Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

220v acum am inteles ce tre sa fac aici ca sa primesc raspuns

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
napolikbx

napolikbx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2012
m-au lasat cei de la enel in 15% din putere si daca bag ceva cum ar fi expresorul de cafea in functiune imi sare siguranta de pe contuar.daca leg faza de la mine cu faza de la alt contuar si nulul cu nulul  se poate intampla ceva?face scurt?am mai mult de 220v'?scuze ca am mai facut doua topicuri si nu a iesit bine.sunt incepator si nu stiu ce tre sa faci pe aici.va multumesc

#2
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 napolikbx, on 10th July 2012, 17:00, said:

m-au lasat cei de la enel in 15% din putere
Fă, în scris, o plângere la Enel (sau cum s-o numi furnizorul la tine în oraș) și solicită majorarea puterii sau schimbarea siguranței cu una care să-ți asigure și consumul dar și protecția.

Quote

daca leg faza de la mine cu faza de la alt contuar
...riști un scurt serios ptr. că nu toate apartamentele sunt legate la aceeași fază.
Și nu uita că nișa de pe casa scării este proprietatea Enel și nu ai voie să intervii acolo.

Edited by Mircel, 10 July 2012 - 16:22.


#3
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
In Italia se intampla asta cand nu platesti factura, nu mai poti folosi decat becurile, cum bagi un consumator mai mare sare siguranta.
N-are treaba siguranta, nu e defecta daca e din cauza neplatii, dar nu stiu daca si la noi s-au implementat contoare din acelea inteligente.

Edited by bogdan_popescu, 10 July 2012 - 16:25.


#4
napolikbx

napolikbx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2012

 Mircel, on 10th July 2012, 16:21, said:

Fă, în scris, o plângere la Enel (sau cum s-o numi furnizorul la tine în oraș) și solicită majorarea puterii sau schimbarea siguranței cu una care să-ți asigure și consumul dar și protecția.
...riști un scurt serios ptr. că nu toate apartamentele sunt legate la aceeași fază.
Și nu uita că nișa de pe casa scării este proprietatea Enel și nu ai voie să intervii acolo.
pai aici e problema,ei m-au lasat in 15% si sunt niste hoti ,mi-au trimes facturi cu tarif triplu pe nus ce criteri,cred ca doar ptr faptul ca sunt roman si stau aici in italia.ce solutie imi dai pana imi vor face un alt furnizor contractulsi asta mi-au zis ca in septembrie.deci tre sa ma leg intrun fel .ca sa intelegi mai bine sunt intro cladire cu 5 apartamente si cred ca alimentarea de la enel e una singura care se imparte in spate la contuare si le alimenteaza pe toate.ai un id demess sa putem vb?

 bogdan_popescu, on 10th July 2012, 16:24, said:

In Italia se intampla asta cand nu platesti factura, nu mai poti folosi decat becurile, cum bagi un consumator mai mare sare siguranta.
N-are treaba siguranta, nu e defecta daca e din cauza neplatii, dar nu stiu daca si la noi s-au implementat contoare din acelea inteligente.
pai in italia sunt si nu am platit factura ca jegosi mi-au pus un tarif triplu

#5
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Deci cum mi-am imaginat stai in Italia.
Solutia e doar sa platesti facturile, sa umbli tu la fire care sa ocoleasca contorul = puscarie. Este furt.
Incearca sa discuti cu ei, desi nu cred ca se mai poate face ceva, si schimbi modul de tarifare pentru de acum incolo.
Ca idee cam care e valoarea facturii. O factura de 70-80 de euro e ceva normal de exemplu.

Edited by bogdan_popescu, 10 July 2012 - 16:34.


#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Eu ma indoiesc ca o firma de calibrul enelului te discrimineaza pe tine.....In viziunea lor poti si congolez si chinez si frate cu maimuta daca vrei,dar daca iti platesti tot la timp nu ai nici o treaba.Mai mult ca sigur ca nu ai inteles tu ceva prin contract si l-ai semnat ca primarul si de acolo ti se trage!

#7
napolikbx

napolikbx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2012

 bogdan_popescu, on 10th July 2012, 16:30, said:

Deci cum mi-am imaginat stai in Italia.
Solutia e doar sa platesti facturile, sa umbli tu la fire care sa ocoleasca contorul = puscarie. Este furt.
Incearca sa discuti cu ei, desi nu cred ca se mai poate face ceva, si schimbi modul de tarifare pentru de acum incolo.
Ca idee cam care e valoarea facturii. O factura de 70-80 de euro e ceva normal de exemplu.
pai aici e buba,amdiscutat cu ei si au zis ca sa platesc si ca ulterior sa fac o cerere sa rezolv problema dar cum m-au tarifat de nu imi explic cu un tarif triplu,ca sa intelegi normal trebia sa platesc 58 eur iar ei mi-au trimis factura de 186 eur si nu mi se pare corect cum au zis ei ca nu au vina si ca eu tre sa platesc daca vreau curent.in fine problema e ca nu ma doare capul de ei daca ma leg ilegal dar singura solutie e sa ma leg laun alt contuar care e cel de la scara si antena.eu as vrea sa raman legat si la almeu dar asta e nelamurirea mea daca leg faza de la almeu impreuna cu cea de la contuarul scari si nululire intre ele se poate intampla ceva cum ar fi scurt sau sa am mai mult de 220v'?

#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
enel italia?

#9
napolikbx

napolikbx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2012

 george_eu25, on 10th July 2012, 16:39, said:

Eu ma indoiesc ca o firma de calibrul enelului te discrimineaza pe tine.....In viziunea lor poti si congolez si chinez si frate cu maimuta daca vrei,dar daca iti platesti tot la timp nu ai nici o treaba.Mai mult ca sigur ca nu ai inteles tu ceva prin contract si l-ai semnat ca primarul si de acolo ti se trage!
hai sa te lamuresc.pana acum aveam un tarif cu care eram deacord.plateam circa 40-60 euro depinde cat consumam.e si acum incepe beleaua.eu consum la fel facuta ultima am sunat si am intrebat de ce e asa mare si am primit raspuns simplu mi sa triplat modul de taxare.deci de la 58 euro mau facut 160 euro si nu mi se pare corect sa platesc si dupa sa fac cerere si daca cine stie mi se va da bani inapoi si asta asa fara sa fac eu nimic.tu ce ai face ?ai plati un tarif triplat?

#10
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Iti sare siguranta tie, e contor prea destept ca sa faci miscari de genu asta, nu are cum sa dea mai mult curent decat e in retea 220-230 V.
Si daca ar merge nu fi asa sigur ca nu ai treaba de ei, contorul ala e online cu ei si mai mult ca sigur ei vad ce incerci sa faci imediat.
Poate e prima data cand platesti si o fi ramase facturi neplatite de la alti chiriasi ce au stat inaintea ta. Se intampla des in Italia asta, proprietarii stiu dar incearca sa pacaleasca.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nene, baga ochiul pe contract si vezi care-i problema, concret - oricum o sa trebuiasca sa-l platesti altfel n-o sa mai poti sa faci nici macar un abonament de telefon sau internet, lasa curentul.

Si lasa faza cu improvizatiile ca de data asta chiar e furt (spre deosebire de multe alte chestii pe care lumea le considera gresit furt, gen download fisiere de pe internet). Si e si o chestie de care nu poti sa te ascunzi, au numele tau, adresa, tot. Poate nu se prind in prima zi dar dupa un timp o sa te trezesti ca te astepta carabinierii plus o factura de la "enel" de mii de euro pentru daune/vandalism/interventia cauzata de tine.

#12
napolikbx

napolikbx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.07.2012

 bogdan_popescu, on 10th July 2012, 16:24, said:

In Italia se intampla asta cand nu platesti factura, nu mai poti folosi decat becurile, cum bagi un consumator mai mare sare siguranta.
N-are treaba siguranta, nu e defecta daca e din cauza neplatii, dar nu stiu daca si la noi s-au implementat contoare din acelea inteligente.
hai ca ai reusit sa ma faci sa rad,pai ce am intrebat eu?daca e vreun militian prin zona sa imi zica daca e rost de vreun dosar sau daca un baiat destept cu o calificare de electrician imi poate da un sfat?

#13
claudia2008

claudia2008

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 29.05.2008
@anaki este probabil cel mai bun de pe forum in acest domeniu, dar vezi ca topicurile tale cu intrebari ar fi trebuit puse pe ACEASTA sectiune a forumului. Ai gresit aria.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate