Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Deelay intre clapa si calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am o orga yamaha psr 275. Nu este foarte perfomanta, nu poti sa bagi ritmuri sau altceva in ea, dar o folosesc cuplata la pc, cu un program One Man Band, in care pot incarca styleuri. Totusi m-am cam saturat de sunetul ei, care nu este foarte realist. In Programul Mixcraft de exemplu, instrumentele sunt foarte realiste, dar din pacate aici pot doar sa cant pe clape sau sa creez melodii dar nu pot folosi ritmuri pt a canta live. Am cautat o solutie si am gasit programul VirtualMIDISynth care inlocuieste practic midi mapperul din windows si pentru care exista sounfonturi destul de realiste. Dar din pacate in One Man Band am o intarziere foarte mare intre clapa si pc. In Mixcraft folosesc asio4all si merge fara intarziere. Cum as putea sa folosesc asio4all si in one man band sau virutalmidi synth ? Sau daca aveti voi alte solutii.

Si apropo, care soundfont credeti ca este cel mai realist si care mi-ar merge pe virtualmidisynth ? Din pacate nu am o placa de sunet profesionala, folosesc onboardul de pe placa de baza Asrock p5b-de.

#2
viruselworm

viruselworm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 13.07.2010
Pai in One Man Band n-ai nicaieri vreun loc de unde sa poti sa-ti setezi ce audio device vrei sa folosesti? Adica sa selectezi de acolo Asio4all ca si audio device la input. In plus, One Man Band suporta asa ceva? Personal n-am folosit programul, insa ma gandesc ca ar trebui cel putin sa-ti poti selecta un audio device. La fel si in Virtual MIDI Synth...

#3
bogdy2008

bogdy2008

    Moarte pentru hamsteri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,910
  • Înscris: 29.07.2008
Delay-ul e probabil de la placa de sunet. E valabil pentru orice instrument. Daca vrei sa-l amplifici pe pc iti cam trebuie si o placa de sunet mai buna.

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Placa ta integrata din Asrock p5b-de nu cred ca suporta ASIO.

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Pe Mixcraft merge fara probleme cu Asio si numai are nici un delay. Deci suporta. Problema e ca nu gasesc nimic in cele doua programe, nici in virtual midi nici in one man band, nici o setare nimic.

#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Ok hai sa o luam altfel. Folosesc programul One Man Band ca sa pot baga ritmuri si instrumente.  Se aude prin orga, cu sunetele orgii. Cum o orga noua si profi nu imi pot permite, as dori sa fac cumva sa se auda mai bine, prin PC. Ce solutii exista ?

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am gasit o smecherie sa leg cu un calbu virtual midi LoopBe1, One man band de Kontakt 5, se aud real instrumentele dar face numai figuri sunetul de la Asio. Ba se aude cu paraiala, si trebuie sa il inchid si sa il deschid iar sa isi revina. Bass nu are deloc, nu merge 5.1 nici sa-l bati prin asio. Se aud doar boxele din fata stanga dreapta. Nu exista nici o setare in asio vad pt 5.1.  Precizez ca fara asio, deci in winamp, bs player, jocuri merge cu bass si este 5.1. Dar in programele care merg cu asio, gen Mixcraft, Kontakt, Acid, cateodata paraie cum amzis mai sus si nu are bss deloc. Este vreo rezolvare sau e varza placa audio?

#8
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Buna ziua.
Desi subiectul are deja cateva luni de inactivitate, va pot da cateva detalii, sper utile :
Problema cu zgomotele mentionate (pocnituri, intreruperi), este datorita buffer-ului prea mic, placa de sunet onboard nu are latenta zero ; trebuie marit treptat buffer-ul, pana cand dispar aceste probleme, dar intarzierea intre executie si producerea sunetului poate deveni incomoda. Din placa onboard nu veti scoate mai mult, v-o spun din proprie experienta. Va recomand o placa de sunet PCI (ca M-Audio Audiophile, Delta LT, etc), cu drivere ASIO dedicate. Aceste placi de sunet au si latenta zero (se aude tot ce cantati in timp real), si interfata MIDI, cu care puteti accesa direct din claviatura instrumentele virtuale din computer.
Succes cu rezolvarea, si muzica frumoasa !

Edited by address, 17 January 2013 - 04:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate