterii, 18 September 2012 - 10:00.


#43
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 18 septembrie 2012 - 09:57, said:

V-am tot spus: politica e una, religia alta.
în cazu iranului sunt fix unu ş-acelaşi lucru :lol:

#44
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgigel de hohenţolărn, on 18 septembrie 2012 - 10:03, said:

în cazu iranului sunt fix unu ş-acelaşi lucru Posted Image
Nu, nu sunt nici macar acolo pentru ca sunt iranieni cu opinii diferite, plus ca sunt foarte multi shiiti neiranieni, plus ca avem o intreaga istorie de idei a unor mai savanti, care da tonul intregii religii.

#45
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postpoarta-cunoasterii, on 18 septembrie 2012 - 10:32, said:

Nu, nu sunt nici macar acolo pentru ca sunt iranieni cu opinii diferite, plus ca sunt foarte multi shiiti neiranieni, plus ca avem o intreaga istorie de idei a unor mai savanti, care da tonul intregii religii.
bun, hai că te-ntreb altfel. unde-i mai mişto, în franţa sau în iran? în canada sau în iran? în danemarca sau în iran? (aşa, de par examplu)

#46
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View Postgigel de hohenţolărn, on 18 septembrie 2012 - 10:35, said:

bun, hai că te-ntreb altfel. unde-i mai mişto, în franţa sau în iran? în canada sau în iran? în danemarca sau în iran? (aşa, de par examplu)

Eu prefer Europa din multe motive. Nimic nu te impiedica sa iti practici religia aici iar avantajul convertitilor e ca pot avea acces la un islam curatat de traditii, obiceiuri care sunt arabesti, indiene etc dar neislamice. Daca vreodata mi s-ar interzice sa imi practic religia in tara mea sau in Occident, nu as avea alta solutie decat sa plec. Dar acestea sunt scenarii SF, exista oameni cu minte de ambele tabere ca sa nu se ajunga la persecutii religioase.

#47
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 18 septembrie 2012 - 09:57, said:

Eu cunosc opiniile celor mai importanti savanti shiiti si va spun ca verdictele din Iran sunt exceptia, nu norma si ca sunt un episod trecator, politic. Ganditi-va ca nici in Iran nu au fost aceste legi constant, de la venirea lui Khomeini, ci au aparut in anumite momente care eu cred ca au semnificatie politica, nu islamica. Daca Khamenei nu avea puterea politica, ar fi trecut neobservat si poate ca nici el nu ar fi dat aceste verdicte. Ideea de baza in islam e ca pedepsele depind de toate acele conditii mentionate anterior, cea mai importanta fiiind acea a statului si conducatorului islamic, ambele inexistente. Nu e totul negru in Iran, din multe puncte de vedere situatia e mai buna decat in multe tari arabe, iar Khatami, Mousavi au incercat sa introduca multe reforme si nu se stie cine va veni la putere peste cativa ani.



Nu. Sunt si iranieni si savanti iranieni (chiar marja) care ''functioneaza'' desi sunt impotriva regimului. V-am tot spus: politica e una, religia alta. Nimeni nu poate nega aceste fundamente ale islamului, nici chiar cei care emit opinii contrare, dar ei se bazeaza pe justificari de context, fara a nega regula, iar ceilalti nu sunt de acord cu exceptiile si consudera ca acele justificari sunt fortate si nu se sustin. Cei din urma sunt majoritatea, deci generalizarile dvs nu au baza.
sa inteleg ca bolitica iraniana nu este sub influenta islamului?

Quote

Nu e totul negru in Iran, din multe puncte de vedere situatia e mai buna decat in multe tari arabe  
Uite un banc
Achmet, teroristul mort [vezi un clip capitalist] avea 3 fete urite.
Cea mica, Iran-a, era cea mai frumoasa.

Edited by Ben_Gal_1, 18 September 2012 - 11:23.


#48
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostBen_Gal_1, on 18 septembrie 2012 - 11:21, said:

sa inteleg ca bolitica iraniana nu este sub influenta islamului?

Doar atunci cand convine intereselor celor care au puterea.

#49
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 18 septembrie 2012 - 10:40, said:


Eu prefer Europa din multe motive. Nimic nu te impiedica sa iti practici religia aici iar avantajul convertitilor e ca pot avea acces la un islam curatat de traditii, obiceiuri care sunt arabesti, indiene etc dar neislamice.
sa inteleg
Islamu' ar fi fost OK fara influente arabe? Pai Muhammad nu era arab? Ali ce era? Ovreiu?

View Postpoarta-cunoasterii, on 18 septembrie 2012 - 11:24, said:


Doar atunci cand convine intereselor celor care au puterea.
Cred ca nu esti un shiit tipic, ceea ce este f bine.

View Postgigel de hohenţolărn, on 18 septembrie 2012 - 10:35, said:

bun, hai că te-ntreb altfel. unde-i mai mişto, în franţa sau în iran? în canada sau în iran? în danemarca sau în iran? (aşa, de par examplu)
In Iran este mult mai interesant, insa am probleme cu lapidrea. Propun ca sa se permita victimei sa aleaga bolovanii.

View PostSophistiKat, on 17 septembrie 2012 - 23:55, said:

mataluta, contributiile tale pe forum se reduc la flame.
Totusi trebuie sa recunoastem ca o fache bine.

#50
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostBen_Gal_1, on 18 septembrie 2012 - 11:29, said:

sa inteleg
Islamu' ar fi fost OK fara influente arabe? Pai Muhammad nu era arab? Ali ce era? Ovreiu?


Cred ca nu esti un shiit tipic, ceea ce este f bine.


Influentele islamice sunt una, cele specifice traditiilor arabe, pakistaneze, indiene etc alta iar ele au ramas, cautand justificari islamice, chiar si in societatile post-islamice. Crima de onoare, de exemplu, s-a pastrat in unele tari nu pentru ca corespunde legii islamice ci pentru ca prelungeste practici tribale anterioare. Acela nu e islam, ci traditie si mie, ca si convertit, imi e mai usor sa disociez intre cele doua,

Nu, sunt un shiit reprezentativ pentru majoritate, dar nu corespund profilului fals creat de prejudecati si cauzat de lipsa de cunoastere reala a doctrinei islamice.

#51
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postpoarta-cunoasterii, on 18 septembrie 2012 - 09:57, said:


The Genocide of Banu Qurayza
Hijra year 5 (627 AD), almost nine hundred Jews of a Medinan tribe named Banu Qurayza were massacred by Muslims in one day. Muhammad, the prophet of Islam, was the lead spectator of this butchery which began early in the day, ending in torchlight. Those who escaped death were taken captive by Muslims and sold in slave markets. This genocide is known in history as the Banu Qurayza incident.
Qur’anic Account
The Qur’an makes mention of this incident in chapter 33:
And He brought those of the People of the Scripture who supported them down from their strongholds, and cast panic into their hearts. Some ye slew and ye made captive some. And He caused you to inherit their land and their houses and their wealth, and land ye have not trodden. Allah is Able to do all things
Qur’an 33:26-27
Setting the apologetics aside, the Banu Qurayza massacre will always remain a stain on Muhammad and Islam, as this incident has no parallels in true history for the reason that it was perpetrated by a man who claimed to be a prophet sent as a mercy to mankind.

View Postpoarta-cunoasterii, on 18 septembrie 2012 - 11:36, said:

Influentele islamice sunt una, cele specifice traditiilor arabe, pakistaneze, indiene etc alta iar ele au ramas, cautand justificari islamice, chiar si in societatile post-islamice. Crima de onoare, de exemplu, s-a pastrat in unele tari nu pentru ca corespunde legii islamice ci pentru ca prelungeste practici tribale anterioare. Acela nu e islam, ci traditie si mie, ca si convertit, imi e mai usor sa disociez intre cele doua,

Nu, sunt un shiit reprezentativ pentru majoritate, dar nu corespund profilului fals creat de prejudecati si cauzat de lipsa de cunoastere reala a doctrinei islamice.
Qur'anul are asemanari cu Tanach-ul, insa a fost copiat gresit si inteles si mai gresit.

@$@$

Surat Al-'Aĥzāb (The Combined Forces) - سورة الأحزاب This is a portion of the entire surah. View more context, or the entire surah.
33:26

to top
Sahih International
And He brought down those who supported them among the People of the Scripture from their fortresses and cast terror into their hearts [so that] a party you killed, and you took captive a party.
33:27

to top
Sahih International
And He caused you to inherit their land and their homes and their properties and a land which you have not trodden. And ever is Allah , over all things, competent.

Edited by Ben_Gal_1, 18 September 2012 - 14:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate