Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Informații utile se pierd - aria "Unix / Linux" are nevoie de restructurare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
41 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Consider că pe aria http://forum.softped...php?showforum=7 se pierd multe informaţii utile, datorită modului în care e structurată.

Voi da câteva exemple recente:

- pe Distribuţii bazate pe RPM, topic: Consum exagerat de resurse - procesor la 99%
- pe Distribuţii bazate pe DEB, topic: squidGuard cu probleme?

Bun, bun, în cazurile acestea topicurile pot fi mutate la "Generalităţi", dar asta nu rezolvă problema de fond: utilizatorii postează în locurile greşite.

Asta se întâmplă deoarece structura ariei nu reflectă structura ecosistemului Linux / Open-Source. Momentan, aria Linux este centrată pe ideea că există distribuţii Linux care au nişte package managers, şi în funcţie de package managerul folosit, există metode COMPLET diferite de abordare a tuturor problemelor.

Ori acest lucru este fundamental greşit. Package managerul este doar un ("amărât") de program, pe care îl foloseşti relativ rar, şi doar câteva comenzi din el, iar problemele de care te loveşti în general au EXACT aceleaşi soluţii indiferent de package manager (este normal să fie aşa, fiind vorba despre aceleaşi programe, acelaşi sistem, aceeaşi trusă de scule, indiferent de distribuţie, poate cu EXTREM de mici variaţii).

De aceea propun următoarea structură, de arii şi subarii (scrise îngroşat) şi descrierile lor (scrise cursiv):
  • Open-Source - Ştiri open-source, discuţii despre ceea ce oferă sau ar trebui să ofere programele cu codul sursă public (open-source) şi comunităţile din jurul lor, iniţiative open-source româneşti
    • Alegere Sistem - Ce sistem să aleg? Vino cu specificaţiile hardware şi/sau cu nevoile tale, şi noi te ajutăm
  • Desktop Users - Probleme şi soluţii pentru utilizatorii desktop de GNU/Linux, *BSD şi Solaris
    • Managementul sistemului - Probleme specifice distribuţiei, instalare/deinstalare/update software, probleme cu: boot, drivere, configuraţie (fişiere din /etc/)
      • "distributii bazate pe X"
      • "distributii bazate pe Y"
    • Recomandări programe - Cauţi un program sau o alternativă pentru un program? Aici este locul
  • Power Users - Management de servere şi reţelistică specific sistemelor *NIX
  • Embedding / Hacking / Kernel - Schimbări şi adaptări fundamentale într-un sistem/software open-source, pentru o platformă/nevoie specifică
şi numirea ariei "Linux / *NIX / Open-Source".

Alegere Sistem merge pus si in afara ariei "Open Source", iar aria "Managementul sistemului" poate avea subarii pentru fiecare distributie sau tip de distributie (actualele "distributii bazate pe X").

Cu o astfel de structură, "utilizatorului .deb/.rpm" îi vor fi puse în faţă probleme legate de software mult mai direct, deci şi şansa de a primi ajutor creşte. Un player gen vlc este fix acelaşi, indiferent de distribuţie. Situaţie analogă pe celelalte arii: conţinutul relevant are mai multe şanse să fie pus în faţa oamenilor potriviţi care au cunoştinţele tehnice de a ajuta.

HP-UX şi AIX ies din pictură, evident utilizatorii noştri nu folosesc aşa ceva. Există 1-2 topicuri despre fiecare, cel mai nou din 2010. Restul de 5-10 topicuri sunt discuţii generale care vorbesc despre toate *NIX-like-urile. Mai multe despre aceste sisteme nu există pe forum, deci sunt practic inexistente aici.

Notabilă este introducerea ariei Open-Source, pe care o consider necesară. Toate marile companii folosesc open-source, oss câştigă din ce în ce mai mult teren acum cu android, java a devenit open-source, şi lista poate continua. Pictura branşei software s-a schimbat destul de mult în ultimii 5-10 ani datorită open-source.

Cred că această structură ar ajuta mai mult utilizatorii forumului. Sugestii sunt bine venite de la toţi vizitatorii activi ai acelei arii.

#2
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
Referitor la package managers, urmatoarea analogie:

Nu ma intereseaza din ce sunt construite casele, daca din chirpici sau din beton. Ma intereseaza obiectele din casa si activitatile din ea.
(chirpici=distributii bazate pe..../ beton=distributii bazate pe....)
Cine deschide un topic si zice "in distributia X am problema asta :_____"  atunci cine il poate ajuta stie deja pe ce tip de pachet e bazata distributia lui, deci nu vad pe cine incurca situatia.

Planul expus de Original e de genu "incepator / avansat" si trebuie intersectat cu cel de genu "drivere,networking,hardware etc" dar nu e foarte important acum. Important e sa ne ajute cineva concret!

Edited by zerobitsunt, 14 August 2012 - 11:33.


#3
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View PostOriginalCopy, on 14th August 2012, 09:58, said:

... Sugestii sunt bine venite de la toți vizitatorii activi ai acelei arii.
  Regret, mie mi se pare inutil. Un volum prea mare de muncă pentru rezultate incerte. E doar opinie personală, moderatorii ariei vor decide, dar atât timp cât cei ce postează sunt parcă din ce în ce mai puțini, discuțiile din ce în ce mai ”generale” și pe lângă subiect...  :confuzzled:

Edited by shogun1, 14 August 2012 - 11:57.


#4
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Aceasta schimbare ar aduce, dupa parerea mea, o gura de oxigen acelei arii.

Multitudinea de topic-uri "Eu ce distributie aleg?" si micile razboaie la care s-a ajuns pe aproape fiecare dintre acestea dovedesc ca actuala structura nu este cea mai optima, nici pentru utilizatori si nici pentru usurarea moderarii.

Modificarile sugerate ar ajuta lumea sa vada "the big picture", sa gasesca mai usor subaria unde sa adreseze o intrebare si chiar sa contribuie la discutii mai interesante decat cele induse de intrebarea mai sus mentionata.

Edited by dani.user, 19 August 2012 - 21:59.


#5
starlays

starlays

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 20.01.2011
Mie mi se pare mai ok structura propusa de OriginalCopy, la cum sunt structurate acum e posibil sa fie si multe dublate, cineva poate sa intrebe problema X legata de programul Y  pe aria distributii bazate pe Z api altcineva poate veni cu aceiasi problema X legata de programul Y dar pe distributia pazata pe T. E o parere, moderatorii decid ce si cum.

#6
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
e simplu. trebuie facut ceva. nimic nu e ceva

#7
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdani.user, on 19th August 2012, 21:58, said:

Aceasta schimbare ar aduce, dupa parerea mea, o gura de oxigen acelei arii.

Multitudinea de topic-uri "Eu ce distributie aleg?" si micile razboaie la care s-a ajuns pe aproape fiecare dintre acestea dovedesc ca actuala structura nu este cea mai optima, nici pentru utilizatori si nici pentru usurarea moderarii.

Modificarile sugerate ar ajuta lumea sa vada "the big picture", sa gasesca mai usor subaria unde sa adreseze o intrebare si chiar sa contribuie la discutii mai interesante decat cele induse de intrebarea mai sus mentionata.
Schimbați dacă vreți, dar discuțiile tot alea vor fi. Ăsta-i nivelul. :)

#8
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
eu propun ca aria linux/unix sa fie închisă.
sau redenumirea ei în Poiana lui Iocan #2

#9
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011

View Postmufa, on 19th August 2012, 23:34, said:

Schimba?i dacă vre?i, dar discu?iile tot alea vor fi. Ăsta-i nivelul. :)
stim ca exista un nivel dar l-am imbunatati cu remodelarea. intrebarea ramane cum se va distribui continutul existent....in denumirile propuse...si daca dureaza mult a fi modificat.

Edited by zerobitsunt, 19 August 2012 - 22:48.


#10
puya4ever

puya4ever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 21.12.2006
+1 pentru forma sugerată de OriginalCopy. Consider că acea arie e prost-structurată, nu "înmagazinează" topicurile interesante așa cum trebuie, utilizatorul e pus să caute printr-o multitudine de distro-uri, lucru care este inutil.

Este nevoie de o schimbare :)

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmufa, on 19th August 2012, 22:34, said:

Schimbați dacă vreți, dar discuțiile tot alea vor fi. Ăsta-i nivelul. :)
Nivelul poate fi și impus. L-ai văzut cu o recomandare de distro în afara ariei "Alegere Sistem", pac l-ai ars, scurt și nedureros, ca la epilare la femei. Cu anunțare în public, că și femeile se întâlnesc în grup să o facă. Să vezi după 10-20 de zile ce se pun toți cu botul pe labe. Analog pentru "Recomandări programe".

Bineînțeles că vor mai apare zilnic astfel de utilizatori noi, dar ei vor fi diluați de masa de linuxiști puși cu botul pe labe. Pe regulament, pe organigramă.

#12
zerobitsunt

zerobitsunt

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,930
  • Înscris: 14.01.2011
e si tracius cu noi, doar ca nu-i place debandada asta vrea sa se termine mai repede :evillook:

#13
tracius01

tracius01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 11.11.2007
propun ca in sectiunea asta:
- sa se faca o sub ariei destinata sistemelor non linux,unix,windows
- concatenarea ariei mac "Sisteme de operare" cu sub aria unix, sau mutarea unix-ului la mac

Edited by tracius01, 29 August 2012 - 19:10.


#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
A trecut o lună de la crearea propunerii, perioada vacanţelor a apus, ni se spune şi nouă cum stăm?

- E bună propunerea aşa cum e?
- Dacă nu e bună, în ce fel nu e bună, şi cum ar mai trebui îmbunătăţită?

#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
A mai trecut o lună de la crearea propunerii, perioada vacanţelor a apus, ni se spune şi nouă cum stăm?

- E bună propunerea aşa cum e?
- Dacă nu e bună, în ce fel nu e bună, şi cum ar mai trebui îmbunătăţită?

#16
pstdgt

pstdgt

    Monseurizat

  • Grup: Administrators
  • Posts: 5,849
  • Înscris: 06.02.2002
De-abia acum am remarcat acest topic Posted Image

Ideea de restructurare este binevenita, impartirea actuala dar si denumirile sub-ariilor nu prea mai sunt de actualitate. Trebuie sa ne gandim putin la o reorganizare si apoi voi posta aici la ce am ajuns...

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postpstdgt, on 24 octombrie 2012 - 12:40, said:

De-abia acum am remarcat acest topic Posted Image

Ideea de restructurare este binevenita, impartirea actuala dar si denumirile sub-ariilor nu prea mai sunt de actualitate. Trebuie sa ne gandim putin la o reorganizare si apoi voi posta aici la ce am ajuns...
... A mai trecut o lună ... :)

Peste o lună e Crăciunul :P

#18
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postpstdgt, on 24 octombrie 2012 - 12:40, said:

De-abia acum am remarcat acest topic Posted Image


Pstdgt,

vreau sa te intreb cu ocazia asta daca sunt pe lista ta de ignore. Cu orice propunere am venit pe aria de feedback, nu am primit niciun raspuns de la tine.
Poate imi confirmi acest lucru ca sa imi iau de o grija. ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate