Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Evolio Aria

- - - - -
  • Please log in to reply
602 replies to this topic

#1
Uny

Uny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 01.12.2010
Saptamana asta isi face aparitia in magazine. Ma tenteaza, insa astept sa vad mai intai cat mai multe review-uri de la utlizatori.

#2
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
specificatiile sunt super ok, ce n-am gasit eu pe site-ul oficial este capac. bateriei, trebuie sa aibe in jur de 4000 mah ca sa iti tina cat de cat. O singura hiba are din punctul meu de vedere, n-are 3g incorporat, dar la banii astia nu e surprinzator, daca nu e o prob pt tine asta, eu cred ca merita banii, daca stii cat are bateria posteaza si tu ca sa am o opinie completa :).

#3
X-Flame

X-Flame

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 17.03.2007
Pentru mine exista doar doua tipuri de tablete: iPad , si restul copiilor nereusite.

Eu nu ma multumesc niciodata cu mai putin, ceva gen "lasa ma ca merge si asa", ori iau originalul ori stau cuminte. E cum ti-ai lua adidasi Make ca n-ai bani de Nike (chinezii au cam acelasi design) exact asa e si la tabletele astea execrabile care au aparut pe piata produse de un milion de firme mai mult sau mai putin fantoma.

Ca sa vezi gaozarii cu tupeu, mai si copie designul in proportie de 95%, fac rabat la calitate, ca sa aiba si saracu "tablou de ala care apesi cu degetu' pe el".

#4
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Trebuie sa fii cel putin idiot sa-ti cumperi iPad. E un gadget care nu merita banii. La noi si-l cumpara doar snobii ca sa aibe cu se lauda.

#5
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostX-Flame, on 10 septembrie 2012 - 21:41, said:

Pentru mine exista doar doua tipuri de tablete: iPad , si restul copiilor nereusite.

Eu nu ma multumesc niciodata cu mai putin, ceva gen "lasa ma ca merge si asa", ori iau originalul ori stau cuminte. E cum ti-ai lua adidasi Make ca n-ai bani de Nike (chinezii au cam acelasi design) exact asa e si la tabletele astea execrabile care au aparut pe piata produse de un milion de firme mai mult sau mai putin fantoma.

Ca sa vezi gaozarii cu tupeu, mai si copie designul in proportie de 95%, fac rabat la calitate, ca sa aiba si saracu "tablou de ala care apesi cu degetu' pe el".
Vrei sa zici ca Samsung si Asus sunt niste copii nereusite dupa iPad ?

#6
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005

View PostX-Flame, on 10 septembrie 2012 - 21:41, said:

Pentru mine exista doar doua tipuri de tablete: iPad , si restul copiilor nereusite.

Eu nu ma multumesc niciodata cu mai putin, ceva gen "lasa ma ca merge si asa", ori iau originalul ori stau cuminte.

Tu oi fi unul din din cei care fac aprovizionarile la guvern ???!!!!!
DESTEPTAREA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!            
NOI , cei multi , suntem saraci ..... nu ca voi .... mai mancam si salam daca nu avem icre negre !!!!!!!!!

#7
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostX-Flame, on 10 septembrie 2012 - 21:41, said:

Pentru mine exista doar doua tipuri de tablete: iPad , si restul copiilor nereusite.

Eu nu ma multumesc niciodata cu mai putin, ceva gen "lasa ma ca merge si asa", ori iau originalul ori stau cuminte.
OK, te rog sa-mi povestesti si mie ultimul clip Flash pe care l-ai vazut pe tableta.
Sau da-mi-l pe bluetooth/scrie-mi-l pe-un card.  

A pardon, tu ai iPad, nu poti face asa ceva...   :naughty:


View PostX-Flame, on 10 septembrie 2012 - 21:41, said:

Ca sa vezi gaozarii cu tupeu, mai si copie designul in proportie de 95%
Ai naibii, cum au copiat ei designul si-au facut tableta tot dreptunghiulara !...     :roflmao:

#8
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 24.10.2005
sau sa tearga pozele puse de pe pc . doar din tableta , sau sa bage orice echipament usb pe el (tastatura , mouse , etc) sau se ne lase in pace , se pare ca nici asta nu poate . Marul e prea stricat si prea scump pentru noi .

#9
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012
Prea funny ultimele postari, sunt in mare parte de acord cu ele, la ipad un procent foarte mare din pret e reprezentat de marca si de reclama care i se face, sunt foarte multe tablete care sunt fie mai performante, fie mai aspectuoase, si sunt si de "firma" :), in orice caz cine spune ca ipad e cea mai buna tableta este o persoana fara prea multa experienta, care se lasa pacalit de reclamele frumoase de la televizor (mie nu-mi place foarte mult ios).

In fine, nu plasticul din care e facuta tableta conteaza foarte mult, mai mult conteaza ce performante are si ce software are, cel putin de asta sunt interesat eu.

#10
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttrasabdcf, on 13 septembrie 2012 - 14:51, said:

In fine, nu plasticul din care e facuta tableta conteaza foarte mult, mai mult conteaza ce performante are si ce software are, cel putin de asta sunt interesat eu.
Exact !   Posted Image
Cum n-o pricep eu nici pe-aia cu designul, "ce urata-i aia / ce frumoasa-i asta" (valabil inclusiv la telefoane);  cumpar ceva pt caracteristici si pt ceea ce pot face cu respectivul produs, nu ca sa-l tin pe masa sa-l admir (sau sa mi-l admire pitzi...).

Edited by Barboso, 13 September 2012 - 17:04.


#11
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011
Vad ca a aparut la Emag , pret 999 Ron

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hm4dBkVLSI8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by chflorin, 15 September 2012 - 09:45.


#12
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
La eMAg zic ca are 460 de grame. Eu nu prea pot sa cred asa ceva , sigur e greseala , mai degraba 640 de grame sa aibe .

#13
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 11.01.2011

View Postqew, on 15 septembrie 2012 - 10:33, said:

La eMAg zic ca are 460 de grame. Eu nu prea pot sa cred asa ceva , sigur e greseala , mai degraba 640 de grame sa aibe .

Si pe site-ul oficial este trecuta greutatea de 460 grame , citez : ,,Noua tableta de la Evolio este ultraplata, avand o grosime maxima de 9.9 mm, si foarte usoara, cu o greutate de numai 460 gr''.

#14
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
In filmuletul de la postul numarul 11 , tipu zice ca are 640 de grame .

#15
mumu13

mumu13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2007
Prezentare video la Pro Tv cu Aria in sistem de video conferinta --> http://m.stirileprot...icle_id=3298078

#16
trasabdcf

trasabdcf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 28.01.2012

View Postmumu13, on 15 septembrie 2012 - 17:36, said:

Prezentare video la Pro Tv cu Aria in sistem de video conferinta --> http://m.stirileprot...icle_id=3298078

Explicati-mi si mie o chestie, in link-ul de mai sus precizeaza ca Aria si Speed 3 sunt primele tablete romanesti cu proc. dual-core. Asa o fi, dar ma nedumereste ceva, procesoarele destul de cunoscute Cortex A8 care in descriere scrie "many-core" care in traducere libera inseamna "mai multe nuclee", au defapt un singur nucleu? Pe net tot un singur core spune ca are: http://www.arm.com/p...a/cortex-a8.php , atunci de unde denumirea asta?

#17
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
In primul rand vezi ca tu faci o confuzie si anume nu este vorba de procesorul Cortex A8 , ci Cortex A9
- Evolio Aria - Amlogic 8726 MX - http://armdevices.ne...core-announced/
- AllDro 3 Speed DUO - Cortex A9 - http://www.arm.com/p...a/cortex-a9.php
Dupa cum observi la Allview AllDro 3 e vorba de varianta DUO cu Cortex A9 , fata de varianta simpla Allview AllDro 3 Speed care detine Cortex A8

#18
Bodanel

Bodanel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 07.08.2007
Salutare tuturor

ieri am primit si eu Evolio Aria. O sa fac un scurt review acum pentru cei pe care ii bate gandul sa o cumpere.

Chestii pozitive

* Arata foarte bine, este subtire, imbinarile sunt ok
* Plasticul folosit este unul decent
* Ecranul este unul foarte bun, cu unghiuri bune chiar si cu luminozitatea scazuta.
* Semnalul WIFI este ok chiar si in alta camera insa eu am peretii interiori de rigips
* Nu s-a blocat niciodata pana acum
* Se misca foarte bine, fluent
* Am pus 2 videoclipuri HD si am mers fara probleme
* Carti gratuite care nu sunt toate niste petarde (majoritatea chiar sunt carti foarte bune)
* Scor Antutu 5468 - insa nu am verificat inainte daca erau inchise toate aplicatiile, wifi, luminozitate etc

Parti negative

* Aplicatia Youtube nu merge de nici o culoare - sper sa se rezolve cu un update ulterior
* Aplicatia Evobook - o idee foarte buna insa cred ca e scrisa  de cineva care nu prea citest deoarece nu prea este ergonomica, se blocheaza des - am inlocuit-o cu un reader free care merge mult mai bine si are mai multe optiuni
* Stick-ul ZTE MF 110 de la RDS nu merge desi am dat disable la autorun - aici au gresit cei de la Evolio- cand au dat comanda la chinezi dupa tableta puteau si ei sa ceara sa fie compatibila cu cele mai folosite modem-uri de 3G de pe la noi (RDS, Vodafone, Orange)
* Bateria slabuta (a tinut vreo 2,5 ore de Angry Birds)- de seara pana dimineata s-au dus cam 7%. Pare ca in stand-by are performante mai bune. Aici am impresia ca au jonglat ca sa iasa mai ieftin si profitul m-ai mare
* Nu este compatibila cu toate jocurile

Altele

* Jocuri care functioneaza: Battlenova, Mass Effect Infiltrator
* Jocuri NU functioneaza: Asphalt 5, Nova 2
* A fost impachetata cu grija, cutia este frumusica,
* Pe cutie spune ca are 600 gr.
Daca o sa am timp promit un review mai lung cu poze saptamana asta.

Combinata cu garantia de 5 ani eu zic ca e o alegere buna in 1000 RON. Ma asteptam la ceva mai nasol dupa cum s-a aruncat cu noroi in tabletele romanesti insa este ok.
Vrea sa mentionez ca este prima mea tableta si n-am putut sa o compar decat cu un HP touchpad si un IPAD pe care le au 2 colegi.

Edited by Bodanel, 16 September 2012 - 12:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate