Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Consum exagerat de resurse - procesor la 99%

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Am urmatoarea problema: am observat ca se intampla ca o data la vreo 2 zile, urca exagerat de mult consumul de resurse pe server !!! Procesorul sare la 99% iar "Load average" sare undeva la vreo 20~30 ... Si asa ramane cateva zeci de minute bune, poate chiar si o ora sau doua ... Am facut un printscreen la SSH, sa vedeti cum arata:

[ https://lh5.googleusercontent.com/-_eFfbtYq0Bk/UCiCUFTgnmI/AAAAAAAANPo/oJ1zDX9dp8M/s666/top-server.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care sa fie oare problema ?  :mellow:

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Apache. Da un netstat -nat si vezi cate conexiuni sunt deschise de apache si de unde. Vezi cu iftop sau iptraf ce trafic se face cand iti creste utilizarea pe CPU. Eventual fa un tcpdump sa vezi ce fel de trafic se face. Apache-ul ala e problema. Din print-ul tau se vede ca el e singurul care consuma.

#3
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Merci de raspuns. Am dat netstat -nat si am observat ca problema era de la un forum phpBB2 pe care-l am pe server. Am oprit forumul si a scazut consumul. Acuma intrebarea este: ce face ca uneori sa o ia razna forumul phpBB2, de consuma in halul asta resursele ?

#4
iceboy2010

iceboy2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,716
  • Înscris: 13.09.2011

View Postdan74mm, on 13th August 2012, 08:00, said:

Merci de raspuns. Am dat netstat -nat si am observat ca problema era de la un forum phpBB2 pe care-l am pe server. Am oprit forumul si a scazut consumul. Acuma intrebarea este: ce face ca uneori sa o ia razna forumul phpBB2, de consuma in halul asta resursele ?
Depinde de activitatea forumului , sau poate e cineva care i-a pus gand rau :deadtongue:

#5
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
1. Faci update la phpbb3
2. Verifici traficul catre acel site, arunca si tu awstats si vezi exact ce se cauta
3. Vezi mysql processes, am patit pe un nenorocit de vbulletin cu pluginuri tampite sa am queryuri de te doare mintea cand vezi asa ceva. Si prostia asta afecteaza.

#6
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
Uite ca, de atunci merge ok, n-o mai ia razna. Se intampla poate o data la cateva zile, o data la saptamana ori poate o data la o luna ... si nu stiu care e cauza  :huh:
Ma gandesc ca, daca ar fi di cauza vreunui "plugin" sau "MOD" instalat pe forum, ar trebui sa cam faca tot timpul ... nu ?

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Ce kernel ai? Încearcă unul mai nou, eu unul am văzut îmbunătățiri remarcabile de la 3.4.3.

#8
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
:confuzzled: Mi-e frica sa fac update de kernel ...  :confuzzled:

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Asta era o sugestie la plezneală. Tu trebuie să monitorizezi ca să afli exact de ce se manifestă așa. strace ar putea ajuta, sau începe mai ușor cu un profiler. (va trebui să recompilezi apache cu informații de debugging).

Dacă e o problemă apache, încearcă să-l înlocuiești cu nginx și php-fpm (e built in de la php versiunea 5.4). Dacă în urma înlocuirii nu se mai întâmplă, înseamnă că era un bug în apache ceva.

Dacă persistă, problema e cel mai probabil la kernel (locking, race condition, driver buggy, etc, greu de spus așa orbește).

Edited by OriginalCopy, 17 August 2012 - 13:02.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdan74mm, on 17th August 2012, 10:08, said:

:confuzzled: Mi-e frica sa fac update de kernel ...  :confuzzled:

Nu inlocuiesti kernelul actual, ci instalezi inca unul, putand selecta intre ele la boot.

Edited by dani.user, 18 August 2012 - 15:31.


#11
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Nu prea inteleg ce treaba are kernelul aici, dar ma rog. Lui apache ii utilizeaza resursele, trebuie vazut de ce consuma atat.
E ca si cand omul se plange ca n-are frane la masina si mecanicul ii recomanda sa schimbe motorul :)

#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostHuza, on 22nd August 2012, 12:58, said:

Nu prea inteleg
E dreptul tău să nu înțelegi. Eu am mai văzut comportamente aberante din cauza bugurilor din kernel/drivere.

Și am enumerat mai multe cauze, nu doar kernelul. Dar românul e român, găsește tot felul de chichițe doar de dragul teoriei chibritului.

#13
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Din nou cred ca am fost prost inteles.
Sustin ideea depistarii cauzei, nu luarea deciziilor random ca "poate o fi de acolo".
Ideea e ca trebuie sa vezi in loguri, dtrace (solaris) sau strace (gnu) + alte tool-uri care e problema.
Pana la urma nici kernel update nu strica, poti testa daca se manifesta asa doar cu o anumita versiune de kernel desi am dubii foarte mari.

#14
AlleXxeY

AlleXxeY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 17.10.2011
Un punct bun de inceput ar fi instalarea pachetului sysstat, soft care poate colecta date legate de utilizarea resurselor pe diverse durate de timp (in cazul de fata CPU, pe care il poti corela cu numarul de vizitatori). De asemenea, ar fi utila si o configuratie hardware a serverului si un status al serverul Apache cu numarul de requesturi pe care il primeste in momentele de load mare, eventual numarul de vizitatori in acel interval orar.

In cazul in care intr-adevar are loc un trafic mare in raport cu resursele de care dispui, exista mai multe abordari, dar nici una simpla. Poti incerca sa optimizezi aplicatia, in speta sa verifici plugin-uri, implementata o tehnica de caching sau sa schimbi CMS-ul, poti incerca o optimizare Apache prin indepartarea de module care nu sunt necesare sau adaugarea de module sau poti schimba web serverul. Dupa cum spuneam, nici una nu este foarte la indemana.

Ce a sugerat Kagaroth este iarasi un punct foarte bun pentru a vedea de ce anume Apache consuma acele resurse,

O alta cauza ar putea fi si un eventual atac DDOS, gen SYN FLOOD pe care il poti verifica cel putin teoretic cu un "netstat -tuna|grep SYN_RECV", vezi numarul de conexiuni si eventual sa iei cateva masuri gen mod_evasive, tunare sysctl, un firewall gen CSF, dar firewall-ul va consuma la randul lui resurse si in acest caz esti nevoit sa te adresezi providerului de gazduire web.

Ca si concluzie, datele pe care le-ai furnizat nu sunt suficiente pentru a determina daca resursele hardware sunt insuficiente sau configuratia web serverului este neoptimizata sau ai parte de un atac DDOS sau aplicatia pe care o rulezi este mare consumatoare de resurse.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate