Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Android vs iOS vs Windows Phone

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6803 replies to this topic

Poll: SO Android vs IOS vs Windows Phone (871 member(s) have cast votes)

Ce sistem de operare vi se pare mai bun? Argumentati.

  1. Voted SO Android (472 votes [54.19%] - View)

    Percentage of vote: 54.19%

  2. Voted IOS (158 votes [18.14%] - View)

    Percentage of vote: 18.14%

  3. Voted SO Windows Phone (241 votes [27.67%] - View)

    Percentage of vote: 27.67%

Vote

#6787
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postferibalint, on 01 august 2018 - 07:31, said:

Stai să vezi că nici ediția aniversară Samsung nu va avea vânzările scontate....
În momentul în care pe vânzări telefoane premium Huawei crește, OnePlus crește, Xiaomi crește, este clar că a luat din clientela lui Samsung, LG și Apple

Te inseli, va avea succes caci va fi ceva revolutionar dpdv. tehnologic.
Ce daca Huawei a crescut, Samsung este tot pe primul loc.
Ca numar de unitati premium vandute nu prea conteaza Huawei. Ti se par putine peste 19 milioane de S9/S9+ vandute?
Cate P20/P20Pro s-au vandut?

Edited by i0nut_tt, 01 August 2018 - 07:38.


#6788
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Oricum, parerea mea e ca se exagereaza grav. Sustinea cineva mai devreme ca iphone X si S9 sunt esecuri. Poate canu s-au vandut la fel de bine ca S8 sau iphone 7, 8, dar asya nu inseamna ca sunt esecuri.
X s-a vandut mai putin decat 8 datorita pretului foarte mare, S9 s-a vandut mai slab pentru ca, desi reprezinta un upgrade, ca design si performanta este prea mica diferenta fata de S8.

@ionut: in ultimul post vorbesti exact ca un fanboy fanatic. Pe bune acum...

Edited by Paranoir, 01 August 2018 - 07:40.


#6789
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View Postro_explorer, on 01 august 2018 - 07:32, said:

Voi nu observați penibilul situației de pe topicul asta?
Este unul, atât, unul... die-hard fan Samsung și toți ceilalți se lupta cu el de parca ar conta.
Pai Samsung poate sa vândă și un singur telefon plin de bug-uri su cu lag la fiecare acțiune și tot va fi cel mai tare.

Deci, da... rame cum am stabilit ultima data :)

*topic citit de câteodată de pe PC cu Windows, alteori de pe PC cu Linux și câteodată de pe mac.
*reply scris de pe iPhone dar câteodată si de pe un android

Ti-am zis ca esti in urma: lagwiz, bloatware, sunet mono/de fapt stereo(ce se aude ca niste tigai), buguri...
Bla bla bla, ai dat si tu de bani prin tarile nordice de ti-ai luat "BMW de 50000 E"(te citez) care de fapt este Mini si costa 35000E si acum esti detinatorul adevarului absolut.


#6790
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostParanoir, on 01 august 2018 - 07:39, said:

Oricum, parerea mea e ca se exagereaza grav. Sustinea cineva mai devreme ca iphone X si S9 sunt esecuri. Poate canu s-au vandut la fel de bine ca S8 sau iphone 7, 8, dar asya nu inseamna ca sunt esecuri.
X s-a vandut mai putin decat 8 datorita pretului foarte mare, S9 s-a vandut mai slab pentru ca, desi reprezinta un upgrade, ca design si performanta este prea mica diferenta fata de S8.

@ionut: in ultimul post vorbesti exact ca un fanboy fanatic. Pe bune acum...

De ce sunt fanboy? Sau de ce vorbesc precum unul? Ca am postat date corecte si verficabile cu tot cu sursa?
Eu mai degraba as dori sa stiu de ce reactioneaza unii atat de violent la "aflarea realitatii". Doare, sau cum? :)

Edited by i0nut_tt, 01 August 2018 - 08:13.


#6791
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
De ce pana mea sa ma doara? Tu nu pricepi ca eu folosesc tot samsung, ca si tine?
E greu bai nenica....

Ar trebui inteles ca telefoanele astea nu sunt cele mai importante lucruri in viat. De unde atata indarjire...

Edited by Paranoir, 01 August 2018 - 09:01.


#6792
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu m-am referit la tine :)

#6793
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 30.10.2017
Viitorul este clar al chinezariilor. Huawei, Xiaomi, OnePlus, Oppo. Vernee etc. s-ar putea sa domine piata in cativa ani. Samsung s-ar putea sa reziste pe locul 1 doar daca mai taie preturile la seriile J si A. Apple va pierde top 5 la cum merg lucrurile.

#6794
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Daca pe Apple i-ar fi interesat cota de piata si nu profitul, ar fi scazut preturile. NUmai ca nu-i intereseaza cota de piata.

#6795
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Dar știți ce înseamnă de fapt profit mare pe vânzări în scădere, nu?
Marjă de profit maximă și fraieri care plătesc 1000e pe hardware de 400.

#6796
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
@trafalgarLaw, singura piata in care "chinezariile" au luat fata Samsung si Apple pentru dispozitivele high end este India.
In alta oridine de idei Samsung si Apple vand cele mai multe dispozitive premium.
La vanzarile totale(incluzand midrange, entrylevel si flagship) tot Samsung este lider si va fi caci are avantajul tehnologic de partea lui:
- Noua arhitectura ARM A76 este dezvoltate de ARM si Samsung si produsa de Samsung pe 7nm LLP - performante imbunatatite si autonomie crescuta. Initial se zvonea ca TMSC va produce dar nu este asa. In baza acestei arhitecturi vom avea noul Snapdragon si noul Exynos, cu performante similare, in ce priveste Snapdragonul va fi produs tot de Samsung ca si multe slte "chestii" ale Qualcomm(primul modem 5G, etc).
- Isocell plus(Samsung + Fujifilm): o acuratete msi buna a culorilor si +15% performanta in low light. Tehnologia se poate implementa in senzori foto cu o marime de a pixelului de 0.8 microni si chiar sub. Coincidenta sau nu, Sony a lansat un senzor foto de 48mpx cu o marime a pixelului de 0.8 microni si 12 mpx pentru pixelul combinat, ceea ce ma duce cu gandul la, ori ca Samsung va lansa un senzor similar, cu Isocell Plus integrat, ori ca senzorul produs de Sony este dezvoltat in colaborare cu Samsung si produs de Samsung pentru Sony si ei(Samsung);
- Capacitatea Samsung de a face module foto inovative si bune(modul foto= senzor foto+stabilizare+apertura variabila/duala + memorie DRAM, etc.) prin si cu ajutorul diviziilor specializate, spre deosebire de Huawei care a luat un senzor foto mare si optica(lentile) de la Leica si cam atat. Ca a prins marketingul este o alta poveste;
- LPDDR5 - autonomie si performante mai bune(150%);
- memorii UFS mult mai rapide, in curand;
- GPU propriu, in curand.

Nu doresc sa laud Samsung dar ei nu depind de nimeni. Poate de Google :)

Edited by i0nut_tt, 01 August 2018 - 12:24.


#6797
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Depind de producatorii de soft. Adica Google, Microsoft si altii. Fara aia n-ai ce face cu hardware-ul.

Tizen ala e o gluma proasta.

#6798
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Depind doar de Google cum iOS depinde doar de Apple. Celelalte exemple nu isi au locul.
Eu as vrea ca Google sa impuna o licenta si sa mai platesc 25 de euro(la pretul unui dispozitiv) dar sa dezinstalez ce nu imi place de la Google, sau sa vina preinstalat doar SO Android urmand ca sa aleg eu ce aplicatii/servicii vreau si ce nu vreau.

Am tizen pe Tv si merge brici, Samsung nu a continuat ideea din motive de popularitate, teama, sa nu isi strice relatia cu Google, etc.
Daca Google si Samsung vor ajunge la coflicte, Samsung este capabil sa isi faca OS si dezvoltatorii vor "face" aplicatii si pentru Samsung.
Dar nu se va intampla caci Samsung asigura Google cea mai mare cota de piata.

Edited by i0nut_tt, 01 August 2018 - 12:33.


#6799
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostExtinct, on 01 august 2018 - 11:34, said:

Daca pe Apple i-ar fi interesat cota de piata si nu profitul, ar fi scazut preturile. NUmai ca nu-i intereseaza cota de piata.


nu, pentru ca pana acum piata s-a tot marit sau a ramas constanta. Dar acum piata a intrat in recesiune si situatia s-a schimbat. Adevarat, profitul e OK, dar au fost devansati de Huawei ca producatori de mobile (desi au embargou in US). Si acum voi reveni la sistemele de operare: ce urmari crezi tu ca are faptul ca un SO are o cota de piata din ce in ce mai mare si altul se reduce procentual? (caci topicul ramane versus despre sisteme de operare indferent de balariile debitete de o gramada mai sus).

#6800
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
1. Interesul dezvoltatorilor pentru iOS se diminueaza si, intr-un final, "moare" :).
2. Monopol pentru Google si putere de decizie la fel de mare, neexistand alternative.

#6801
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Posti0nut_tt, on 01 august 2018 - 13:00, said:

1. Interesul dezvoltatorilor pentru iOS se diminueaza si, intr-un final, "moare" Posted Image.

Interesul dezvoltatorilor pentru iOS nu scade din simplul motiv ca acolo sunt platiti bine. Cu o aplicatie pe Android faci mai putini bani decat pe iOS. Si din cauza pirateriei, si din cauza faptului ca utilizatorul de telefoane ieftine (cum sunt cea mai mare parte a telefoanelor cu Android), nu este dispus sa plateasca pentru o aplicatie.

Google nu e tocmai incantat de ce a facut cu Android. Tocmai de aceea, dezvolta un alt sistem de operare. Modelul Apple produce mai multi bani, asa ca e posibil sa vedem in cativ ani un S.O. mult mai inchis, licentiat doar anumitor producatori, dar care le produce mai multi bani.

Edited by Extinct, 01 August 2018 - 13:17.


#6802
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,436
  • Înscris: 29.04.2008

View PostExtinct, on 01 august 2018 - 13:13, said:

Google nu e tocmai incantat de ce a facut cu Android. Tocmai de aceea, dezvolta un alt sistem de operare. Modelul Apple produce mai multi bani, asa ca e posibil sa vedem in cativ ani un S.O. mult mai inchis, licentiat doar anumitor producatori, dar care le produce mai multi bani.

Am citit si eu zvonul asta. Decat ca Google nu e Apple si daca isi va face auto-concurenta cu un astfel de sistem nu-I prea vad bine.

#6803
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Noile date despre vanzarile de smartphone (cred ca nu veti incepe iar sa aratati a cui e mai mare):

Attached Files



#6804
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Opresc discutia aici.
Imi pare rau, dar nu mai vad rostul acestui topic, caci aveti imediat tendinta sa va provocati si atacati intre voi.

Edited by Ciubex, 04 August 2018 - 21:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate