Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Camera video JVC model 2008 vs telefon HD Samsung Galaxy S1

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
In primul rand imi cer scuze ca postez un topic nou doar pentru aceasta intrebare, insa nu am gasit locul potrivit unde as putea sa o adresez.
Am o camera video JVC, model mai vechi, de prin 2008, filmeaza pe miniDV, in SD.
De asemenea, am si un telefon Samsung Galaxy S1 care filmeaza 720P.

Am observat ca la lumina buna, calitatea imaginii este chiar un pic mai buna la telefon decat pe camera video, insa este posibil sa fiu indus in eroare de rezolutia mai mare si sa pierd detaliile fine.
Intrebarea mea este urmatoarea: e posibil ca datorita noilor tehnologii, camera video de pe telefon sa fie peste performantele camcorderului, tinand cont de vechimea acestuia?
Lasand la o parte rezolutia mai mare cu care filmeaza telefonul, mai are vreun avantaj acest telefon dpdv al capturii video?

Daca ar fi sa plecati in concediu, cu ce ati prefera sa filmati dintre cele 2?

Numai bine!

Edited by _DelSte_, 16 August 2012 - 20:07.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu cred ca as prefera camera - are zoom, sta mai bine in mana, are optica mai buna.

Personal am o camera HD ( 1080i ) mai veche - de vre-o 5 ani, dar si o camera foto care filmeaza HD ( 1080/50p ). Desi calitatea imaginii e net superioara la camera foto, in conditiile in care si optica e mai buna un pic, si e si extrem de mica, prefer filmarile cu camera video din motiv de control si comoditate. La camera foto n-am control foarte bun pe zoom si nici nu o pot tine in mana ca pe camera video.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Eu nu as mai mai genera material miniDV (=interlaced), e ok pentru televizoare clasice, vechi, interlaced dar un dezastru pe monitoarele normale/televizoarele noi si desi se poate vedea/transforma/folosi in final este un chin enorm, pentru referinta: http://www.100fps.com/
In plus daca vrei sa pastrezi originalele vorbim de ~15GB pe ora ceea ce nu se justifica versus calitatea obtinuta.

Nu ai si o camera foto, eventual cu zoom optic ca lumea si cu filmare acceptabila?

#4
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Camera foto filmeaza SD 640x480, la fel ca si camera video JVC. Este vorba de o camera foto Fujifilm F40fd, cu senzor de 1/1.6 dar nu pot sa spun ca imi place cum filmeaza...e posibil sa fie si asta mai buna decat camera video JVC?Sau reformulez, a progresat atat de mult tehnologia video incat un telefon lansat in 2010 sa filmeze mai bine ca un camcorder din 2007-2008?

#5
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
strict la nivel de senzor , al performantei lui la rezolutie si low light - da, a evoluat asa de mult.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oricum camera aia minidv nu avea (mai ales la senzor) tehnologie de "2007-2008" ci de cine stie citi ani.

Edited by f300, 17 August 2012 - 13:12.


#7
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cu siguranta telefonul filmeaza mai bine dpdv al formatului si are avantajul portabilitatii (ca il iei oricum cu tine).

Camera s-ar putea sa aiba avantajul senzorului mai mare adica un dynamic range mai mare (nu arde albul asa iute ca telefonul, ca sa fiu mai explicit) si cu siguranta are avantajul sistemului optic mai bun si mai versatil ("zoom", eventual stabilizat). E posibil ca imaginea din camera sa fie mai placuta ca aspect decat cea din telefon. In plus, ai avantajul comoditatii (sta mai bine in mana cu siguranta) si dezavantajul ca trebuie sa o cari dupa tine dupa tine. Totusi, MiniDV e la nivelul anilor 2007 minus 10. :D

Eu mi-as lua o camera buna daca tot plec in concediu, dar nu neaparat una video. Daca mergi un weekend la mare e una, daca te duci in Kukubau pe insulele BugaBuga mi-as lua o camera care filmeaza direct in digital, pentru comoditate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate