Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Inele de lemn

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Am nevoie de 3-4 inele de lemn cu diametru de cca 150mm, da nu din rasinoase. pot fi si plate pe o fata, nu e musai sa fie tor.
cam asa http://ak1.ostkcdn.c...3/P11341937.jpg
desigur ca solutia cea mai simpla ar fi sa comand la cineva sa mi le faca. aveti o sugestie de mester? eventual trimitator prin posta?

In aceeasi ordine de idei am primit o freza de lemn, ceva de genul asta
http://www.dimension...wood-router.jpg
Deocamdata m-am jucat cu ea sa fac niste rumegus. M-ar tenta pe viitor sa incerc sa imi fac singur una- alta, inclusiv inelele despre care vorbeam. ceva ceva am mai lucrat, imbinari simple, cutii, noptiere, rame, chestii, dar genul asta de lucrare e un nivel nou. Un sfat de la profi despre cum/daca s-ar putea face asta?

Edited by gomez99, 18 July 2012 - 11:22.


#2
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
pai cu freza aia nu poti sa iti faci singur cercurile? iti faci un model de hartie, il lipesti pe o bucata de lemn si mergi pe contur cu freza. apoi il iei la smirghel sau polizor pt finisare

#3
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
partea cu <<mergi pe contur cu freza>> imi este putin peste mina :) , n-am mai facut asa ceva. Cum se prinde inelul asta? ca trebuie prins cumva de ceva cind il frezezi. porma cutitul frezei e mai lung decit grosimea inelului, ar trebuie materialul astezat pe ceva. ar exista un sablon care sa ghideze freza pentru cineva mai putin experimentat. cum spuneam inca n-am taiat nimic cu freza asta, nici macar teoretic :).

#4
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
freza vine cu un accesoriu de facut cercuri. daca ai materialul te pot ajuta, am o freza strong (Triton).

Principiul este: faci santul cu o freza deget si apoi vii de pe partea cealalta cu o freza de copiat.

#5
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
o sa ma uit in cutie, dar nu cred ca am asa ceva. o sa pun si un desen cu inelul si vorbim. partea asta cu teoria imi place tare mult :)

#6
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Dracia mea este aceasta
http://www.diy.com/n...aff-p9-awin-001
odata cu ea am primit un set de freze mari despre care am inteles ca se folosesc la frezarea profilelor de usi (operatiune care nu se numara momentan printre prioritatile mele).
In cutie are parallel fence, template guide, vacuum adaptor. Nu are acel accesoriu pentru taiat cercuri despre care vorbea apanoiu.
Am mai primit o cutie cu o duzina de freze “ca sa imi fac mina”. Am vazut asa ceva prin toate magzinele de bricolaj, o chinezarie ieftina.
Am atasat si o poza cu un inel, asa ca sa avem un subiect concret de discutie, nu neaparat forma si cotele exacte.

@apanoiu
merci pentru oferta, am notat.
Ca veni vorba, material de unde iau? :)
Ar trebui o scindura buna si mi-ar mai prinde bine niste placaj de tei.

Attached Files

  • Attached File  inel.jpg   19.95K   13 downloads


#7
AlecNaneti

AlecNaneti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 04.11.2011
@ gomez

exista pe net o gramada de materiale video despre cum poti utiliza o freza

am descarcat o serie intreaga de tutoriale de tamplarie: http://www.routerwor....com/epage.html

le-am gasit pe torrente

e incredibil cate poti face cu un router, inclusiv inele de care ai tu nevoie

#8
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
merci de idee. am gasit si eu cite ceva, da de inele tot nu am dat. ai un link?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate