Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Baile Herculane, in ce stare sunt ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Shadow334

Shadow334

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 02.03.2005
Salutare

M-ar tenta sa fac o mini vacanta de vreo 3-4 zile la Baile Herculane, dar nu stiu in ce stare e statiunea. Daca este cineva care a fost pe acolo recent sau daca locuieste prin zona, l-as ruga sa ne zica daca se poate faca o mini vacanta acolo. Sunt deschise strandurile cu apa termala ? Exista suficiente unitati de cazare ? Pe net sunt multe pareri ca ar fi in paragina statiunea...

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View PostShadow334, on 24th August 2012, 23:41, said:

Pe net sunt multe pareri ca ar fi in paragina statiunea...

:samui: cand eram ciutan am fost multi ani la rand cu ei mei, imi placea la nebunie Cerna, Domogledul, atmosfera de acolo, foarte multi turisti nemti/israelieni, etc. stateau pe-acolo, tin minte ca era hotelul ala Roman mai fitos, am stat si noi intr-un an mai tarziu cand se descurcau ai mei mai bine.

Chiar sunt curios de raspunsurile la acest topic de la cei care au fost in ultimii ani. Mi-ar placea sa trec pe-acolo cand voi avea ocazia :scratchchin:

#3
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.06.2007
Am fost anul trecut in iunie.
Adevarat, statiunea este in proportie de 50% in paragina..insa si acele cladiri, unitati de cazare, obiective turistice in paragina sunt foarte frumoase dpdv arhitectural..pacat de ele ca nu sunt ingrijite. Statiunea ar fi fost super daca ar fi fost ingrijita.
Erau cateva cladiri in consolidare..dar foarte putine fata de cate sunt in curs de degradare.

Am fost si la un strand din acela termal. Aici situatia este mai buna. Sunt cat de cat ingrijite si sunt conditii.
Apa este curata si calda..insa daca ai probleme cu mirosul de sulf nu ti recomand. Daca nu, este super. Cand am fost eu afara erau vreo 15 grade si ploua..mi am facut curaj vreo 15min inainte sa ies sa fug la vestiare  :lol:

Zona este pitoreasca..merita vizitata, dar nu mai mult de 2-3 zile.

#4
meshgheru_andu

meshgheru_andu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 09.05.2009
Acum o saptamana m-am intors de acolo. Statiunea este intr-o stare de degradare continua,hotelurile care pe vremuri erau renumite acum sunt niste epave. Parca doar Hotel Roman ce mai traia.

Unitati de cazare sunt o multime si la preturi accesibile.Va recomand totusi, sa faceti o rezervare dinainte,s-ar putea sa nu gasiti prea multe pensiuni libere.
Strandurile termale sunt functionale si ingrijite.

Daca sunteti melanconic mergeti acolo,dar in Brasov sunt mai multe optiuni pentru distractii si vacante. Una ar fi Paradisul Acvatic(parca asa se numea),distractie garantata!

Edited by meshgheru_andu, 24 August 2012 - 23:30.


#5
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Daca vii de la Brasov, Herculanele iti vor parea ca o zona de dupa razboi. Bosnia arata mai bine si e pacat ca Herculanele nu au fost date cuiva sa o gestioneze la intregul potential.

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Da, mare pacat, o zona foarte frumoasa...

#7
Lord_Silver

Lord_Silver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 01.02.2008
Exagerati, am fost acum 2 saptamani. Nu e adevarat, nu e in paragina toata statiunea, e in paragina centrul istoric, de unde s-au renovat doar vreo cateva cladiri, restul ori sunt in renovare ori sunt abandonate. In afara de asta, in centrul nou e multa lume, cateva din hotelurile vechi e adevarat ca nu mai sunt in functiune, cum ar fi Afrodita, dar Dacia, Diana sau Roman sunt inca in functiune si au turisti, hotelul Cerna si strandul Cerna sunt chiar renovate foarte frumos. Strandurile sunt ok, s-au construit foarte multe vile/pensiuni noi, ai sa vezi ca pe cativa km ai unde sa te cazezi. Eu zic ca merita, mi-ar placea si mie sa redevina si centrul istoric ce a fost si poate se vor renova in viitor toate cladirile de pe acolo, ca sunt frumoase, dar cum ziceam, centrul nou (in zona hotelului Dacia) e destul de plin de viata, cu multa lume. Recomand daca ajungi in zona si o plimbare cu vaporasul prin Orsova, o sa-ti placa, daca nu ai mai fost (sunt organizate excursii langa hotelul Dacia cu niste maxi-taxi-uri si te duc ei si te aduc inapoi in statiune, pret 50-60 lei).
PS: Daca ajungi pe acolo recomand si o plimbare din centru istoric spre hotelul Roman, au renovat zona, e frumos.

Edited by Lord_Silver, 25 August 2012 - 01:13.


#8
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
O recomandare pentru cazare la B. Herculane ?As prefera pensiunile .Ce atractii sunt in zona ?

Edited by SDN, 07 July 2013 - 17:20.


#9
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Staţiunea Băile Herculane este împărţită în mai multe zone:

1) "Oraşul vechi" zona cu Hercules - o ruină
2) "Oraşul nou" zona de blocuri - înfloritoare
3) "Oraşul hotelier" zona complexelor balneare - calitativ
4) "Valea Cernei" zona albiei râului Cerna - repezi şi învolburate
5) "Platoul Coronini" unde se face spirala M.I.S.A.  - superb

Sfatul meu este să NU ratezi sub niciunfel staţiunea Băile Herculane !!! Posted Image

#10
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View PostPloiesteanul2015, on 18 septembrie 2015 - 21:16, said:

Staţiunea Băile Herculane este împărţită în mai multe zone:

1) "Oraşul vechi" zona cu Hercules - o ruină
2) "Oraşul nou" zona de blocuri - înfloritoare
3) "Oraşul hotelier" zona complexelor balneare - calitativ
4) "Valea Cernei" zona albiei râului Cerna - repezi şi învolburate
5) "Platoul Coronini" unde se face spirala M.I.S.A.  - superb

Sfatul meu este să NU ratezi sub niciunfel staţiunea Băile Herculane !!! Posted Image
Ce inseamna infloritor la zona blocurilor si ce insemana calitativ la zona complexelor balneare?

#11
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Înfloritor = printre blocuri apar tot mai mulţi întreprinzători (magazinaşe, agropensiuni, agenţii bancare, cârciumi), în ritmul ăsta centrul se va muta aici.
Calitativ = trataentul balnear se face ca la carte nu doar aşa "ca să avem activitate!". Posted Image

#12
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
O recomandare locatie cazare hotel cu piscina interioara/exterioara(3 nopti fara tratament, sfarsitul lunii mai) cu apa termala ?(intial am ales dianaresort , pana cand am aflat ca apa din piscina e apa de chiuveta..)
Multumesc

Edited by danb1961, 22 February 2018 - 10:23.


#13
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postdanb1961, on 22 februarie 2018 - 10:21, said:

O recomandare locatie cazare hotel cu piscina interioara/exterioara(3 nopti fara tratament, sfarsitul lunii mai) cu apa termala ?(intial am ales dianaresort , pana cand am aflat ca apa din piscina e apa de chiuveta..)
Multumesc
Hotel Tierna, langa baraj
http://www.arsenalgr...descriere-hotel

Edited by d-ardeleanu, 09 March 2018 - 11:16.


#14
xuma

xuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.07.2007
Impresii 2018 din Baile Herculane?
S-a mai schimbat ceva? Nu am mai fost de 15 ani pe acolo si din auzite ar fi o ruina ( centrul?).
Puteti sa lasati cateva impresii? M-ar tenta sa stau cateva zile acolo, mai mult pentru bai si peisaj.
Multumesc!

#15
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Anul trecut la începutul lunii august erau tot așa. Ruine. Mă refer la zona istorică.

#16
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Am fost in mai si da, inca sunt ruine. Prin centrul vechi era destul de pustiu, putinii oameni care erau pareau cam dubiosi dar am vazut destula politie prin zona, casele vechi erau inconjurate de schele si plasa d-aia de constructii. Deci nici macar arhitectura veche nu o vezi. La Hotel Roman era ceva aglomeratie. La hotelurile din centrul nou era destul de plin, foarte multe firme in teambuilding pe la spa. Iar in zona de jos "locuibila" era super aglomerat, atat in trafic cat si de oameni. Restaurante nu prea sunt, dar se mananca la hoteluri. Am stat la Diana, mi-a placut hotelul. Piscina, restaurant, curat.

Am stat 3 nopti. Spa nu am facut, o zi am fost la Orsova, Cazane, Cascada Bigar si apoi plimbare prin statiune. Daca ai intrebari, let me know.

#17
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Am revenit si noi de la cazane si am trecut intr-o zi si prin Herculane, cum a zis si colegul de mai sus, cladiri vechi abandonate, unele in curs de reabilitare, ceva forfota in zona comerciala de jos (fiind inceput de august), da cam atat. Eu nu mai fusesem de copil si nu mai stiam cum arata, dar nici asteptari prea mari nu aveam... pacat de zona frumoasa, nu stim sa valorificam natura din jurul nostru.

#18
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005

View Postgabrolio, on 07 august 2018 - 10:56, said:

Am revenit si noi de la cazane si am trecut intr-o zi si prin Herculane, cum a zis si colegul de mai sus, cladiri vechi abandonate, unele in curs de reabilitare, ceva forfota in zona comerciala de jos (fiind inceput de august), da cam atat. Eu nu mai fusesem de copil si nu mai stiam cum arata, dar nici asteptari prea mari nu aveam... pacat de zona frumoasa, nu stim sa valorificam natura din jurul nostru.

Vai ce cuvinte de lemn frumoase , ne-a dat o lacrima

Edited by Doggfather, 07 August 2018 - 13:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate