Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Prea multe supermarketuri

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#19
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Depinde de produs, unele sunt mai ieftine (cafea de exemplu), altele mai scumpe decat la ei. Normal ca nu ne putem bate cu ei la toate preturile, au alta capacitate de negociere.  :rolleyes: In schimb noi beneficiem de unele discounturi de la distribuitori din cauza rulajului si a platii cash la livrare.

Faptul ca am avut deja 5 controale in 3 luni de la diversi (DSV, ITM, etc.  :thumbup: ) as zice ca e de bun augur, am stricat vanzarile cuiva...glumesc bineinteles.

#20
mamuscatcainele

mamuscatcainele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.06.2009

View Postchinaman, on 31st July 2012, 23:51, said:

ce diferente de pret intre tine si mega?



Cu siguranta diferentele se vad in ofertele care le face MegaImage .

#21
mamuscatcainele

mamuscatcainele

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 27.06.2009

View PostAlka10, on 1st August 2012, 09:33, said:

Depinde de produs, unele sunt mai ieftine (cafea de exemplu), altele mai scumpe decat la ei. Normal ca nu ne putem bate cu ei la toate preturile, au alta capacitate de negociere.  :rolleyes: In schimb noi beneficiem de unele discounturi de la distribuitori din cauza rulajului si a platii cash la livrare.

Faptul ca am avut deja 5 controale in 3 luni de la diversi (DSV, ITM, etc.  :thumbup: ) as zice ca e de bun augur, am stricat vanzarile cuiva...glumesc bineinteles.



Supermarketurile ,pentru ca au o gama larga de produse care poate ajunge si la 40 000 de produse in vanzare, folosesc un sistem de marketing in care ei castiga tot timpul . Probabil multi nu realizeaza dar cand ei fac oferte la 10 % din produse cresc pretul la 50 % din produse, sa recupereze marginile pierdute din oferte , pentru ca nu toate produsele puse in oferta sunt la reducere de la producator.

#22
Trafficante

Trafficante

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 22.02.2007
Salut, sora-mea detine un astfel de magazin si mai o ajut si eu. Pai nu prea castigi mare lucru,depinde foarte mult de zona in care esti amplasat,de ceea ce vinzi de.....cat investesti..blabla..etc.
Ok, in general ti se vinde doar ce ai la raft la oferta fiindca la randul tau si tu cumperi de la oferta.
In general cam toti se alimenteaza de la Carrefour si Metro,selgros e scump,real cand si cand au si ei oferte,bila,profi,kaufland,cora..sunt scumpe,rareori fac si ei promotii sa fie mai jos decat metro sau carrefour,va spun fiindca eu urmaresc promotiile non-stop si iau doar de unde renteaza. Asa cat despre mega-afacerea de cartier depinde,sunt zile cand vinzi mai bine sau mai rau si-atunci se compenseaza...cu restu. Dute dupa marfa,plateste furnizorii,ti se mai strica paine,lactate,mezeluri..arunci ..automat astea genereaza pierderi. Mai supravietuiesti cu paypoint...mai rulezi banii asta e ideea,vine omu isi plateste facturile si tu in 72 ore trebuie sa-i dai la banca... ca alfel iti taie macaroana...ii rulezi banii la om peste weekend. Sau este de exemplu bere si mai da pe langa un pachet de seminte,automat e castigu meu si seminta plus ce mai pun la bere,pe urma pui costuri,chirie daca esti chirias,curent,garda daca vine in control nu pleaca cu mana goala,paza... Mai iti dau si furnizorii marfa si le-o platesti peste 2 saptamani si uite asa te mai invarti,intr-adevar...te chinui si scoti un salar de 30 de mil,dar e si multa bataie de cap,dute vino,mereu pe fuga....mereu iti bati capul cu cate ceva.... n-ai concedii..n-ai nimic.... eu vorbesc acuma de un mag cu maxim 1 vanzatoare 2... ! Ca astea care au peste 4-5 sunt deja autoserviri care......necesita investitii extra ......oricum in oferte cei mai buni sunt carrefour si metro. Ei  cumpara 20 de vagoane dintr-un sortiment anume.... 5 e spaga lor..si cam asa e la fiecare produs....de asta pun ei oferte...doar 2-3 zile..fiindca vin astia mici  ca harciogii si iau tot din magazin....si pa oferta.

#23
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Multa lume nu stie, dar e ilegal ca un magazin sa se aprovizioneze de la retaileri gen Cora, Carrefour, Real .

Legea 12/1990 – privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, republicata in anul 2009.

Art.1, lit.g :

Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:

g.) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;
...
Legea prevede o amenda intre 1.000 lei si 1.500 lei in cazul persoanelor fizice, iar in cazul persoanelor juridice de la 6.000 lei pana la 20.000 lei, iar marfurile si veniturile incasate din aceste vanzari vor fi confiscate. Daca amenda este platita in cel mult 48 ore, se poate achita jumatatate din minimul amenzii.



Paypoint-ul nu face nici 2 bani, ne gandim sa renuntam la el. Mai mult dai pe motorina pana la banca decat castigi, asta cu intratul oamenilor in magazin e basm. Intra si asa, mai ales daca stiu magazinul demult.

Stricat paine, lactate, mezeluri - n-ati negociat cu furnizorii sa ia retur ?! Nasol...

Edited by Alka10, 04 August 2012 - 09:36.


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlka10, on 4th August 2012, 10:33, said:

Legea 12/1990 – privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, republicata in anul 2009.
Art.1, lit.g :
Constituie activitati comerciale ilicite si atrag raspunderea contraventionala sau penala, dupa caz, fata de cei care le-au savarsit, urmatoarele fapte:
g.) cumpararea de marfuri sau produse in scop de revanzare, de la unitatile de desfacere cu amanuntul, de alimentatie publica, cantine, unitati de turism si alte unitati similare;
Cel mai antidemocratic articol de lege. Nici nu ma mira ca a fost dat in '90. Dar de ce nu a fost anulat mai in zilele noastre nu inteleg !

Edited by neagu_laurentiu, 04 August 2012 - 10:08.


#25
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
O fi ilegal dar cati si-or fi luat amenda din cauza asta ?

#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Nimeni.

#27
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
A fost republicata in 2009, nu si anulata, asadar... :rolleyes:

Hm, daca ai vreun "binevoitor" in bloc care stie de legea asta (si deobicei contabilii stiu, noi asa am aflat), om te-a facut....

#28
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Aici in Cipru toti handicapatii care au periptero (chiosc adica) se duc si golesc rafturile cand e prima zi de oferta, nici macar magazinele nu pun limite, era unul odata cu doua carucioare pline dintr-un anume produs si a inceput lumea sa se "revolte" in magazin :lol:

#29
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postneagu_laurentiu, on 4th August 2012, 11:07, said:

Cel mai antidemocratic articol de lege. Nici nu ma mira ca a fost dat in '90. Dar de ce nu a fost anulat mai in zilele noastre nu inteleg !

  ba nu e antidemocratic deloc,ideal ar fi sa fie amenzile de 10 ori mai mari si inchise dughenele respective.ce afacerea dracului e aia,ca tu mergi cu 5 carucioare in lidl si te inghesui ca un nesimtit sa pui laba pe toata promotia? asta numai capitalism nu e,e comportament de mahala! Eu locuiesc in Irlanda si aici produsele sunt marcate marea majoritate de genul: produs pentru lidl irlanda sau produs pentru aldi irlanda. Daca da dracu sa vinzi revinzi produsul ala in alta parte amenda minima e 3000 de euro plus ca te mai alegi si chemari in judecata de la firma de unde a fost cumparat pentru ca strici renumele firmei.Si asa mi se pare normal sa fie,nu o tiganie ca in Romania unde toti vor profit maxim cu efort minim.Ai dugheana,foarte bine,lucreaza si tu cu agenti,aia iti aduc marfa din depozite,iti dau anumite termene de plata,discounturi....

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postady_77, on 4th August 2012, 16:07, said:

ce afacerea dracului e aia,ca tu mergi cu 5 carucioare in lidl si te inghesui ca un nesimtit sa pui laba pe toata promotia?
Lasa-l sa moara pe limba lui, nu-i interzice. Sigur nu va avea clienti. Dar nu-i baga pumnul in gura. De asta avem si TVA. Economia de piata regleaza tot.
In plus asta-i poveste cu amananut, neamanunt. Tipul de gestiune e o chestiune contabila, factura poate sa-mi dea oricand.

#31
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostAlka10, on 4th August 2012, 12:41, said:

A fost republicata in 2009, nu si anulata, asadar... :rolleyes:

Hm, daca ai vreun "binevoitor" in bloc care stie de legea asta (si deobicei contabilii stiu, noi asa am aflat), om te-a facut....

si pe factura de la METRO scrie ca nu e OK sa resell produsele :D

#32
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
Sincer, n-am vazut asa ceva. De vreme ce atat Metro cat si Selgros au oferte special pentru revanzatori...


Quote

Ai dugheana,foarte bine,lucreaza si tu cu agenti,aia iti aduc marfa din depozite,iti dau anumite termene de plata,discounturi....


Am crezut si noi in basmele astea la inceput.  :rolleyes: Realiteatea e ca deseori in Selgros de exemplu ai oferte mai bune decat ce iti da distribuitorul, ca doar tu nu esti cat Selgros sa iei cu containerul...ca sa nu mai vorbim de en-gros-uri.


Distribuitorul vine la tine in ziua cand are el "tura" - ce te faci daca ai ramas fara marfa ? Stii ce "fain" e sa ramai fara apa pe caldurile astea si sa iti zica ditribuitorul "ah, suntem superaglomerati, toti cer, soferii sunt in concedii, venim, da' mai pe seara" :deadtongue:

Distribuitorii-s pentru lenesi. Daca vrei sa ai profit, cum spunea cineva la alt subiect, trebuie sa alergi tu dupa marfa si preturi bune, nu sa stai cu fundu' pe scaun asteptand metroul.  :naughty:

Later edit: si inca ceva: nu stiu cum e treaba cu Lidl pe afara. Dar aici (cel putin in anumite zone), daca pui marci ieftine pe raft (de genul "Aro" de la Metro), fuge lumea mancand pamantul.  ^_^ Altfel, nu ne mai bateam noi capul, luam franciza aia a lor si gata.

Edited by Alka10, 07 August 2012 - 05:12.


#33
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAlka10, on 4th August 2012, 09:33, said:

Stricat paine, lactate, mezeluri - n-ati negociat cu furnizorii sa ia retur ?! Nasol...
Ce retur daca cumperi de la cash&carry sau hypermarket ?

View Postady_77, on 4th August 2012, 15:07, said:

ba nu e antidemocratic deloc,ideal ar fi sa fie amenzile de 10 ori mai mari si inchise dughenele respective.ce afacerea dracului e aia,ca tu mergi cu 5 carucioare in lidl si te inghesui ca un nesimtit sa pui laba pe toata promotia? asta numai capitalism nu e,e comportament de mahala! Eu locuiesc in Irlanda si aici produsele sunt marcate marea majoritate de genul: produs pentru lidl irlanda sau produs pentru aldi irlanda. Daca da dracu sa vinzi revinzi produsul ala in alta parte amenda minima e 3000 de euro plus ca te mai alegi si chemari in judecata de la firma de unde a fost cumparat pentru ca strici renumele firmei.Si asa mi se pare normal sa fie,nu o tiganie ca in Romania unde toti vor profit maxim cu efort minim.Ai dugheana,foarte bine,lucreaza si tu cu agenti,aia iti aduc marfa din depozite,iti dau anumite termene de plata,discounturi....
Vorbesti sa te afli in treaba, 90% din produsele din Lidl sunt produse special pentru ei in diferite tari (germania, italia, austria etc.) asa e specificul magazinului
Si auchan,metro,selgros,kaufland etc. au marci proprii dar sunt mai putine si nu sunt prea calitative

Am fost de dimineata in Kaufland care aveau un pret foarte bun pentru rosii pasate 500g 1.59 lei, deja se terminasera iar promotia a inceput doar de ieri  :deadtongue:

#34
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012

Quote

Ce retur daca cumperi de la cash&carry sau hypermarket ?

Foarte rau, produsele perisabile cu termen scurt de expirare trebuie sa le iei de undeva unde poti da retur in caz de expirare, iar asta numai distribuitorii o fac. Uneori n-ai de ales, trebuie sa lucrezi cu ei.

#35
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

View PostAlka10, on 20th August 2012, 15:37, said:

Foarte rau, produsele perisabile cu termen scurt de expirare trebuie sa le iei de undeva unde poti da retur in caz de expirare, iar asta numai distribuitorii o fac. Uneori n-ai de ales, trebuie sa lucrezi cu ei.

se poate da return la produse perisabile expirate? hmmm, yamm yamm. ori au un business-model foarte client friendly ori sunt niste jegosi care reeticheteaza produsele si ti le trimit inapoi 'fresh'.

#36
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 21.04.2012
"Jegosii" sunt nume binecunoscute in domeniu, unii mai mari, altii mai mici. In orice caz, iau inapoi nu numai expirate, ci si de-vidate (e vorba de mezelurile acelea la tzipla), deci banuiesc ca nu au chef sa-si strice reputatia.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate