Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Prea multe supermarketuri

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostAlka10, on 21st August 2012, 16:38, said:

"Jegosii" sunt nume binecunoscute in domeniu, unii mai mari, altii mai mici. In orice caz, iau inapoi nu numai expirate, ci si de-vidate (e vorba de mezelurile acelea la tzipla), deci banuiesc ca nu au chef sa-si strice reputatia.

inseamna ca sunt de foarte buna credinta. bineinteles, mai ales daca sunt binecunoscute firme in domeniu si mai ales in domeniul mezelurilor, etica este intradevar una de varf domeniul mezelurilor fiind un etalon de buna practica.

yexxx mezeluri devidate la retur. inseamna ca daca ai supermarket mananci pe gratis, devidezi un salam bagi niste felii acolo si restu dai la retur doar nu stau aia sa numere feliile :D

#38
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Acum sa nu-ti inchipui ca sunt zeci de pachete la retur, sunt maxim 5, le convine sa le schimbe, mai ales ca e cu plata pe loc.  :naughty:

Pai nu sunt dezlipite, sunt de-vidate, se umfla folia aia, dar pachetul e inca inchis...cred ca am explicat bine. Ce zici tu e "romaneasca zilei", sunt convinsa ca exista si d-astia. Uite asa mai invatam si noi... :notangel:

#39
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postmamuscatcainele, on 23rd July 2012, 19:18, said:

NU stiu daca postez bine, aici mi se pare cel mai adecvat sa deschid acest subiect . In ultimii 6-7 ani marile marci de supermarketuri internationale, au deschis supermagazine in fiecare cartier din orasele Romaniei ,facand astfel foarte greoaie supravieturea micilor alimentari ale oamenilor  care vor sa traiasca mai decent.
   - Credeti ca vor mai rezista aceste mici alimentari?
Eu de la micii comercianti cumpar doar produse de stricta necesitate, insa:
Sucurile apa, berea, desi e cu pana la 20% mai scumpa ca in supermarket e CALDA!

Micii buticari ce vor sa traiasca decent trebuie sa se plieze pe o nisa de piata si sa ofere servicii ce nu le vezi in magazinele mari, inclusiv asocierea cu micii producatori, ce nu au acces in magazinele mari.
Micii buticari trebuie sa ridice calitatea serviciilor oferite, sa invete de la MICRO al lui patriciu, care desi a falimentat din diverse considerente, eu cred ca a oferit o lectie despre ce TREBUIE sa insemne un magazin!

Inca o idee de marfa la butic, becurile incandescente! Stiu ca sunt interzise, insa buticarii nu le aduc de lene, nu din respect pt lege!

#40
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Factura la curent pentru vreo 6 vitrine de bauturi+2 lazi inghetata+1 congelator vertical+1 vitrina cu perdea aer a venit vreo 3000 RON in iulie. In august o sa fie Dumnezeu cu mila cat, daca mai adaugam si AC. Asta iti explica de ce alea-s calde.  :naughty:

Daca mai gasesti tu becuri incandescente pe undeva, sa-mi zici si mie. La cate controale au trecut, asta ne-ar mai lipsi.... :deadtongue:

Cand o sa vezi cata munca e in spatele unui magazin, sa dai tu salarii oamenilor, poti sa-ti dai cu parerea. Pana atunci, parerile tale sunt cel putin neavenite, ca sa fiu politicoasa.

#41
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostAlka10, on 26th August 2012, 19:01, said:

Factura la curent pentru vreo 6 vitrine de bauturi+2 lazi inghetata+1 congelator vertical+1 vitrina cu perdea aer a venit vreo 3000 RON in iulie. In august o sa fie Dumnezeu cu mila cat, daca mai adaugam si AC. Asta iti explica de ce alea-s calde.  :naughty:

Daca mai gasesti tu becuri incandescente pe undeva, sa-mi zici si mie. La cate controale au trecut, asta ne-ar mai lipsi.... :deadtongue:

Cand o sa vezi cata munca e in spatele unui magazin, sa dai tu salarii oamenilor, poti sa-ti dai cu parerea. Pana atunci, parerile tale sunt cel putin neavenite, ca sa fiu politicoasa.

foarte corect.

in plus, ce sa invete micii buticari de la mic.ro? cum sa dea tzeapa tuturor colaboratorilor creduli ? cel mai jegos caz de business e mic.ro si nu exista nimic ce ar fi de invatat din povestea lor, in cel mai bun caz pot invata ASA NU.

#42
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Ca sa nu ne incurcam cu banii, avem o regula de aur: plata la livrare (au ajuns furnizorii sa se roage de noi sa platim macar la 7 zile  :coolspeak: ), cu exceptia cazurilor cand se dau discounturi pentru o factura mai mare cu plata la 30 de zile (de obicei, la tigari).

In plus de asta, e cam ca la partaj: banii firmei sunt ai firmei, banii nostri separat. Asta ca sa nu esuam la nici 6 luni de la inceput, s-au mai vazut cazuri...multe.

Mic.ro...pacat. Ca idee, nu era rau, magazinele erau curate, vanzatorii super-amabili...dar a fost gandita ca o teapa din capul locului. Mai prost e ca proprietarii spatiilor comerciale viseaza si acum la chirii SF.  :deadtongue:

#43
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008

View PostJosef_Mengele, on 26 august 2012 - 11:05, said:

Eu de la micii comercianti cumpar doar produse de stricta necesitate, insa:
Sucurile apa, berea, desi e cu pana la 20% mai scumpa ca in supermarket e CALDA!

Micii buticari ce vor sa traiasca decent trebuie sa se plieze pe o nisa de piata si sa ofere servicii ce nu le vezi in magazinele mari, inclusiv asocierea cu micii producatori, ce nu au acces in magazinele mari.
Micii buticari trebuie sa ridice calitatea serviciilor oferite, sa invete de la MICRO al lui patriciu, care desi a falimentat din diverse considerente, eu cred ca a oferit o lectie despre ce TREBUIE sa insemne un magazin!

Inca o idee de marfa la butic, becurile incandescente! Stiu ca sunt interzise, insa buticarii nu le aduc de lene, nu din respect pt lege!

Nu stiu cum e prin alte parti, insa in Craiova in zona unde stau, singurul magazin de proximitate care nu are cateva frigidere pentru sucuri, bere, ape minerale, nu mai are nici clienti. Celelalte 4-5 din zona sunt si ceva mai bine amenajate si mai bine dotate si isi respecta clientii servindu-le bauturile reci. Daca la noi pot suporta o factura mai mare la curent tinand 1-2 frigidere in magazin si eventual un al treilea de rezerva in casa (daca se termina marfa din primele vecinul aduce repede o alta marfa semiracita din spate dintr-o lada frigorifica), nu vad de ce nu se poate si la Bucuresti la fel.

De asemenea micii producatori din imprejurimi au desfacerea asigurata in Centrele Comerciale (Banie, Sucpi, Marlorex, Parc-Pelendava) iar magazinele mici se aprovizioneaza si din aceste centre.

Becurile incandescente chinezesti le-am gasit acum cateva luni atat la magazinul din colt, cat si intr-unul din cele doua en gross-uri moderne cu actionari de neam germanic. Astazi nu bag mana in foc ca se mai gasesc.

Apropo: vecinii mei nu mai dau (vand) de ani buni pe caiet (pe datorie) pentru ca in zona sunt si multi rau platnici si alte minimagazine de aici au intrat in faliment aplicand metoda asta.

Edited by Koal, 01 September 2012 - 16:29.


#44
Alexis21

Alexis21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 13.08.2012

View PostAlka10, on 31 iulie 2012 - 09:44, said:

Caz concret: am deschis magazin mixt in aprilie, langa un MegaImage. In iulie am intrat deja pe profit, nu mare dar speram sa creasca.

Bucuresti, sector 3.
vis a vis de  covrigarie langa chicken grill ?

Edited by Alexis21, 03 September 2012 - 00:53.


#45
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

Quote

Daca la noi pot suporta o factura mai mare la curent tinand 1-2 frigidere in magazin si eventual un al treilea de rezerva in casa

Asta e  valabil pentru chioscuri sau apartamente de parter de bloc. Daca ai spatiu comercial inchiriat, se poate ca "rezerva din casa" sa fie la ceva departare. Posted Image


Quote

vis a vis de  covrigarie langa chicken grill ?


Nici macar nu stiu unde vine asta, sectorul 3 e mare...Posted Image

#46
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012

Quote

Multa lume nu stie, dar e ilegal ca un magazin sa se aprovizioneze de la retaileri gen Cora, Carrefour, Real . Legea 12/1990 [...]

Breaking news vechi de 2 luni Posted Image : chestia asta a fost declarata neconstitutionala :

http://www.ccr.ro/de...12/D0498_12.pdf

#47
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Conform postului #46 al lui Alka10 , pot să fac acasă SMS Gateway accesibil pe net și ofer serviciul contra cost către populație.

Conform link-ului oferit de Alka10, este neconstituțional să-mi interzică revînzarea unui produs/serviciu. Odată ce l-am achiziționat este al meu și fac ce vreau cu el. Adevărat?

#48
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Cam asa ceva...asta este raspunsul primit de la contabila:

"Cu data de 12.08.2012 a fost abrogat  art 1 lit g din legea 12/1990"

#49
r@zvan

r@zvan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,126
  • Înscris: 01.01.2007

View Postmamuscatcainele, on 23 iulie 2012 - 18:18, said:

NU stiu daca postez bine, aici mi se pare cel mai adecvat sa deschid acest subiect . In ultimii 6-7 ani marile marci de supermarketuri internationale, au deschis supermagazine in fiecare cartier din orasele Romaniei ,facand astfel foarte greoaie supravieturea micilor alimentari ale oamenilor  care vor sa traiasca mai decent.
   - Credeti ca vor mai rezista aceste mici alimentari?
  
Who the fuck cares?

#50
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 21.08.2008
Revenind la ce spune titlul prezentului fir de discutii, supermagazine nu sunt multe decat in Bucuresti si in unele zone ale oraselor mari.
E loc berechet pentru supermagazine in tara, sper ca retelele romanesti vor avea curaj sa se extinda.

#51
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Depinde mult de puterea de cumparare. Eu stiu un caz al unui orasel din PH (circa 11.000 de locuitori, deci potential ar fi fost) de unde s-au retras.

Daca pui una peste alta cheltuielile cu chiria, amenajarea, angajatii, stocul initial de marfa, rulajul saptamanal, taxe si impozite, utilitati etc, o sa vezi ca nu e  asa de simplu.

Edited by Alka10, 10 October 2012 - 05:44.


#52
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
In Baia Mare merg. Langa mine sunt doua iar Billa e la vreo 50-100m de ele.

#53
emil_rares

emil_rares

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.10.2012
Sfatul meu este sa va luati un aparat paypointPosted Image prin el puteti sa incasati facturile pentru utilitati si reincarca mobilul. Eu am unul in magazin si mi-a adus foarte multi clienti, iar cei care pana acum cumparau produse de la mine au inceput sa-si achite si facturile la noi. Consider ca m-a ajutat mult sa-mi fidelizez clientii, dar sa si atrag unii noi. Si lumea noua care vine special pt a-si achita facturile, mai cumpara si cate ceva din magazin.
Succes!

#54
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Grrr, asta e fix abureala de marketing pe care ti-o vand aia de la Paypoint. Ce-ti dau ei comision nu ajunge nici cat sa acopere combustibilul pana la banca, noroc cu reincarcarile de cartele, la alea se castiga mai bine.

Poate in alte locuri o fi altfel, in Bucuresti abundenta de banci face ca plata facturilor prin PP sa fie fix 0.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate