Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

De ce ar sta o fata cu un barbat cu hadicap fizic?

- - - - -
  • Please log in to reply
381 replies to this topic

#343
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcatalina1, on 06 noiembrie 2013 - 22:39, said:

Cu tine nu as vrea sa fiu nici amica pentru ca mie nu-mi plac oamenii lasi. Tu nu esti puternic (cum s-a tot spus pe aici), tu esti las: intre a iesi din casa in scaun cu rotile si a sta inchis in casa alegi sa stai inchis in casa.

Mai inainte intreaba-l daca are vreun sprijin sau a beneficiat de consiliere psihologica. Nu e Mesia sa se ridice singur din scaun si sa mearga pe apa.

#344
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmihaigerard, on 07 noiembrie 2013 - 10:17, said:

Mai inainte intreaba-l daca are vreun sprijin sau a beneficiat de consiliere psihologica. Nu e Mesia sa se ridice singur din scaun si sa mearga pe apa.
Inteleg ce zici, dar discutia e mai veche, nu a inceput acum si asa brusc cum pare.

Edited by catalina1, 07 November 2013 - 10:31.


#345
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Mă bucur că am dat de acest topic şi într-un fel mă pot descărca şi eu (sper ca iniţiatorul să nu se supere). Oarecum, mă aflu într-o situaţie similară, ce-i drept în oglindă, cu subiectul topicului.
Ţin să menţionez că am dat acel like la comment-ul în care-şi povestea problemele medicale de-a lungul vieţii deoarece consider că eşti o fire puternică, luptătoare. De asemenea, când citeam, simţeam că mi se înmoaie genunchii. O fi datorită caracterului meu mai empatic.
De mai bine de un an de zile sunt într-o relaţie foarte frumoasă cu o fată care din păcate are o dizabilitate locmotorie, grad 2 (mediu), dinainte de a ne cunoaşte şi care i-a survenit cu nişte ani în urmă. Are o problemă la piciorul drept , iar muşchii, în special cel al gambei îi sunt atrofiaţi, de aici apărând şi o tremurare în mers. Nu poate merge normal, scările le urcă greu, are un ritm de mers mai încet. Dar asta nu a oprit-o să mergem pe munte, la mare, să vizităm oraşe, să ne plimbăm şi să călătorim împreună.
Deşi are 29 de ani, arată ca la 15. Uneori îmi este teama să nu mă ia poliţia pentru corupere de minore :D. Nu mai zic că la 40 ani va arăta mai ceva ca în revistele de modă.
La început am crezut că stă cu mine din lipsa alternativelor. Dar în timp mi-am dat seama că mă iubeşte, aş cum şi eu o iubesc. A mai avut şi alte relaţii înaintea mea, chiar şi atunci când era bolnavă. Ţin minte că îmi povestea când era în spital, în acelaşi salon cu ea mai erau internaţi  şi alţi tineri. Culmea, că băieţii acordau interes unei fete mai drăguţe care avea o dizabilitate fizică decât unei mai puţin drăguţe, dar fără nicio dizabilitate.
Recunosc că mi-a fost greu s-o accept datorită acestei probleme de ordin medical. Mă gândeam mereu ,,ce va zice lumea”, ,,voi fi desconsiderat pentru persoana cu care sunt”, ,,nu pot face asta, asta… cu ea”. Însă, în timp, am făcut mai multe, mai ales activităţi, cu ea decât cu toate fetele dinaintea ei. Mi-am adus aminte că atunci când eram în şcoala generală un foarte bun prieten de-al meu era cu o fată care avea o problemă locmotrie. Pe toată perioada relaţiei lor, nu am privit-o ca având vreo problemă. Totul era doar în mintea mea. Prietenii au accepat-o aşa cum este ea ca om şi de fiecare dată când au avut ocazia au menţionat cât de norocos sunt. Şi aşa este. De fapt, amândoi suntem norocoşi deoarece ne merităm.
Facem o groază de lucruri împreună: gătim, ne jucăm pe calculator, mergeam la sală, ieşit în oraş – chiar am şi dansat, mai greu, dar am reuşit. Avem o chimie extraordinară. Nu de puţine ori am dat dovadă de telepatie, de completarea unei idei de cineva, dar începută de celălalt. La urma urmei cred că atracţia emoţională este cea mai importantă, pe termen lung. Adevărat că şi cea fizică are un rol determinant, dar nu este de ajuns pentru ceva frumos şi sănătos.
Cunoşteam pe cineva care avea dizabilitate locomotorie gravă, încă de mic copil merge în scaunul cu rotile. Acum are în jur de 30 ani şi conduce un automobil, adaptat la nevoile lui, are şi relaţii cu fete, o proprie afacere. Nu are viaţa unui normal, dar  vrea să fie unul.
Eu unul cred că poţi să-ţi depăşeşti condiţia. Spuneai că nu ieşi de casă. Nicio problemă; invită lumea la tine, la petreceri. De exemplu tu te ocpui de gătit. Roagă doi prieteni să te ajute să mai ieşi din casă. Cineva să te ajute să cobori scările, iar altcineva să coboare căruciorul. Nu uita, viaţa începe dincolo de zona de comfort.  Încearcă, măcar atât. Dacă nu reuşeşti, nu-i nimic; ai învăţat ceva. După care mai incerci o dată. Şi tot aşa. Valorifică-ţi pasiunile, lasă lumea să te cunoască.
Nu pot decât să-mi imaginez cât de greu este să treci peste obstacolele pe care le ai de înfruntat. Dar nu te da bătut şi nu te închide în faţa lumii, nu te marginaliza.  Sunt sigur că ai oameni care vor să te ajute mai mult decât o fac în momentul de faţă, dar nu-i laşi. Cu ajutorul lor vei deveni mai capabil şi mai puternic. Cât despre ruşinea sau jena de a merge în căruţ, într-o anumită măsură te înţeleg.  Acum câţiva ani am avut un mic accident la un deget, destul de nasol şi a trrebuit să-l port bandajat şi cu mâna ţinută la nivelul inimii timp de câteva săptămâni. La un moment dat eram în oraş şi mi se dezlegase un şiret de la încălţăminte. Eu nu mă puteam apleca deoarece simţteam că ma ia cu leşinul.  Niciodată nu mi-a fost mai jenă decât atunci când mi-am rugat cel mai bun prieten sa mă lege.
Tot s-a pomenit pe la începutul acestui topic despre personajul Tyrion din seria A Song O Ice And Fire. Nu am să uit  o vorbă de-a luui:  „Niciodată să nu uiţi cine eşti. Restul lumii nu o va face. Poart-o ca pe o armură astfel încât nu vei fi rănit”.

#346
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postcatalina1, on 07 noiembrie 2013 - 10:31, said:


Inteleg ce zici, dar discutia e mai veche, nu a inceput acum si asa brusc cum pare.
Catalina am citit ce ai scris pe topic,dar fiecare persoana e diferita.Nu e vorba numai de suport emotional,esti putin mai dura,si situatia lui e diferita.
Ca tot spuneam de scari Gerbil cred ca stii ca tehnologia a avansat,sunt mai multe optiuni,,dar ma gandeam ceva mai putin costisitor care poate fi contruit mai usor si a minima o posibila zdruncinare.
http://m.youtube.com...h?v=trgfFp3A6f0
Ceva mai simplu construit http://m.youtube.com...h?v=vP-81HY33X0

Edited by Whitefairy, 07 November 2013 - 14:58.


#347
anunnaki

anunnaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,516
  • Înscris: 12.05.2013

View PostWhitefairy, on 07 noiembrie 2013 - 14:52, said:

Catalina am citit ce ai scris pe topic,dar fiecare persoana e diferita.Nu e vorba numai de suport emotional,esti putin mai dura,si situatia lui e diferita.
Ca tot spuneam de scari Gerbil cred ca stii ca tehnologia a avansat,sunt mai multe optiuni,,dar ma gandeam ceva mai putin costisitor care poate fi contruit mai usor si a minima o posibila zdruncinare.
http://m.youtube.com...h?v=trgfFp3A6f0
Ceva mai simplu construit http://m.youtube.com...h?v=vP-81HY33X0

ba, inceteaza cu prostiile! insirui o suita de oligofrenii fara niciun fel de suport in viata reala

oricat te-ai dau tu ascunsa dupa visin, sa stii ca oamenii se cupleaza din motive eminamente egoiste. ca-ti place de tine cum esti in preajma aluia. ca ala te face sa te simti bine. te idragostesti de starea de inragosteala pe care o ai
s-ar putea ca un asemenea concept sa-ti fie prea complicat de patruns. daca nu pricepi  iti desenez ca la oamenii cu nevoi speciale

Edited by anunnaki, 07 November 2013 - 15:19.


#348
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View PostWhitefairy, on 07 noiembrie 2013 - 14:52, said:

Catalina am citit ce ai scris pe topic,dar fiecare persoana e diferita.Nu e vorba numai de suport emotional,esti putin mai dura,si situatia lui e diferita.
Ca tot spuneam de scari Gerbil cred ca stii ca tehnologia a avansat,sunt mai multe optiuni,,dar ma gandeam ceva mai putin costisitor care poate fi contruit mai usor si a minima o posibila zdruncinare.
http://m.youtube.com...h?v=trgfFp3A6f0
Ceva mai simplu construit http://m.youtube.com...h?v=vP-81HY33X0
Da, am fost de dura pe topicul asta. Trebuia sa contracarez tonele de mesaje pline de mila si atat. Gerbil imi lasa impresia unui om care are nevoie de altceva, nu de mila. Si drept urmare l-am tratat ca pe un om normal, nu ca pe un copil bolnav.

Mi-am adus aminte ca cineva mi-a batut obrazul ca l-am intrebat pe gerbil ce face in timpul liber, lol. Se pare ca l-am jignit cand am presupus ca e si el un om normal, cat de putin. Noroc ca gerbil e baiat destept si a priceput. Posted Image
Stii care a fost sfatul principal pe care i l-am dat? Sa vorbeasca cu oameni cu probleme similare, pe cat posibil din afara (exista locuri in lumea asta unde cei cu diverse probleme nu sunt priviti doar cu mila, chiar sunt vazuti ca niste oameni, cu tot ce inseamna asta, inclusiv sa-ti permiti sa le mai spui vreo doua, nu sa te porti doar cu manusi).

Si da, e vorba in primul rand de suport emotional. Ca sa folosesti tehnologia aia de care povestesti tu (sau ca sa torni o simpla rampa din ciment) e nevoie IN PRIMUL RAND de dorinta de-a o face.

Edited by catalina1, 07 November 2013 - 15:34.


#349
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View PostLordRevan, on 07 noiembrie 2013 - 12:36, said:

Mă bucur că am dat de acest topic şi într-un fel mă pot descărca şi eu (sper ca iniţiatorul să nu se supere). Oarecum, mă aflu într-o situaţie similară, ce-i drept în oglindă, cu subiectul topicului.
Ţin să menţionez că am dat acel like la comment-ul în care-şi povestea problemele medicale de-a lungul vieţii deoarece consider că eşti o fire puternică, luptătoare. De asemenea, când citeam, simţeam că mi se înmoaie genunchii. O fi datorită caracterului meu mai empatic.
De mai bine de un an de zile sunt într-o relaţie foarte frumoasă cu o fată care din păcate are o dizabilitate locmotorie, grad 2 (mediu), dinainte de a ne cunoaşte şi care i-a survenit cu nişte ani în urmă.

Ai tot repsetcul meu, bravo se pare ca mai exista si oameni ca tine car pot iubi astfel de oameni care de cele mai multe ori sunt marginalizati de societate, ma inclin.

#350
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postanunnaki, on 07 noiembrie 2013 - 15:19, said:



ba, inceteaza cu prostiile! insirui o suita de oligofrenii fara niciun fel de suport in viata reala

Te ataci singur!!!

#351
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Am citit cu ceva vreme in urma topicul, am vrut atunci sa-mi scriu parerea, dar am zis totusi poate este mai bine sa nu o fac, poate totusi este mai bine ca initiatorul sa creada ca exista inca mari sanse sa-si gaseasca pe cineva. Dar ulterior am observat ca gerbil este foarte constient de situatia in care se afla, asadar am sa-ti scriu si eu cateva randuri.
Scria cineva mai sus despre o fata cu un handicap(oricum minor relatat la al tau) care ar fi avut multi "iubiti", cred ca totul se poate datora faptului ca este femeie, probabil multi dintre acei iubiti isi doreau doar o partenera sexuala(si inca una fara vreo pretentie), actualul iubit probabil isi va dori pe cineva "sanatos" candva sau poate totusi nu, cu toate ca exista sanse foarte mici sa nu si evident atunci cand se va intampla nu va da vina pe handicapul ei, ci pur si simplu ca nu o mai iubeste, astfel ea nu va realiza motivul pentru care a fost abandonata.
Acum sa revin la cazul tau, esti mascul si a avea un minim handicap deja te face indezirabil, iar handicapul tau este foarte departe de a fi minim ceea ce  face ca nici o persoana de sex feminin sa nu se poata indragosti de tine niciodata, cel putin nu o minte sanatoasa. Ar putea exista unele relatii, dar toate s-ar baza pe o disfunctionalitate a partenerului, spre exemplu ai putea gasi o fata cu acelasi handicap, dar stii si tu si ea ca amandoi tanjiti dupa un partener sanatos si frumos in acceptiunea voastra, iar relatia voastra este doar un compromis data fiind situatia in care va aflati. La fel de bine ai putea sa gasesti o persoana sanatoasa fizic, dar cu anumite probleme psihice, in sensul ca te va considera si va iubi o alta persoana ce a avut o moarte surprinzatoare ce juca un rol foarte important pe scena vietii sale si care are o legatura oarecum cu hadicapul tau, pentru ea vei fi poate doar calea spre vindecare, este posibil totusi sa o faci sa stea langa tine dar asta presupune sa intelegi situatia ei si sa intelegi ca de fapt nu pe tine te iubeste, atunci poti sa nu-i oferi vindecarea pe care o asteapta si sa incerci, cel putin s-o tii langa tine, dar si asta nu cred ca se poate intampla la infinit, ori va cauta alta persoana care sa-i ofere vindecarea ori va lua calea suicidului. Dupa cum vezi si probabil esti deja constient este aproape imposibil sa-ti gasesti o partenera sanatoasa din toate punctele de vedere si care sa te iubeasca pe tine asa cum esti.

#352
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

Quote

ceea ce  face ca nici o persoana de sex feminin sa nu se poata indragosti de tine niciodata, cel putin nu o minte sanatoasa
Minte sanatoasa? Ce inseamna asta?
Ce inseamna "o partenera sanatoasa din toate punctele de vedere"? Este vreunul dintre noi "sanatos din toate punctele de vedere"? Cu totii avem probleme. Important e ca problemele sa se potriveasca. Nu neaparat sa fie aceleasi, nu neaparat sa fie opuse: sa fie compatibile.

Edited by catalina1, 09 November 2013 - 22:39.


#353
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Mintea sanatoasa de care faceam referire este in general o persoana ce nu sufera de nici o psihoza. Sunt multe perosoane sanatoase din toate punctele de vedere, adica atat fizic cat si psihic, chiar daca iti este greu sa crezi asta.Problemele in general si prin definitie se pot rezolva, conditiile din pacate nu, iar handicapul de care sufera gerbil este o conditie. Mi-as dori sa-i putem oferi initiatorului o raza de speranta.

View Postanunnaki, on 07 noiembrie 2013 - 15:19, said:

oricat te-ai dau tu ascunsa dupa visin, sa stii ca oamenii se cupleaza din motive eminamente egoiste. ca-ti place de tine cum esti in preajma aluia. ca ala te face sa te simti bine. te idragostesti de starea de inragosteala pe care o ai
s-ar putea ca un asemenea concept sa-ti fie prea complicat de patruns. daca nu pricepi  iti desenez ca la oamenii cu nevoi speciale

As putea adauga, ca de cele mai multe ori de fapt te indragostesti de o himera ce nu reprezinta decat proiectia imaginii persoanei respective in propria constiinta, ce de multe ori duce la mari dezamagiri atunci cand spre exemplu persoanele incep sa-si cunoasca dedesubturile, si afla ca de fapt nu era chiar persoana pe care si-o inchipuia, din pacate unii sunt prea incapatanati si spera sa-l schimbe pe cel de langa, si au cel mai mult de suferit.

#354
da3mon

da3mon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 09.05.2006

View Postcatalinuptm, on 07 noiembrie 2013 - 20:09, said:

Ai tot repsetcul meu, bravo se pare ca mai exista si oameni ca tine car pot iubi astfel de oameni care de cele mai multe ori sunt marginalizati de societate, ma inclin.

Psihologic vorbindprezumtia lui "se cupleaza cu mine din lipsa de alternative" a fost gresita de la inceput. Intradevar este foarte posibil ca ea sa se fi cuplat cu el din lipsa de alternative iar iubirea sa fi venit pe parcurs. Dar el cu siguranta s-a cuplat cu ea din lipsa de alternative cum zice el. El poate sa nu aibe vreun defect fizic sau in general ceva gresit cu el, dar cu siguranta la nivel psihologic ceva functioneaza altfel decat la un om care doreste o persoana normala.

Nu stiu exact de ce il respecti asa mult, pentru ca oricine poate face asta si nu e ca si cand o face ca sa iti ceara tie respectul.

Mult noroc in viata LordRevan.

Acuma on the topic... Nu exista nici un motiv, scuze ca iti sparg bula ta de speranta. Generatia este atat de cruda si nepasatoare incat de cele mai multe ori doar o vointa supranaturala reuseste sa o mai incline.  Traim in generatia in care daca ai o disabilitate fizica esti un proscris si nu doar un om cu o viata mult mai grea decat alti. Trebuie sa intelegi ca uneori ne este greu noua oamenilor care nu au o disabilitate fizica sa traim in generatia "facebook" un totul se rezuma la cum arati, cum esti vazut si cam cate poti sa faci.
Femeile in ultima vreme s-au emancipat si nu spun asta intr-un mod bun, pentru ca emanciparea asta distruge relatiile interumane. Rar mai gasesti o fata cu care sa poti sa cladesti un viitor si care sa te si placa si din ce in ce mai rar o fata care doar sa te iubeasca nu neaparat de viitor.
Trebuie sa intelegi ca viata asta este dura si a ta din pacate e si mai dura, dar din pacat sa stai pe forum sa auzi parerile altora nu o sa schimbe absolut nimic. Singurul lucru care te va satisface ca un raspuns la intrebarea ta , va fi vointa de a iesi acolo, de a gasi pe cineva si a-ti raspunde singur.


View Posttakemeintoyourskin, on 10 noiembrie 2013 - 00:23, said:

As putea adauga, ca de cele mai multe ori de fapt te indragostesti de o himera ce nu reprezinta decat proiectia imaginii persoanei respective in propria constiinta, ce de multe ori duce la mari dezamagiri atunci cand spre exemplu persoanele incep sa-si cunoasca dedesubturile, si afla ca de fapt nu era chiar persoana pe care si-o inchipuia, din pacate unii sunt prea incapatanati si spera sa-l schimbe pe cel de langa, si au cel mai mult de suferit.

True story bro :)...

Edited by da3mon, 10 November 2013 - 10:39.


#355
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postda3mon, on 10 noiembrie 2013 - 10:38, said:

Nu stiu exact de ce il respecti asa mult, pentru ca oricine poate face asta si nu e ca si cand o face ca sa iti ceara tie respectful.

Vorbeste in numele tau, eu unul sunt sincer si iti spun ca probabil nu as putea sa fiu cu cineva care are o astfel de problema, sa ne intelegem, una e cand problema apare intre un el si o ia dupa o relatie lunga si alta este sa te bagi intr-o relatie cu o persoana care are deja o astfel de problema, tu ai putea sa faci asta ? Si nu e ca si cand mi-a cerut mie respectful, eu doar mi-am spus punctual meu de vedere si am spus ca-l respect pentru lucrul asta minunat numit iubire, pe care il ofera un om normal, unui alt om care este marginalizat de societate.

#356
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011

View Postcatalinuptm, on 10 noiembrie 2013 - 18:50, said:

Vorbeste in numele tau, eu unul sunt sincer si iti spun ca probabil nu as putea sa fiu cu cineva care are o astfel de problema, sa ne intelegem, una e cand problema apare intre un el si o ia dupa o relatie lunga si alta este sa te bagi intr-o relatie cu o persoana care are deja o astfel de problema, tu ai putea sa faci asta ? Si nu e ca si cand mi-a cerut mie respectful, eu doar mi-am spus punctual meu de vedere si am spus ca-l respect pentru lucrul asta minunat numit iubire, pe care il ofera un om normal, unui alt om care este marginalizat de societate.
Eu respect mintea deschisa care ii permite sa fie fericit(a). Nu e ca si cum ar face vreun mare sacrificiu si ar sta cu persoana respectiva din mila. Nu doar OFERA, ci si PRIMESTE (iubire si whatever).

Quote

Traim in generatia in care daca ai o disabilitate fizica esti un proscris si nu doar un om cu o viata mult mai grea decat alti.
Din contra, viata celor cu dizabilitati fizice e din ce in ce mai putin grea.

View Posttakemeintoyourskin, on 10 noiembrie 2013 - 00:23, said:

Mi-as dori sa-i putem oferi initiatorului o raza de speranta.
Stii cine i-o poate oferi? Cei in situatii asemanatoare, care se lovesc de probleme similare.

Edited by catalina1, 10 November 2013 - 21:43.


#357
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008

View Postcatalina1, on 10 noiembrie 2013 - 21:45, said:

Eu respect mintea deschisa care ii permite sa fie fericit(a). Nu e ca si cum ar face vreun mare sacrificiu si ar sta cu persoana respectiva din mila. Nu doar OFERA, ci si PRIMESTE (iubire si whatever).

Da, cam la asta m-am referit si eu.

#358
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postda3mon, on 10 noiembrie 2013 - 10:38, said:

Femeile in ultima vreme s-au emancipat si nu spun asta intr-un mod bun, pentru ca emanciparea asta distruge relatiile interumane. Rar mai gasesti o fata cu care sa poti sa cladesti un viitor si care sa te si placa si din ce in ce mai rar o fata care doar sa te iubeasca nu neaparat de viitor.
Trebuie sa intelegi ca viata asta este dura si a ta din pacate e si mai dura, dar din pacat sa stai pe forum sa auzi parerile altora nu o sa schimbe absolut nimic. Singurul lucru care te va satisface ca un raspuns la intrebarea ta , va fi vointa de a iesi acolo, de a gasi pe cineva si a-ti raspunde singur.


Viata nu e dura deloc. Capriciile nu apar in perioade in care se moare de foame.
Asta cu viata dura e un cliseu cam vechi. Vorbeste cu cineva care a prins anii 90.

#359
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Scuze pentru off-topic, dar astazi sunt bucuros. In sfarsit am scapat de mersul in fiecare an la comisii si etc pentru handicap. Astazi mi-au dat certificat definitiv cu grad grav cu insotitor (pana acum am avut accentuat). Ma mir si sincer chiar nu ma asteptam, De cate ori ii intrebam, in alti ani, imi spuneau ca astea sunt legile si ca boala mea nu intra la grav. Daca un om care merge in cadru si nu poate sa isi ia o paine singur nu e grav, atunci no comment. Uite ca azi s-a facut, in sfarsit, dreptate.

#360
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Si eu ma bucur ca ai avut parte poate pentru prima oara de normalitate din partea societatii asteia bolnave, in care majoritatea joaca rolului hienei gata gata sa pradeze, vezi avocati si tot aparatul judiciar, sistemul sanitar samd. , tu din pacate vei juca mereu rolul vanatului prin prisma bolii, din pacate. Acum sa speram ca este ceva definitiv si alta promotie de pramatii votata de pulime nu vor schimba acest lucru.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate