Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Caut asociat din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

. Dar acum revenind la fast-food care se incadreaza la gastronomie, ai voie 12 ore pe zi (in Germania 10 ore), la astea 12 ore se adauga cel putin 60 de minute de pauza (practic munceste 10-11 ore si primeste platit pe 12).
io-te acia
http://www.jusline.a...schaft_AZG.html

Quote

(1) Die wöchentliche Normalarbeitszeit kann bis auf 60 Stunden, die tägliche Normalarbeitszeit bis auf zwölf Stunden ausgedehnt werden, wenn

der Kollektivvertrag oder die Betriebsvereinbarung dies zuläßt und
darüber hinaus in die Arbeitszeit des Arbeitnehmers regelmäßig und in erheblichem Umfang Arbeitsbereitschaft fällt.
(2) Eine Betriebsvereinbarung gemäß Abs. 1 ist nur zulässig, wenn

der Kollektivvertrag die Betriebsvereinbarung dazu ermächtigt, oder
für die betroffenen Arbeitnehmer kein Kollektivvertrag wirksam ist.
(3) Das Arbeitsinspektorat kann für Betriebe, in denen kein Betriebsrat errichtet ist, eine Verlängerung der wöchentlichen Normalarbeitszeit bis auf 60 Stunden, der täglichen Normalarbeitszeit bis auf zwölf Stunden für Arbeitnehmer zulassen, wenn

für die betroffenen Arbeitnehmer kein Kollektivvertrag wirksam ist und
darüber hinaus in die Arbeitszeit des Arbeitnehmers regelmäßig und in erheblichem Umfang Arbeitsbereitschaft fällt.

Kollektivvertrag n-ai, ca n-ai Betriebsrat.
Io-s curios cum o sa convingi Arbeitsinspektorat-ul ca o buna parte din timpul de munca e "Bereitschaft".

cand o sa ajungi sa te certi cu un angajat (si o sa ajungi sa te certi sigurissim la banii aia) e suficient sa dea peste unul care-i explica ce drepturi are.
in general ce vezi in teren si ce scrie in lege is 2 lucruri diferite. asta tine pana la prima reclamatie cand se infiinteaza Ordnungsamtul si ceaules.
un amic d-al meu a avut un birt de colt cu bucatarie. a vrut sa ofere si niste gustari, asa ca si-a luat un bucatar vietnamez. asta fiind obisnuit sa mearga 10km pt jos dupa un blid de orez, i s-a parut extraterestru sa arunce carne macinata la capatul zilei si a bagat-o in frigider. l-a prins sanepidul cu carnea macinata de ieri, azi si din incheietura i-a puscat 2000 amenda, chestie care l-a fortat sa inchida.

Quote

Iar despre steak houses, este greu ca oricine stie sa puna o bucata de carne pe gratar, dar trebuie sa o fac perfecta, in functie de bucata de carne sa fie preparata, ai nevoie de un bucatar profesionist, ai nevoie de sosuri profesionale adica nu cumperi ketchup de la supermarket si pe langa asta nimeni nu isi permite asa de des sa dea cate 20-30 de euro pe o bucata de steak.
wtf? :huh:
io nu vorbesc de maredo, ci de un steak house calumea. nu se pune ketchup pe steak. in cel mai bun caz un sos din smantana acra, care nu-i mare branza de facut. am un chilian la mine-n zona care are un sos simplu si excelent. tre sa te pricepi la carne de vita si la vinuri. restu-s secundare.

Quote

Angajati nu ai nevoie de 4 adica nu imi dau seama de ce trebuie unul sa vanda si altul sa prepare ? Cand pot amandoi vinde si amandoi sa prepare cel putin asa am vazut eu la orice fast-food.
la turcaletele meu (care-si face ayranul propriu, ca d-aia ma duc la el) is intotdeauna 2 (in total are 4 cred) ca-i deschis vreo 20/24. nu sta unul dedicat la vandut si altul la gatit, ci gatesc amindoi si vand amindoi. cu unul singur dureaza prea mult. io nu stau 10 minute dupa un rahat de döner cand is vreo 6 in raza de 300m. is cativa care n-au inteles asta si astia-s aia care rezista 12-18 luni. intamplator is si aia care au döner naspa.
in oras se pare ca exista un consens. nu da nimeni dönerul sub 3,50. si tare m-as mira cum ar putea sa reziste, ca nu stiu daca are profit 1 euro/döner la 3,50. asta cand concesiunea (nu imobilul) la o crasma amarata de colt dintr-un cartier de turci si arabi s-a vandut cu 20.000.

#38
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 Pengoon, on 14th July 2012, 21:52, said:

io-te acia
http://www.jusline.a...schaft_AZG.html


Kollektivvertrag n-ai, ca n-ai Betriebsrat.
Io-s curios cum o sa convingi Arbeitsinspektorat-ul ca o buna parte din timpul de munca e "Bereitschaft".

cand o sa ajungi sa te certi cu un angajat (si o sa ajungi sa te certi sigurissim la banii aia) e suficient sa dea peste unul care-i explica ce drepturi are.
in general ce vezi in teren si ce scrie in lege is 2 lucruri diferite. asta tine pana la prima reclamatie cand se infiinteaza Ordnungsamtul si ceaules.
un amic d-al meu a avut un birt de colt cu bucatarie. a vrut sa ofere si niste gustari, asa ca si-a luat un bucatar vietnamez. asta fiind obisnuit sa mearga 10km pt jos dupa un blid de orez, i s-a parut extraterestru sa arunce carne macinata la capatul zilei si a bagat-o in frigider. l-a prins sanepidul cu carnea macinata de ieri, azi si din incheietura i-a puscat 2000 amenda, chestie care l-a fortat sa inchida.

wtf? :huh:
io nu vorbesc de maredo, ci de un steak house calumea. nu se pune ketchup pe steak. in cel mai bun caz un sos din smantana acra, care nu-i mare branza de facut. am un chilian la mine-n zona care are un sos simplu si excelent. tre sa te pricepi la carne de vita si la vinuri. restu-s secundare.

la turcaletele meu (care-si face ayranul propriu, ca d-aia ma duc la el) is intotdeauna 2 (in total are 4 cred) ca-i deschis vreo 20/24. nu sta unul dedicat la vandut si altul la gatit, ci gatesc amindoi si vand amindoi. cu unul singur dureaza prea mult. io nu stau 10 minute dupa un rahat de döner cand is vreo 6 in raza de 300m. is cativa care n-au inteles asta si astia-s aia care rezista 12-18 luni. intamplator is si aia care au döner naspa.
in oras se pare ca exista un consens. nu da nimeni dönerul sub 3,50. si tare m-as mira cum ar putea sa reziste, ca nu stiu daca are profit 1 euro/döner la 3,50. asta cand concesiunea (nu imobilul) la o crasma amarata de colt dintr-un cartier de turci si arabi s-a vandut cu 20.000.


iti raspund la ce ai spus sus si jos, aia cu steak-house las deoparte. Asta cu Bereitschaft nu mai este o problema, ca pot sa spun ca este prietenul sororii mele si ma ajuta asta nu este problema. Dar despre asta cu facutul singur de Ayran si asa mai departe, mereu evit cand unul isi face singur Ayranul. Nu mai cand ma gandesc cum prepara el cu mainile murdare.... nici sa beau nu imi mai vine.

#39
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Si daca altu se gandeste cum tai tu legumele cu mainile murdare ?

#40
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 opop, on 16th July 2012, 19:03, said:

Si daca altu se gandeste cum tai tu legumele cu mainile murdare ?

folosesc manusi ;) adica asa mi se pare civilizat cand lucrezi cu produse comestibile sa folosesti manusi. Nimeni nu are chef sa bage in gura cartofi prajiti si legume dupa ce te-ai sters la c*r

#41
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Greu cu asociatul din Romania...discutii peste discutii.

Treaba e simpla daca crezi ca shawormeria ar merge in Austria...iei materia prima din Austria, aduci 2 shawormari din Ro, iti fixezi preturile, te apuci de treaba...apoi eventual ne spui si noua cum merge treaba...Altfel doar discutii interminabile...

Legat de preturi, eu mananc mereu Döner kebab la chifla excelent in Vienna la 3€ (langa U-Bahn-Station Schweglerstraße) la restaurantul Kent si nu cred ca m-as gandi la o shaworma mai scumpa facuta romaneste...

Oricum...succes in afaceri!

#42
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010
Concluzia?
Nu mai bine cumperi tu carnea de acolo?
:)

#43
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006
Este interesant...
Dar, eu am locuit o vreme in Graz in Austria si aproape de locul de munca era o terasa turceasca (in Graz era plin de turci) unde la cateva zile mancam kebab.
O portie de kebab costa 2.5 Euro si era o portie de care ma saturam - nu asa de mare painea cum este cea de la shaorma noastra, dar suficenta carne ca sa ii simti gustul.
Tipi care preparau kebabul erau turci din Anatolia care isi cunosteau meseria...
In concluzie imi este greu sa cred ca se poate vinde undeva in Austria shaorma "romaneasca" la 4-5 euro... si acum daca stau sa ma gandesc am mancat kebab si langa Viena la SCS tot cu 2-3 euro portia.
Si inca ceva nu e sigur ca in Austria carnea este mai scumpa decat la noi. Langa mine era un Interspar de unde luam pulpa de porc vrac la 3.5 euro / kg...
Eu ma gandeam la un momendat sa duc mici si alte produse traditionale romanesti undeva in Italia unde era o mare comunitate de romani, dar am renuntat ptr ca nu am gasit nici un partener de afacere.

 business11, on 13 iulie 2012 - 18:38, said:

In Romania moda aceasta a fast-food-ului merge bine, iar pe langa asta subliniem cuvantul shaorma. In Europa de vest de shaorma nu s-a auzit in schimb exista Döner Kebab care este cel in pita turceasca, exista Dürüm Kebab care este in lipie dar foarte subtire (foarte scump si nici nu te saturi). In rest gasim doar McDonalds, BurgerKing, Subway, KFC si astfel de fast-fooduri gigante.

Eu as incerca si cu shaorma in Austria in mai multe orase. Deoarece stiu ca Kebab-ul functioneaza bine de tot (pretul a ajuns la 4euro pe portie, iar dürüm este 5euro). Daca stam sa calculam cat inseamna 4euro = 18ron, 5euro = 22ron (cursul actual) iar portia este chiar mica si nu te saturi.

Shaorma romaneasca este giganta in comparatie cu ce gasesti in Austria. Eu caut un partener roman, care este dispus sa faca aprovizionarea cu produsele respective pe care sa le incarce intr-un transporter si sa le livreze in Austria. Pretul carnii, al ingredientelor este mult mai ieftin decat cel de achizitionare in Austria. Astfel ca pretul mai scazut ar acoperi si transportul.

Pretul unei shaorme facute in Austria as ramane tot la 4euro, astfel am fi concurenti direct cu Kebabul care este mult mai mic si nici chiar gustos. Daca ne gandim la 70-100 shaorme pe zi, ar fi un profit intre 8400 si 12000euro. Daca este cineva disponibil sa intre in afacere sa ma contacteze.

Si inca o intrebare, ar cineva idee cat costa in Romania o sulita daia de carne de shaorma (de pui dar si de vita)


#44
Popescuu

Popescuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2012
Va salut cu respect .Am fost recent in Germania si Austria (13-18 octombrie am stat in Austria la rude).Daca nu a-ti demarat nimic va sfatuiesc sa incepeti o afacere cu cineva care deja desfasoara si are relatii in ambele tari .Ma ocup de carti si antichitati iar pietele populare din Germania si Austria pentru cine cunoaste piata sunt o mina de aur .Astept un telefon de la DVS (eu detinand cel mai mare anticariat online din Romania amanunte la telefon) pe +40767754376.PS Am vizitat 3 piete una in Munchen langa Olimpic Parc si 2 langa Insbruck pentru a vedea preturile initiale si de asemenea magazinul de cartofilie de la gara din Munchen si anticariatele din spatele Universitatii pentru a vedea preturile finale.Am prospectat de asemenea  preturile la dulciuri,imbracaminte si incaltaminte.Daca doriti putem incepe o colaborare de saptamana viitoare,vorba multa pierdere de timp.O zi buna va doresc.

#45
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 ccvag3, on 13 iulie 2012 - 20:33, said:

Stii ca shaorma asa cum o mancam noi nu exista in alta parte si ca turcii pregatesc acest ceva, shaorma,  numit de ei Kebap romanesc numai aici in Romania.
Banuiesc ca nici n-ai iesit din Romania, ca altfel ai fi vazut peste tot. Cu variatiuni de tahini/tzatziki in loc de maioneza.

Edited by LoveDemon, 02 November 2012 - 07:05.


#46
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Si uite asa de la shaorma la anticariate. Spirite intreprinzatoare Posted Image

#47
Popescuu

Popescuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2012
Cu mult respect salut cititorii.In 90% din cazuri nu se incepe nimic multa vorbaraie, in restul de 10 % se incepe cu forcepsul o afacere.Tocmai de aceea indicatia a fost imediata pentru cunoscatori.O zi buna va doresc.

#48
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Preturile la Kebab au crescut in Austria. Primavara 2012 s-au scumpit cu 0,50 orice produs dintr-un Kebab. Preturile actuale se situeaza intre 3,50 - 4€ iar Dürüm 4,50-5€. Kebab la farfurie este deja foarte scump 5,50-6,50€

#49
juvete700

juvete700

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.11.2012

 business11, on 02 noiembrie 2012 - 12:40, said:

Preturile la Kebab au crescut in Austria. Primavara 2012 s-au scumpit cu 0,50 orice produs dintr-un Kebab. Preturile actuale se situeaza intre 3,50 - 4€ iar Dürüm 4,50-5€. Kebab la farfurie este deja foarte scump 5,50-6,50€
sint interesat locuiesc in germania ,am un mic restaurant in romania,de la anul vreau sa merg in romania,deschid si un döner kebab,si am putea sa colaboram si pentru afacerea respectiva,inceputul e greu dar nu imposibil,in orice afacere trebuie sa risti,si am o idee care ne asigura o siguranta,muncitori am,nu e problema,carnea se poate aduce si din germania e calitate f buna si sint distribuitori care distribuie si in austria,carne proaspata,e vorba de seriozitate,si de munca facuta din placere,

#50
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 juvete700, on 02 noiembrie 2012 - 21:13, said:

sint interesat locuiesc in germania ,am un mic restaurant in romania,de la anul vreau sa merg in romania,deschid si un döner kebab,si am putea sa colaboram si pentru afacerea respectiva,inceputul e greu dar nu imposibil,in orice afacere trebuie sa risti,si am o idee care ne asigura o siguranta,muncitori am,nu e problema,carnea se poate aduce si din germania e calitate f buna si sint distribuitori care distribuie si in austria,carne proaspata,e vorba de seriozitate,si de munca facuta din placere,

iti multumesc pentru raspuns, dar din pacate cam tarziu deoarece nu mai am interese. In cazul in care ma razgandesc te voi contacta.

#51
markkor

markkor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2013

 business11, on 13 iulie 2012 - 22:48, said:

este corect, dar cum am spus ei fac doar clasicul Kebab adica asta: este mic, scump si nici nu se compara cu o shaorma.
[ http://farm1.staticflickr.com/52/108666627_1f50ae1d94.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar despre mancarea sanatoasa, niciodata nu o sa dispara fast-foodul pentru ca este o mancarea rapida si ieftina. Uitate la cum evolueaza profitul McDonalds pe trimestru si dupaia vorbim.



doresc sa angajez 2-3 oameni tot din Romania. Salariul pentru o astfel de meserie nu despaseste 600 la un program de la 08 dimineata pana la 22 seara (program de vara). Taxele la stat sunt 10% din fiecare produs. Vand 1 shaorma la 4euro, dau la stat 40 de centi, adica shaorma costa 3,60. Pe langa asta scad si cumparaturile care sa spunem lunar 4-5000euro si chiria cam 200-300euro pe luna.

Am calculat 80 de shaorme pe zi (pret 4,5euro):
-80 x 4,5 = 360 (tva inclus), 324 tva exclus
-324 x 30 = 9720 euro incasari
- 9720 - 5000 cumparaturile = 4720
- 6720 - 1200-1300 angajatii = 3420
-5420 - 500euro chiria = 2920
-2920 = profit (cu plus cu minus)

Asta am pus niste tarife ridicate adica mancarea 5000euro, chiria 500 si iese u profit de 2920, dar am uitat sa calculam si bauturile (Cola,Fanta,Sprite,Red Bull, Ayran) la care faci un profit si mai mare.



eu lucrez in domeniu de ceva ani aici in Austria. Ce spui tu aici sint pur si simplu vise!! O chirie chiar si intr-un oras mic de vreo 10.000 locuitori este de vreo 700-800 eur la care adaugi betriebskosten adica incalzire,curent,apa,etc, ajungi la vreo 1700 pe luna!! in caz fericit!!  Apoi un angajat cu 40 de ore pe saptamana costa 1700 de eur inclusiv taxele catre stat caz in care angajatul primeste in mana cca 1000 de eur. Asta e salariul minim in gastronomie,nu vei putea niciodata angaja pe cineva la programul care il vrei tu,e prea mult,tr sa platesti ore suplimentare . Iar sa vinzi 80-100 shaorme pe zi ......e un vis frumos! Piata si concurenta sint fff dure pe segmentul gastronomie. si pe linga astea mai sint multe altele ........socoteala de acasa nu e aia cu cea din targ!!  Ti-o spun ca unul care are propria afacere in gastronomie in Austria de cca 6 ani!

#52
sudcraiova

sudcraiova

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.10.2015

 markkor, on 07 februarie 2013 - 17:01, said:




eu lucrez in domeniu de ceva ani aici in Austria. Ce spui tu aici sint pur si simplu vise!! O chirie chiar si intr-un oras mic de vreo 10.000 locuitori este de vreo 700-800 eur la care adaugi betriebskosten adica incalzire,curent,apa,etc, ajungi la vreo 1700 pe luna!! in caz fericit!!  Apoi un angajat cu 40 de ore pe saptamana costa 1700 de eur inclusiv taxele catre stat caz in care angajatul primeste in mana cca 1000 de eur. Asta e salariul minim in gastronomie,nu vei putea niciodata angaja pe cineva la programul care il vrei tu,e prea mult,tr sa platesti ore suplimentare . Iar sa vinzi 80-100 shaorme pe zi ......e un vis frumos! Piata si concurenta sint fff dure pe segmentul gastronomie. si pe linga astea mai sint multe altele ........socoteala de acasa nu e aia cu cea din targ!!  Ti-o spun ca unul care are propria afacere in gastronomie in Austria de cca 6 ani!


Ai incercat colegule ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate