Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 

Montare mozaic si faianta

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010
Pentru a monta faianta si mozaic placi rectificate  in baie ,as dori sa-mi spuneti cum se monteaza aceasta in zona colturilor peretilor baii? As dori spatiul dintre placi cat mai mici, deoarece este rectificata se poate doar 1mm? Ma intereseaza la colturile incaperii cum se face: se pun coltare plastic (cam urate!!) sau se sanfreneaza la 45 grade? Va rog un raspuns!! Multumesc!

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 07.07.2006
Se poate sa ai rosturi de 1mm, iar la colturi se taie muchea placii la 45 grade. Nu ma pricep la montaj, dar iti spun cum mi-au montat mie unii care se pricep.

Poti folosi si niste accesorii gen coltar, dar nu din cele urite, de plastic, ci o bagheta rectangulara, de aluminiu de exemplu.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai multa munca sa tai muchia la 45 grade dar iese sublim.

#4
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
se pot monta fara spatiu (deloc!) intre ele. Asa mi-a indicat designerul cand a fost construita casa si, desi faiantarii au comentat la inceput a iesit super ;)

l.e. 1mm e ok

Edited by brainium, 07 August 2012 - 09:54.


#5
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002
Gresia / faianta rectificata se pune FARA rosturi, ca d-asta este rectificata.
La fel si la colturi, se taie frumos si se lipeste, tot fara rost; nu e nevoie sa fie la 45 de grade.

#6
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
Nu stiu ce inseamna mozaic sau gresie rectificata poate ma poate ilumina careva insa la colturile interioare mai ales daca e vorba de pereti tip rigips poti sa pui silicon altfel rostul poate sa crape,iar la colturile exterioare profile( plastic sau aluminiu ),insa sa nu pui deloc rosturi,joint sau cum le mai zice nu e bine deoarece in cazul in care structura se misca in loc sa crape rostul dintre placi crapa placile .Sa tai faianta la 45 de grade fara scule profesionale nu prea vad iar sa tai mozaicul la 45 de grade aia e imposibil.
Nu se pun rosturi la marmura si granit insa acolo e alta istorie.

#7
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View PostAlice, on 7th August 2012, 11:11, said:

Gresia / faianta rectificata se pune FARA rosturi, ca d-asta este rectificata.
La fel si la colturi, se taie frumos si se lipeste, tot fara rost; nu e nevoie sa fie la 45 de grade.



Ce spui se aplica la colturi interioare ,dar ce faci la colturi exterioare daca nu le tasi la 45 grade? se vede urat latura unei placi???ai montat asa ceva??

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,148
  • Înscris: 05.12.2002

View Postconrad1, on 7th August 2012, 11:47, said:

Nu stiu ce inseamna mozaic sau gresie rectificata[...]
Este taiata pe margini astfel atunci cand se pun 2 placi una langa alta sa se imbine perfect.

View Postnovigelu, on 7th August 2012, 15:24, said:

Ce spui se aplica la colturi interioare ,dar ce faci la colturi exterioare daca nu le tasi la 45 grade? se vede urat latura unei placi???ai montat asa ceva??
Err... bineinteles ca de colturile interioare era vorba, la alea exterioare nu m-am gandit cand am spus asta :D

#9
conrad1

conrad1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.02.2007
zici ca se imbina perfect, posibil insa placile au diferente de unul sau mai multi mm intre ele si atunci tot nu vad cum pui fara rost o baie intreaga ,nici macar un perete.

#10
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Este RECTIFICATA. Adica are muchiile perpendiculare intre ele si toate placile au aceeasi dimensiune.

#11
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
La colturile exterioare tai la 45 de grade cu o masina cu disc umed. Eu am folosit o masina ieftina si au mai iesit cateva muchii cu smaltul sarit. Ai nevoie de o masina cu motor ceva mai puternic sa poata sa mentina turatia ridicata pe parcursul taierii. Mai spre finalul lucrarii am observat ca daca tin faianta cu partea care urma taiata la 45 in apa nu mai sare deloc smaltul. Poza cu muchia am facuta doar cu telefonul:

#12
novigelu

novigelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 20.11.2010

View Postrusman, on 7th August 2012, 17:57, said:

La colturile exterioare tai la 45 de grade cu o masina cu disc umed. Eu am folosit o masina ieftina si au mai iesit cateva muchii cu smaltul sarit. Ai nevoie de o masina cu motor ceva mai puternic sa poata sa mentina turatia ridicata pe parcursul taierii. Mai spre finalul lucrarii am observat ca daca tin faianta cu partea care urma taiata la 45 in apa nu mai sare deloc smaltul. Poza cu muchia am facuta doar cu telefonul:




Da asa e, dar meseriasul meu nu are masina de taiat , asa ca sa vad cum fac sa ma descurc........faianta este scumpa cam 180 ron/m2 , este rectificata si as vrea sa iasa frumos!!! Mai cere si 30 ron/m2 pentru montaj!!! Dar rostul dintre placi ,as vrea sa nu fie ,ca este perfect rectificata ?? Cica se gasesc asa zisele"penite"care se monteaza inttre placi,asa e??? Nu vreau cu cruciulite ca e rostul mai mare si mesterul meu stia ca astea nu se mai scot dintre placi ,cica raman acolo????!!! Multumesc si astept!!!

#13
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Penitele alea sunt mai mult pentru a compensa abaterile dimensionale ale placilor. Daca vrei sa le pui fara rost, le pui fara rost si gata, folosesti penite doar daca e vreuna mai stramba sau lunga, scurta.....Ai mei cand au pus faianta au taiat cu flexul si au reusit sa faca imbinarile destul de frumos la 45. Nu chiar perfect, dar frumos. Daca folosesti chit la culoare chiar n-o sa se vada nimic. Daca nu vrei sa risti, exista coltare interioare si exterioare de aluminiu sau cromate. Alea de plastic sunt kitch deja....Ar fi totusi de preferat sa faci imbinarile la 45. Cauta alt mester care are o asemenea masina. Pentru 5-10 lei in plus la mp eu n-as risca sa fiu in locul tau mai ales ca zici c-ai dat 180 de lei/mp.  :peacefingers:

#14
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Am cumparat si penite de plastic dar m-am folosit de ele acolo unde eram nevoit sa "fur" 0,5 mm intre rosturi. Fiind pana se pot regla rosturile de la 0 la 3-4 mm. La 180 de lei/mp cat costa gresia cred ca ai gresit mesterul.

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,307
  • Înscris: 24.06.2006

View Postnovigelu, on 7th August 2012, 07:24, said:

Pentru a monta faianta si mozaic placi rectificate  in baie ,as dori sa-mi spuneti cum se monteaza aceasta in zona colturilor peretilor baii? As dori spatiul dintre placi cat mai mici, deoarece este rectificata se poate doar 1mm? Ma intereseaza la colturile incaperii cum se face: se pun coltare plastic (cam urate!!) sau se sanfreneaza la 45 grade? Va rog un raspuns!! Multumesc!
fara rosturi e lucrul dracului in casa popii, tre sa ai un mester bun sa iasa bine

treaba cu rectificata nu-i intotdeauna cum pare, eu am gasit abateri (vezi poza) la faianta rectificata calitatea I 10x10, pentru cine nu crede pot poza eticheta de pe cutie

cat o fi ea de rectificata, penele sunt indispensabile

profilul strica tot farmecul la un colt, parerea mea

Attached Files



#16
ofertescule

ofertescule

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.02.2013
Pentru o perfecta planeitate in montarea gresiei recomand utilizarea sistemului de nivel RLS - http://www.ofertescu...amice-raimondi/

#17
RoRadu

RoRadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.12.2010
As vrea sa intreb daca exista posibilitatea de a monta faianta direct pe caramida fara a mai monta rigips, astept pareri

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate