Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum arata amenajarile interioare si exterioare din casele voastre?

- - - - -
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmariusnedelcu2016, on 10 iulie 2016 - 01:31, said:

Amenajarea casei mele, exterior si interior.

O  intreaga casa avand ca inspiratie culorile pisicii Posted Image

#110
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postmariusnedelcu2016, on 10 iulie 2016 - 01:31, said:

Amenajarea casei mele, exterior si interior.
Ai gusturi frumoase...dar și bani. La sărăcia mea nici măcar nu îmi pot imagina așa ceva. Mulțumesc că măcar m-ai delectat cu fotografiile. Foarte frumoase amenajări.

#111
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Am si eu o intrebare. Cum as putea sa scap de buruienile din gradina? Cred ca le am pe toate: papadii, mei, etc.. Problema e ca am insamantat cu iarba si vara trecuta si acum, si din ce am inteles nu e recomandat sa dau cu erbicid in an de insamantare, deoarece moare si iarba. iar cu smulsul..vara trecuta datorita smulsului s-a extins meiul. :)) Vreau doar sa va spun ca nu ma pricep deloc in acest domeniu, doar din ce am citit asa pe fuga. Astfel ca pana acum am aruncat seminte si ingrasamant, am tuns iarba, si daca a fost prea cald, am mai si udat-o :) Astfel ca orice sfat e binevenit! Multumesc!

#112
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Ai pus gazon sau altceva ??
Am inteles ca insamantarea excesiva cu gazon sufoca buruienile.
Poti incerca in asta, dupa ce ai tuns iarba arunci samanta de gazon la distanta de cateva zile intre aruncari, uzi bine si astepti ...
Tocmai vorbeam de treaba asta cu un cumnat, care si-a gazonat terenul de casa (deocamdata nu are nimic altceva pe el).

#113
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Gazon am pus, da. Si asta am si incercat sa fac, sa insamatez excesiv. Într-adevăr cand e tuns arata binișor, insa la 3-4 zile deja se vad papadiile si alte buruieni. Poate nu m-ar deranja atât se tare, insa 2 vecini au gazonul impecabil, si asta face ca buruienile mele sa ma zgârie pe creier :D
Dar dupa cum spuneam eu nici nu ma pricep si foarte mult timp nici nu i-am acordat. La fel, precizez ca nu e mare suprafata, e o grădină micuță, mai exact terasa plus spatiul verde sunt 85 m2, din care 22 m2 e terasa. Mai doresc si sa fac un zid in capatul gradinii, unde acum e o panta mica, astfel ca urmează sa mai umplu in acea zona cu pământ. Sper sa reușesc sa fac asta luna viitoare (astept sa fiu programat de catre compania care se ocupa de asta) si evident voi insamanta si acolo. De asta am si decis sa nu dau cu erbicid nici anul asta, si sa continui cu însămânțarea.
M-am mutat doar anul trecut in iunie in casa, iar gradina era mai mult pământ cu buruieni, astfel ca oricum un progres este. Insa acum parca nu mai vad nici o îmbunătățire si ma enervează la culme :)

Daca ajuta, pot sa pun si niste poze cu ce semințe si ce îngrășământ am folosit.

Edited by MixMaster, 13 May 2019 - 18:58.


#114
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Este ierbicid pt buruieni cu frunză lată. Noi cu de-ala am dat anul trecut si a avut efect. Dar acum trebuie sa dam din nou. Au reînceput să apară.

#115
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
Dar la tine a fost si an de însămânțare? Daca da, a avut vreun efect si asupra gazonului?

#116
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Folosești erbicid selectiv si nu atacă gazonul. Grâul, porumbul nu se erbicidează ? Si clar sunt in an de însămânțare, că nu s plante perene.

#117
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Da, nu a fost afectat gazonul.

#118
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 07.03.2010
In cazul asta am sa incerc si eu cand se mai încălzește. Deoarece acum ploua zilnic sau tot a doua zi.

De asemenea in fata dalelor de beton de la terasa as vrea sa fac un rand de pietre (decorative), pe toata lungimea terasei (6,5m lungime si 30-40 cm latime). Aveti vreun sfat? E suficient sa scot doar pământul, pun un strat de 5 cm de nisip si peste pietre? Sau ar mai trebui sa fac ceva?

#119
gigi20lic

gigi20lic

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.05.2018
Scoti pamant, pui geotextil, peste pui profil fagure pentru stabilizarea pietrisului, pui pietrisul si ai rezolvat. Spor!

Edited by gigi20lic, 29 July 2019 - 12:14.


#120
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011
Poze de acum 2 ani din living, un dormitor si bucatarie. Bineinteles dupa amenajare, pe vremea cand era liber si curat :D :D

Attached Files



#121
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008
Casa a fost finalizata acum 3 ani, totusi inca mai am mici lucruri de facut. S-au facut si greseli, mai ales din nestiinta, dar per total sunt multumit de ce a iesit. O sa las si eu 3-4 poze aici.

Attached Files



#122
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postberia81, on 01 aprilie 2021 - 09:32, said:

S-au facut si greseli, mai ales din nestiinta
Casa e draguta.
Daca af fi fost in locul tau, as fi consultat un designer bun si as fi agatat niste tablouri moderniste pe pereti, in culori calde.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate