Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii
 Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 

Fotograf de nuntă

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Caut fotograf de nuntă capabil să livreze fotografii decente, dar peste ce ar putea face invitații.

Cer portofoliu 4 nunți cap-coadă (50 de fotografii), din care una în exterior.

Ce recomandări aveți?

#2
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Depinde ce invitati ai, vladimir Posted Image

Serios acum: un punct de start ar fi weddingstaff.ro

Edited by miromulus, 07 September 2012 - 15:06.


#3
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Foarte pertinentă observația.

Mulțumesc pentru site, pare util.

Cine are și recomandări personale, prieteni, amici de promovat (fiind o comunitate foto) mă uit peste.

#4
Lucas_cjn

Lucas_cjn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.02.2008
si pe cand nunta ?
si unde ?
( sa nu zici ca  o sa fie in cipru....)

#5
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008
din tara Antochi e pe gustul meu, mai e o fata in cluj, Emm Fagadar care are un stil aparte si sigur se deplaseaza amandoi,de pe acest forum iti trimit pe privat pareri daca vrei.

daca ai buget arunca un ochi si la Rares Pulbere , daca nu vin eu gratis, nu am facut nici o nunta si nici nu am experienta. :D

#6
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Conteaza mult bugetul in alegerea unui fotograf. Degeaba venim noi cu bySergio si Antochi daca bugetul pentru foto nu este ~1500 euro.

#7
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Evident. Doar că habar nu aveam care sunt prețurile.

Rares Pulbere face treabă bună, e singurul care merită suma cerută din cei văzuți până acum.

Mă mai gândesc, nu știu sigur dacă iau fotograf, am mari probleme în a vedea scopul.

#8
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Vladimir, in primul rand trebuie sa vezi daca ce se ofera la noi pe piata e pe gustul tau. Fotografii de nunta sunt orientati catre anumite asteptari ale pietei, si mai putin catre nise cu oameni un pic mai "deosebiti" - nu prea sunt clienti ca tine pe piata. De asta te-am trimis la weddingstaff: ai acolo cateva zeci dintre cei mai buni de la noi. E posibil insa ca portofoliile lor sa nu raspunda asteptarilor tale: reprezinti o nisa prea mica.

#9
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
Sincer, nu am pretenții mari. Nu vreau artă la nuntă pentru că nu se prea poate și pentru că ar fi penibil să ceri așa ceva.  

E un serviciu la fel cum e mecanicul auto, plătești, repară și cam atât. Unii repară mai bine sau mai prost, dar cum ar fi să îți pună bujiile în locul brichetei pentru că vrea să spună ceva? :)


Rares Pulbere are un imens vot din partea mea, dar sunt mulți fotografi buni pe acolo, încep să realizez că la nunți fotografia .ro stă destul de bine (adică are câțiva oameni care fac treabă bună, comparat cu alte ramuri unde nu există mai nimeni).

#10
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005

View Postvladimirchira, on 12 septembrie 2012 - 19:20, said:

Sincer, nu am pretenții mari. Nu vreau artă la nuntă pentru că nu se prea poate și pentru că ar fi penibil să ceri așa ceva.  

E un serviciu la fel cum e mecanicul auto, plătești, repară și cam atât. Unii repară mai bine sau mai prost, dar cum ar fi să îți pună bujiile în locul brichetei pentru că vrea să spună ceva? Posted Image


Rares Pulbere are un imens vot din partea mea, dar sunt mulți fotografi buni pe acolo, încep să realizez că la nunți fotografia .ro stă destul de bine (adică are câțiva oameni care fac treabă bună, comparat cu alte ramuri unde nu există mai nimeni).

Ai gasit. Rares PULBERE.

#11
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Sunt foarte multi fotografi romani buni si unii foarte buni. Rares Pulbere e doar unul dintre ei, dar trebuie tinut cont de faptul ca s-a mutat in Barcelona (dupa informatiile mele), deci mai apar niste costuri pe langa onorariu, pentru cei ce vor sa-l angajeze. Se gasesc fotografi buni si la 500E (un coleg de aici de pe forum a facut treaba buna la nunta unor prieteni), trebuie cautat si corelat ce ofera fotograful cu bugetul alocat partii foto.

Spor.

Edited by nicolaie, 13 September 2012 - 00:50.


#12
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
eu cred ca marea inginerie de la Pulbere e editarea nu fotografiatul in sine. . Foarte bine a zis vladimir cu arta la nunta dar totusi nu e ca la service auto.. Eu ma gandeam sa deschid un topic in care fiecare  fotograf de nunta sa puna o opera doua acolo  pe care el le vede ca realizari artistice.. Si partea interesanta ar fii ca fiecare sa isi argumenteze credinta ca e artistica repectiva fotografie.. Mai simplu sa zica de ce e artistica cu cuvintele lui..  sau chiar alti useri sa argumenteze asta. Eu ca profan am inteles ca primul pas spre fotografie artistica de nunta ar fii sa cauti  sa faci poze cu lumini in spatele subiectului eventual cu niste flare-uri nemaipomenite sau sa ii pui pe miri langa o cladire uriasa si ei sa fie micuti acolo cu pielea rozalie iar cladirea sa fie bine HDRizata sau subeexpusa mult fata de ei ( la unele ale lui pulbere se vad mastile din photoshop lucrate mai in graba). Daca sunteti interesati de topic eu zic sa o comitem.

#13
bogdan_galetuse

bogdan_galetuse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 26.03.2008

View Postnicolaie, on 13 septembrie 2012 - 00:49, said:

, dar trebuie tinut cont de faptul ca s-a mutat in Barcelona (dupa informatiile mele), deci mai apar niste costuri pe langa onorariu, pentru cei ce vor sa-l angajeze.

Spor.

de la Barcelona se ajunge mai usor in cipru decat din ro

#14
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Cred ca nunta e in Romania.

#15
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
La nunta nu poti sa faci arta asa cum o inteleg cei cu pregatire in domeniu.  Arta nu are scop, iar fotografia de nunta are. Trebuie sa placa mirilor, trebuie sa placa invitatilor de la care o sa ai recomandari. Deci chiar daca ai fi un artisti rasat, nu poti sa iti dai frau liber imaginatiei si sa faci ce doresti, nu merge asa la nunta, decat daca eventual este o nunta de artisti. Poti desigur sa creezi, dar trebuie sa ramai in sfera comercialului si esteticului.

Un artist nu o sa se apuce de nunti nici daca moare de foame, un student la arte punea un status pe messenger (il cunosc personal), atunci cand pentru bani a fost nevoit sa mearga sa fotografieze un botez: "@botez, prostitutie fotografica.".

Fotografii de nunta sunt in mare parte pasionati de fotografie ce fie au intrat in bransa din intamplare, facand poze la prieteni, fie au vrut sa scoata un ban. Multi dintre cei ce fac nunti sunt fosti ingineri, tehnicieni cu ceva inlinatie artistica, ce si-au facut si o scoala de arte, eventual, pe parcurs. Cunosc un fotograf important in cadrul wedingstaff.ro ce este inginer constructor, iar unul dintre renumitii fotografi romani la ora actuala monta termopane (informatii pe care le am de la cei ce ii cunosc personal). Cam asta e cu fotgrafii de nunti si arta.

Edited by nicolaie, 13 September 2012 - 12:34.


#16
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
Daca Rares e ocupat poti sa incerci si Vasi VASUT. (onorariul pentru prezenta probabil ca-i din aceeasi gama)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate