Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Cum arata amenajarile interioare si exterioare din casele voastre?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#1
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Pentru cei care au terminat casa sau au trecut de majoritatea finisajelor a fost creat acest topic la care va rog sa participati cu poze concludente aratandu-le si celor care sunt in curs constructie a casei lor si care se apropie cu pasi repezi de finisaje(inclusiv eu)ce fel de modele si culori de scari,obiecte sanitare mai aparte,mobila dar mai ales nuante foarte moderne pentru lavabila de interior ati ales pentru a putea fi un adevarat exemplu pentru cei care urmeaza sa faca finisajele curand si pentru a le da o idee de amenjare celor care sunt in acest stadiu.Uite un caz concret pentru care vad eu necesar un astfel de topic.

    Stiu ca foarte multi dintre voi ati postat poze cu amenajarile voastre pe jurnalele proprii dar acest topic are scopul de a colecta in acelasi loc toate pozele cu amenajari de pe jurnale intr-un singur loc: pe acest topic dedicat.EU de exemplu in scurt timp ma voi apropia de terminarea casei la rosu si nu am nicio idee despre ce culori sa adopt pentru lavabilele de interior si in ce combinatii. Cine sparge gheata?

Edited by luckydreamer, 07 August 2012 - 07:34.


#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Nu o sa fac poze prin casa, mai ales ca probabil obiectele sanitare si ceramica cumparate de mine si nevasta-mea acum 4 ani nu se mai gasesc, dar iti dau o sugestie: mergi impreuna cu arhitectul la marile magazine gen Delta, SSAB, Venus Stones, Pancolor etc. si lasa-l pe el sa iti aleaga. Sigur se pricepe mai bine si reuseste sa faca niste alegeri optime in functie de buget.

Uita-te, ca sa iti faci o idee, pe site-ul Porcelanosa, grup care cuprinde multi producatori http://www.porcelano...porcelanosa.php
De acolo poti intra pe siteurile firmelor din grup, unde gasesti cataloage online, de pilda http://www.urbatek.com/ http://www.system-pool.com/en/ http://www.noken.com...ofessional.html
Vezi daca nu ti-ar placea ceva si de pe aici http://www.bisazza.com/

Cele de mai sus se gasesc fara probleme in Bucuresti, la SSAB de pilda.

Pentru radiatoare http://radiatoare.com.ro/ http://www.radiatoar...og/specials.php

Parchet http://www.fedo.ro/ http://www.danaparchet.ro/index2.html

Siteurile de mai sus sint firmele de unde am cumparat eu, sau pe unde am fost doar sa vad produse, acum 4 ani. La toate gasesti produse de calitate, cum zici tu, "mai aparte".

#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Cred ca depinde mult de gustul fiecaruia si in primul rand , de buget :thumbup: .

Poze din interior nu pun nici eu, pentru ca e chestie de gust, ce mie imi place nu-i musai sa placa si altuia sau mai rau sa-ti arunce vorbe care sa-ti strice ziua.

Ca sugestii, dar nu musai, eu am mers pe aceeasi culoare la pereti in toata casa (chestie de gust iarasi), la fel si parchet.Altii nu concep lucrul asta, pe mine nu ma deranjeaza.
Obiecte sanitare am ales romanesti. Gresia si faianta le-am ales intr-o zi pentru toata casa, eram inca cu atele in operatie dupa o interventie chirurgicala si nu mi-am batut capul.
Depinde mult de la persoana la persoana, de buget si nu in ultimul rand de gusturile fiecaruia.
Cauta un designer, daca ai buget alocat.
:peacefingers:

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Si eu am aceeasi culoare la pereti si acelasi parchet in toata casa. Nici nu m-am gindit sa iau 5 feluri diferite de parchet. Ce merita, daca ai buget calumea, e parchet de lemn adevarat cit mai lat, se vede mai bine fibra lemnului pe un parchet cu "scinduri" de 12 cm in loc de 9 de pilda. De asemenea, te poti gindi sa pui parchet peste tot, inclusiv in baie si bucatarie.

Iar daca ai parchet misto prin casa, nu merita sa ai si covoare.

#5
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postthalia, on 7th August 2012, 08:54, said:

Cred ca depinde mult de gustul fiecaruia si in primul rand , de buget :thumbup: .

Poze din interior nu pun nici eu, pentru ca e chestie de gust, ce mie imi place nu-i musai sa placa si altuia sau mai rau sa-ti arunce vorbe care sa-ti strice ziua.

Ca sugestii, dar nu musai, eu am mers pe aceeasi culoare la pereti in toata casa (chestie de gust iarasi), la fel si parchet.Altii nu concep lucrul asta, pe mine nu ma deranjeaza.
Obiecte sanitare am ales romanesti. Gresia si faianta le-am ales intr-o zi pentru toata casa, eram inca cu atele in operatie dupa o interventie chirurgicala si nu mi-am batut capul.
Depinde mult de la persoana la persoana, de buget si nu in ultimul rand de gusturile fiecaruia.
Cauta un designer, daca ai buget alocat.
:peacefingers:
thalia,abancor acest topic trebuie sa fie cu poze pentru ca cei care vor sa se inspire sa aiba de unde. Nu se pune problema ca cineva sa puna poze si altcineva sa zica:e urat,asa nu as face..etc..pt ca nu asta e scopul topicului. Deci cine vrea sa puna poze e ok,cine nu iarasi ok,nu e nicio suparare,dar in a 2a situatie jumatate din "valoarea"topicului s.a dus pt ca se refera la exemple de mobilare,echipare cu electrice,sanitare si culori pe pereti. "luam" in calcul situatia in care nu exista buget pt designer,eu unul nu mai am bani pt asa ceva.

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Nici eu nu am avut designer separat, arhitectul a ales toate alea, ori a mers el la showroom, ori mergeam eu cu cataloage (de intrerupatoare si prize de exemplu) la el. Acu, depinde ce intelegere ai cu arhitectul.

#7
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011

View Postabancor, on 7th August 2012, 09:28, said:

Nici eu nu am avut designer separat, arhitectul a ales toate alea, ori a mers el la showroom, ori mergeam eu cu cataloage (de intrerupatoare si prize de exemplu) la el. Acu, depinde ce intelegere ai cu arhitectul.
in cazul meu(si al multora probabil) arhitectul nu se implica in design,de aici si nevoia de a deschide acest topic.

#8
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Eu chiar nu te-as sfatui sa mergi pe gusturile arhitectilor si nici pe gustul vreunui designer. Cunosc o familie destul de instarita care si-a facut casa din fotoliul apartamentului si-a lasat designerul sa-si faca de cap pe la casa, asta inseamna pereti mov combinati cu galben, rosu combinat cu albastru, balustrade metalice grosolane, marmura si travertin combinate cu parchet natural de bambus, samd... Cand s-au finalizat finisajele iti puneai mainile in cap  :w00t:

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Daca stai in fotoliu exista acest risc, dar daca stii ce a mai facut arhitectul inainte si daca iti rezervi ultimul cuvint in alegerea finisajelor elimini riscul. Chestia e ca un arhitect "vede" mult mai bine intreaga casa decit o poate face un profan. Cind casa e la rosu cu greu iti poti da seama ce sa combini ca sa iasa misto la final, pe cind un arhitect are deja imaginea formata.

Dupa ce ai pus macar pardoseli si usi, incepe sa iti fie mai usor sa alegi perdele sau prize.

#10
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Te duci intr-un magazin tip Ikea si vezi camere gata amenajate. Faci o poza si incerci da recreezi camera cat mai fidel. Sunt gandite in amanunt de designeri cu bun gust si pentru toate buzunarele si stilurile.

Designul n-are treaba cu bugetul daca ai simt artistic poti face din rahat bici. Daca n-ai, toti banii din lume nu vor scoate ceva frumos.
Cand ajung la birou iti arat o poza din casa de la tara. E low buget rau de tot cred ca am bagat vreo 1400 lei in camera. Dar ma simt in ea ca in vacanta.

#11
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
ce de poze....

:D

#12
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Va rog sa nu transformam topicul intr-unul de cafenea,asadar cei care vor sa ne arate si noua cum s-au gandit ei sa amenajeze casa(prin intermediul pozelor) sa ne arate,dar FARA Off topic(cei care au chef de palavrageala aiurea sa se abtina)nu se vrea a fi un topic kilometric cu multa gargara ci un topic informativ cu poze concludente din care sa ne inspiram.SO..cine e primul :peacefingers: ?

Edited by luckydreamer, 07 August 2012 - 17:01.


#13
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
ce inghesuiala la pus poze!
not lucky...:)


:thumbup: :thumbup: :thumbup:

#14
luckydreamer

luckydreamer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 06.08.2011
Iata cateva amenajari interioare care mie unul imi plac(sunt realiste,nu orice ,,picturi'' care se pot vedea in magazine si ar arata groaznic in casa):

Attached Files



#15
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,086
  • Înscris: 07.07.2006
Primele 3 mi se par urite, ultima merge.
Uite cam ce imi place mie, bai gen pozele de aici
http://homedesignspr...vations-16.html
http://freshome.com/...-your-bathroom/
As cauta sa am WC-ul intr-o incapere separata.

Edited by abancor, 09 August 2012 - 09:24.


#16
user033

user033

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,533
  • Înscris: 07.07.2009
eram sigur ca nimeni nu-si pune poze din casa :D

#17
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Am vrut sa pun eu sa fac de rusine gresia si faianta da' chiar n-am nimic de aratat. Primele 3 mi se par urate si mie, prima e chiar "taraneasca". Ultima e prea pretentioasa....

#18
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007

View Postluckydreamer, on 8th August 2012, 23:45, said:

Iata cateva amenajari interioare care mie unul imi plac(sunt realiste,nu orice ,,picturi'' care se pot vedea in magazine si ar arata groaznic in casa):
Te mai poti inspira de pe orice site care vinde case, gasesti poze destul de ok zic eu.
De ex:

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate