Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Probleme Logan 1.4

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Pana nu le faci pe toate incearca sa circuli cat mai putin zic eu, daca-ti sare distributia trebuie sa inlocuiesti tot setul motor, ti se intoaie valve, etc.

uite un exemplu la cineva caruia i-a sarit distributia, ce poate pati:
In mod sigur vei inlocui:
1 curea distributie + intinzator
2 garnitura chiulasa
3 set prezoane chiulasa (optional insa iti zic ce recomanda cartea)

Si daca esti ghinionist vei inlocui in functie de cat de mare a fost pisica neagra :
1 Supapa /supape
2 ax cu came (am intalnit unul rupt chiar in urma cu 1 luna la un ALH)
3 semilagare (la ALH nu are cuzineti la axul cu came)
4 piston spart , zgariat cilindru....chiar nu vreau sa iti stric ziua
Mult noroc!
Poate ai scapat doar cu supape + garnitura chiulasa si distributie noua .
Inlocuieste distributia la Dacia, restul poti sa le faci si in alta parte
Placutele de frana le poti inlocui tu singurel daca cauti putin pe youtube niste tutoriale.
Filtrele iar se inlocuiesc usor..uleiul nu e greu de schimbat daca ai rampa si uneltele necesare, la chei ma refer.
Vezi si tu cum stai cu punga, eventual cel mai bine intri pe forumul dedicat modelului si afli acolo cam tot ce trebuie sa faci de la posesori.

#20
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009
v3lsatis, mai c-am speriat cu ce mi-ai zis, eu am pus accentul pe restul si nu am luat in seama ca trebuie sa schimb acum si distributia. Pff, mersi ca mai avertizat dar totusi nu poti sa iti dai seama cumva ca e pe duca sau aflii numai cand e prea tarziu?

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
La distributie se poate uita un mecanic si-ti zice daca e musai sa schimbi sau nu intrucat e destul de scumpa. Orice ai face trebuie sa ajungi pe o macara de service si sa se uite cineva la tot ce poate merge prost.
Daca vrei iti fac niste poze la o curea de distributie de Clio sym 1.4 de 8 ani dar cu kilometraj mic ca nu s-a folosit mult sa vezi cum arata.

Edited by andreic, 31 August 2012 - 19:12.


#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
de ce sa sara distributia? aia se schimba dupa carte la 60.000 km.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Fane, on 31 august 2012 - 19:05, said:

de ce sa sara distributia? aia se schimba dupa carte la 60.000 km.
Singurul lucru care poate face o distributie sa sara asa aiurea este o intindere insuficienta din rola intinzatoare, nici macar blocajul de rulment nu o face sa sara dar o rupe repede si o ingince de la frecare, o sa miroasa a cauciuc ars.

Edited by andreic, 31 August 2012 - 19:11.


#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 andreic, on 31 august 2012 - 19:05, said:

... o macara de service..
adicatelea elevator.

#25
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Distributia se schimba la 60.000 km SAU 4 ani
Asta inseamna care "pica" primul .
Daca eu ma iau dupa chestia cu 60k km inseamna ca o voi schimba dupa 15-20 de ani in stilul in care am mers pina acum Posted Image

#26
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
gandeste-te ca distributia ta e un plastic de 7 ani cel putin...care trebuie sa se prezinte ok...

uite 2 poze, una cu diferenta intre o curea veche si una noua, iar inca una cu distributia, cureaua adica, plastificata si crapata...cum e posibil sa fie si a ta la 7 ani de la fabricare.E posibil nu stim

[ http://shadetreespeedshop.clvr.tv/wp-content/blogs.dir/23/files/random/2010-07-16-12-34-47.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.agcoauto.com/content/images/topics/ready.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by v3lsatis, 31 August 2012 - 23:28.


#27
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009

 v3lsatis, on 31 august 2012 - 23:10, said:

gandeste-te ca distributia ta e un plastic de 7 ani cel putin...care trebuie sa se prezinte ok...

uite 2 poze, una cu diferenta intre o curea veche si una noua, iar inca una cu distributia, cureaua adica, plastificata si crapata...cum e posibil sa fie si a ta la 7 ani de la fabricare.E posibil nu stim

[ http://shadetreespeedshop.clvr.tv/wp-content/blogs.dir/23/files/random/2010-07-16-12-34-47.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://www.agcoauto.com/content/images/topics/ready.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da, pai o sa trec si pe la un service sa vad exact cum stau lucrurile, cemai am c-am lungit-o, bine ca nu a patit ceva cand am fost la mare ca asta mai lipsea. Multumesc mult pentru sfaturi. Posted Image

#28
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
cum ai avut curaj sa pleci cu ea la mare !?:)) si mai ales sa o urci pana la 140 cand ea saraca la 90 deja era "lesinata"

#29
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ma eu batai in volan aveam de la jenti facute praf (mai era putin si erau ovale), s-ar putea sa fie necesara verificarea lor.

#30
Shahrukhkhan

Shahrukhkhan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 30.07.2009

 Al3csutzul, on 01 septembrie 2012 - 14:04, said:

cum ai avut curaj sa pleci cu ea la mare !?Posted Image) si mai ales sa o urci pana la 140 cand ea saraca la 90 deja era "lesinata"
Nu prea am avut nici de ales, am apucat sa le spun la prieteni ca mergem cu masina mea, eu nestiind ca are probleme, si cand am observat era deja prea tarziu, si nu aveam cu ce sa mergem alceva.

 RealThing, on 01 septembrie 2012 - 14:10, said:

Ma eu batai in volan aveam de la jenti facute praf (mai era putin si erau ovale), s-ar putea sa fie necesara verificarea lor.
Asa am crezut si eu la inceput, tot de la jeanta dreapta am crezut ca este putin lovita, dar la vulcanizare mi s-a spus ca nu are nimic, si ca e posibil sa fie de la directie, sau alta aberatie sau cel putin asa mi sa parut mie, ca vezi doamne este posibil sa fie de la cauciuc ca este vechi de 6 ani si chiar daca nu are umflatura sau urme de uzura poate sa faca asa ceva. Eu unul nu cred sa fie de la cauciuc, deoarece cauciucurile nu prea au urme de uzura, masina a stat numai in garaj deci nici ploaia nu prea a prins-o, frane puternice nu au incasat niciodata, mama a mers maxim cu 70 km/h, deci nu prea avea de ce sa dea tare in frane, eu nu sunt nici eu genu sa ma intorc cu frana de mana, plecat cu scartait de roti si altele. Deci ma indoiesc sa fie de la cauciuc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate