Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Ce nu stii despre contractul tau de tip unit-linked / investitional ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
95 replies to this topic

#37
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Hai sa fim solemni, astea-s instrumente financiare cu care smecherii se imbogatesc. Sunt stufoase, neclare, complicate, induc lehamitea posibilei clientele.
Daca e cineva multumit de vreo experienta cu o astfel de combinatie, sa ne descrie, cu dovezi (scanuri), toata tarasenia. Din ce am citit pana acum, doar nedumeriri si incercari ale initiatorului de a ne convinge de marea smecherie.

#38
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Postandreim77, on 30 aprilie 2013 - 14:10, said:

Hai sa fim solemni, astea-s instrumente financiare cu care smecherii se imbogatesc. Sunt stufoase, neclare, complicate, induc lehamitea posibilei clientele.
Daca e cineva multumit de vreo experienta cu o astfel de combinatie, sa ne descrie, cu dovezi (scanuri), toata tarasenia. Din ce am citit pana acum, doar nedumeriri si incercari ale initiatorului de a ne convinge de marea smecherie.
Sunt lucruri destul de simple, atat timp cat iti dai voie sa intelegi...


Si care e smecheria, daca tot esti asa de atent... ?
Si foarte curios... ce ai citit pana acum?

Edited by alexxxxyy, 30 April 2013 - 14:13.


#39
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Despre polita Regal.
eu vreau sa cred ca mi-am asigurat batranetile...
adica sper ca iau pensie de la stat, sper ca o sa iau si pensie pilonul 2...
si din 2008 mi-am facut si o polita Regal.
la polita Regal am contractul semnat pana in 2036.
intrebarile mele:
1. pot sa schimb data contractului? in loc de 2036 sa fie 2020 (de exemplu)
   si daca da, cu ce cost?
   si daca in 2020 inca sunt multumit de ing,( si ING inca mai exista) , pot sa mai prelungesc contractul cu inca 5 ani? sau cu 1 an?
sau cu 7 ani?
2. ce inseamna sa ma retrag (sa-mi retrag) banii dupa doar 15 ani de contract? voi fi penalizat?(cand contractul e pe 30 ani)
    ce suma voi primi?

#40
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Post"BandiT", on 30 aprilie 2013 - 14:12, said:

Despre polita Regal.
eu vreau sa cred ca mi-am asigurat batranetile...
adica sper ca iau pensie de la stat, sper ca o sa iau si pensie pilonul 2...
si din 2008 mi-am facut si o polita Regal.
la polita Regal am contractul semnat pana in 2036.
intrebarile mele:
1. pot sa schimb data contractului? in loc de 2036 sa fie 2020 (de exemplu)
   si daca da, cu ce cost?
   si daca in 2020 inca sunt multumit de ing,( si ING inca mai exista) , pot sa mai prelungesc contractul cu inca 5 ani? sau cu 1 an?
sau cu 7 ani?
2. ce inseamna sa ma retrag (sa-mi retrag) banii dupa doar 15 ani de contract? voi fi penalizat?(cand contractul e pe 30 ani)
ce suma voi primi?

1. Nu. Nu. Nu. Posted Image. Este un contract fix, cu sume fixe, pe perioade fixe. Acesta este si motivul pentru care suma finala este garantata.
Daca sanatatea iti permite, iti poti face un alt contract.

2. In cazul unei rezilieri de contract, se primeste valoarea de rascumparare. Adica... 95% din rezerva matematica a politei.

Tu platesti o prima de asigurare.
Se scade costul/costurile asigurarii de viata.
Ramane rezerva de polita.
Primesti 95% din ce aceasta rezerva. 5% fiind taxa de reziliere.
Cu cat reziliezi mai tarziu, cu atat valoarea de rascumparare va fi mai mare. Logic, ai platit mai mult.

Edited by alexxxxyy, 30 April 2013 - 14:21.


#41
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006

View Postalexxxxyy, on 30 aprilie 2013 - 14:11, said:

Sunt lucruri destul de simple, atat timp cat iti dai voie sa intelegi...
Si care e smecheria, daca tot esti asa de atent... ?
Si foarte curios... ce ai citit pana acum?
E simpla smecheria, multimea baga bani...cu ce se alege?
Bancherii/asiguratorii isi umfla conturile pe seama smecheriei lor. Vezi ce simplu? Am gresit cu ceva?

Dincolo de nenumaratele intrebari din spatele contractelor scrise cu litere de schioapa, revin cu indemnul: vreau sa vad un clienti multumit de o astfel de combinatie. Pana nu apare unul cu dovezi clare, cu ce ne convingi?

#42
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
pai e cam greu, ca majoritate contractelor se fac pe multi ani, si inca nu au ajuns
la "maturitate"...
sunt de acord cu andreim77...
contractele sunt facute stufoase, complicate , greu de urmarit si memorat.
intentionat sunt facute asa....
Ei iti iau banii in lei si-ti acorda "despagubirea" tot in lei.'dar acesti lei sunt intai transformati in unitati de fond,
primul an il platesti cam degeaba, ei isi calculeaza comisioanele in euro...etc
e cam mare varza....

si clienti multumiti nu stiu, dar stiu clienti nemultumiti...
pe mama mea, care a avut o polita regal inceputa tot in 2008.
(aici e o alta poveste, in 2008 am fost "pacaliti" de o prietena de familie
sa ne facem 4 polite regal in familia noastra, din care dupa 5 ani mai sunt doar 2)
deci dupa 5 ani de "cotizat" s-a ales cu mai putin de jumatate din banii cotizati!
la fel.....ni s-a explicat ca ceva profit apare doar dupa 15 ani de cotizatie!
dar asta ni s-a explicat doar cand am renuntat la prima polita...
cand le-am facut , era totul frumos, grafice care cresteau spre infinit etc....

ps. cunostinta care ne-a "pacalit" cu politele, a murit intre timp.....

Edited by "BandiT", 30 April 2013 - 14:33.


#43
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Post"BandiT", on 30 aprilie 2013 - 14:32, said:

pai e cam greu, ca majoritate contractelor se fac pe multi ani, si inca nu au ajuns
la "maturitate"...
sunt de acord cu andreim77...
contractele sunt facute stufoase, complicate , greu de urmarit si memorat.
intentionat sunt facute asa....
Ei iti iau banii in lei si-ti acorda "despagubirea" tot in lei.'dar acesti lei sunt intai transformati in unitati de fond,
primul an il platesti cam degeaba, ei isi calculeaza comisioanele in euro...etc
e cam mare varza....

si clienti multumiti nu stiu, dar stiu clienti nemultumiti...
pe mama mea, care a avut o polita regal inceputa tot in 2008.
(aici e o alta poveste, in 2008 am fost "pacaliti" de o prietena de familie
sa ne facem 4 polite regal in familia noastra, din care dupa 5 ani mai sunt doar 2)
deci dupa 5 ani de "cotizat" s-a ales cu mai putin de jumatate din banii cotizati!
la fel.....ni s-a explicat ca ceva profit apare doar dupa 15 ani de cotizatie!
dar asta ni s-a explicat doar cand am renuntat la prima polita...
cand le-am facut , era totul frumos, grafice care cresteau spre infinit etc....

ps. cunostinta care ne-a "pacalit" cu politele, a murit intre timp.....


Da, perfect de acord cu tine. S-a VANDUT prost in foarte multe cazuri. Imi pare rau pentru ceea ce ati patit.
Acesta este cel putin unul din motivele pentru care sunt pe aici, pe forum.

Contractele sunt asa cum sunt. Crezi ca un contract de reprezentare in instanta e mai usor de inteles? Sau un contract de prestare servicii de catre o firma serioasa este diferit?
Alt motiv pentru care incercam sa explicam ce scrie prin contracte . Posted Image

Vorba rea circula de 10 ori mai repede decat vorba buna. Asa ca da, foarte posibil sa nu auzi clienti multumiti. Asta pentru ca ei nu au de ce sa se planga.... Posted Image

NU EXISTA PROFIT/NU SE FAC AFACERI din asigurari.

Asigurarea este un instrument de transfer al riscului.
Daca iti permiti ca in cazul unei operatii sa platesti zeci de milioane, atunci nu ai nevoie de o asigurare de interventie chirugicala.
Daca iti permiti ca in cazul decesului tau, copii tai sa aiba de unde sa manance si sa faca scoala, peste vreo 5-10 ani, atunci nu ai nevoie de o asigurare de viata.
Daca iti permiti sa traiesti linistit, in caz ca te-ai pensionat pe caz de boala, si iti ajunge pensia de invaliditate de la stat(sau alte surse de venit), atunci nu ai nevoie de clauza de invaliditate.
ETc....

Cand nu iti permiti efectiv sa suporti un risc(indiferent de ce natura), il transferi. Printr-o asigurare.

Si tu poti face o companie de asigurari, impreuna cu familia ta. Sa spunem ca sunteti 5 persoane. Puneti cate 1000 de lei deoparte. Aveti un fond de 5000 de lei. In cazul in care unul dintre voi pateste ceva, sa primeasca banii din fond.
Simplu.


Hai sa te intreb ceva, poate imi poti raspunde...

Daca eu pun 100 de lei pe luna, timp de 15 ani. Cu o dobanda de 3,5% anuala. Ce suma voi avea la sfarsit ?

View Postandreim77, on 30 aprilie 2013 - 14:23, said:

E simpla smecheria, multimea baga bani...cu ce se alege?
Bancherii/asiguratorii isi umfla conturile pe seama smecheriei lor. Vezi ce simplu? Am gresit cu ceva?

Dincolo de nenumaratele intrebari din spatele contractelor scrise cu litere de schioapa, revin cu indemnul: vreau sa vad un clienti multumit de o astfel de combinatie. Pana nu apare unul cu dovezi clare, cu ce ne convingi?

Nu e datoria mea sa te conving de nimic. Si nici nu ma dau este cap sa te conving de ceva. E problema ta in ce crezi sau nu.

Omul care doreste sa fie informat, se intereseaza... Ceilalti...fac cum doresc.

Daca vrei un client multumit, iti pot arata polita mea... se gaseste in attach.

Attached Files


Edited by alexxxxyy, 30 April 2013 - 15:12.


#44
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Tine minte, alex:

Quote

si clienti multumiti nu stiu, dar stiu clienti nemultumiti...
Posted Image
Eu vreau macar cativa clienti multumiti.

Quote

NU EXISTA PROFIT/NU SE FAC AFACERI din asigurari.
Deci asiguratorii fac munca patriotica. Aaaa...ai uitat sa spui ca doat pt clienti e valabila afirmatia.

Quote

Daca eu pun 100 de lei pe luna, timp de 15 ani. Cu o dobanda de 3,5% anuala. Ce suma voi avea la sfarsit ?
As putea sa caut repede un program care calculeaza si sa ma dau destept dupa aia. Dar raspunsul real, crud, e ca vei avea mai putin decat ai depus din cauza inflatiei si comisioanelor vizibile sau ascunse.
Cand mergi la o banca, firma de asigurari esti imbrobodit cu vorbe frumoase, asigurari, bla bla...pana te apuca tupeul sa-ti ceri drepturile, auzi! Rezultatul, pana acum zero clienti multumiti. Fara virgula.

#45
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Postandreim77, on 30 aprilie 2013 - 15:09, said:

Tine minte, alex:
Posted Image
Eu vreau macar cativa clienti multumiti.

Deci asiguratorii fac munca patriotica. Aaaa...ai uitat sa spui ca doat pt clienti e valabila afirmatia.

As putea sa caut repede un program care calculeaza si sa ma dau destept dupa aia. Dar raspunsul real, crud, e ca vei avea mai putin decat ai depus din cauza inflatiei si comisioanelor vizibile sau ascunse.
Cand mergi la o banca, firma de asigurari esti imbrobodit cu vorbe frumoase, asigurari, bla bla...pana te apuca tupeul sa-ti ceri drepturile, auzi! Rezultatul, pana acum zero clienti multumiti. Fara virgula.
Daca esti asa de destept...poti da un raspuns rapid si simplu. Si daca vrei poti tine cont si de inflatie.

AI posibilitatea ca pe perioada contractului sa iti adaptezi contractul la inflatie sau nu. Decizia este a clientului. Asa ca fiecare decide daca asigurarea lui va fi "mancata" sau nu de inflatie.

Repet, ce vrei tu sa vezi, vizavi de clienti multumiti... este doar nevoia ta.
CLientii multumiti, fac si tac. Cei nemultumiti se plang. Asta e de cand lumea.... Asa ca poti astepta in continuare.... Cu siguranta sunt si clienti multumiti. Mult mai multi decat cei nemultumiti.. :)

Da, ai dreptate, am omis sa spun ca nu se poate face profit si afaceri din asigurari, pentru clienti. Ei doar se protejeaza impotriva unor riscuri. Daca doresc, vor plati pentru aceasta protectie.
Daca ai cumparat asigurarea ca pe o afacere.....imi pare rau pentru asta.

#46
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Deci nu sunt destept conform evaluarii tale. Comportament tipic smecheresc: "taci ca esti prost, nu-ti da cu parerea". Acum stiu cum gandim :)

Bun...e o vorba, un client multumit aduce 4 clienti cu el, unul nemultumit alunga 10. De la tigaile minune la nu stiu ce servicii de doi bani, reclamele, sufletul comertului!, sunt toate le fel, clienti fericiti care radiaza cand spun "sunt f multumit de produs/serviciu", "medicii din toata lumea recomanda porcaria...bla bla", familia fericita cu margarina chimicala sau coca-cola pe masa...ce sila-mi provoaca tacticile astea.

Ori din ce-mi spui tu, in domeniul asigurarilor nu e nevoie de reclama, deoarece clientii multumiti tac, nu tipa in gura mare ca-n reclame. Si culmea sunt mai multi decat cei nemultumiti! Deci tu, un economist versat, sustii chestiuni cumva impotriva principiilor consumatorismului capitalist pe care se construiesc afacerile.
Bine, sa nu uitam ca la noi imbraca o forma salbatica cu tichie de margaritar camuflate de vorbele frumoase cu care sunt imbroboditi naivii.

#47
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Postandreim77, on 30 aprilie 2013 - 15:32, said:

Deci nu sunt destept conform evaluarii tale. Comportament tipic smecheresc: "taci ca esti prost, nu-ti da cu parerea". Acum stiu cum gandim Posted Image

Bun...e o vorba, un client multumit aduce 4 clienti cu el, unul nemultumit alunga 10. De la tigaile minune la nu stiu ce servicii de doi bani, reclamele, sufletul comertului!, sunt toate le fel, clienti fericiti care radiaza cand spun "sunt f multumit de produs/serviciu", "medicii din toata lumea recomanda porcaria...bla bla", familia fericita cu margarina chimicala sau coca-cola pe masa...ce sila-mi provoaca tacticile astea.

Ori din ce-mi spui tu, in domeniul asigurarilor nu e nevoie de reclama, deoarece clientii multumiti tac, nu tipa in gura mare ca-n reclame. Si culmea sunt mai multi decat cei nemultumiti! Deci tu, un economist versat, sustii chestiuni cumva impotriva principiilor consumatorismului capitalist pe care se construiesc afacerile.
Bine, sa nu uitam ca la noi imbraca o forma salbatica cu tichie de margaritar camuflate de vorbele frumoase cu care sunt imbroboditi naivii.

Cuvintele iti apartin. Ce vrei sa imi atribui tu mie....este doar o incercare de a iti masca propriile frustari si nemultumiri. E ok. Te inteleg. Dar stiu ca poti mai bine de atat. In special cand te straduiesti sa intelegi ce scriu altii... Uneori reusesti...alteori nu...

Scuza-ma pentru incapacitatea mea de a face fata inteligentei si experientei de care dai dovada....

#48
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
Normal ca-mi apartin cuvintele, eu le spun de la mine, nu cum esti tu instruit sa te tii tare indiferent de ce zicem noi astia bagatorii in seama.
Deci pana acum mi-ai pus la indoiala inteligenta si m-ai facut frustrat. Mirific! :)
Si, zi asa, te-ai dat exemplu pe tine drept client multumit? Super-maxim!

#49
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Postandreim77, on 30 aprilie 2013 - 15:44, said:

Normal ca-mi apartin cuvintele, eu le spun de la mine, nu cum esti tu instruit sa te tii tare indiferent de ce zicem noi astia bagatorii in seama.
Deci pana acum mi-ai pus la indoiala inteligenta si m-ai facut frustrat. Mirific! Posted Image
Si, zi asa, te-ai dat exemplu pe tine drept client multumit? Super-maxim!

Andrei, Ok!

Cuvintele imi apartin, asa cum ale tale iti apartin si tii de ele, indiferent de ce zic bagatorii de seama (de pe cealalta parte). Hai ca ma distrez... :)...
Am facut referire la comportamentul si afirmatiile tale, nu la persoana ta. Cred ca sunt cateva distinctii la acest segment. Dar esti liber sa te simti...cum vrei....

Da. Sunt client multumit. Am venit si cu "dovezi"....  Asa ca acum ai cel putin 1, fara virgula. :)

#50
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
Senator,nu am sustinut ca sunt somitate in asigurari..
de fapt asta e scopul topicului...voi astia care sunteti genii in asigurari ne explicati noua
cum sta treaba...noi intrebam - voi raspundeti!
Tocmai,ca eu mi-am intrebat consultantul si el mi-a dat niste raspunsuri.
Pe care am vrut sa le "verific" aici, si am obtinut cam 90% aceleasi raspunsuri de la alexxxx....
90% deci nu 100%, dovada ca si intre consultantii din aceasi firma de asigurari,
pot exista neconcordante.
Apoi, era vorba de contractele de asigurari in general , nu de polita regal, cand am spus ca-i dau dreptate lui
andrei....
adica andrei vorbea de contracte in general ca sunt stufoase, neclare etc....
nu era vorba de polita mea acolo....
de polita mea e vorba in  urmatorul paragraf din postul meu.
Deci astept scuze sau vei primi report ptr. jigniri gratuite la adresa mea!

si da, am spus ca nu sunt ajunse la maturitate/scadenta  multe contracte, deoarece majoritatea au
fost facute in anii 2000 si sunt facute pe perioade lungi (20..30 ani).
(cred ca am gresit la folosirea cuvantului maturitate care  e diferit de scadenta???)
deci mai sunt destui ani pana ajung la scadenta => de aceea nu prea sunt oameni multumiti.
pentru ca despre asta vorbim,
oameni de varsta noastra si cu venit mediu care sa fie multumiti.
ori oameni ca astia nu prea exista inca.
imi poti da exemplu de om de 50 ani care si-a facut asigurare in anul 2000 pe o perioada de 13 ani, si anul asta
isi incaseaza asigurarea....dar asta nu se potriveste cu mine.
Dar imi poti da exemplu de un alt om multumit care si-a incasat polita ajunsa la scadenta?
Alexxx se considera ca el e multumit, dar el abia a inceput sa cotizeze.
Eu nu sunt nemultumit de polita mea Regal...
Sunt nemultumit doar ca am fost indus in eroare la semnarea contractului in 2008,
si abia din 2013 stiu exact cu ce se manaca aceasta polita.
Si mai zicea alexx ca poti sa tii seama de inflatie in derularea contractului, ceea ce e adevarat, doar ca iar omite ceva:
ca sa tii seama de inflatie , trebuie sa-ti maresti suma anuala  de plata adica practic iti indexezi valoarea
platii cu un procent de inflatie (parca 5%)
e adevarat sau nu?
deci ma lupt cu inflatia, dar pe banii mei!

Edited by "BandiT", 01 May 2013 - 11:14.


#51
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Post"BandiT", on 01 mai 2013 - 11:11, said:

Senator,nu am sustinut ca sunt somitate in asigurari..
de fapt asta e scopul topicului...voi astia care sunteti genii in asigurari ne explicati noua
cum sta treaba...noi intrebam - voi raspundeti!
Tocmai,ca eu mi-am intrebat consultantul si el mi-a dat niste raspunsuri.
Pe care am vrut sa le "verific" aici, si am obtinut cam 90% aceleasi raspunsuri de la alexxxx....
90% deci nu 100%, dovada ca si intre consultantii din aceasi firma de asigurari,
pot exista neconcordante.
Apoi, era vorba de contractele de asigurari in general , nu de polita regal, cand am spus ca-i dau dreptate lui
andrei....
adica andrei vorbea de contracte in general ca sunt stufoase, neclare etc....
nu era vorba de polita mea acolo....
de polita mea e vorba in  urmatorul paragraf din postul meu.
Deci astept scuze sau vei primi report ptr. jigniri gratuite la adresa mea!

si da, am spus ca nu sunt ajunse la maturitate/scadenta  multe contracte, deoarece majoritatea au
fost facute in anii 2000 si sunt facute pe perioade lungi (20..30 ani).
(cred ca am gresit la folosirea cuvantului maturitate care  e diferit de scadenta???)
deci mai sunt destui ani pana ajung la scadenta => de aceea nu prea sunt oameni multumiti.
pentru ca despre asta vorbim,
oameni de varsta noastra si cu venit mediu care sa fie multumiti.
ori oameni ca astia nu prea exista inca.
imi poti da exemplu de om de 50 ani care si-a facut asigurare in anul 2000 pe o perioada de 13 ani, si anul asta
isi incaseaza asigurarea....dar asta nu se potriveste cu mine.
Dar imi poti da exemplu de un alt om multumit care si-a incasat polita ajunsa la scadenta?
Alexxx se considera ca el e multumit, dar el abia a inceput sa cotizeze.
Eu nu sunt nemultumit de polita mea Regal...
Sunt nemultumit doar ca am fost indus in eroare la semnarea contractului in 2008,
si abia din 2013 stiu exact cu ce se manaca aceasta polita.
Si mai zicea alexx ca poti sa tii seama de inflatie in derularea contractului, ceea ce e adevarat, doar ca iar omite ceva:
ca sa tii seama de inflatie , trebuie sa-ti maresti suma anuala  de plata adica practic iti indexezi valoarea
platii cu un procent de inflatie (parca 5%)
e adevarat sau nu?
deci ma lupt cu inflatia, dar pe banii mei!

nu am omis nimic..... din punct de vedere logic....daca vrei sa iti adaptezi contractul la inflatie, este absolut normal sa iti maresti si sumele pe care le platesti... Asta inseamna adaptare la inflatie.

Cu 100 de lei, anul trecut cumparai 100 de oua.
Anul asta, cu 100 de lei, cumperi 94 de oua....
Ca sa cumperi anul acesta 100 de oua, trebuie sa platesti 106 lei....

Cam asa e mecanismul...

Ma consider multumit pentru ca "vad" ca am facut o alegere buna....chiar foarte devreme in ochii multora.... Vad cum evolueaza(sau nu) de la zi la zi, valoarea contului din contract...
Ceea ce inseamna ca am cel putin 20 ani inaintea celor care au 45 de ani astazi.....asta inseamna o perioada mai lunga in care pot fi sigur ca adun ceva pentru cand va fi mai greu......

Stiu de asemenea ca am acces la o mare parte din acei banuti acolo, oricand... Asa ca de ce sa ma tem ?...
Stiu foarte bine ce platesc pentru contractul respectiv si stiu la ce sa ma astept.

Vizavi de alocarea banilor in programele de investitie, imi asum acolo fiecare crestere sau scadere...

Prefer sa pun deoparte pentru persoana mea...decat sa platesc peste 300 de lei lunar, la alti pensionari... (asta e).

Edited by alexxxxyy, 01 May 2013 - 11:51.


#52
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
corect...cu tine nu am nimic!
am cu senator, care m-a jignit degeaba!
cum am mai spus, eu nu sunt nemultumit de polita mea.

#53
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Care e faza cu clientii multumiti? Uite eu sunt client multumit, am mai scris mai demult, dar de ce sa ma bag in discutie? Nu am ce sa aduc si nu am chef sa vorbesc despre asigurarile mele.

#54
"BandiT"

"BandiT"

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,226
  • Înscris: 24.07.2007
pai de ce esti tu multumit?
adica ai cotizat 20 sau 30 ani la o asigurare+pensie si
acum beneficiezi de banii respectivi?
sau ai avut vreun accident/spitalizare si ai fost despagubit prompt?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate