Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Caut asociat din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
In Romania moda aceasta a fast-food-ului merge bine, iar pe langa asta subliniem cuvantul shaorma. In Europa de vest de shaorma nu s-a auzit in schimb exista Döner Kebab care este cel in pita turceasca, exista Dürüm Kebab care este in lipie dar foarte subtire (foarte scump si nici nu te saturi). In rest gasim doar McDonalds, BurgerKing, Subway, KFC si astfel de fast-fooduri gigante.

Eu as incerca si cu shaorma in Austria in mai multe orase. Deoarece stiu ca Kebab-ul functioneaza bine de tot (pretul a ajuns la 4euro pe portie, iar dürüm este 5euro). Daca stam sa calculam cat inseamna 4euro = 18ron, 5euro = 22ron (cursul actual) iar portia este chiar mica si nu te saturi.

Shaorma romaneasca este giganta in comparatie cu ce gasesti in Austria. Eu caut un partener roman, care este dispus sa faca aprovizionarea cu produsele respective pe care sa le incarce intr-un transporter si sa le livreze in Austria. Pretul carnii, al ingredientelor este mult mai ieftin decat cel de achizitionare in Austria. Astfel ca pretul mai scazut ar acoperi si transportul.

Pretul unei shaorme facute in Austria as ramane tot la 4euro, astfel am fi concurenti direct cu Kebabul care este mult mai mic si nici chiar gustos. Daca ne gandim la 70-100 shaorme pe zi, ar fi un profit intre 8400 si 12000euro. Daca este cineva disponibil sa intre in afacere sa ma contacteze.

Si inca o intrebare, ar cineva idee cat costa in Romania o sulita daia de carne de shaorma (de pui dar si de vita)

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 business11, on 13th July 2012, 19:38, said:

Daca ne gandim la 70-100 shaorme pe zi, ar fi un profit intre 8400 si 12000euro. Daca este cineva disponibil sa intre in afacere sa ma contacteze.

Altii nu vand nici 10 pe zi, si tu ce vrei?

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 Ann0nyym0us, on 13th July 2012, 19:19, said:

Altii nu vand nici 10 pe zi, si tu ce vrei?

depinde si stilul de preparat, depinde si calitatea produsului, depinde si pretul, curatenia, personalul, locul unde este si si si.

#4
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Ce ai nevoie din partea partenerului?

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
sa se ocupe de procurarea ingredientelor, adica eu pun la dispozitie un camionas frigorific care vine si transporta marfa. Partenerul din Romania trebuie sa se ocupe de distribuitorii de carne, sa aiba grija sa cumpere ingredientele cerute si sa le incarce sa spun asa in camion, dupa care este platit pentru treaba asta. El practic "face cumparaturile"

#6
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

 business11, on 13th July 2012, 20:58, said:

sa se ocupe de procurarea ingredientelor, adica eu pun la dispozitie un camionas frigorific care vine si transporta marfa. Partenerul din Romania trebuie sa se ocupe de distribuitorii de carne, sa aiba grija sa cumpere ingredientele cerute si sa le incarce sa spun asa in camion, dupa care este platit pentru treaba asta. El practic "face cumparaturile"

1. De ce nu ai putea sa faci asta chiar tu? La inceput.
2. Mie nu mi se pare a fi un asociat, ci un angajat de incredere.


Banuiala mea e ca ai nevoie sa vina si cu ceva capital. Pentru ca sofer cu atributii de cumparare nu e greu de gasit.

#7
ccvag3

ccvag3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 17.02.2012
Tu chiar crezi ca turcii, niste negustori inascuti, nu s-au gandit pana acum la asa ceva?
Sau poate ca piata nu cere shaorme in Austria.
Stii ca shaorma asa cum o mancam noi nu exista in alta parte si ca turcii pregatesc acest ceva, shaorma,  numit de ei Kebap romanesc numai aici in Romania.

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
La cati turcaleti, arabeti sunt prin Germania/Austria, cu siguranta mult mai multi decat cei din Romania, probabil s-ar fi gandit la o afacere cu shaorma "romaneasca" daca ar fi mers  bine. In ziua de azi multa lume se gandeste din ce in ce mai mult la mancarea sanatoasa, organica, daca ar fi sa investesti in domeniul alimentar ar fi bine sa iei in considerare si directia asta.

#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 business11, on 13th July 2012, 19:38, said:

Pretul unei shaorme facute in Austria as ramane tot la 4euro, astfel am fi concurenti direct cu Kebabul care este mult mai mic si nici chiar gustos. Daca ne gandim la 70-100 shaorme pe zi, ar fi un profit intre 8400 si 12000euro. Daca este cineva disponibil sa intre in afacere sa ma contacteze.
trecand peste problemele legate de importat carne din romania in austria (care nu cred ca se rezuma la incarcat carnea in camion si gata), nici calculele nu prea iti ies. la cum prezinti tu lucrurile, acei intre 8400 si 12000 euro sunt venituri, nu profit. daca din suma asta scazi taxele platite la stat, pretul ingredientelor, chiria si salariile pentru minim 2-3 angajati... cam cat crezi ca-ti ramane?

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011

 lawrence38, on 13th July 2012, 20:59, said:

La cati turcaleti, arabeti sunt prin Germania/Austria, cu siguranta mult mai multi decat cei din Romania, probabil s-ar fi gandit la o afacere cu shaorma "romaneasca" daca ar fi mers  bine. In ziua de azi multa lume se gandeste din ce in ce mai mult la mancarea sanatoasa, organica, daca ar fi sa investesti in domeniul alimentar ar fi bine sa iei in considerare si directia asta.

este corect, dar cum am spus ei fac doar clasicul Kebab adica asta: este mic, scump si nici nu se compara cu o shaorma.
[ http://farm1.staticflickr.com/52/108666627_1f50ae1d94.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar despre mancarea sanatoasa, niciodata nu o sa dispara fast-foodul pentru ca este o mancarea rapida si ieftina. Uitate la cum evolueaza profitul McDonalds pe trimestru si dupaia vorbim.

born2lose said:

trecand peste problemele legate de importat carne din romania in austria (care nu cred ca se rezuma la incarcat carnea in camion si gata), nici calculele nu prea iti ies. la cum prezinti tu lucrurile, acei intre 8400 si 12000 euro sunt venituri, nu profit. daca din suma asta scazi taxele platite la stat, pretul ingredientelor, chiria si salariile pentru minim 2-3 angajati... cam cat crezi ca-ti ramane?

doresc sa angajez 2-3 oameni tot din Romania. Salariul pentru o astfel de meserie nu despaseste 600 la un program de la 08 dimineata pana la 22 seara (program de vara). Taxele la stat sunt 10% din fiecare produs. Vand 1 shaorma la 4euro, dau la stat 40 de centi, adica shaorma costa 3,60. Pe langa asta scad si cumparaturile care sa spunem lunar 4-5000euro si chiria cam 200-300euro pe luna.

Am calculat 80 de shaorme pe zi (pret 4,5euro):
-80 x 4,5 = 360 (tva inclus), 324 tva exclus
-324 x 30 = 9720 euro incasari
- 9720 - 5000 cumparaturile = 4720
- 6720 - 1200-1300 angajatii = 3420
-5420 - 500euro chiria = 2920
-2920 = profit (cu plus cu minus)

Asta am pus niste tarife ridicate adica mancarea 5000euro, chiria 500 si iese u profit de 2920, dar am uitat sa calculam si bauturile (Cola,Fanta,Sprite,Red Bull, Ayran) la care faci un profit si mai mare.

Edited by business11, 13 July 2012 - 22:49.


#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 business11, on 13th July 2012, 23:48, said:

este corect, dar cum am spus ei fac doar clasicul Kebab adica asta: este mic, scump si nici nu se compara cu o shaorma.
[ http://farm1.staticflickr.com/52/108666627_1f50ae1d94.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar despre mancarea sanatoasa, niciodata nu o sa dispara fast-foodul pentru ca este o mancarea rapida si ieftina. Uitate la cum evolueaza profitul McDonalds pe trimestru si dupaia vorbim.



doresc sa angajez 2-3 oameni tot din Romania. Salariul pentru o astfel de meserie nu despaseste 600 la un program de la 08 dimineata pana la 22 seara (program de vara). Taxele la stat sunt 10% din fiecare produs. Vand 1 shaorma la 4euro, dau la stat 40 de centi, adica shaorma costa 3,60. Pe langa asta scad si cumparaturile care sa spunem lunar 4-5000euro si chiria cam 200-300euro pe luna.

Am calculat 80 de shaorme pe zi (pret 4,5euro):
-80 x 4,5 = 360 (tva inclus), 324 tva exclus
-324 x 30 = 9720 euro incasari
- 9720 - 5000 cumparaturile = 4720
- 6720 - 1200-1300 angajatii = 3420
-5420 - 500euro chiria = 2920
-2920 = profit (cu plus cu minus)

Asta am pus niste tarife ridicate adica mancarea 5000euro, chiria 500 si iese u profit de 2920, dar am uitat sa calculam si bauturile (Cola,Fanta,Sprite,Red Bull, Ayran) la care faci un profit si mai mare.


   Dupa ceea ce vb se vede ca esti nou in Austria! Ai ideee ce inseamna dotari minime pentru a functiona legal? Cine e prostul care sa muncesca de la 8 dimineata la 22 seara pentru 600 de euro? Ai idee ce poti pati daca unul dintre angajatii tai(chiar roman fiind) te reclama?Cum ai dedus tu ca mancarea e mai ieftina cu mult in Romania decat Austria? Stii ce inseamna sa importi mancare in Austria? Crezi ca eventuala diferenta de pret la mancare o sa o poti acoperi cu pretul trasnportului?
De la Wiena la Arad ai de parcurs 676 km.Motorina,sofer,taxe astea cine le plateste? Ca sa ai mancare proaspata cate drumuri trebuie sa faci? Crezi ca acolo merge cu carne stricata si cu viermi?

#12
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Si utilitatile o sa coste ceva, gazul, curentul, taxe de salubritate etc. La salarii nu se adauga si CAS-ul si alte obligatii fata de stat? Si ce salariu e ala 600 de euro de dimineata pana seara?
Si in plus, nu cred ca ai cum sa faci asta doar cu 2 oameni, decat daca lucrezi si tu acolo.

Edited by Saint666, 14 July 2012 - 10:05.


#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
cam cat te-ar costa sa utilezi un fast food dasta ?

#14
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
business11, eu iti recomand pentru inceput sa incerci sa-ti faci niste costuri cat se poate de realiste.
Eu unul doar am trecut prin Austria de vreo 4 ori, asa ca nu-mi permit sa trag niste concluzii asupra costurilor de acolo, totusi din observatiile mele am dedus ca sunt mult mai mari decat in Romania...

De ce te atentionez cu aceste costuri ?
Pentru ca din cate observ, par a fi chiar mai mici decat in Romania...
Chiria aceea de 200-300Euro/luna mi se pare banala (chiar si la mine, intr-un oras mediu cu vreo 150.000 locuitori, chiria este mult mai mare, intr-o pozitie cu vad bun), insa, inca o data, tu stii mai bine...

In ceea ce priveste logistica aceasta la care te-ai gandit, as vrea sa te intreb: nu exista nici o posibilitate asa achizitionezi totul de acolo ? Nu sunt magazine cu specific romanesc sau altele, mai ieftine (am intalnit asa ceva cam prin toate tarile pe unde am avut sansa sa ajung si eu, pana la capatul celalalt al Europei) ?
Nu de alta, dar sa scoti produse alimentare din tara nu este deloc simplu si, asa cum au spus si colegii de mai sus, vei avea o gramada de costuri...

In ceea ce priveste veniturile, observ ca pretul unei shaorma va fi cam de doua ori mai mare decat la noi in tara, insa cheltuielile nu vad cum ar putea fi doar de 2 ori mai mari. Apoi, din nou nu stiu care este profilul clientului acolo si nici care va fi rata de interes, insa la noi in tara, sa vinzi 80 de shaorma/zi este un vis frumos.

Si inca ceva, aici la noi in Romania, shaormeriile sunt afacerile de tip fast-food cu cea maimare rata de falimentare, asta fiindca sunt, totusi foarte scumpe si vizeaza doar o nisa de piata. Multa lume prefera sa cumpere doua sandwich-uri care sunt 3 - 4 lei decat o shaorma de 10 lei.

Aaa, ca sa nu uit, sulita aceea de care vorbesti, incepe de pe la vreo 400 Euro, aici la noi...

Una peste alta, eu iti doresc succes si, inca o data, te sfatuiesc inainte de toate sa calculezi bine de tot costurile.
Aceste afaceri de tip fast-food sunt unele dintre preferatele mele, asta fiindca omul intotdeauna va manca, deci este un strict necesar, nu ceva de tip moft de care se poate debarasa in anumite conditii.

Pasii logici ai ci la noi ar fi urmatorii:
- faci rost de un teren sau spatiu cu vad bun (probabil va trebui sa inchiriezi de la primarie un teren, etc.)
- faci un drum la DSV si ei te vor lamuri cum stau lucrurile cu legislatia in alimentatie publica, concret, exact ceea ce ai tu nevoie ca sa poti lua autorizatia.
- ai nevoie de o firma cu cateva coduri CAEN pe ea corespunzatoare (si implicit acestea inseamna si acordul DSP de care nu te vei mai lovi cu o autorizatie ulterior).
- iti construiesti spatiul sau il amenajezi (dupa caz) treaba care in cel mai fericit caz te va costa incepand de pe la vreo 1000Euro (am facut eu in urma cu cativa ani o clatitarie) si chiar pana la cateva mii de Euro (momentan am un alt proiect in desfasurare, acela a unei terase cu vreo 30de locuri, unde voi vinde mici si care ma costa cam 2000Euro). Costurile cu amenajarea si achizitionarea celor necesare pot scadea mult de tot daca ai un pic de know-how in domeniu, adica daca stii de unde sa le iei si ce sa iei.
- dupa ce amenajezi, obtii autorizatiile (DSV, Pompieri, daca lucrezi cu focul, Mediu, Salubritate) + contracte electricitate, salubrizare, apa, etc.
- ii dai drumul la treaba

Eu, cand vreau sa ma apuc de asa ceva, ma orientez ca acea ctivitate sa necesite cat mai putin echipament (pentru clatitarie am o plita electrica care m-a costat 300Euro iar pentru mititei am un gratar electric care ma costat cam 350Euro), sa necesita cat mai putina munca (si astfel personalul necesar este de doar 3 oameni, care lucreaza prin rotatie, cate 2) si sa necesite un spatiu de lucru/depozitare cat mai mic (clatitaria are vreo 4mp - practic un chiosc, iar pentru mici, voi avea un spatiu de lucru/depozitare de vreo 6mp + evident, terasa, de vreo 18mp).

Gandeste-te bine la toate fiindca, chiar daca este usor de pus in practica, trebuie sa fii atent la amanunte...

#15
Ev1L

Ev1L

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2007
habar nare ce vb initiatorul topicului , e visator , sigur e moldovean care a trait pe afara o perioada , in primu rand iti trebuie o frigoterma la care se adauga motorina ,asigurari , sofer platit.
Bun ai luat frigoterma , cate shaworma vinzi pe zi ai zis 80, bun ce cantitate de carne necesita 80 de shaworme x 30 de zile , ca sa iti faci un calcul relativ de carne => o cantitate de carne pe care sigur iesi mai ieftin daca o cumperi de acolo decat sa o cuperi din romania si sa o transporti .
Daca nu gasesti sulitele alea de cumparat cu carne pe ele le faci tu!  cum ? intreaba un shawormar la alea de pui e simplu pui pieptu de pui atarnat in tepusa ,sau pulpe ca ii trebuie si grasime ca iti crocheaza carne pe deasupra si faci shaworma cu care tare care nu e buna ...
La alea de vita e problema se fac niste chiftele din carne de vita + carne de berbec care se infig pur si simplu in tepusa asa fac toti la noi in rom inafara de cele mai mari shawormerii care sunt si mai renumite dristor kebap , genin si maverick ei nu isi permit sa faca asa ceva ca isi dau singur in tesla in oo .
Despre legislatia in vigoare a transportului de carne peste granita esti documetat , iti trebuie acte ceva ? eucred ca da avize etc..
Ca o shaworma sa fie speciala ii trebuie acel special adica sosurile alea , daca stii tu maioneza de la genin ,,,,
despre igiena stii ceva ? iti trebuie shawormar ALB nu brunet si sa fie curat da curat adica nu faci curatenie pe acolo , te duci la baie pui mana pe pwla te pisi  si vii sa pui mana pe lipie sa faci shaworma .

#16
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

 business11, on 13th July 2012, 23:48, said:

doresc sa angajez 2-3 oameni tot din Romania. Salariul pentru o astfel de meserie nu despaseste 600 la un program de la 08 dimineata pana la 22 seara (program de vara). Taxele la stat sunt 10% din fiecare produs. Vand 1 shaorma la 4euro, dau la stat 40 de centi, adica shaorma costa 3,60. Pe langa asta scad si cumparaturile care sa spunem lunar 4-5000euro si chiria cam 200-300euro pe luna.

Am calculat 80 de shaorme pe zi (pret 4,5euro):
-80 x 4,5 = 360 (tva inclus), 324 tva exclus
-324 x 30 = 9720 euro incasari
- 9720 - 5000 cumparaturile = 4720
- 6720 - 1200-1300 angajatii = 3420
-5420 - 500euro chiria = 2920
-2920 = profit (cu plus cu minus)

Asta am pus niste tarife ridicate adica mancarea 5000euro, chiria 500 si iese u profit de 2920, dar am uitat sa calculam si bauturile (Cola,Fanta,Sprite,Red Bull, Ayran) la care faci un profit si mai mare.
nu vreau sa fiu rautacios, dar am impresia ca n-ai nici cea mai mica idee despre ce vorbesti. salariul ala de 600 de euro de la 8 la 22, fara zi libera, suna barbar. apropo, presupun ca te referi la salariul net. esti constient ca chiar presupunand ca gasesti pe cineva sa-ti lucreze 14 ore pe zi, 7 zile pe sapt pe salariul ala, tu oricum vei plati mult mai mult, da?

nu stiu nivelul taxelor din austria, dar cu siguranta nu sunt 10%.

de curiozitate, cam cat consideri tu ca ar fi investitia initiala? presupunand cazul ideal extrem de fericit in care ajungi pe zero in 6 luni (nu pe profit, ci macar sa-ti acoperi cheltuielile), cati bani esti dispus sa bagi in afacerea asta? chiria pe primele 6 luni sa zicem, bani de salarii, stocuri, etc?

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
double post, sorry.

Edited by born2lose, 14 July 2012 - 12:25.


#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,838
  • Înscris: 13.07.2011
ca sa raspund fiecaruia in parte am spus asa. E bine ca va dati toti cu parerea pentru ca asa pot sa imi fac o idee despre transportul si alte lucruri. Cum se transporta in Romania - Austria nu m-am interesant, pentru ca eu v-am spus in cazul in care merge o sa am nevoie si de un asociat si dupaia o sa ma interesez de preturi si absolut totul. Este posibil sa ies cu sulita de shaorma aici mai ieftina cine stie o sa vedem.

Cei 600euro ma refeream la net, adica atat o sa ia shaormarul in mana, salariul lui este cam de 800-900euro dar restul le platesc eu taxe. Si la 2 shaormari plus un ajutor din familia mea care nu o sa fie platit si mereu o sa faca cu schimbul ca nu este robot sa reziste non stop la munca, mai are si el o zi libera si si.

Despre transport, am vorbit cu o firma de shaormerie de langa Timisoara care este dispusa sa imi livreze marfa pana la granita cu Austria daca comand un numar de bucati, de la granita le preiau eu cu o masina frigorifica si le duc la magazin.

Pentru chirie, acum depinde in ce parte a Austriei. In Viena chiria sare mai sus este adevarat, este capitala, este oras mare si asa mai departe. Dar nu planuiesc sa deschid direct in Viena, intr-un oras mai mic unde va garantez ca pentru o incapere de 20m² - 30m² nu scoti mai mult din buzunar de 200-300 euro in cazul in care este central central 400-500.

Taxele pe alimente (si carti,caiete si lucruri de genul) orice se mananca are o taxa de 10%, restul de 20%.

Bugetul nu joaca un rol, pot sa investesc 20k, 50k, 100k. (acum doar de exemplu).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate