Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

De ce ar sta o fata cu un barbat cu hadicap fizic?

- - - - -
  • Please log in to reply
381 replies to this topic

#307
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

View PostWhitefairy, on 06 noiembrie 2013 - 00:32, said:

Si care e diferenta la schimbat scutece pt un adult sau un bebelus?Care e diferenta intre un tanar cu probleme si un batranel cu Dementia care uita si cum sa se imbrace?Nu e acelasi lucru?
Care e diferenta intre a cunoaste o persoana cu handicap,paralizat etc si cineva drag in urma unui accident pateste ceva si ramane paralizat,sau o problema de sanatate?Nu tot va trebui sa faci lucruri similare?Stai langa acea persoana?Ce alegi?The hard way or the easy way?
Cand e vorba de nevoi si sanatate  nu trebuie sa faci diferenta,sau sa te incurci in detalii.

Tu ce IQ ai?
Norma l ca e o diferentaaaaaa, ca de la lignit la stelele cefeide.
Cati tineri paralizati ai vazut? La cati le-ai schimbat scutecele? Dupa mintea ta ei sunt doar niste copii mai mari care au dreptul sa cumpere whisky de la Kaufland.Uuuuppss, de fapt nici asta nu pot, pentru ca , guess what, nu pot umbla.

#308
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010

View PostWhitefairy, on 05 noiembrie 2013 - 21:25, said:

De unde le scoti?tragi concluzii singura nu?
Poate ar trebui sa vb cu initiatoarea despre subiectul topicului,la cum a fost prezentat nu comentezi,dar iti pasa de ce zic altii nu?
Eu am spus cele mai de sus sa vada ca ala de bani gata care se gandeste,ii trage si i mama de bataie,si mai face si o groaza daca e vrun smecher.De fapt ea o sa munceasca ca ala o sa leneveasca.

"Raspuns ajutator" : initiatorul este de sex masculin si are un handicap, tot ce ai divagat nu are nici cea mai mica legatura cu initiatorul.

#309
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Am intrat si eu acum sa citesc.

@Whitefairy: desi initial am scris la modul general, daca citeai mai jos cu cateva posturi, aflai ca tot ce am scris in primul post este de fapt ... situatia in care ma aflu eu, cel cu handicap si ma intrebam, de ce ar sta o femeie alaturi de mine?

#310
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View PostSirius_B, on 06 noiembrie 2013 - 14:28, said:



Tu ce IQ ai?
Norma l ca e o diferentaaaaaa, ca de la lignit la stelele cefeide.
Cati tineri paralizati ai vazut? La cati le-ai schimbat scutecele? Dupa mintea ta ei sunt doar niste copii mai mari care au dreptul sa cumpere whisky de la Kaufland.Uuuuppss, de fapt nici asta nu pot, pentru ca , guess what, nu pot umbla.
Eu cand am spus ca e acelasi lucru la schimbatul scutecelor nu am spus ca trebuie sa te comporti cu un om adult ca un copil.In nici un caz asta.
Nu ai voie sa faci comentarii:vai ce miroase,sau sa te strambi.
Si da am vazut multi tineri cu dizabilitati sau paralizati.

View Postgerbil, on 06 noiembrie 2013 - 15:58, said:

Am intrat si eu acum sa citesc.

@Whitefairy: desi initial am scris la modul general, daca citeai mai jos cu cateva posturi, aflai ca tot ce am scris in primul post este de fapt ... situatia in care ma aflu eu, cel cu handicap si ma intrebam, de ce ar sta o femeie alaturi de mine?
Da eu am inteles asta mai inainte,si totusi precizez ca modul de gandire la unele femei,la ce am spus mai sus care se gandesc la bani.Cand ai de a face cu asemenea specimene,la modul de vorbire le induci frica cu acele argumente.
Acuma sa te intreb pe tine,de ce nu ar sta?In afara de problema de sanatate care o ai,ce nu ai tu si au altii?O femeie care te place cu adevarat e langa tine si la rau,nu numai la bine.
Cateodata oamenii fac compromisuri,deci nu e sacrificiu cum il vezi tu si daca femeia face  compromisuri si este si fericita de ce nu?

Edited by Whitefairy, 06 November 2013 - 21:26.


#311
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Sincer nu stiu de ce ar sta, eu nu as putea sa-i ofer nimic altceva in afara de o vorba buna. Nu cred ca ar vrea vreo fata sa stea inchisa in casa nonstop langa mine (cum stau eu), sa nu poata sa mearga nicaieri, nici macar intr-un parc, numai zic de munte, mare sau alte minuni. Adica na, am o viata plictisitoare, nici eu nu prea o mai suport dar n-am ce face.

#312
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013
Si ca sa te fac sa te simti mai bine,o femeie face mult mai usor un compromis cand e vorba de o problema de sanatate,decat un compromis cu o persoana care are probleme cu alcoolul,sau afemeiat etc.(sunt multe femei care accepta asta)
La majoritatea  dupa 65 de ani incep problemele de sanatate,de a nu putea merge,la a pierde unele simturi,pana la altele mai grave.Deci mai mult de 50% vom simti pe pielea noastra cum e sa nu mai poti merge  etc.


View Postgerbil, on 06 noiembrie 2013 - 21:43, said:

Sincer nu stiu de ce ar sta, eu nu as putea sa-i ofer nimic altceva in afara de o vorba buna. Nu cred ca ar vrea vreo fata sa stea inchisa in casa nonstop langa mine (cum stau eu), sa nu poata sa mearga nicaieri, nici macar intr-un parc, numai zic de munte, mare sau alte minuni. Adica na, am o viata plictisitoare, nici eu nu prea o mai suport dar n-am ce face.
E normal sa te intrebi cine ar sta,si sa ai o depresie(spune-mi cine nu ar avea asta?)dar gandestete la ce am spus mai sus,e alegerea ei,deci ce de crezi ca asta ii va distruge viata?Daca ea e fericita,ce conteaza?Sunt unele persoane care deabia asteapta sa ajunga acasa de la servici,si vor sa petreaca timp cu persoana iubita.
De iesit afara nu cunosc problema ta,daca ai avea nevoie de un scaun cu rotile etc.
Ti-am spus trebuie sa iti accepti problema de sanatate si sa inveti sa traiesti cu ea.Daca nu vei face asta,te va distruge incetul cu incetul.De ce nu incerci sa accepti asta,ce ai de pierdut?
In afara de o vorba buna sunt multe lucruri care le poti oferi,o familie,copil,fericire,afectiune,iubire,o imbratisare(asta am dedus ca ai putea pentru ca tastezi)

View PostJayanti, on 06 noiembrie 2013 - 15:25, said:

Ei, dar de ce să nu o lăsăm să divagheze, de ce să-i atragem atenția că aberează? Spune-ne, Whitefairy, din experiența ta cu soțul/iubitul cu dizabilități.
Ar trebui sa iti vezi de posturile tale,si sa nu te mai bagi unde nu iti fierbe oala.Asa faci zi in viata de zi cu zi?
Daca eu aberez,Imi imaginez ce poate gandi unul ca tine despre un om cu dizabilitati.
Faptul ca nu iti place parerea mea,nu e un argument sa  intru in polemice cu tine,pentru ca am invatat in viata sa nu imi pierd timpul cu specimene de genul tau.

Edited by Whitefairy, 06 November 2013 - 22:19.


#313
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postgerbil, on 06 noiembrie 2013 - 21:43, said:

Sincer nu stiu de ce ar sta, eu nu as putea sa-i ofer nimic altceva in afara de o vorba buna. Nu cred ca ar vrea vreo fata sa stea inchisa in casa nonstop langa mine (cum stau eu), sa nu poata sa mearga nicaieri, nici macar intr-un parc, numai zic de munte, mare sau alte minuni. Adica na, am o viata plictisitoare, nici eu nu prea o mai suport dar n-am ce face.
Am un amic in scaunul cu rotile care merge in parc, la munte (nu pe munte, sigur), mare si alte minuni. Eu l-am cunoscut intr-un bar. Intradevar, nu in Romania. Ai putea sa cugeti un pic la ce iti povestesc (ti-am mai spus despre el).

Cu tine nu as vrea sa fiu nici amica pentru ca mie nu-mi plac oamenii lasi. Tu nu esti puternic (cum s-a tot spus pe aici), tu esti las: intre a iesi din casa in scaun cu rotile si a sta inchis in casa alegi sa stai inchis in casa.

Quote

Ti-am spus trebuie sa iti accepti problema de sanatate si sa inveti sa traiesti cu ea.Daca nu vei face asta,te va distruge incetul cu incetul.De ce nu incerci sa accepti asta,ce ai de pierdut?
Exact! Mie imi da senzatia ca asteapta o minune in loc sa accepte ca asta este el, cu asta trebuie sa traiasca si ca e alegerea lui cum traieste: se ingroapa de viu sau isi traieste viata (chiar asa imperfecta cum e).

Edited by catalina1, 06 November 2013 - 22:42.


#314
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Catalina, cum as putea eu sa ies din casa in carut? Ai idee cate scari sunt la blocul meu? Si a doua la mana, cea mai mica zdruncinatura poate insemna un os rupt, si chiar numai am chef de asa ceva deoarece mi s-a luat. Da, probabil ca sunt las si probabil ca altii au mai mult curaj decat mine, nu zic ca nu e asa.

#315
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postgerbil, on 06 noiembrie 2013 - 22:46, said:

Catalina, cum as putea eu sa ies din casa in carut? Ai idee cate scari sunt la blocul meu? Si a doua la mana, cea mai mica zdruncinatura poate insemna un os rupt, si chiar numai am chef de asa ceva deoarece mi s-a luat. Da, probabil ca sunt las si probabil ca altii au mai mult curaj decat mine, nu zic ca nu e asa.
Nu, nu, data trecuta cand am discutat despre asta era cu totul altul motivul pentru care refuzai ideea unui scaun cu rotile.

#316
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,054
  • Înscris: 10.09.2005
Da, imi aduc aminte dar si asta e un mare impediment. M-au dus niste baieti la spital in septembrie, s-au chinuit de le-a venit rau sa ma scoata pe scari in carut. Repet, nu zic ca nu ai dreptate ca sunt las, recunosc asta.

#317
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View Postgerbil, on 06 noiembrie 2013 - 23:06, said:

Da, imi aduc aminte dar si asta e un mare impediment. M-au dus niste baieti la spital in septembrie, s-au chinuit de le-a venit rau sa ma scoata pe scari in carut. Repet, nu zic ca nu ai dreptate ca sunt las, recunosc asta.
Probabil ca este un mare impediment. Dar nu de asta am spus ca nu as fi amica cu tine. Tu stii foarte bine la ce ma refer, degeaba incerci sa schimbi subiectul Posted Image

Esti las? Adauga si asta pe lista initiala (asta daca vrei sa fii corect)!

Edited by catalina1, 06 November 2013 - 23:35.


#318
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Postcatalina1, on 06 noiembrie 2013 - 22:39, said:


Cu tine nu as vrea sa fiu nici amica pentru ca mie nu-mi plac oamenii lasi. Tu nu esti puternic (cum s-a tot spus pe aici), tu esti las: intre a iesi din casa in scaun cu rotile si a sta inchis in casa alegi sa stai inchis in casa.

Catalina1,nu cred ca e vb de lasitate dar gandestete ca este limitat.Un om care stie ca nu poate iesi afara din cauza scarilor,se va gandi ca nu va avea nevoie de un scaun cu rotile(asta depinde daca poate merge singur sau nu).
Da idea cu scaunul cu rotile este foarte buna pentru ca poate merge afara,dar scarile?

Edited by Whitefairy, 06 November 2013 - 23:42.


#319
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013
s

View Postcatalina1, on 06 noiembrie 2013 - 22:39, said:

Am un amic in scaunul cu rotile care merge in parc, la munte (nu pe munte, sigur), mare si alte minuni. Eu l-am cunoscut intr-un bar. Intradevar, nu in Romania. Ai putea sa cugeti un pic la ce iti povestesc (ti-am mai spus despre el).

Cu tine nu as vrea sa fiu nici amica pentru ca mie nu-mi plac oamenii lasi. Tu nu esti puternic (cum s-a tot spus pe aici), tu esti las: intre a iesi din casa in scaun cu rotile si a sta inchis in casa alegi sa stai inchis in casa.


Exact! Mie imi da senzatia ca asteapta o minune in loc sa accepte ca asta este el, cu asta trebuie sa traiasca si ca e alegerea lui cum traieste: se ingroapa de viu sau isi traieste viata (chiar asa imperfecta cum e).
Baiatul acesta este intr-o situatie foarte delicata,cu o asemenea boala rara si tu il faci las...nu stiu cat ai fii tu de puternica si haiduca daca ai avea boala lui.Cred ca ti-ai fii luat jugulara de mult daca erai in asemenea situatie(sa iti trosneasca oasele la fiecare miscare mai puternica)

Edited by Insidiouss, 06 November 2013 - 23:44.


#320
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostWhitefairy, on 06 noiembrie 2013 - 23:41, said:

Catalina1,nu cred ca e vb de lasitate dar gandestete ca este limitat.Un om care stie ca nu poate iesi afara din cauza scarilor,se va gandi ca nu va avea nevoie de un scaun cu rotile(asta depinde daca poate merge singur sau nu).
Da idea cu scaunul cu rotile este foarte buna pentru ca poate merge afara,dar problema este cu scarile de la bloc.
Vrei sa te bagi in discutia asta? Reciteste tot topicul, pana dai de "prima repriza", ok? Nu te mai baga ca musca, fara sa stii despre ce vorbim, pe bune!

View PostInsidiouss, on 06 noiembrie 2013 - 23:42, said:

Baiatul acesta este intr-o situatie foarte delicata,cu o asemenea boala rara si tu il faci las...nu stiu cat ai fii tu de puternica si haiduca daca ai avea boala lui.
Nu, mai, ridicati-l voi in slavi pentru cat de curajos este! Curajos ca ce? Ar putea, de exemplu, sa inceapa prin a nu-i fi rusine!

Valabil si pentru tine ce i-am spus lui Whitefairy. Nu mai reiau pentru voi discutia noastra mai veche.

Edited by catalina1, 06 November 2013 - 23:45.


#321
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013
Gerbil,prietene(speri ca nu te superi ca iti spun asa),iti doresc toata sanatatea din lumea asta,orice ar fii nu renunta,da-i inainte cu credinta....si o sa vezi ca va fii bine.Sunt sigur ca nu o sa te dai batut,bafta amice.

#322
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011
Stii care e diferenta dintre noi? Tie iti e mila si nu iti poti imagina ca viata lui poate fi si altfel. Mie imi pare rau pentru el, dar mila nu imi e. Inca mai are chestii de incercat pana sa ajunga in punctul in care sa imi fie mie mila de el. Adica eu cred ca poate avea o viata mai buna decat cea pe care o are acum.

View PostInsidiouss, on 06 noiembrie 2013 - 23:47, said:

Gerbil,prietene(speri ca nu te superi ca iti spun asa),iti doresc toata sanatatea din lumea asta,orice ar fii nu renunta, da-i inainte cu credinta....si o sa vezi ca va fii bine.Sunt sigur ca nu o sa te dai batut,bafta amice.
La ce sa nu renunte?

Edited by catalina1, 06 November 2013 - 23:52.


#323
Insidiouss

Insidiouss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 22.09.2013
Mama,mama ce v-as dori si eu voua astoara de genul tau numai boli dinastea,sa vad cum reactionati atunci,imi este sila de oameni ca voi.O vorba buna face de 1000 de ori mai mult decat criticile pe care ii le aduci.

Edited by Insidiouss, 06 November 2013 - 23:59.


#324
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,888
  • Înscris: 21.04.2011

View PostInsidiouss, on 06 noiembrie 2013 - 23:58, said:

Mama,mama ce v-as dori si eu voua astoara de genul tau numai boli dinastea,sa vad cum reactionati atunci,imi este sila de oameni ca voi.O vorba buna face de 1000 de ori mai mult decat criticile pe care ii le aduci.
Nu, vorbele tale "bune" nu folosesc la nimic. Eventual tie, ca "ai fost bun" si in seara asta. Lui gerbil nu ii folosesc la nimic, ba ii pot face chiar rau, ca toata mila asta stupida il arunca si mai tare in disperare (pentru ca ii spui in fata ca situatia lui e demna de mila!)

Eu, in schimb, il critic ca s-a ingropat in casa. Simplu!

Edited by catalina1, 07 November 2013 - 00:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate