Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

SolidCam sau CamWorks

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
Doresc sa invat unul din cele doua , vreo recomandare ?

stie cineva vreunul din cele doua de pe forum ?

Edited by ploiesteanu, 03 August 2012 - 13:47.


#2
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postkappa_ii, on 3rd August 2012, 14:21, said:

Doresc sa invat unul din cele doua , vreo recomandare ?

stie cineva vreunul din cele doua de pe forum ?
In primul rand, ca sa fii sigur de ce faci , te-as intreba daca ai cunostinte de CNC, programare CNC, tehnologia prelucrarii prin aschiere (regimuri de aschere, scule aschietoare, deci pura tehnologie). Ca sa poti intelege ceva dintr-o aplicatie CAM, ai minim nevoie de asa ceva. Aplicatiile CAM sunt cam la fel toate, cu plusuri si minusuri, dar rezultatul final, adica programul cnc rezultat, tot dracul ala este, ori ca il generezi cu SolidCam, ori ca il generezi cu SolidEdge, ori ca il generezi cu Catia....

Ca si recomandare....nu am nicio recomandare, ambele fac tot dracul ala, sunt asemanatoare, se "muleza" bine pe multe aplicatii CAD si fac treaba buna intr-un final.....Pune-ti problema mai degraba de ce ti-am recomandat mai sus, aia sa fie marea ta dilema.

Edited by cuculea, 03 August 2012 - 15:07.


#3
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
in acest moment ma ocup de realizarea unui cnc , mai precis modificarea unei freze manuale in CNC .
incerc sa invat cite ceva din Mach3 .

solidcam din cate vad in functie de materialul ales , de viteza frezei , freza folosita pentru debitare etc iti da adancmea optica de taiere .

nu am gasit nici macar o singura persoana in Bucuresti sau chiar in tara care sa imi dea datele necesare . prin urmare incerc sa invat singur .

#4
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postkappa_ii, on 4th August 2012, 10:20, said:

in acest moment ma ocup de realizarea unui cnc , mai precis modificarea unei freze manuale in CNC .
incerc sa invat cite ceva din Mach3 .

solidcam din cate vad in functie de materialul ales , de viteza frezei , freza folosita pentru debitare etc iti da adancmea optica de taiere .

nu am gasit nici macar o singura persoana in Bucuresti sau chiar in tara care sa imi dea datele necesare . prin urmare incerc sa invat singur .
Date necesare....sa ce....nu inteleg.

Eu te pot ajuta daca vrei , dar ca sa incerc sa te ajut, trebuie sa stiu de fapt ce urmaresti. Daca ma pricep si am timpul necesar, te pot ajuta cu placere.

Cat priveste transformarea unei universale in cnc.....hmmmm....eu vad un lucru complicat, in primul rand iti teebuie un echipament hardware care sa dcodifice programul cnc, program care e un fisier text in speta. Apoi, trebuie sa modicici cinematica universalei, radical,iti trebuie cel putin un motor pas cu pas care primeste impulsuri de la echipamentul hardware....treaba implica mult mai multe, ce ti-am zis e doar minimul necesar, eu vad treaba foarte ampla si complicata, dar ma rog, incercarea moarte nu are.

Ca so soft CAM, repet, foarte putin conteaza aplicatia care iti genereaza programul pt cnc. Gandeste -te mai degraba ce postprocesor vei folosi, postprocesor care va trebui sa se pupe cu echipamentul hardware pe care il vei monta.

Da, solidcam are o gramada de chestii implementate. E bun ca si soft, te ajuta. De exemplu, cei de la Delcam, au aplicatia CAM , Powermill, foare bine optimisata pentru matriterie, are o gramada de regimuri si miscari implementate, special studiate si facute pt. Asa ceva. Depinde ce vrei sa faci cu o aplicatie de acest gen.

#5
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
m-am apucat de solidcam . am sa las impresii dupa ce prind ideea .

#6
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
cele mai proaste tutoriale . parca sunt facute de batuti in cap .

#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postkappa_ii, on 28th August 2012, 00:07, said:

cele mai proaste tutoriale . parca sunt facute de batuti in cap .
Hai sa iti explic cum sta treaba cu tutorialele pentru aplicatii de acest gen,adica complexe ,care necesita multe cunostinte tehnologice ( este valabil si pentru aplicatiile software de analiza cu element finit).

In mod normal, un astfel de soft se cumpara de la producatorul lui sau de la distribuitorul oficial in regiune. El costa cat costa. Dupa achizitie, este implementat la beneficiar, acesta avand diferiti angajati care, sa presupunem, nu cunosc aplicatia. Din  acest moment, adica din momentul implementarii si incasarii banilor pe soft, vanzatorul softului a cam terminat legatura cu al lui client, si din punct de vedere financiar, dar si orice alta colaborare de orice tip. Ok, clientul are softul implementat, dar dupa cum spuneam, se cam uita ca vitelul la el, nu prea stie sa il manipuleze. Primeste o documentatie de acest gen, prost documentata, prost scrisa, nimeni nu intelege nimic, adica, o documentatie facuta de ochii lumii ca sa nu se zica ca nu exista. Clientul se hotaraste sa ia legatura cu distribuitorul softului si cere o documentatie mai amanuntita....dn acest moment, intre client si vanzator, se reiau colaborarile, vanzatorul ii spune ca nu exista o documentatie mai buna decat asta, darrrrr....se poate face un training la sediul clientului, un training amanuntit si cu toate informatiile necesare, contra unei sume de...xxx

Ai inteles acum de ce sunt prost documentate? Tocmai din aceasta cauza, ca sa fii obligat sa mai scoti niste bani din buzunar dupa ce ai platit softul. Producatorii de soft nu sunt prosti, trag tare pe spinarea clientului, de ce sa nu mai castige un ban dupa vanzarea propriuzisa a softului?  Iata de ce documentatia oficiala sau neoficiala este o mizerie. Te-asi invitat sa vezi documentatie scrisa pentru Moldflow sau pentru Ansys.....softuri megascumpe dar si folositoare...sa vezi acolo documentatie de tot kk-tul, si stai si te gandesti ca sunt produse de companii enorme , listate la bursa. Iata de ce.....totul se rezuma la bani.

Edited by cuculea, 28 August 2012 - 08:31.


#8
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
da dar in curand o sa am pe mana un cnc , mai precis o freza modificata de mine .
imi este necesar un program cu care sa scot g-code corect , fara sa rup freze , sau sa dureze o viata frezarea .

#9
justinvladescu

justinvladescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.01.2013
Salut!
As putea sa te ajut cu CAMWORKS sa iti spun de ce e o solutie mai buna decat SolidCAM.
Poti sa trimiti un mesaj la [email protected] , eventual da-mi nr de telefon si sun eu.
Cu bine,
Justin

#10
Marius41

Marius41

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 04.03.2013
Stie cineva cum se instaleaza Ansys?Am incercat si nu merge.

#11
tangent_design

tangent_design

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.08.2010
Buna ziua!
Daca sunteti utilizator SolidWorks si prelucrarile geometriilor prismatice va sunt suficiente, incercati sa descarcati si sa lucrati cu HSMXpress. E modulul 2D gratuit derivat din HSMWorks. Se poate folosi fara restrictii iar licenta o furnizam rapid. Daca stii SolidWorks deja stii sa lucrezi cu HSMXpress. Mai simplu nu se poate, mai ieftin nu exista. Daca este nevoie de asistenta puteti trece pe la noi la birou sa il vedeti in lucru direct pe CNC dupa 15 Mai.

Edited by tangent_design, 11 April 2013 - 14:54.


#12
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttangent_design, on 11 aprilie 2013 - 14:54, said:

Buna ziua!
Daca sunteti utilizator SolidWorks si prelucrarile geometriilor prismatice va sunt suficiente, incercati sa descarcati si sa lucrati cu HSMXpress. E modulul 2D gratuit derivat din HSMWorks. Se poate folosi fara restrictii iar licenta o furnizam rapid. Daca stii SolidWorks deja stii sa lucrezi cu HSMXpress. Mai simplu nu se poate, mai ieftin nu exista. Daca este nevoie de asistenta puteti trece pe la noi la birou sa il vedeti in lucru direct pe CNC dupa 15 Mai.

O intrebare daca imi permiteti, versiunea free poate folosi postprocesoare, adica imi genereaza programul cu ajutorul unui postprocesor dorit demine (pentru un anumit tip de masina)?Sau doar pur si simplu genereaza un ISO?
Multumesc

#13
tangent_design

tangent_design

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 02.08.2010
HSMXpress vine cu propria librarie de post-procesoare la pachet. Cu un pic de cunostinte de Javascript vi le puteti personaliza exact ca si pentru HSMWorks. Daca nu reusiti singur va putem ajuta cu placere!

#14
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Posttangent_design, on 12 aprilie 2013 - 18:44, said:

HSMXpress vine cu propria librarie de post-procesoare la pachet. Cu un pic de cunostinte de Javascript vi le puteti personaliza exact ca si pentru HSMWorks. Daca nu reusiti singur va putem ajuta cu placere!
Ok...este suficient daca are o librarie de postprocesoare, am crezut ca genereaza doar un simplu iso.  Pot gasi in aceasta librarie, un postprocesor apropiat de ce am eu nevoie , eventual sa modific manual cateva linii, sau cum spuneti si dvs., pot modifica postrocesorul, nu e problema.
Multumesc de informatie.
Eu momentant, lucrez cnc cu Creo Parametric, fostul Pro/E, licenta flotabila. Pe viitor este foarte posibil sa nu mai dispun de aceasta licenta si va trebui sa ma re-orientez catre altceva. Pentru inceput, voi testa versiunea gratuita iar daca este ceea ce imi trebuie, va trebui sa cumpar aplicatia deoarece sunt pus in sitatii de a freza si in 5 axe.

Ps . Scuze, acum am citit mai atent, aplicatia se muleaza doar pe solidworks.....din pacate, nu voi avea tangente cu aceasta solutie cad , prea curand....aplicatia dumneavoastra nu are si o versiune de instalare, independenta, cu posibilitatea de a importa stp?

Edited by cuculea, 13 April 2013 - 06:53.


#15
visinica

visinica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 04.05.2008
prostii, este si softuri gratuite si cu plata , pycam, gmax cu cnc toolkit, freemil, sau cu plata cele de la vetric, sau artcam

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postvisinica, on 13 aprilie 2013 - 07:06, said:

prostii, este si softuri gratuite si cu plata , pycam, gmax cu cnc toolkit, freemil, sau cu plata cele de la vetric, sau artcam
este este...ca este multe

#17
justinvladescu

justinvladescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.01.2013
Buna ziua,
Cand vreti un soft care sa faca programe2D in mai putin de 1 minut si care sa poata fi invatat sa lucreze conform dorintelor atunci numai CAMWorks este solutia.
Este singurul soft care tinind cont de tolerantele dimensionale asociate unui model 3D realizeaza traiectoria sculei la mijlocul campului de tolerante.
Experienta cnc minima? Nici o problema, va invata softul.
Postprocesoare se pot face cu aplicatia gratuita sau utilizand postprocesoarele free Fanuc puse la dispozitie.
Conteaza solutia aleasa! Alegeti o solutie superioara solutiilor mentionate!
In plus suportul tehnic face diferenta.

Edited by Dany_Darke, 29 August 2017 - 06:21.
fara date personale


#18
dstefanouno

dstefanouno

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2012
Nu m-as grăbi cu pianul pe scări. Am văzut cum funcționează Automatic Feature Recognition de la CamWorks, "cu 5 clickuri si 3 butoane, programul e gata"(din repertoriul unui vânzător). Fie AFR faimos, dar cu un consum fantastic de scule, iar customizarile sunt o misiune imposibilă.
Atenție si la vânzători, sunt maeștri in a-ti crea magia softului ideal, mai adaugă pastila otrăvitoare "firma cutare din Iași au piratat CamWorks".
Trebuie studiată piața calitate/preț la mai multe softuri, feedback de la programatori reali, training consistent, mentenanță, postprocesoare cum trebuie, simulări cu mașina 3D din CAM.
Succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate