Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Sfat cumparare auto

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
msilvinio

msilvinio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2012
Salutare!
As dori si eu cateva sfaturi de la cei cu mai multa experienta.
Doresc sa cumpar o masina sh,ma intereseaza varianta break.
Am un buget de 7000 Euro,doresc o masina de familie ,am gasit cateva variante ,dar vreau sa cer si cateva sfaturi celor care au experienta mult mai mare ca mine.
Sunt tentat de cele cu trapa panoramica,as dori sfaturi in aceasta privinta ,adica care sunt plusurile si minusurile.
Variantele pe care le am eu, dupa ce am mai tot citit ar fi: Volkswagen Golf, Break/Volkswagen Passat/Opel Astra din anul 2007-2008,care ar fi recomandarile voastre in privinta celor 3.
Mai aveam ca optiune si varianta Ford,intre un motor TDI si unul BMP ce e mai bine de ales.
Poate exprimarile mele nu sunt cele mai bune.
Va multumesc pentru eventualele sfaturi in aceasta privinta.

#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 24.06.2008
Nu e zii sa nu apara vreun topic pe tema asta...cauta si tu ca o sa gasesti!

#3
msilvinio

msilvinio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2012

View Postgeorge_eu25, on 31st July 2012, 11:44, said:

Nu e zii sa nu apara vreun topic pe tema asta...cauta si tu ca o sa gasesti!
OK, merci pentru deranj.

#4
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Golf mi se pare un compromis foarte bun - pret, spatiu interior, consum, portbagaj.
E uimitor de spatioasa la interior. Si destul de confortabila la drum. Mi se pare de departe cea mai "cinstita" masina - adica foarte echilibrata din toate punctele de vedere. Nu degeaba e numarul unul la vanzari in Europa de atata amar de ani.
Desigur ca un Passat e mai mare - depinde de  ce nevoi ai - si daca gasesti unul OK la acest pret - Golfuri probabil gasesti o gramada cu 50-70,000 de km la acesti bani.
Pe acestea doua le-am avut si condus zeci de mii de km, nici una nu m-a dezamagit.
Ford - am condus - mai mult un Mondeo, mai putin un Focus - as zice ca Focus e o masina corecta, buna, solida - parca nu are aceeasi calitate ca un Golf totusi. Vorbesc de masinile din 2007-2008.

#5
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,781
  • Înscris: 08.10.2004
in primu rand iti recomand sa te hotarasti la ce tip de masina vrei. daca vrei de familie nimic nu o sa egaleze un monovolum.

uita-te la scenic (fab dupa jumate la 2007), c-max, altea xl, Zafira, c4 picasso. ar mai fi si golf plus da e mult mai mic decat celelalte.

eu personal am ales c-max. la 7k euro gasesti variante foarte bune sh. a doua optiune a mea era scenic.

am cautat si eu cu trapa - am testat cateva - am zis ca nu pana la urma la trapa. prezinta o zona sensibila in plus (cine stie cand da o piatra, sau iti cade ceva), mai zgomotos in habitaclu, mai multa lumina (poate fi un avantaj sau un dezavantaj depinde cum privesti :) ) iar la ce am testat eu nu aveau decat o perdeluta cam transparenta daca vroiai sa inchizi..si nu reusea sa obtureze soarele decat foarte slab, pe mine unu ma deranja. si mai e posibilitatea sa inceapa sa curga apa...de fapt mai devreme sau mai tarziu orice trapa incepe sa piarda  :)

#6
overlord92

overlord92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 23.05.2011
Salut. Am la dispozitie maxim doua mii de euro. Ce parere aveti de un Ford KA din 2000, cu 130.000 de km, pe care proprietarul avea de gand sa-l dea cu 1900 de euro, dar cu negociere am ajuns la 1750 de euro + cauciucuri de iarna. In exterior cat si in interior masina arata ok. i-am facut un test drive si nu pare sa aibe probleme tehnice majore, si nici sa fi fost lovita, merge ok ca sa zic asa. Ca si contra: nu are AC, nu are geamuri electrice, nu are CD player. Cat depre pro-uri: are 4 airbaguri. Ce parere aveti, se merita la pretul asta? Credeti ca cu 1750 de euro pot gasi ceva mai bun?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate