Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Evolio Aria

- - - - -
  • Please log in to reply
602 replies to this topic

#37
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
ok, aveti dreptate, m-am uitat la repezeala pe specificatii, mi se pare atat de normal sa ai mini hdmi si micro sd, incat am crezut ca la nexus 7 nu s-au mai obosit sa scrie despre asta :),  in fine, da, si eu tot Aria as alege.

@ meseriasu2, de unde stii ca nexus 7 nu suporta Flash, AVI si MKV?

#38
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007

View Posttrasabdcf, on 20 septembrie 2012 - 19:17, said:

ok, aveti dreptate, m-am uitat la repezeala pe specificatii, mi se pare atat de normal sa ai mini hdmi si micro sd, incat am crezut ca la nexus 7 nu s-au mai obosit sa scrie despre asta Posted Image,  in fine, da, si eu tot Aria as alege.

@ meseriasu2, de unde stii ca nexus 7 nu suporta Flash, AVI si MKV?
De aici:http://www.emag.ro/tableta-google-nexus-7-cu-procesor-nvidia-tegra-3-quad-core-1-2ghz-7-1gb-ddr3-8gb-wi-fi-android-4-1-brown-nexus7-asus-8gb/pd/E14TKBBBM/

#39
mumu13

mumu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2007
@c14h13r ai perfecta dreptate! Tocmai din acest motiv, pt ca nu tin la firma, am Evolio in vedere. Dar iti spun sincer, mi-e frica sa cumpar un produs romanewc asamblat in China. OK, am 5 ani garantie, e adevarat, dar nu vreau sa stau cu ea prin service. Vreau s-o folosesc :) Asta e singura mea temere (si cred ca a tuturor). In plus, Bodanel mai scria de problemele cu aplicatia de Youtube. Nu vreau sa am astfel de surprize. Eu de exemplu folosesc Youtube constant, am cont, imi salvez clipuri in playlist, etc... Daca apar probleme si cu alte aplicatii? In fine...sper sa primesc zilele astea o Aria ca sa o testez. Ma lamuresc eu atunci...

#40
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
De ce naiba sa folosesc o aplicatie cand pot accesa un browser? E ca si cum ai vrea sa alimentezi la Peco dar sa nu intri in Peco...
Obisnuieste-te cu ideea...Tot, dar absolut tot ce e pe piata romaneasca dar si europeana sau americana, in proportie de 90% sau poate mai mult este made in China asamblat in Zimbabwe (doar un exemplu)... Vrei sa spui ca daca nu ai aplicatia Youtube nu mai poti face nimic? Daca nu ai Facebook pentru tableta nu mai poti folosi Facebook?
Cu ce este mai bun un produs chinezesc asamblat in Macedonia fata de unul asamblat in Romania? Cand spun asamblat nu ma refer la componente lipite pe placa de baza si alte minuni ci la simplul fapt ca se asambleaza ca si un PC, din bucati.
Ce te face sa crezi ca un produs de "firma" nu o sa crape la fel ca o "chinezarie"? Diferenta dintre ele va fi ca vei plange dupa banii dati pe firma si o vei denigra cate zile vei avea....
Una e sa dau 30'j de milioane pe o "firma" ca sa fiu trendy si dau cu ea de pamant ca am degetele rare si sa-l repar cu alte 15 milioane decat sa dau de pamant (din acelasi motiv) cu o chinezarie si sa-mi iau alta cu mult mai putini bani decat as repara "firma"...
Obisnuiti-va cu ideea de "consumator" bagata  pe gat de producatorii de orice si comportati-va ca atare... Mare parte din produsele, mai ales electronice si electrocasnice, aflate pe piata (nu doar cea romaneasca) sunt produse de consum. Adica trebuie sa functioneze un an, hai 2, dupa care ia-ti altul... Repara si te va mai tine juma de an maxim si va cade din nou iar costurile vor fi mai mari decat un produs nou...

Doar un extras:
"4.Can we have our logo or company name to be printed on your products or the package?
Yes. If you want your logo, company name to be printed on the package for the products(custom design package), such as gift box, paper card, the minimum order is 1000 units per model. But also the exact quantity is determined by the exact model. Pls contact us for details. You can send us the artwork by email in AI, EPS, TIFF or CorelDraw format."

Edited by c14h3r, 20 September 2012 - 20:38.


#41
mumu13

mumu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2007
Nu mai fii radical, ca nu e cazul. Tu ai impresia ca o firma a ajuns sa aiba succes pe piata doar pt ca i-a prostit pe consumatori? Gresit. Stiu foarte bine ca iPadul e asamblat in China, insa la fel de bine stiu ca e sub umbrela Apple si ca produsul e bun. Sau o sa-mi zici ca e marketing; nu? Iar aplicatiile dedicate au rostul lor. In fine...

#42
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Eu cred ca problema cu youtube se va rezolva cu un update. Am avut aceasi problema cu un custom rom bazat pe aceasi versiune de android pe Galaxy S 1 -este bug de la mama lu'android. Vorba cuiva: intru din browser. Pana acum eu zic ca tableta isi face banii desi cred ca putea sa mai lucreze putin la partea de soft.

Edited by Bodanel, 21 September 2012 - 06:43.


#43
Florin2520

Florin2520

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2005
Intenționez să achiziționez această tabletă în principal pentru citit. Aș vrea să întreb pe cei care o dețin dacă luminozitatea ecranului, atunci când este setată la minim, este potrivită pentru citit pe timpul nopții.

#44
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003

View PostFlorin2520, on 21 septembrie 2012 - 11:23, said:

Intenționez să achiziționez această tabletă în principal pentru citit. Aș vrea să întreb pe cei care o dețin dacă luminozitatea ecranului, atunci când este setată la minim, este potrivită pentru citit pe timpul nopții.

Daca vrei sa iti iei tableta pt citit, mai bine iti iei Kindle si nu-ti omori ochii.

#45
Florin2520

Florin2520

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.07.2005
Cu Kindle nu pot să fac tot ce pot să fac cu o tabletă și nu pot citi noaptea decât cu o sursă de lumină exterioară.

#46
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
@mumu13: Nu sunt radical ci realist, mai ales cand ma uit in buzunar dupa ce dau 3/4 din bani la stat degeaba...Nu stiu cati ani ai sau daca macar ai apucat vreun aparat de firma (dupa cum vezi nu pun ghilimele)...Daca acum 20 ani chiar cumparai produsul de firma, la ora actuala cumperi doar numele firmei. Produsul nu mai conteaza.

Edited by c14h3r, 22 September 2012 - 19:09.


#47
mumu13

mumu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2007
@c14h3r E posibil sa ai dreptate in ce priveste produsele de firma. Am acasa un dvd player 5.1 de la o firma cunoscuta care m-a tinut cam 7 ani, timp in care l-am folosit zilnic, fara nicio exagerare. Acum il tin doar pt radio si sistemul 5.1 pt ca s-a stricat capul de redare. A meritat investitia. In alta ordine de idei, eu scriu acum chiar de pe Aria. O am de la un prieten, ca sa o testez vreo 7 zile. Prima impresie este buna. Imi place. Dar am si cateva nemultumiri, legate in special de aplicatiile din Play.Astept sa mai treaca 3-4 zile ca sa am o experienta completa... Daca vreti sa ma intrebati ceva anume de tableta.....shoot me.

#48
Cronus

Cronus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 25.12.2009
Dupa ce o folosesti cateva zile poate ne spui si noua niste impresii, mai ales ce nu ti-a placut la ea.Daca ai putea sa-i faci si un test cu ANTUTU(cu toate aplicatiile oprite) ar fi si mai bine.Ce nu-mi place la EVOLIO e ca nu pun la dispozitie pe site-ul oficial, softul existent in tableta.

#49
Uny

Uny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 01.12.2010

View Postmumu13, on 23 septembrie 2012 - 09:06, said:

Daca vreti sa ma intrebati ceva anume de tableta.....shoot me.

1. Cum merg serialele de pe vplay, cam la cate tine bateria (wireless pp)?
2. Detalii despre luminozitate, backlighting bleed.
3. Stie cineva sigur ca o sa faca upgrade la Jelly Bean? (Mi se pare ca trebuie sa scoti vorbele cu clestele de la astia de la Evolio, prin review-uri se intrece in ghicit poporul, cand si cele mai mici detalii ar trebui afisate, profesionist Posted Image ).

Multumesc!

#50
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Salutare, am cateva intrebari pentru utilizatori:
-functioneaza MX-player ca pe telefoanele cu android, cu subtitari la mkv, divx?
-aplicatia Online Tv Romania facuta de un roman ruleaza cu plug-in de sopcast?
-se poate seta rezolutia pe HDMI sau este 1080p permanent si daca merge simultan pe display si tv?
-pentru portul IR  exista vreun soft care sa ii permita invatarea telecomenzilor diverselor aparate, pentru a fi utilizat ca telecomanda universala pentru 7-8 deviceuri?

#51
victori00nut

victori00nut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2012
Salutare. Si eu mi-am cumparat Aria si am avut ceva probleme cu ea, ce e cert, cand a venit vorba de update-uri la aplicatii. Dar spre norocul meu am pe cineva care se pricepe si mi-a dat ceva, din serviceul lor, care rezolva problema cu Youtube, Skype, Yahoo Messanger si majoritatea aplicatiilor. Cand intrebi de ce nu merge ei iti recomanda sa te duci cu tableta la ei in service, dar astea sunt fisierele de care ai nevoie.
Sper sa va fie de folos. Am intrat aici pentru ca am vazut ca mai multe persoane s-au lovit de aceeasi problema.

http://www.mediafire...voztfou42i3owh8 - instructiunile pentru update
http://www.mediafire...5256bxg9bl807xv - firmware-ul
http://www.mediafire...kva9l28ug936jld - update-ul


Daca aveti probleme puteti sa ma contactati pe victori00nut at gmail.com

#52
halford

halford

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 25.09.2006
Tableta vine gata root-ata ?

#53
bobiro2001

bobiro2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.04.2007

View PostFC72, on 25 septembrie 2012 - 13:53, said:


-se poate seta rezolutia pe HDMI sau este 1080p permanent .....
-pentru portul IR  exista vreun soft care sa ii permita invatarea telecomenzilor diverselor aparate, pentru a fi utilizat ca telecomanda universala pentru 7-8 deviceuri?
1-se poate seta , la alegere, 720 sau 1080...
2-subscriu...era bine sa dezvolte cei de la evolio subiectul IR (o aplicatie sau un how-to)...eu soft compatibil nu am gasit inca

#54
mumu13

mumu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2007
Testez Aria cam de 7 zile, iar concluziile mele sunt urmatoarele:
Ce imi place:
- ecran mare pt video/foto, clipurileYoutube se vad bine, mai ales cu Bsplayer, care are optiune pt tot ecranul
- se incarca relativ repede, aprox o ora jumate (n-am cronometrat)
- pot atasa un stick USB, mp3-urile ruleaza perfect, il vede imediat
- imaginile foto/video arata bine, culorile sunt la nivel mediu, nici sterse, dar nici suprasaturate
- paginile de net se incarca repede, depinde de browserul folosit
- vplay merge bine, insa doar pe browserul stock si pe Dolphin (deci flashul functioneaza in functie de browser, pe Opera si Firefox nu merge)
- google maps si gmail merg f bine
- sistemul de notificari din bara de jos e

-sistemul de notificari e folositor
Ce nu imi place:
- nu poti instala din Play multe aplicatii, ca de ex: TuneInRadio, Flipboard, Mass-media Romania, Chrome (si mai sunt multe, dar imi scapa acum....)
- yahoo messenger si youtube nu functioneaza
- nu poti folosi tableta ca sa scrii cu 2 maini (pt ca e mare)
- bateria se consuma i mai putin de o zi ( zi lumina, adica 12 ore) daca o folosesti la browsing, muzica si f putin youtube)

Nu am testat hdmi-ul pt ca in cutia de testare nu am avut cablu. De asemenea, am legat un hdd extern de 2,5 si nu l-a vazut.

Aplicatia Online Tv functioneaza cu Soapcast, majoritatea posturilor se vad ok ( adica 70-80%).

In final, eu personal dau nota 8 acestei tablete, pt pret, garantie, felul in care se misca (fluid) si optiunea de stick USB. Ce ma deranjeaza cel mai mult (pe mine personal) e ca nu pot beneficia 100% de Google Play si ca sunt multe aplicatii pe care mi le doream (pt ca le folosesc si pe telefon), dar pe care nu le pot instala. Youtube, ok, il folosesc din browser, dar la yahoo messenger nu pot face aceeasi smecherie. Am gasit un inlocuitor pt chat-ul simplu, IM+ se numeste, e bun. Dar video cu contactele mele de yahoo.....nu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate