Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Hadishuri traduse in romaneste

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
22 replies to this topic

#1
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007
Buna ziua! Marea mea rugaminte este, daca se poate, sa imi indice cineva un link spre orice site unde as putea gasi o colectie cat mai vasta de hadishuri traduse in limba romana.
Ramadan Kareem pentru toti cei care postesc luna aceasta!

Edited by silvia71, 28 July 2012 - 13:51.


#2
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010
Îti pot oferi niste titluri apartinând unor carti de stiinta, niste literatura iluminista...ti-ar prinde mai bine decât hadithurile!  :puke:
Ce te-a apucat mai fatuca sa treci la Islam? Guta?

#3
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007

View PostSophistiKat, on 28th July 2012, 19:17, said:

Îti pot oferi niste titluri apartinând unor carti de stiinta, niste literatura iluminista...ti-ar prinde mai bine decât hadithurile!  :puke:
Ce te-a apucat mai fatuca sa treci la Islam? Guta?

Cu tot respectul, am o intrebare; a citi si a te informa duce musai la converire ?! Iar daca tot versi atunci cand este vorba despre islam inseamna ca pierzi din vedere inclusiv logica; este oare atat de convingator si irezistibil incat simplul studiu duce musai, implacabil si inevitabil ( scuzati pleonasmul ;) la convertire?!

#4
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Acum depinde ce tip de hadith-uri vrei.
Sunnite sau shiite.

View Postsilvia71, on 28th July 2012, 20:04, said:

Cu tot respectul, am o intrebare; a citi si a te informa duce musai la converire ?! Iar daca tot versi atunci cand este vorba despre islam inseamna ca pierzi din vedere inclusiv logica; este oare atat de convingator si irezistibil incat simplul studiu duce musai, implacabil si inevitabil ( scuzati pleonasmul ;) la convertire?!
Sophie are pitici bine inradacinati pe creier  cu privire la islam, musulmani, orient.
Insa nu intreba de unde s-a ales cu ei ca nu-ti da un raspun ci doar iti stropeste monitorul cu diverse stiri din presa, materiale culese de pe net scrise de altii care au evident mai multi pitici ca ea.
Oricum, musulmanii au parasit de mult sectiunea asta satuli sa fie insultati.
Ca sfat iti recomand sa nu lungesti discutiile cu ea ca-ti pierzi timpul de pomana.

#5
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Femeia in Sunnah (hadituri)

Volume 5, Book 59, Number 709:

Povestita de Abu Bakra:
In timpul zilelor (bataliei din Al-Jamal, Allah a m-a beneficiat cu un cuvant pe care l-am auzit de la Pofetul lui Allah dupa ce m-am alaturat Companionilor din Al-jamal si luptat printre ei. Cand Apostolul lui Allah a fost informat ca persienii au incoronat fiica lui Khosrau ca lider al lor, el a spus " Astfel de oameni condusi de o femeie nu vor avea nici o data succes"

Volume 7, Book 62, Number 30:

Povestita de Abdullah bin 'Umar:
Allah's Apostle a spus, " Semnele rele sunt in femeie, casa si cal"

Volume 1, Book 3, Number 81:

Povestita de Anas:
Iti voi povesti un hadit si nimeni in afara de mine nu il va spune dupa. L-am auzit pe Profetul lui Allah spunand: printre semnele OREI (ora judecatii) sunt urmatoarele:
1. Cunostintele religioase vor descreste (prin moartea oamenilot religiosi invatati)
2.Ignoranta religioasa va triumfa
3. Va fi triumful relatiilor sexuale ilegale ( ?)
4.Femeile vor creste in numar iar barbatii vor descreste in numar atat de mult incat 50 de femei vor vor fi in grija unui barbat( !!!!!!!!)

Volume 7, Book 62, Number 33:

Povestita de Usama bin Zaid:
Profetul a spus , "Dupa mine nu am lasat la moartea mea un chin mai vatamator decat femeia pentru barbat.

Volume 7, Book 62, Number 67:

Povestita de Abu Huraira:
Profetul a spus, " O femeie de varsta medie nu ar trebui sa fie data in casatorie decat doar dupa consultarea ei: si o virgina nu ar trebui sa fie data in casatorie decat dupa permisiunea ei. " Oamenii au intrebat " O, Apostol al lui Allah! Cum putem siti permisiunea ei?" El a spus" Tacerea ei (indica permisiunea ei)".


Volume 7, Book 77, Number 5825

Aisha a spus, " Nu am vazut o femeie mai suferinda decat femeia credincioasa"


Sahih Al-Bukhari: Volume 1, Book 8, Number 367

Povestita de Abdul Aziz: Anas a spus," Cand Profetul lui Allah a invadat Khaibar, noi am oferit rugaciunea acolo dimineata devreme cand era inca intuneric. Profetul a calarit de asemenea si eu calaream in spatele lui Abu Talha. Profetul a trecut printr-un lan din Khaibar repede si genunchii mei atingeau coapsa Profetului. El si-a descoperit coapsa ai am vazut albeata copsei Profetului.Cand El a intrat in oras, el a spus, " Allahu Akbar! Khaibar este ruinat. Totusi ne-am apropiat langa un (ostil) popor ( sa luptam) apoi rea va fi dimineata acelora care au fost avertizati. "EL a repetat aceasta de trei ori". Oamnii au iesit afara de la lucrul lor si cativa au spus ca, "Mohamed (a venit). (cativa din companionii nostri au adaugat," cu armata lor" . Noi am cucerit Khaibar, am luat fetele captive, si prada a fost colectata. Dihya a venit si a spus, " o Profet al lui allah, da-mi o sclava din captive." Profetul a spus" du-te si ia orice fata sclava". El a luat-o pe Saffia fiica lui Huyai. Un om a venit la profet si a spus," O , profet al lui allah! I-ai dat-o pe Safyia fiica lui Huiyai lui Dihayasi ea este sefa amantelor din tribul Quraiza si An- NAdir si ea e buna doar pentru tine". Asa ca Profetul a spus" A spus " Adu-l aici cu ea" Asa ca Dihya a venit cu ea si cand Profetul a vazut-o, el i-a spus lui Dhya, Ia orice alta sclava alta decat ea, din captive.". Annas a adaugat: Profetul apoi a manumitted her si apoi a casatorit-o. Thabit l-a intrebat pe Anas, "O Abu Hamza! Ce a-i platit Profetul ca zestre?" El a spus, " Ea insasi a fost zestre pentru ea si apoi a casatorit-o." Anas a adaugat, " In timpul drumului nostru, Um Sulaim A imbracat-o pentru ceremonia de casatorie si si noaptea a trimis-o ca mireasa profetului. Astfel Profetul a fost mire si el a spus, " Cine are orice (mancare) ar trebui sa aduca. " El a acoperit cu un cesaf de piele (pentru mancare) si cateva date aduse si altii unt. (Cred ca el (Anas) a mentionat As- Sawtq). Asa ei au pregatit farfurii cu Hais (un fel de mancare). Si asta a fost Walrma( bangeutul de casatorie ) A Profetului lui Allah"


Sahih Muslim Book 008, Number 3311:

Aisha a relatat: ca Apostolul lui Allah s-a casatorit cu ea cand avea 7 ani, si el a luat-o in casa lui ca mireasa cand ea avea noua ani si papusile ei erau cu ea, si apoi el (sfantul profet) a murit cand ea avea 18 ani.
Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket


Sahih Muslim Book 008, Number 3364:

Jabir (b. Abdullah) (Allah be pleased with him)a relatat ca evreii obisnuiau sa spuna ca atunci cand cineva vine in vaginul sotiei sale, stai pe spatele ei, si ea devine insarcinata, copilul are strabism.Asa ca versetul a fost revelat" .Sotiile voastre sunt campul, mergeti in camp dupa cum doresti.


Sahih Bukhari: Volume 9, Book 93, Number 506:

Povestita de Abu Said Al-Khudri:
In timpul luptei cu Bani Al- Mustaliaq ei ( musulmanii ) au capturat cateva femei si au avut intentia de a avea relatii sexuale cu ele fara a ejacula in ele. Asa ca l-au intrebat pe Profet despre coitul intrerupt. Profetul a spus: " Este mai bine sa nu o faceti, pentru Allah este scris pe cine El va crea in Ziua invierii. Qaza'a a spus, "L-am auzit de Profet spunand, " Nici un suflet nu este creat sa fie creat doar Allah il va crea"





















Sahih Bukhari: Volume 7, Book 62, Number 136:

Abu Sa'id Al Khudri a relatat ca in timpul Bataliei din Hanain Apostolul lui Allah a trimis armata in Autas si i-a intampinat inamicul si a luptat cu ei. Invindangu-i si luand captive, Companionii lui Allah a parut a se abtine de a avea relatii sexuale cu captivele pentru ca sotii lor erau politeisti. Apoi Allah, Cel preamarit, a trimis privind aceasta: " Si femeile deja casatorite, cu exceptia celor care dreapta ta le poseda

Sunaan Abu Dawud: Book 11, number 2150

Abu Said a spus: " Apostole al lui Allah a trimis o expeditie in Awtas cu ocazia bataliei din Hunain. Ei s-au intalnit si au luptat cu ei. Ei i-au invins si au luat captivi. Cativa din Companionii Apostolului lui Allah s-au retinut ca aiba relatii sexuale cu femeile captive in prezenta sotilor care erau necredinciosi. Asa ca Allah, Preainaltul , a trimis un verset in Qoran," Toate femeile maritate (sunt interzise) cu exceptia sclavelor acelea (captive) care mana ta dreapta le poseda." Aceasta ar insemna, ele sunt legale pentru ei cand ele isi vor termina perioada." Versetul coranic 4:24)

Sahih Bukhari: Volume 5, Book 59, Number 637

Povestita de Buraida:
Profetul l-a trimis pe Ali la Khalid sa aduca Khumusul (prada) si eu il uram pe Ali, si Ali a facut baie (dupa ce a avut relatii sexuale cu o sclava din prada). Eu i-am spus lui Khalid, " Observi aceasta (Ali)? Cand ne-am apropiat de Profet i-am mentionat asta Profetului. El a spus," O Buraida! Il urasti pe Ali?" eu am spus," Da". El a spus, " Il urasti, pentru ca el merita mai mult decat acel Khumus"

Shahih Bukhari: Volume 5, Book 59, Number 459:

Povestita de Ibn Muhairiz:
Am intrat in Moschee si l-am vazut pe Abu Said Al- Khudri si s-a asezat langa el si l-a intrebat despre Al- Al (coitul intrerupt) . Abu Said a spus, " Am mers afara cu Apostolul lui Allah pentru Ghzwa din Banu Al- Mustaqil si am primit captivele dintre captivele arabe si noi am dorit femei si celibatul a devenit dificil pentru noi si noua ne placea sa facem coit intrerup. Asa ca am intentionat sa facem coit intrerupt, el a spus, " Cum putem acea cot intrerupt fara sa il intrebam pe apostolul lui Allah care e prezent intre noi. Astfel cand am intentionat sa facem coit intrerupt, el a spus " Este mai bine pentru voi sa nu faceti, pentru orice suflet (pana la ziua invierii) este predestinat sa existe, va exista"(mai precis in timpul actului sexual violatorul sa ejaculeze)

Malik’s Muwatta:Book 29, Number 29.17.51:

Yahya mi-a relatat de la Malik Nafi ca Abdullah ibn Umar a spus: " Daca un barbat permite sclavului sau sa se casatoreasca divortul este in mainile sclavului, si nimeni nu are puterea asupra divortului lui. Nimic este impotriva barbatului care ia fata sclava de la sclavul sau sau fiica sclava si sotia lui sclava
Sclavele sunt ca niste campuri daca doresti sa le uzi cu apa prin ejacularea in interior sa lasa-le uscate coitul intrerupt cu sclavele este optional


Sunaan Abu Dawud: Book 1, Number 0264:

Povestita de Abdullah ibn Abbas
Profetul a spus despre o persoana care a avut relatii sexuale cu sotia sa in timp ce ea are menstruatie. El trebuie sa dea un dinar sau jumatate de dinar in poame.

Sunaan Abu Dawud: Book 11, Number 2126:

Povestita de Basrah:
Un barbat din Asar numit Basrah a spus: Am casatorit o femeie virgina in vana ei. Cand am intrat la ea, Am gasit-o insarcinata (Am mentionat asta profetului ). Profetul a spus: Ea va primi zestrea, CARE A FACUT VAGINUL EI LEGAL PENTRU TINE. Copilul iti va si sclav.Cand ea va nastre ( copilul). bate-o (conform versiunii lui Al _Hasan). Versiunea lui Ibn Abus Sari a fost: Voi oameni, biciuiti-o, sau a spus: da-i o mare pedeapsa .


Sahih Bukhari: Volume 9, Book 93, Number 506:

Povestita de Abu Said Al-Khudri:
In timpul luptei cu Bani Al- Mustaliaq ei ( musulmanii ) au capturat cateva femei si au avut intentia de a avea relatii sexuale cu ele fara a ejacula in ele. Asa ca l-au intrebat pe Profet despre coitul intrerupt. Profetul a spus: " Este mai bine sa nu o faceti, pentru Allah este scris pe cine El va crea in Ziua invierii. Qaza'a a spus, "L-am auzit de Profet spunand, " Nici un suflet nu este hirotonisit sa fie creat doar Allah il va crea"


Sahih Bukhari: Volume 7, Book 62, Number 136

Povestita de Abu Said Al-Khudri:
Obisnuiam sa practicam coit intrerup in timp ce Coranul era revelat. Jabir a adaugat: Noi obisnuiam sa practicam coitul intrerupt in timpul vietii Apostolului lui Allah in timp ce qoranul a fost revelat.

Sahih Muslim:Book 008, Number 3432:

Abu Sa'id Al Khudri a relatat ca in timpul Bataliei din Hanain Apostolul lui Allah a trimis armata in Autas si si-a intampinat inamicul si a luptat cu ei. Invingandu-i si luand captive, Companionii lui Allah a parut a se abtine de a avea relatii sexuale cu captivele pentru ca sotii lor erau politeisti. Apoi Allah, Cel preamarit, a trimis privind aceasta: " Si femeile deja casatorite, cu exceptia celor care dreapta ta le poseda."


Sahih Al-Bukhari: Volume 7, Book 62, Number 22:

Povestita de Anas:
Profetul a stat pentru trei zile intre Khaibar si Medina, si aici el si-a consumat casatoria cu Safiyya bint Huyai. Eu i-am invitat pe musulmani la banquetul nuntii in care nici carne si nici paine nu a fost oferita. El a ordonat sa acopere cu cersafuri de piele, si date, yaurt si unt si noi eram intinsi pe aceasta, si aceasta a fost nunta banquetul nuntii profetului. Musulmanii s-au intrebat, " Este ea (Saffiya) considerata ca sotie sau ca sclava?" Apoi ei au spus, "Daca el ii porunceste sa se acopere cu voal, ea va fi una din mamele credinciosilor; daca el nu ii ordona sa poarte voal, ea va fi sclava lui. Asa cand Profetul a plecat de acolo, el i-a amenajat un loc langa el ( pe camila) si i-a pus pe fata un voal intre ea si oameni."

Sunan Abu Dawud, Book 13, Number 2453

Povestita de AbuSa'id al-Khudri:
O femeie a venit la profet in timp ce noi eram cu el.
Ea a spus: Apostol al lui Allah, sotul meu, Safwan ibn al- Mu"attal, MA BATE cand ma rog, si ma face sa imi intrerup postul cand postesc, si el nu ofera rugaciunea dawn pana la rasaritul soarelui.
El a intrebat pe Safwan, care era prezent, despre ce a spus ea. El a replicat: Apostole al lui Allah, referitor la marturia" el ma bate cand eu ma rog". ea recita doua sure ( in timpul rugaciunii) si eu am i-am interzis sa faca asta.
El ( Profetul ) a spus: Daca o sura este recitata ( in timpul rugaciunii), este suficient pentru oameni.
(Safwan a continuat): Privind cea spus ea " el ma face sa imi intrerup postul", ea adora sa posteasca, sunt tanar si nu pot sa ma abtin.
Apostolul lui Allah a spus in acea zi: O femeie nu ar trebui sa posteasca decat cu ACORDUL SOTULUI.
(Safwan a spus): Marturia ei ca nu ma rog pana la rasaritul soarelui. noi suntem oameni ce apartinem unei clase, si ca ( profesia noastra de a suplini cu apa) este deja cunoscuta. Noi nu ne trezim pana la rasaritul soarelui. El a spus: cand esti treaz, ofera rugaciunea


Sunan Abu Dawud, Book 11, Number 2135

Povestita de Qays ibn Sa'd:
Am mers la al-Hirah si i-am vazut (oamenii) prosternandu-se inaintea unui tiran de al lor, asa ca am spus: Apostolul lui ALlah are cel mai mare drept de a ne prosterna inaintea lui. Cand am venit la Profet, am spus: Am fost in al - Hirah si i-am vazut prosternadu-se inaintea tiranului lor, dar tu ai acest mare drept, Apostole al lui Allah, ca oamenii sa se prosterneze in fata ta. El a spus: Spune-mi daca ai fi trecut inaintea mormantului meu te-ai fi prosternat? El a spus: Nu. EL a spus: Nu fa asta. Daca ar fi sa comand pe cineva sa daca prosternare in fata unuia VOI COMANDA FEMEILOR SA SE PROSTERNEZE IN FATA SOTILOR LOR, pentru ca ei au un drept special asupra lor dat de sotilor de Allah.


Narrated Ali ibn AbuTalib:

Povestita de o fata sclava apartinand casei Apostolului lui Allah a comis un pacat tru[esc. El (profetul)a spus: Grabeste-te, Ali si aplica pedeapsa prescrisa pentru ea. Eu m-am grabit, si am vazut sangele curgand din trupul ei, si nu s-a oprit. Asa ca am venit la el si el a spus : Ai terminat pedeapsa ei? Eu am spus: Am mers la ea in timp ce sangele ei curgea. El a spus : Las-o in pace pana se opreste sangerarea: apoi aplica pedeapsa prescrisa pentru ea. Si aplica pedeapsa pentru toti cei care dreapta ta ii poseda"


"Al Hadis, Vol. 1, p. 212 (65),

"Iyas-b-Abdullah a relatat ca Mesagerul lui Allah a spus," Nu bateti slugile lui ALlah" Apoi, Omar a venit la Mohamed si-a spus", Femeile au inceput sa fie indraznete impotriva sotilor. " Asa ca Mohamed le-a permis sa le bata."


Narrated 'Aisha:

Muhammed, himself, once decided to divorce Saudah, his second wife, because she had become old and sexually frigid. She saved herself from being an outcast by giving her night, in the order of the bed chamber, to Ayesha whom Muhammed particularly liked. Muhammed graciously accepted. (Fazlul Maulana-- Al Hadis, Vol 2, p. 682)


Volume 4, Book 54, Number 464:

Povestita de 'Imran bin Husain: Profetul a spus , "Am privit in Paradis si am vazut oameni saraci formand majoritatea populatiei de acolo: apoi am privit in iad si am vazut ca majoritatea locuitorilor de acolo erau femei".

Volume 1, Book 5, Number 268.

Sahih Bukhari Narrated Qatada: Anas bin Malik a spus: " Profetul obisnuia sa viziteze sotiile lui la rand, in timpul zilei si in timpul noptii si erau 11 sotii la numar. " L-am intrebat pe Anas, " A avut profetul puterea puterea pentru asta?" Anas a raspuns, " Noi obisnuiam sa spunem ca profetului i-a fost dat puterea a 13 barbati." SI Sa'id a spus in autoritatea Qatada ca Anas i-a spus de 9 neveste si nu 11."


Volume 1, Book 5, Number 270.

Povestita de Muhamad bin Al-Muntathir: in autorizarea tatalui sau el a intrebat-o pe Aisha despre Ibn 'Umar (i.e lui nu i-a placut sa fie Muhrim in timp mirosul de miresma inca venea din corpul sau)' Aisha a spus," Eu il parfumam pe apostolul lui Allah si el mergea la rand (sa aiba relatii sexuale cu) la toate sotiile lui, si dimineata el era Muhrim (dupa ce facea baie)."

Al Hadis, Vol. 2, p. 692

Ibn Ma`sud a relatat de la Mesagerul lui Allah care a spus, " o femeie este ca o parte privata (organ sexual). Cand ea merge afara ( se plimba ) diavolul ii arunga priviri (cu pofta sexuala). "


Volume 4, Book 54, Number 460:

Povestita de Abu Huraira: Allah's Apostle a spus, "Daca sotul isi cheama sotia in patul lui (sa aiba sex) si ea refuza cauzandu-i lui sa doarma nervos, ingerii o vor blestema pana dimineata. "


Volume 1, Book 5, Number 291:

Ubayy Ibn Ka'b a relatat: L-am intrebat pe Mesagerul lui Allah despre un barbat care a avut relatii sexuale cu sotia, dar o lasa dupa ce a avut orgasm. Despre aceasta el (sfantul profet) a spus: El ar trebui sa se spele de secretia sotiei sale, si sa performe ablutitia si sa ofere rugaciunea.

Volume 1, Book 6, Number 328:

Povestita de Samura bin Jundab:
Profetul a ofert rugaciune funerara pentru corpul fara viata al femeii care a murit (in timpul nasterii) si el a stat pe mijlocul corpului ei.

Volume 3, Book 48, Number 826

Povestita de Abu Said Al- Khudri: " Profetul a spus, " Asa-i ca marturia unei femei este egala cu jumatate din cea a barbatului? Femeia a spus, "yes". "Aceasta este din cauza deficientei intelectului femeii

Hadith-Abu Dawud, Book 32, Number 4104:

Relatat de Dihyah ibn Khalifah al-Kalbi
Profetului lui Allah (saws), i se adusera bucati de pinza fina egipteana si mi-a dat una mie, spunindu-mi: tai-o in doua, dintr-una sa-ti faci o camasa, iar pe cealalta sa o dai sotiei tale, pt val. Apoi, cind se intoarse, spuse: Si spune-i sa poarte o rochie sub el, si sa nu-si arate fata."

Hadithul lui 'A'isha (ra), cind Asmaa (ra), fiica lui Abu Bakr, venii la Rasulullah( saws), intr-o imbracaminte subtire. El (saws) s-a apropiat de ea, si i-a spus:"O, Asmaa, cind o fata ajunge la virsta pubertatii, nu se cuvine, sa mai arate, decit asta si asta." Si arata fata si miinile.

Volume 4, Book 55, Number 544:

Povestita de Abu Huraira:
Allah's Apostle a spus, "Primul grup de oameni care va intra in paradis, vor traluci ca cele mai tralucitoare stele de pe cer. Nu vor urina, scuipa sau va avea secretii nazale. Pieptenele lor vor fi din aur, si sudoarea lor va mirosi ca moscul. Lemnul de aloe vor fi folosite ca centuri. Si femeile lor vor fi hurii. Toti vor fi la fel si vor semana cu tatal lor Adam (in statura), saizeci de mentri inaltime."

Volume 4, Book 55, Number 545:

Povestita de Abu Salama:
Um Salama a spus, "O, Apostole Al lui Allah! Allah nu se retine a spune adevarul! Este obligatoriu pentru o femeie sa faca baie dupa ce ea are ejacularea nocturna? El a spus, daca observa apa(ejaculare).' Um Salama a zambit si a spus, " O femeie poate ejacula? Apostolul lui Allah a spus: Atunci de ce copilul seamana cu mama lui?"

http://femeiainislam...h-hadituri.html

#6
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007

View PostThinkAbout, on 29th July 2012, 05:45, said:

Acum depinde ce tip de hadith-uri vrei.
Sunnite sau shiite.


Sophie are pitici bine inradacinati pe creier  cu privire la islam, musulmani, orient.
Insa nu intreba de unde s-a ales cu ei ca nu-ti da un raspun ci doar iti stropeste monitorul cu diverse stiri din presa, materiale culese de pe net scrise de altii care au evident mai multi pitici ca ea.
Oricum, musulmanii au parasit de mult sectiunea asta satuli sa fie insultati.
Ca sfat iti recomand sa nu lungesti discutiile cu ea ca-ti pierzi timpul de pomana.


  Din nefericire prea multi  au senzatia ca sunt detinatorii adevarului suprem ;)... Macar daca s-ar margini la aerele de superioritate atotcunoscatoare ;) si s-ar abtine de la a rani si a jignii !
Eu as dori sa citesc cat mai mult si sunnite si shiite, dar daca e sa am o prioritate, atunci sunt cele sunnite.
Multumesc mult pentru raspuns si sfat! O zi cat mai buna

#7
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Si ce parere ai de cele pe care ti le-am aratat eu?

#8
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostRiver_Song, on 29th July 2012, 07:07, said:

Sahih Muslim Book 008, Number 3364:

Jabir (b. Abdullah) (Allah be pleased with him)a relatat ca evreii obisnuiau sa spuna ca atunci cand cineva vine in vaginul sotiei sale, stai pe spatele ei, si ea devine insarcinata, copilul are strabism.Asa ca versetul a fost revelat" .Sotiile voastre sunt campul, mergeti in camp dupa cum doresti.

Hai sa vezi unde este minciuna chit ca blogul se numeste femeia in islam.
Iti arat doar in cazul unuia ca nu am chef sa scriu la toate.
Hadith-urile sunt relatari ale companionilor lui Mohammad despre ce a spus sau a facut acesta. Fiecare a relatat scribilor ce si-a adus aminte.
Nu a existat o inregistrare scrisa si o compilare a acestora decat tarziu, dupa ce Mohammad murise.
Deci intai a fost revelat versetul din Quran cu "sotiile sunt campul..." si dupa a intervenit hadith-ul.
Oricum daca te uiti la numere ametesti, ca trebuie o biblioteca daca te apuci sa operezi in sens religios cu hadithele.
Quranul este mai simplu. Ca si biblia are atat versete pasnice cat si violente.
Idiotii fac referire la cele violente si le inhama la ideologia lor, restul se limiteaza la pachetul standard de obligatii si-si vad de viata.
A si sa nu uit, alti idioti aduca ca argumente in sprijinul propagandei lor destinate sa propage ura tot  versete violente si nu-si bat capul sa caute nimic legate de cele pasnice care sunt regula

Edited by ThinkAbout, 29 July 2012 - 17:55.


#9
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Pai si ce-are sula cu prefectura. Femeia a zis ca vrea hadisuri, asta i-am dat.

Iar partea aia cu nu vedem partea pasnica e un fel de ,,ce daca-i criminal in serie, da de mancare la pisicile vagaboande, deci e ok".

#10
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Pai sunt peste un miliard de credinciosi musulmani in lume.
Declansezi un razboi impotriva lor ca tie ti se pare ca sunt criminali?
Si da la naibi trebuie sa vezi si partea pasnica si cred, desi suna ciudat, ca musulmanii trebuie dezintocticati de propaganda care li s-a turnat cu polonicul din frageda pruncie.
Nu poti face asta, daca le repeti ca sunt criminali ca s-ar putea sa ia de buna si se coalizeaza toti crezand ca vrei sa-i extermini.

Edited by ThinkAbout, 30 July 2012 - 05:05.


#11
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View PostSophistiKat, on 28th July 2012, 19:17, said:

Ce te-a apucat mai fatuca sa treci la Islam? Guta?
asta nu e cu hinduismul ? :naughty:

#12
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007

View PostRiver_Song, on 29th July 2012, 17:10, said:

Si ce parere ai de cele pe care ti le-am aratat eu?


Inca nu am reusit sa citesc, o voi face sigur, dar cred ca am prins idea ''din zbor''. E selectie in urma citirii careia trebuie sa ajung musai la concluzia ca femeia este oropsita si desconsiderata...Gresesc? Mi-ar place sa cred ca da...
In fine, uite, tocmai astazi am citit ceva si mie mi-a placut;

"The most perfect of the believers in faith are the best of them in morals. And the best among them are those who are best to their wives." [Ahmad &
Tirmidhi].

The Prophet’s beloved wife, Aa’isha, said of her noble husband:
He always helped with the housework and would at times mend his clothes, repair his shoes and sweep the floor. He would milk, protect and feed his animals and do household chores' AllahuAkbar! ''

#13
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postsilvia71, on 1st August 2012, 15:21, said:

The Prophet’s beloved wife, Aa’isha, said of her noble husband:
He always helped with the housework and would at times mend his clothes, repair his shoes and sweep the floor. He would milk, protect and feed his animals and do household chores' AllahuAkbar! ''
Facea el treburi gospodaresti dar de pilda
- era de acord cu excizarea femeilor
- cand isi lua una noua, si alea vechi erau geloase, o onora doar pe aia noua ca sa le inciudeze si mai si

#14
silvia71

silvia71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 11.06.2007

View Postsearcher-star, on 1st August 2012, 15:31, said:

Facea el treburi gospodaresti dar de pilda
- era de acord cu excizarea femeilor
- cand isi lua una noua, si alea vechi erau geloase, o onora doar pe aia noua ca sa le inciudeze si mai si



'' In secolul al XIX-lea, mutilarea genitala era practicata in Europa si America de Nord ca un remediu pentru diverse afectiuni ca: epilepsie, isterie si masturbare.

In Rusia tarista, asa numitii Skopotzy (circumcizeri), de religie crestina, practicau infibularea pentru a asigura perpetuarea virginitatii. Ei il invocau pe Matei in justificarea acestei practici: "vor fi eunuci, care s-au facut ei insisi eunuci de dragul imparatiei cerului" (Matei 19:12).

La inceputul anilor 1800, in Marea Britanie, Dr. Isaac Brown sustinea practicarea clitoridectomiei pentru o varietate de afectiuni pe care le grupa sub denumirea generica de "slabiciune feminina". Teoriile lui Freud privind sexul si libidoul au determinat pe multi medici europeni sa recomande si sa efectueze clitoridectomia in scopul de a trata diverse afectiuni ca: nebunia, nimfomania, melancolia, isteria, masturbarea, lesbianismul si epilepsia. Castrarea femeilor (oforectomia) a fost practicata mult timp de catre medici de pe ambele coaste ale Atlanticului pentru aceleasi motive. Astfel de proceduri au fost blamate in Marea Britanie incepand cu anii 1860, in timp ce in SUA au fost continuate pana la mijlocul anilor 1950. ''
          sursa ; http://www.bioetica....j...2&node=1498

  Iar acum un punct de vedere persnal; consider procedura o barbarie si in definitiv o aberatie! In ziua de azi inca se practica in multe state Africane ( musulmane sau nu ! ), dar din ce in ce mai multe organizatii medicale sau pur si simplu umanitare se opun ''fenomenului'' si incearca sa infuenteze societatile in care inca se practica ( cel mai trist este ca tocmai femeile sunt cele mai reticente in a renunta sa aplice ''traditia'', temandu-se ca fiicele lor vor avea de pierdut ... )

Edited by silvia71, 01 August 2012 - 19:40.


#15
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View Postsilvia71, on 1st August 2012, 20:38, said:

'' In secolul al XIX-lea, mutilarea genitala era practicata in Europa
...ca remediu gresit la anumite boli, sau de catre secte marginale. N-a atins niciodata proportii de masa.
De acord, n-a fost o inventie islamica, dar a fost adoptata si apoi raspandita de Islam. Ca dovada ca a ajuns si-n zone in care sigur n-a existat influenta africana, precum Indonezia.
Procedura desi din fericire e doar in varianta "light" in majoritatea cazurilor, dar se practica la mult mai multe femei decat se crede, nu e ceva specific doar egiptenilor si africanilor ci se intampla si la vreo 20% din irakieni sau indonezieni.

#16
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008
Istorisit de Jabir bin 'Abdullah:
Apostotlul lui Allah a spus: “Cine doreste sa-l omoare pe  Ka'b bin Al-Ashraf pentru ca la ranit pe Allah  si pe apostolul lui Allah?”  Muhammad bin Maslama s-a ridicat si a spus: “O apostol al lui Allah! Doresti ca eu sa-l omor? Profetul a spus: “Da”, atunci  Muhammad bin Maslama a spus: “Permite-mi sa spun un neadevar (i.e. pentru al insela pe Kab). Profetul  a spus: 'Da, poti spune”... (Sahih al-Bukhari Volume 5, Book 59, Number 369: )

#17
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Am sa va postez aici cateva hadithuri traduse in limba romana si va las niste linkuri pentru a citi mai multe, daca va intereseaza:


Profetul sawas a spus: ‘'Daca usa bunavointei e deschisa pentru cineva, ei ar trebui sa o foloseasca pentru ca nu se stie cand se va inchide.’
[Kanz al-`Ummal, no. 43134]


Profetul sawas a spus: ‘Cei mai buni dintre voi sunt cei care au cele mai bune trasaturi morale, cei care ii plac pe ceilalti si sunt placuti (de ceilalti).' [Tuhaf al-`Uqoul, no. 45]

Profetul sawas a spus: ‘Nu loviti animalele peste fata pentru ca intr-adevar ele Il slavesc si Il preamaresc pe Allah.’
[al-Kafi, v. 6, p. 538, no. 4]

Profetul sawas a spus: ‘Lacomia indeparteaza intelepciunea din inimile oamenilor care au stiinta.’
[Kanz al-`Ummal, no. 7576]


‎''Noi le vorbim oamenilor conform nivelului lor de inteligenta.'' Profetul Muhammad sawas

Profetul sawas a spus: ''Cel mai bun jihad e indeplinit de cel care se trezeste dimineata cu intentia de a nu nedreptati pe nimeni.'' [al-Mahasin, v. 1, p. 456, no. 1053]

Trimisul lui Dumnezeu – Pacea şi binecuvântările lui Dumnezeu fie asupra sa şi a familiei sale! – a spus: «Comunitatea în care drepturile care li se cuvin celor slabi nu pot fi obţinute de la cei puternici, fără ca aceştia (cei slabi) să nu se bâlbâie (timoraţi), nu va fi acceptată».

''Rămâi alături de cei evlavioşi şi de cei care umblă în adevăr. Apoi învaţă-i pe aceştia să nu te laude sau să nu încerce să te mulţumească atribuindu-ţi ceea ce nu meriţi , pentru că lauda prea multă duce la aroganţă şi la mândrie. '' Imamul Ali AS

''Cel care nu-şi cunoaşte propria valoare va fi şi mai neştiutor în ceea ce priveşte valoarea altora.'' Imamul Ali AS

''Fereşte-te de sânge şi de vărsarea lui nelegitimă, pentru că nimic nu este mai demn de mânia lui Dumnezeu, nimic nu are consecinţe mai grave şi nimic nu este mai probabil să aducă încetarea binecuvântărilor şi sfârşitul timpului sorocit cuiva decât vărsarea de sânge cu nedreptate. Dumnezeu – Slavă Lui! – va începe judecata în Ziua Învierii cu aceia dintre slujitorii Săi care au vărsat sângele altora.'' Imamul Ali AS


Imamul Ja'far as-Sadiq (a.s.), preluând de la Profet (S), relatează că acesta a spus: „Oricine are în inima lui 'asabiyyah (de exemplu, prejudecata sub forma tribalismului, rasismului, naționalismului), chiar și până la mărimea unei semințe de muștar, Allah îl va ridica în Ziua Învierii doar cu măsura pentru beduinii păgâni din Vremea Ignoranței (jāhilīyah).”  (Al Kulayni, al Kafi, vol. 2, bab al ‘asabiyah, p. 308, hadith # 3)

Se povestește că atunci când Profetul (S) a fost întrebat: „O, Profet al lui Allah! Ce este 'asabiyyah?”, el a răspuns: „Aceea de a susține poporul sau tribul tău atunci când năpăstuiește pe alții.”  ( Abu Dawud, Sunan, hadith #5119)


  Imamul ' Ali bin al-Husayn (a.s.) a fost întrebat despre 'asabiyyah. El a răspuns: „Părtinirea ('asabiyyah) care transformă omul în păcătos este atunci când acela consideră cele mai rele fapte ale poporului (tribului) său ca fiind mai bune decât cele mai bune fapte ale tribului advers. Nu este 'asabiyyah (părtinire) să îți iubești propriul popor; totuși, dacă cineva își ajută poporul în oprimarea altora, atunci aceasta este 'asabiyyah.” (Al Kulayni, al Kafi, vol. 2, bab al ‘asabiyyah, p. 308, hadith # 7)


http://www.poartacun...suri-şi-sunnah


#18
berol

berol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 17.10.2008
Musulmanii isi petrec noaptea cu satan. (spune traditia islamica)
storisit de Abu Huraira: Apostolul lui Allah a spus: Atunci când unul dintre voi se trezește din somn și face abluțiunea (ritualul de spalare), trebuie să-si curețe nasul de trei ori, pentru ca diavolul petrece noaptea în interiorul nasului său. (Sahih Muslim, Book 002, Number 0462)
Istorisit de Abu Huraira:
Profetul a spus, “Dacă unul dintre voi se trezește din somn și face abluțiunea, el trebuie să-si spele nasul (in interior) cu apă și apoi sa-l sufle de trei ori, pentru că Satana a rămas în partea de sus a nasului toată noaptea.” (Sahih al-Bukhari, Volume 4, Book 54, Number 516)

Sursa: raspuns rslamului

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate