Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce P.C. all in one sa fie asta?

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 

Intrebrare de neinitiat

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Va rog din suflet sa nu radeti de mine. Eu ma laud ca am habar de calculatoare and networking, vanzand chestii de genul asta de 10 ani. Numai ca azi am ramas blocat. Am facut acasa o mini retea si mi-a trebuit un switch. Nu am vrut sa bag bani multi in device-ul asta asa ca am comandat un switch. M-am trezit cu un Acorp HU5D cu 5 porturi. Ok, no prob dar eu am lucrat numai cu Allied Telesyn si cu 3COM pana acum si la asta m-am blocat. Scrie pe cutie Ethernet Switch si pe leaflet switching hub. Intrebare: CE MI-AM cumparat? Switch or hub??? Pot sa determin cumva ce este? Stiu ca e un shtift da la 20$ ce pretentii sa am? Nu de altceva dar am un cablu aerian care poate crapa oricand un port ori un NIC asa ca mai bine imi iau alt jaf. Cert este ca reteaua merge.

Multam

#2
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Hmm... nu cunosc produsul, dar o sa-mi dau cu parerea luandu-ma dupa ce scrie in pagina de www de la Acorp: adica este acolo un HU5D1 unde nu se pomeneshte despre full duplex nicaieri.
Ca sa te lamureshti, trebuie sa faci cam asha: infige 2 echipamente la 100Mbps in el shi incearca sa le fortzezi ambele la full-duplex; daca merge, e probabil switch. Ca sa te lamureshti definitiv, pune 3 echipamente (la 100Mbps, full duplex) fa trafic intre 2 shi daca vezi pachetele alea cu un tcpdump/windump pe al III-lea e hub; altfel switch.
Chiar shi ATI facea (acuma nu mai shtiu) o chestie (hub) care se numea 702h sau 708h in care puteai infige un switching engine shi atunci puteai sa infigi in el echipamente atat la 100Mbps cat shi la 10Mbps; cele la 100M formau un hub, cele la 10M formau alt hub. Intre cele 2 "hub"-uri se facea switching.

#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Merge full duplex 100. Am incercat si eu asta si merge fara probleme Voi incerca si cu al 3-lea. Din pacate pe al iii-lea comp am deocamdata placa 10 asas ca inca nu pot face testul. Multzam tare mult de sfat. Este ca la un noname deasta ramai blocat?

#4
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
nu e noname..eu jafuri din astea pun la toti clientii care vor IEFTIN (le iau cu 20 le dau cu 60 si gata :) ).
Dar din cate stiu eu e switching hub, nu switch => merge 10/100, dupa cel mai prost nic/device :) E drept ca nu am avut niciodata curiozitatea sa testez, dar ma indoiesc ca la pretul asta poate fi mai mult de hub simplu si prost pe deasupra :)

#5
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
switch-hub e un hub full-duplex dar nu are memorie care sa memoreze MAC-urile placilor de retea cum au switch-irile
gresesc ? rog cei care stiu mai multe sa ma corecteze :>

#6
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Pe cutie scrie ca ar avea...

#7
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
un lucru e clar un switch-hub nu e un un switch !

#8
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
uite o adresa unde poti sa vezi ca e HUB
http://www.shoponlin...odem_retea.html

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,397
  • Înscris: 29.11.2001
Am luat eu acu 2 zile un switch de 8 porturi de la KTech, Mentor, cu 1.204.000 lei

E switch, cu memorare de mac-uri, cu full duplex shi toate alea! Pe cutie sicrie o gramada de rahat-uri, dar nu shtiu daca chiar toate sunt adevarate ...

in schimb, la pretzul asta, avem acum conexiune de 8-9 MBps sustzinut la 100 shi de metri aerian, extern.

mie mi se pare OK! am dat banii fara preget (mai mutzi nu aveam, shi noua ne trebuie 4-5 porturi maxim!

[ http://www.thepcstore.co.uk/Product%20Images/NT0200_bg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

detalii:

( http://www.thepcstor...ntor/NT0200.htm  )

Quote

- 10/100N-Way, Switch, Ethernet Switch , 8 ports  
- The switch is a perfect choice for sites planning to upgrade to 100Mbps Fast Ethernet in the feature.
- Flexible and easily expandable
- Compact palm size, light weight designed



MDI-II Uplink port for easy expansion
8Ports 10/100Mbps:  
- Designed for small/middle workgroups, the switch provides 5, 8 and 16 ports for ready connection.  
It is compact and suitable for installation in tight desktop space.  
10/100Mbps N Way Flexibility:  
- The switch's 10/100Mbps N Way port automatically negotiate between 10Mbps Ethernet and 100Mbps Fast Ethernet network  
speeds, as well as between full and half duplex modes. Any port can thus act as an uplink to 100Mbps Fast Ethernet or downlink  
to 10Mbps Ethernet.  
Easy Expand:  
- Expansion can be accomplished by cascading two or more switches together. As all ports support 200Mbps full duplex, switch  
cascading can be made from any port and any number of switches.  
Easy Migrate:  
- The switch is a perfect choice for sites planning to upgrade to 100Mbps Fast Ethernet in the feature. Ethernet workgroups can  
connect to the switch now, and change adapters and hubs anytime later without need to changer switches or reconfigure.


#10
djlyon

djlyon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,536
  • Înscris: 28.11.2001
Formularea de switching hub este foarte corecta. Tine de limba engleza.
HUB se refera exact la distribuitorul fizic, la ansamblul de porturi care primeste semnalul si il distribuie la toate celelalte.
Switching HUB inseamna HUB cu comutare, adica mai scurt spus, si cum se si foloseste in marea acceptiune, switch.

#11
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Got it now

#12
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
djlyon
scuza-ma man....
dar e o diferenta mare de pret intre un switch hub si un switch...
de aici...iti dai seama clar..cat de "switch" e un switch-hub

de curiozatte alliedtelesyn produce switch-hub-uri ?!:)

#13
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Hub 5-port ACORP HU5D, 10/100Mbps Switching Dual Speed, alimentare externa

#14
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
frate, no' mai despicatzi in patru atat...

morogane, pune 3 mashini in retzea pe tcpip prin "switching-hub" transfera de pe 1 pe 2 shi sniff retzeaua pe 3... daca vezi ceva din traficul 1-2 pe mashina 3 atunci ai un hub de 2 lei, daca nu vezi, ai un switch de $20 :)

#15
ionutd

ionutd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2001
Asa cu bine a spus djlyon un Switch Hub este un hub cu comutare (unde comutarea inseamna 10/100). Poate fi full-duplex, dar la 20$ ma indoiesc. Deci in mod sigur ai cumparat un hub. Pentru a te convinge fa ce a spus arty. Un hub lucreza la Layer 1 si nu ia decizii. Deci va trimite informatiia catre toate computerele din retea.

#16
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
ESTE SWITCH!!!! YEEES! Tested

#17
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
ma indoiesc........dar daca zici tu.

#18
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
Nu e switch ... e doar un switching-hub (virtual se creeaza doua hub-uri intern : porturile de 10 Mbps untr-un hub virtual, cele de 100 Mbps intr-altul), iar intre 10 Mbps si 100 Mbps se realizeaza switching-ul. Sorry, dar nu e switch in adevaratul sens al cuvintului, ci ceea ce am explicat mai sus. Am verificat si modelul prezentat de tine, ba chiar l-am desfacut pentru a verifica controlerul utilizat la implementare ... Oricum, nu fi chiar dezamagit, merge ... binishor ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate