Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Prea multe supermarketuri

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
mamuscatcainele

mamuscatcainele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.06.2009
NU stiu daca postez bine, aici mi se pare cel mai adecvat sa deschid acest subiect . In ultimii 6-7 ani marile marci de supermarketuri internationale, au deschis supermagazine in fiecare cartier din orasele Romaniei ,facand astfel foarte greoaie supravieturea micilor alimentari ale oamenilor  care vor sa traiasca mai decent.
   - Credeti ca vor mai rezista aceste mici alimentari?

#2
oppressor

oppressor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 04.09.2005
NU

#3
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 oppressor, on 23rd July 2012, 19:30, said:

NU
prea lung răspunsul dat. Trebuia N sau Y. așa ca-n terminal/consolă.

#4
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Oamenii aia vor sa traiasca decenet cumparand de la Metro si vanzand la coltul blocului. Logic ca unii au vazut o opurtunitate de afaceri si au deschis magazine cu preturi decente, evident atunci cand au cincurenta.

Eu stiu mic magazin care vinde miere si produse apicole la parterul unui bloc. Cred caare cel putin 15 ani.  Si nu a resit nimeni sa-l inchida. De ce oare?

#5
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 mamuscatcainele, on 23rd July 2012, 18:18, said:

- Credeti ca vor mai rezista aceste mici alimentari?


Cat timp exista ''caietul'', pensionarii si boschetarii, o sa existe si astia. Si evaziunea fiscala, evident. Si...alimentare?

#6
Darkkfruit

Darkkfruit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 03.07.2012
Daca nu ar mai exista alimentarile nu ar mai exista tigarile ''vrac'' :D

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 Pedober, on 23rd July 2012, 19:24, said:

Supermarketurile în orice alt stat sunt făcute în exteriorul orașelor tocmai din cauză să nu omoare comerțul mic... la noi sunt făcute în buricul orașelor.
Ps: Măcar dacă băgau oferte ceva... eu doar Auchan am văzut să aducă ceva aparatură electrică/I.T. produse alimentare CARE NU erau pe piață, apoi ușor s-au domolit de zilele trecute am văzut cum a început să se aducă tot magazinul la nivel.
Exemplu luat la întâmplare: Când au deschis magazinul aveau 3 modele de triplu ștecher, aveau produse alimentare NEW că brand, aveau bere/suc MULT MAI DIVERS... acuma după ce s-au calmat lucrurile: Un singur triplu ștecher(ăla care a fost cel mai ieftin și nu l-a cumpărat nimenea a fost mutat(readus) și mutat pe 3 raioane de la electrice și prețul un minunat 4.7 ron(2 ron în orice magazin dintr-un orice alt complex comercial).
Trebuie puțină atenție să nu pici gâscă DOAR CĂ ESTE BRAND.

in alte state nici nu exista comertul mic. In Italia mai gasesti un magazin dala mic care vinde fructe si legume in rest nu gasesti. In Austria, Germania, Spania (am vazut 2 orase doar), nu am vazut niciodata un magazin mic cum sunt in Romania. Doar magazinele mari Spar, Hofer, Lidl, Real si cam atat, lumea se duce cumpara de acolo, se aprovizioneaza si asta este.

In Romania in schimb nu au existat asa ceva, astfel ca au aparut acum 10-20 de ani magazinele mici la coltul blocului. Functioneaza dintr-un simplu motiv, pentru faptul ca pensionarii, tineretul, oamenii fara masina prefera sa coboare la coltul blocului sa cumpere 1 kg faina, 2 kg zahar si o cola decat sa se duca pana la Carrefour care e la mama naibi si sa care de acolo pana acasa. Asta este singurul lucru pentru care mai traiesc aceste mici magazine.

Atunci cand se formeaza o aglomeratie, adica mai multe magazine de cartier pe o suprafata mica poporul compara pretul, in general difera (pentru ca se aprovizioneaza din locuri diferite) si asa ca omul cumpara la ala mai ieftin si celalalt nu rezista. In a treia faza, atunci cand un magazin tip hypermarket (Carrefour, Real, Auchan, Cora) apare intr-un cartier, oamenii care locuiesc acolo fac 10 pasi si intra in complex, astfel ca prefera sa cumpere produsele direct de acolo fara sa mai lase o sansa de supravietuit micilor magazine.

Iar magazinele mari fac monopol pentru ca ei stiu ca vor castiga mereu, pentru ca exista destula lume care cumpara de la ei pentru simplul fapt ca au un pret mai bun, au o gama mai larga de produse si asta le aduce un mare profit.

Edited by business11, 23 July 2012 - 20:32.


#8
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

 business11, on 23rd July 2012, 21:31, said:

in alte state nici nu exista comertul mic. In Italia mai gasesti un magazin dala mic care vinde fructe si legume in rest nu gasesti. In Austria, Germania, Spania (am vazut 2 orase doar), nu am vazut niciodata un magazin mic cum sunt in Romania. Doar magazinele mari Spar, Hofer, Lidl, Real si cam atat, lumea se duce cumpara de acolo, se aprovizioneaza si asta este.

Cu restul postarii tale sunt de acord, cu ce am citat mai sus, am rezerve.
In Italia, depinde de oras, politica si economia lui. In majoritatea oraselor sunt strazi comerciale cu magazine mici. Marile hypermarket-uri sunt la 20 - 30 de km de oras (am inteles ca sunt decizii politice locale, dar si pretul terenului).
In Austria, Spar, Billa, etc le gasesti la fiecare 2-3 strazi dar sunt de marimea alimentarelor noastre de cartier (2-3 case de marcat) deci se incadreaza la magazine de cartier.

On topic: vor rezista in functie de clientii arondati, politica de preturi si diversitatea marfii. Am vazut ca au aparut si la noi, clienti atasati de anumite marci, daca le gasesc aproape de locuinta lor, chiar la un pret cu cativa bani mai mare, nu se vor duce  decat o data pe saptamana la hypermarket.

#9
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 hamal, on 23rd July 2012, 21:12, said:

Cu restul postarii tale sunt de acord, cu ce am citat mai sus, am rezerve.
In Italia, depinde de oras, politica si economia lui. In majoritatea oraselor sunt strazi comerciale cu magazine mici. Marile hypermarket-uri sunt la 20 - 30 de km de oras (am inteles ca sunt decizii politice locale, dar si pretul terenului).
In Austria, Spar, Billa, etc le gasesti la fiecare 2-3 strazi dar sunt de marimea alimentarelor noastre de cartier (2-3 case de marcat) deci se incadreaza la magazine de cartier.

On topic: vor rezista in functie de clientii arondati, politica de preturi si diversitatea marfii. Am vazut ca au aparut si la noi, clienti atasati de anumite marci, daca le gasesc aproape de locuinta lor, chiar la un pret cu cativa bani mai mare, nu se vor duce  decat o data pe saptamana la hypermarket.

In Italia nu am precizat pentru ca nu sunt sigur, eu cand mai trec vad doar niste magazine micute, iar cele mari asa este sunt in afara. Aduc aminte de DeSpar si Carrefour care este la 5-10km in afara de Udine.


Iar in Austria, cand spui de Spar, Billa cu 2-3 case de marcat da, dar nu mai intra in magazin de cartier pentru ca are o suprafata ridicata (gandeste-te la mp? ocupati). Iar in Romania un magazin de cartier nu depaseste 10mp?.

Edited by business11, 23 July 2012 - 21:33.


#10
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010

 business11, on 23rd July 2012, 22:32, said:

In Italia nu am precizat pentru ca nu sunt sigur, eu cand mai trec vad doar niste magazine micute, iar cele mari asa este sunt in afara. Aduc aminte de DeSpar si Carrefour care este la 5-10km in afara de Udine.


Iar in Austria, cand spui de Spar, Billa cu 2-3 case de marcat da, dar nu mai intra in magazin de cartier pentru ca are o suprafata ridicata (gandeste-te la mp? ocupati). Iar in Romania un magazin de cartier nu depaseste 10mp?.

Vorbim de buticuri sau de magazine? Stau intr-un cartier cu cateva blocuri si mai multe case si la 50 de metri de mine sunt 2 "alimentare"(cu 2-3 case de marcat) foarte apropiate una de alta si vad ca merg bine si au patroni destepti, au promotii cu unele produse chiar mai ieftine decat la Carrefour... Merg la Carrefour, Metro, Auchan, Cora, Kaufland, Real, Lidl, MegaImage maxim o data pe saptamana cand vreau peste, produsele lor de firma, articole de toaleta sau hrana pentru animalele de casa. Conteaza oferta de marfuri si rulajul lor pentru ca magazinele sa supravietuiasca. Nu se poate generaliza.
Si mai ales nu se poate face comparatia cu alte tari unde consumatorii au alte obiceiuri. De exemplu, in Austria pentru ca stii tu mai bine, locuind acolo, trebuie sa-ti planifici cumparaturile de produse alimentare pentru ca in week-end si dupa 6 seara, trebuie sa mergi la mama naibii sa faci cumparaturi. In Italia si Spania, la orele pranzului micile magazine sunt inchise. In Romania, oricand gasesc macar un butic deschis aproape de mine. daca raman fara bere, tigari, paine, etc.

#11
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 hamal, on 24th July 2012, 06:56, said:

Vorbim de buticuri sau de magazine? Stau intr-un cartier cu cateva blocuri si mai multe case si la 50 de metri de mine sunt 2 "alimentare"(cu 2-3 case de marcat) foarte apropiate una de alta si vad ca merg bine si au patroni destepti, au promotii cu unele produse chiar mai ieftine decat la Carrefour... Merg la Carrefour, Metro, Auchan, Cora, Kaufland, Real, Lidl, MegaImage maxim o data pe saptamana cand vreau peste, produsele lor de firma, articole de toaleta sau hrana pentru animalele de casa. Conteaza oferta de marfuri si rulajul lor pentru ca magazinele sa supravietuiasca. Nu se poate generaliza.
Si mai ales nu se poate face comparatia cu alte tari unde consumatorii au alte obiceiuri. De exemplu, in Austria pentru ca stii tu mai bine, locuind acolo, trebuie sa-ti planifici cumparaturile de produse alimentare pentru ca in week-end si dupa 6 seara, trebuie sa mergi la mama naibii sa faci cumparaturi. In Italia si Spania, la orele pranzului micile magazine sunt inchise. In Romania, oricand gasesc macar un butic deschis aproape de mine. daca raman fara bere, tigari, paine, etc.

acum in Austria au facut asa, toate magazinele au de luni-vineri pana la 19:30, exista cateva si pana la 20, iar in toate orasele cu peste 100.000 locuitori exista o Bila care are pana la 22 deschis. Sambata au pana la 18, iar Bila respectiva pana la 21. Duminica totul este inchis in afara de Bila care are iar pana la 21.

Iar despre Italia si Spania cu pauza de la pranz asta stiu si eu, dar eu spun ca influenteaza si foarte mult economia lor, pentu ca turisti sunt obisnuiti sa cumpere foarte mult la pranz, iar exact atunci este inchis. Iar despre Romania, non-stopuri gasesti oriunde normal.

#12
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Voi faceti confuzie intre supermarket si hypermarket, asta e sigur.
Billa si Profi sunt supermarketuri
Real, Kaufland, Auchan sunt hypermarketuri
Eu nu am nici un super/hypermarket international in cartier :(
In schimb am 2 supermarketuri care fac parte dintr-un lant de magazine local dar nu au chiar asa preturi bune.
De ex. daca am de luat lapte,apa,faina,zahar,legume prefer sa merg la hypermarket, combustibilul il scot din diferenta de preturi.

Edited by opop, 24 July 2012 - 11:01.


#13
mamuscatcainele

mamuscatcainele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.06.2009

 business11, on 23rd July 2012, 20:31, said:

in alte state nici nu exista comertul mic. In Italia mai gasesti un magazin dala mic care vinde fructe si legume in rest nu gasesti. In Austria, Germania, Spania (am vazut 2 orase doar), nu am vazut niciodata un magazin mic cum sunt in Romania. Doar magazinele mari Spar, Hofer, Lidl, Real si cam atat, lumea se duce cumpara de acolo, se aprovizioneaza si asta este.

In Romania in schimb nu au existat asa ceva, astfel ca au aparut acum 10-20 de ani magazinele mici la coltul blocului. Functioneaza dintr-un simplu motiv, pentru faptul ca pensionarii, tineretul, oamenii fara masina prefera sa coboare la coltul blocului sa cumpere 1 kg faina, 2 kg zahar si o cola decat sa se duca pana la Carrefour care e la mama naibi si sa care de acolo pana acasa. Asta este singurul lucru pentru care mai traiesc aceste mici magazine.

Atunci cand se formeaza o aglomeratie, adica mai multe magazine de cartier pe o suprafata mica poporul compara pretul, in general difera (pentru ca se aprovizioneaza din locuri diferite) si asa ca omul cumpara la ala mai ieftin si celalalt nu rezista. In a treia faza, atunci cand un magazin tip hypermarket (Carrefour, Real, Auchan, Cora) apare intr-un cartier, oamenii care locuiesc acolo fac 10 pasi si intra in complex, astfel ca prefera sa cumpere produsele direct de acolo fara sa mai lase o sansa de supravietuit micilor magazine.

Iar magazinele mari fac monopol pentru ca ei stiu ca vor castiga mereu, pentru ca exista destula lume care cumpara de la ei pentru simplul fapt ca au un pret mai bun, au o gama mai larga de produse si asta le aduce un mare profit.

Pot spune ca Roma o  cunosc foarte bine si in ciuda faptului ca sunt peste 4000 de supermarketuri si hipermarketuri , rezista si mici alimentare imprastiate peste tot in aceasta capitala . Aceste alimentare  (chiar daca au 10 mp sau 50 mp ), au clienti !
  De ce?        Ceea ce le face sa reziste sunt mici oferte , mici tombole interne la care se castiga un cos de produse si multe alte aspecte cum ar fi aranjamentul interior  al magazinului( asta nu ma refer la frigidere scumpe sau bancuri de lucru de zeci de mii de euro, pur si simplu , alimentarele au personalitate) , in special tratamentul angajatului fata de client prin care folosind un zambet sau caetva vorbe de bunastare face cumparatorul sa revina. In Romania , sa vorbesc tot de capitala , se inumara mai putin de o mie de supermarketuri si hipermarketuri, dar situatia nu e la fel( si nu putem da vina pe forta economica , incerc sa pun accent pe intentia cumparatorului de a intra in magazin alimentar in loc de supermarket).

#14
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Nush ce ziceti voi ca nu sunt in Austria sau prin alte tari...eu pe unde am fost prin Europa mai peste tot am vazut. Exista si nevoia de magazine care sa stea deschise mai tarziu sau chiar non-stop. Aici spre exemplu majoritatea super-magazinelor se inchid la 19:30-20:00 iar duminica sunt inchise. Asa ca micile magazinase, "periptero" cum le zic localnicii prospera, desi in majoritatea cazurilor procedeaza cum s-a mai discutat mai sus, merg la LIDL, CRF, mai ales cand sunt oferte si apoi vand mai scump sau importa din Anglia cu containerul si pun adaos 3-400%. Aici sunt si o gramada de turisti care mai cumpara mai o apa, mai un suc, mai o acadea si nu prea se uita la preturi, mai ales daca sunt rusi. Stiu ca era un astfel de magazin langa blocul parintilor in orasul meu de provincie :rolleyes: si o ducea foarte bine, omul se "francizase", avea vreo 3-4 in cartierul ala si facea destui bani incat si-a construit ditai vila iar nevasta-sa umbla cu kile de "haur" desi nu erau tigani...

#15
mihaitza_m

mihaitza_m

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2012

 Materium, on 23rd July 2012, 18:41, said:

Oamenii aia vor sa traiasca decenet cumparand de la Metro si vanzand la coltul blocului. Logic ca unii au vazut o opurtunitate de afaceri si au deschis magazine cu preturi decente, evident atunci cand au cincurenta.

Eu stiu mic magazin care vinde miere si produse apicole la parterul unui bloc. Cred caare cel putin 15 ani.  Si nu a resit nimeni sa-l inchida. De ce oare?


pai una e magazinul care vinde miere si alta e supermarketul... nu vand aceleasi chestii, e normal ca magazinul de miere sa nu aiba nimic de-a face cu supermarketul...

#16
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 business11, on 23rd July 2012, 21:31, said:

in alte state nici nu exista comertul mic. In Italia mai gasesti un magazin dala mic care vinde fructe si legume in rest nu gasesti. In Austria, Germania, Spania (am vazut 2 orase doar), nu am vazut niciodata un magazin mic cum sunt in Romania. Doar magazinele mari Spar, Hofer, Lidl, Real si cam atat, lumea se duce cumpara de acolo, se aprovizioneaza si asta este.

In Romania in schimb nu au existat asa ceva, astfel ca au aparut acum 10-20 de ani magazinele mici la coltul blocului. Functioneaza dintr-un simplu motiv, pentru faptul ca pensionarii, tineretul, oamenii fara masina prefera sa coboare la coltul blocului sa cumpere 1 kg faina, 2 kg zahar si o cola decat sa se duca pana la Carrefour care e la mama naibi si sa care de acolo pana acasa. Asta este singurul lucru pentru care mai traiesc aceste mici magazine.

Atunci cand se formeaza o aglomeratie, adica mai multe magazine de cartier pe o suprafata mica poporul compara pretul, in general difera (pentru ca se aprovizioneaza din locuri diferite) si asa ca omul cumpara la ala mai ieftin si celalalt nu rezista. In a treia faza, atunci cand un magazin tip hypermarket (Carrefour, Real, Auchan, Cora) apare intr-un cartier, oamenii care locuiesc acolo fac 10 pasi si intra in complex, astfel ca prefera sa cumpere produsele direct de acolo fara sa mai lase o sansa de supravietuit micilor magazine.

Iar magazinele mari fac monopol pentru ca ei stiu ca vor castiga mereu, pentru ca exista destula lume care cumpara de la ei pentru simplul fapt ca au un pret mai bun, au o gama mai larga de produse si asta le aduce un mare profit.

Spania e plina de magazine chinezesti "ALIMENTACION". in zonele specific etnice e plin de magazine ecuatoriene, braziliene, columbiene, romanesti etc. Hai sa nu mai vorbim prostii totusi pe forum.

#17
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 680
  • Înscris: 21.04.2012
Caz concret: am deschis magazin mixt in aprilie, langa un MegaImage. In iulie am intrat deja pe profit, nu mare dar speram sa creasca.

Bucuresti, sector 3.

#18
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 Alka10, on 31st July 2012, 10:44, said:

Caz concret: am deschis magazin mixt in aprilie, langa un MegaImage. In iulie am intrat deja pe profit, nu mare dar speram sa creasca.

Bucuresti, sector 3.

ce diferente de pret intre tine si mega?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate