Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Caut asociat din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

 business11, on 13th July 2012, 23:48, said:

doresc sa angajez 2-3 oameni tot din Romania. Salariul pentru o astfel de meserie nu depaseste 600 la un program de la 08 dimineata pana la 22 seara (program de vara).

600 ce, ma ? Ron sau ce ?

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 CFF, on 14th July 2012, 13:15, said:

600 ce, ma ? Ron sau ce ?

ii platesc cu yeni japonezi in austria ;) daca citeai ultimul post al meu ai fi aflat ;)

#21
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 business11, on 14th July 2012, 14:26, said:

ii platesc cu yeni japonezi in austria ;) daca citeai ultimul post al meu ai fi aflat ;)




:roflmaofast:

Sunt yeni japonezi in Austria ?!!!  :huh:

#22
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 Protopopeus, on 14th July 2012, 13:42, said:

:roflmaofast:

Sunt yeni japonezi in Austria ?!!!  :huh:

de toate gasesti :))  :coolspeak:

#23
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
[quote name='business11' date='14th July 2012, 13:03' post='11734529'

Cei 600euro ma refeream la net, adica atat o sa ia shaormarul in mana, salariul lui este cam de 800-900euro dar restul le platesc eu taxe. Si la 2 shaormari plus un ajutor din familia mea care nu o sa fie platit si mereu o sa faca cu schimbul ca nu este robot sa reziste non stop la munca, mai are si el o zi libera.

Ca sa angajezi pe cineva la ora actuala in austria din romania va trebui sa-i faci aprobare de munca si sa-l platesti cu 15% peste contractul colectiv din gastronomie.Mai bine asteapta cam un an si jumatate pana se elibereaza piata muncii si pentru romani si-i angajezi fara aprobare.Pentru 600 neto nu cred ca-ti va veni cineva sa se rupa in branci 10-12 ore pentru tine.
Cu cele 10% te referipoate la TVA dar impozitul care-l platesti se face trimestrial sau anual si se raporteaza la total venit "Umsatz" si nu la cate saorme vinzi la bucata.La impozite te poti astepta intre 30-50% in functie de vanzari.Banuiesc ca vrei sa-ti faci un fel de PFA sau "Freie Gewerbe" cum se numeste aici ca de GmbH nu cred ca ai avea bani si nici nu ar merita.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
[quote name='Airbag' post='11735335' date='14th July 2012, 16:25'][quote name='business11' date='14th July 2012, 13:03' post='11734529'

Cei 600euro ma refeream la net, adica atat o sa ia shaormarul in mana, salariul lui este cam de 800-900euro dar restul le platesc eu taxe. Si la 2 shaormari plus un ajutor din familia mea care nu o sa fie platit si mereu o sa faca cu schimbul ca nu este robot sa reziste non stop la munca, mai are si el o zi libera.

Ca sa angajezi pe cineva la ora actuala in austria din romania va trebui sa-i faci aprobare de munca si sa-l platesti cu 15% peste contractul colectiv din gastronomie.Mai bine asteapta cam un an si jumatate pana se elibereaza piata muncii si pentru romani si-i angajezi fara aprobare.Pentru 600 neto nu cred ca-ti va veni cineva sa se rupa in branci 10-12 ore pentru tine.
Cu cele 10% te referipoate la TVA dar impozitul care-l platesti se face trimestrial sau anual si se raporteaza la total venit "Umsatz" si nu la cate saorme vinzi la bucata.La impozite te poti astepta intre 30-50% in functie de vanzari.Banuiesc ca vrei sa-ti faci un fel de PFA sau "Freie Gewerbe" cum se numeste aici ca de GmbH nu cred ca ai avea bani si nici nu ar merita.[/quote]

exact Freie Gewerbe sau il fac pe einzel Unternehmer (e.U), ca de GmbH nu se renteaza, capital de 30.000euro si toate conditile respective. Iar despre 10% este din Umsatz normal, dar practic este acelasi lucru, bine ca se aduna si o cola, o fanta este altceva. .

Iar despre faza cu 1 an jumate pana se elibereaza piata muncii din cate stiu este de la 1 Ianuarie 2013 sau gresesc eu? Si daca te gandesti care este salariul lunar al unui shaormar in Romania ? Cat castiga 15 milioane sau cat ? sunt 400euro...

#25
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
pe langa faptul ca shaorma nu-i nimic grozav sau deosebit, este lahmacun care-i mai bun si se vinde dupa az cu 3-3,50 in germania.
io daca ma duc la turc cer döner in farfurie sa pot manca cu furculita si cutit fara sa ma umplu de zeama si sa stau in drum cu un sandwich sau wrap in mana ca agricultoru. acolo macar pot combina sosurile si nu tre' sa manc ditamai pitoaie cand ma feresc de carbohidrate. nu degeaba döneru la farfurie e 6-6,50 (sau 8 in frankfurt cand nu e concurenta).
dincolo de distractia cu importat carnea in austria, la 16 ore deschis pe zi trebuie 4 angajati. 1 care vinde si 1 care prepara x 2 ture, ca n-ai voie sa depasesti 10 ore de muca /zi/om cu un maxim saptamanal de 50 de ore, dupa cum zice legea. plus astia nici n-au drept de munca.
as fi curios sa vaz cati dau 4 sau chiar 4,50 pe o saorma cand in orase mai parlite ca Nürnberg un döner adesea ajunge la 3 euro.
numa daca ma uit la mine-n oras in ultimii 5 ani cate "gastronomii" d-astea au inchis (adesea dupa cate-un control sanitar), afacerea asta-i moarta inainte sa purceada la drum. mai bine deschizi un steak house.

#26
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 Pengoon, on 14th July 2012, 17:44, said:

mai bine deschizi un steak house.
o saormarie implica mai putine costuri si daca ai bulan de locatie aduce mai multi bani decat o carciuma

#27
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 Pengoon, on 14th July 2012, 16:44, said:

pe langa faptul ca shaorma nu-i nimic grozav sau deosebit, este lahmacun care-i mai bun si se vinde dupa az cu 3-3,50 in germania.
io daca ma duc la turc cer döner in farfurie sa pot manca cu furculita si cutit fara sa ma umplu de zeama si sa stau in drum cu un sandwich sau wrap in mana ca agricultoru. acolo macar pot combina sosurile si nu tre' sa manc ditamai pitoaie cand ma feresc de carbohidrate. nu degeaba döneru la farfurie e 6-6,50 (sau 8 in frankfurt cand nu e concurenta).
dincolo de distractia cu importat carnea in austria, la 16 ore deschis pe zi trebuie 4 angajati. 1 care vinde si 1 care prepara x 2 ture, ca n-ai voie sa depasesti 10 ore de muca /zi/om cu un maxim saptamanal de 50 de ore, dupa cum zice legea. plus astia nici n-au drept de munca.
as fi curios sa vaz cati dau 4 sau chiar 4,50 pe o saorma cand in orase mai parlite ca Nürnberg un döner adesea ajunge la 3 euro.
numa daca ma uit la mine-n oras in ultimii 5 ani cate "gastronomii" d-astea au inchis (adesea dupa cate-un control sanitar), afacerea asta-i moarta inainte sa purceada la drum. mai bine deschizi un steak house.

in Germania se gaseste kebab la orice colt de strada, pentru ca Germania este umpluta de turci, orice familia turca are un kebab cum fiecare chinez are un asia restaurant. In Germania este concurenta uriasa, astfel ca nu isi permit sa ridice preturile pentru ca asa s-ar duce toti la colegul de langa, doar fidelii cu bani ar ramane.

La farfurie este scumpa, dar exista si shaorma la farfurie nu iti face griji. Este mai scumpa dar si mai mare si ma gustoasa.

In gastronomie adica ca bucatar exista bucatari care lucreaza de craciun cand au multa clientela si 15-16 ore pe zi pentru ca trebuie gatit. Dar acum revenind la fast-food care se incadreaza la gastronomie, ai voie 12 ore pe zi (in Germania 10 ore), la astea 12 ore se adauga cel putin 60 de minute de pauza (practic munceste 10-11 ore si primeste platit pe 12).

Angajati nu ai nevoie de 4 adica nu imi dau seama de ce trebuie unul sa vanda si altul sa prepare ? Cand pot amandoi vinde si amandoi sa prepare cel putin asa am vazut eu la orice fast-food. (cati oameni vor lucra este indiferent). Iar despre drept de munca am explicat deja in posturi anterioare. Iar despre pret am spus, concurenta il face mic, cand nu ai concurenta ridici pretul. Cand oamenii au pauza de masa, prefera sa vina la o shaorma sa dea 4-4,5 pe ea si sa fie saturat o zi intreaga, decat sa dea pe un mic kebab 3,5-4 euro si sa mai cumpere inca unul, sau cu niste hamburger de la mcd.

Iar despre steak houses, este greu ca oricine stie sa puna o bucata de carne pe gratar, dar trebuie sa o fac perfecta, in functie de bucata de carne sa fie preparata, ai nevoie de un bucatar profesionist, ai nevoie de sosuri profesionale adica nu cumperi ketchup de la supermarket si pe langa asta nimeni nu isi permite asa de des sa dea cate 20-30 de euro pe o bucata de steak.

Edited by business11, 14 July 2012 - 16:56.


#28
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
[quote name=' Iar despre 10% este din Umsatz normal, dar practic este acelasi lucru, bine ca se aduna si o cola, o fanta este altceva. .

Iar despre faza cu 1 an jumate pana se elibereaza piata muncii din cate stiu este de la 1 Ianuarie 2013 sau gresesc eu? Si daca te gandesti care este salariul lunar al unui shaormar in Romania ? Cat castiga 15 milioane sau cat ? sunt 400euro...
[/quote]

Se pare ca ai lacune in ce priveste calculele afacerii.Daca investesti de exemplu 20.000 de euro intr-un an si castigi 40.000 ti se va face impozitarea pe cele 20.000 de euro diferenta.Aici intra impozit ,asigurari sociale si de pensii.
Iar pentru lucratori ori faci "geringfügig" pana la 350euro pe luna si platesti numai 90 de euro asigurare de accidente ori ii faci norma intreaga si va trebui sa-l platesti dupa contractul colectiv din gastronomie.Nu merge cu cat castiga in romanica si cat ii dau eu aici.

Si daca ai deja 2-3 angajati nu mai esti einzielunternehmer.

Edited by Airbag, 14 July 2012 - 17:05.


#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
[quote name='Airbag' post='11735470' date='14th July 2012, 17:02'][quote name=' Iar despre 10% este din Umsatz normal, dar practic este acelasi lucru, bine ca se aduna si o cola, o fanta este altceva. .

Iar despre faza cu 1 an jumate pana se elibereaza piata muncii din cate stiu este de la 1 Ianuarie 2013 sau gresesc eu? Si daca te gandesti care este salariul lunar al unui shaormar in Romania ? Cat castiga 15 milioane sau cat ? sunt 400euro...


Se pare ca ai lacune in ce priveste calculele afacerii.Daca investesti de exemplu 20.000 de euro intr-un an si castigi 40.000 ti se va face impozitarea pe cele 20.000 de euro diferenta.Aici intra impozit ,asigurari sociale si de pensii.
Iar pentru lucratori ori faci "geringfügig" pana la 350euro pe luna si platesti numai 90 de euro asigurare de accidente ori ii faci norma intreaga si va trebui sa-l platesti dupa contractul colectiv din gastronomie.Nu merge cu cat castiga in romanica si cat ii dau eu aici.[/quote]

tin sa te corectez, geringfügig a ajuns la 375euro peste platesti normal pentru ei. Iar la 375euro platesc 96 euro asigurare daca nu ma insel cum ai spus si tu asigurarea de accident. Dar la geringfügig ai voie 11ore/saptamana, ce sa faci cu atat ? Ca trebuie sa ai 6-7 angajati si tot acolo ajung. Ba cu 4 cu un colectiv gastronomic, ba cu 7 geringfügig cu care ma complic.

Acum vreo 10-15 de ani cand am ajuns eu in Austria, am lucrat la singura firma care livra mancare pe vremea aia in Viena. Tot asa geringfügig ca pe langa asta ma duceam la facultate. Si eu aveam mai mult timp de 11 ore pe saptamana normal. Patronul un albanez care se dadea italian, avea o pizzerie buna de tot ii mergea afacerea. Iar cand ii ziceam ca vreau mai mult de munca, ma trimitea sa livrez mancare in contractul meu geringfügig si restul banilor care ii faceam mi platea la negru in cash dupa fiecare zi de munca.

#30
CFF

CFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 22.05.2012

 Saint666, on 14th July 2012, 11:04, said:

Si utilitatile o sa coste ceva, gazul, curentul, taxe de salubritate etc. La salarii nu se adauga si CAS-ul si alte obligatii fata de stat? Si ce salariu e ala 600 de euro de dimineata pana seara?
Si in plus, nu cred ca ai cum sa faci asta doar cu 2 oameni, decat daca lucrezi si tu acolo.

Mentalitate de roman, ce vrei ?  :thumbup:

 Ev1L, on 14th July 2012, 12:14, said:

despre igiena stii ceva ? iti trebuie shawormar ALB nu brunet si sa fie curat da curat adica nu faci curatenie pe acolo , te duci la baie pui mana pe pwla te pisi  si vii sa pui mana pe lipie sa faci shaworma .

Dar ai uitat femeile. :D Daca angajeaza femei ?  :naughty:

 business11, on 14th July 2012, 17:05, said:

de toate gasesti :))  :coolspeak:

Si bani de pe Risa ?  :naughty:

 business11, on 14th July 2012, 17:56, said:

in Germania se gaseste kebab la orice colt de strada, pentru ca Germania este umpluta de turci, orice familia turca are un kebab cum fiecare chinez are un asia restaurant. In Germania este concurenta uriasa, astfel ca nu isi permit sa ridice preturile pentru ca asa s-ar duce toti la colegul de langa, doar fidelii cu bani ar ramane.

Asa zici tu ? Ar trebui ca nationalistii sa nu-i mai accepte. :D

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 CFF, on 14th July 2012, 17:11, said:

Asa zici tu ? Ar trebui ca nationalistii sa nu-i mai accepte. :D

Pai din moment ce au avut nevoie de ajutor dupa razboi i-au adus pe turci si acum nu mai scapa de ei. Daca vezi ce este in Düsseldorf, Offenbach, Frankfurt, zici ca esti in Turcia. Vezi turci, curzi oriunde te uiti, e grav.

#32
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 CFF, on 14th July 2012, 18:11, said:

Dar ai uitat femeile. :D Daca angajeaza femei ?  :naughty:



Pai si femeile n-au pasarica ?
Daca pun mana pe ea cand fac pipi ?!!!

:naughty: :scratchchin:

#33
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 Protopopeus, on 14th July 2012, 17:30, said:

Pai si femeile n-au pasarica ?
Daca pun mana pe ea cand fac pipi ?!!!

:naughty: :scratchchin:

:nonobad: :D

#34
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Tepusa de vita e 23 lei iar cea de pui 14 lei, la metro. De ce mai ai nevoie ? :naughty:
Posibil ca la distribuitori sa obtii preturi mai bune, eventual si calitate.

Apropo de shaormaru de 600 euro pe care vrei tu sa-l importi, te-ai gandit putin, el cum traieste acolo din banii astia ?

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011

 opop, on 14th July 2012, 20:21, said:

Tepusa de vita e 23 lei iar cea de pui 14 lei, la metro. De ce mai ai nevoie ? :naughty:
Posibil ca la distribuitori sa obtii preturi mai bune, eventual si calitate.

Apropo de shaormaru de 600 euro pe care vrei tu sa-l importi, te-ai gandit putin, el cum traieste acolo din banii astia ?

cum sa fie atat de ieftina ? la 1 kg sau ce ?

iar asta cu shaormaru da m-am gandit dupaia cum traieste ... dar cu dormitul il pot rezolva eu, dar cu mancarea singur.

#36
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
Da, atat per kg.

Chiar si asa, pentru 12 ore/zi cine crezi ca vine pentru 600 euro ? la 1000e poate iti vin niste muritori de foame de pe aici, care doar au mirosit shaorma, probabil pe la 1500-2000 sa aduci pe cineva cu experienta
Ideea e ca oricine iti vine, iti vine sezonier, din 600 euro/luna dupa 3 luni abia daca ii ramane de o rabla din germania.
Parerea mea e ca mi bine faci 2 ture a cate 6 ore(+ore suplimentare neplatite) + om care sa prepare ingredientele dimineata (poti fi tu sau cineva din familie), doar asa poate cu 1000-1200 aduci 2 oameni cu experienta daca le cauti si o chirie modica (max 200 euro)

Poti reduce foarte mult din costuri in functie de cat de des faci transport din romania, luand cartofii si alte legume de aici.

Edited by opop, 14 July 2012 - 20:41.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate