Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Sa radem cu studentii nostri de la Politehnica!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012

isildor said:

imi pare rau ca traiesc in aceeasi tara cu oameni atat de prosti cum esti tu.

chiar daca-ti pun adevarul pe tava, tot in prostia ta vrei sa ramai, tot ignorant, futu-ti morții mătii de cretin tampit. om ratat ce vrea sa para destept, dar n-are unde sa se manifeste decat pe forumuri si reuseste sa enerveze pe altii - mi-ai stricat ziua de azi, oricum pe tine te doare-n 14 de asta

mai citeste odata cu atentie, labagiule: http://mathworld.wol...SquareRoot.html

Quote

A square root, also called a radical

adică radacina patratica este acelasi lucru cu radicalul

Quote

any positive real number has two square roots, one positive and one negative
orice numar real pozitiv are 2 radacini: una pozitiva si una negativa. deci radicalul ia 2 valori(poziva si negativa)

Quote

Any nonnegative real number x has a unique nonnegative square root r; this is called the principal square root
dintre cele 2 radacini, cea pozitiva se numeste radacina patratica principala. deci cea principala e radacina pozitiva

Quote

In common usage, unless otherwise specified, "the" square root is generally taken to mean the principal square root
adica in general, ne raportam la radacina pozitiva. adica cand vorbim de radical din 4 in general ne referim la 2. de aici ai fost tu indus in eroare. pentru ca in general ne raportam la radacina patratica principala. si functia radical ia valori pozitive (in general).

ecuatia x2 - 4 = 0 cate solutii are mă onanistule ? din frustrari ajungi sa te eliberezi(ejaculezi) in spatiul virtual; -- ca n-ai mai pus mana pe o femeie de ani de zile.

daca radicalul ar fi intotdeauna pozitiv cum zici tu, atunci ecuatia de mai sus ar avea o singura solutie ceea ce nu e adevarat.

salut, o zi buna ! am injurat sa ma mai eliberez si eu de nervi




Mesajul asta l-am primit dupa ce i-am explicat ca la prosti ce este si cat este radical(4). Discutia a fost mai lunga si omul tot sustine ca radical (4) este +/-2. :lol::lol:
Ineptia asta o pun pe forum la "Stiinta". E mult prea tare ca sa nu se amuze si ceilalti.
Radacina patrata este acelasi lucru cu radicalul doar in visele tale! Tu nu vezi ca scrie mura-n gura acolo ca "principala radacina patrata a lui 9 este rad(9) =3"? Vezi tu undeva pe-acolo sa scrie ca rad(9)=+/-3? Nu loaza, radacinile patrate ale lui 9 sunt +/- rad(9), adica doua radacini, adica una este + rad(9) si cealalta este -rad(9).
Ecuatia X2-4=0 are doua solutii, acestea fiind +/- rad(4). Unde rad(4)=2 boule nu +/-2. Asadar dupa mintea ta imbecila ecuatia aia are radacinile +/- (+/-2)?
Ba idiotule arata-mi un sungur rand oriunde vrei tu doar atat:  rad(9)=-3 si iti dau dreptate!
Trecem si peste faptul ca esti analfabetul clasic al zilelor noastre care habar n-are sa scrie o injuratura, scriind 2 tampenii in acelasi loc. Gigele, "ma-ti" se scrie cum ti l-am scris eu acum. Nu cu 7 i si nu fara cratima.
Ca sa iti desenez ca la prosti tu faci urmatoarea confuzie:
X2-4=0 => X=rad(4) => x=+/-2 Total gresit berbecule.
X2-4=0 =>x=+/- rad(4) => x=+/-2. Ceea ce este corect.
De cand mai berbecule o functie poate lua niste valori "in general"? Functia radical ia doar valori pozitive si atat ca asta e definitia ei, "radacina patrata pozitiva a unui numar pozitiv". Daca la varsta ta ajungi sa scrii ca functia radical ia valori pozitive "in general" (iar in particular mai da si cu minus din cand in cand  :roflmaofast: :roflmaofast:  ) atunci esti de o inteligenta nemaipomenita.
Isildoare, nu degeaba am mai scris undeva ca avea colegi care spuneau ca |2|=+/-2, neputand intelege ca acel sau din definitia modulului este exclusiv pentru ca un numar real nu se poate afla in doua stari simultan, nu poate fi si negativ si pozitiv ci doar negativ sau pozitiv. Exact confuzia asta o faci si tu. Iti repet pentru ultima oara: rad(9) este doar 3 nu si -3. Dealtfel o simpla ecuatie de genul rad(x)=x-2, pe care pariez ca stii sa o rezolvi, impune doua conditii din start. x>=0 si x-2>=0, a doua venind tocmai din faptul ca valoarea unui radical nu poate fi decat pozitiva.
Dealtfel chiar ti-am desenat, dar tu n-ai vrut sa te uiti la desen, uite ca-ti mai desenez inca o data in attach.
Ne mai miram ca 60% dintre elevi pica BAC-ul la mate cand un individ, altfel destul de activ si care spune in general lucruri bune pe aria asta, spune asemenea ineptii?
Rugam moderatorii sa ne scuze limbajul, e limbaj de privat :D, asa ca eu trec peste el si sa lasam doar sa radem de subiectul topicului.
Pacat ca nu e din Iasi ca l-as fi invitat pe bune la o bere rece sa-i explic ce confuzie face. :)
In rest omul chiar imi place ce activitate are pe aici. In general foarte buna.

Attached Files


Edited by blueff, 08 July 2012 - 19:09.


#2
Isildor

Isildor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.12.2011
te faci de ras omule

devii penibil

lasa-mi pm

bunul simt la tine nu exista

Edited by Isildor, 08 July 2012 - 19:12.


#3
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Isildor, te rog eu frumos, te implor man, ma pun in genunchi in fata ta, doar da-ti seama de confuzia pe care o faci. E pacat omule, zau asa. Eu sunt convins ca e doar o scapare si o confuzie pe care ti-am scris-o mai sus in cele doua randuri, unul gresit si celalalt corect.
Da' eu nu pricep cum dracu ai ajuns sa faci confuziile astea.
Tocmai de asta am si pus aici mesajul, nu ca sa citeasca lumea cum ne spurcam ci ca sa iti deschida ochii si altii. Poate eu n-am fost suficient de explicit si iti mai explica si altii. Refuz sa las un user ca tine, destept si util ariei, sa se lafaie in continuare in aceasta confuzie.

Edited by blueff, 08 July 2012 - 19:16.


#4
Isildor

Isildor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.12.2011
bunul simt spune sa nu faci publice conversatiile private decat cu acordul ambilor participanti la discutie

eu nu mai continui discutia

ti-am spus ca radacina patratica este acelasi lucru cu radicalul. de aici incolo nu mai depinde de mine

cineva sa stearga acest topic

Edited by Isildor, 08 July 2012 - 19:17.


#5
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Nu omu, tu ai spus pe un topic, nu in privat, ca "blueff este prost de bubuie si ca rad(4) este si + si -2". Mai apoi in privat ai spus ineptia asta cu toate ca scrie clar unde ai dat tu linkul ca radacina patrata (care sutn de fapt doua) sunt + sau - radicalul. Care radical este mereu pozitiv. Ce dracu, esti si chior si nu vezi poza din attach-ul de mai sus?
Sa nu stearga nimeni acest topic pentru ca nu ai voie sa ramai in confuzia asta. Dupa ce imi spui ca ai inteles diferenta dintre rad(9)=+/-3 (gresit)  si +/-rad(9)=+/-3 (corect) se poate inchide topicul.

Edited by blueff, 08 July 2012 - 19:26.


#6
Isildor

Isildor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.12.2011
mai bine stateam in banca mea si te lasam in pace

#7
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
.

Attached Files


Edited by medelin992, 08 July 2012 - 19:25.


#8
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
si cum modulul e mereu pozitiv...

#9
diahim

diahim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,045
  • Înscris: 24.04.2011

 blueff, on 8th July 2012, 19:42, said:

Trecem si peste faptul ca esti analfabetul clasic al zilelor noastre care habar n-are sa scrie o injuratura, scriind 2 tampenii in acelasi loc. Gigele, "ma-ti" se scrie cum ti l-am scris eu acum. Nu cu 7 i si nu fara cratima.


Exact asa se scrie, cum zici tu.

#10
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012
Radacina nu e acelasi lucru ca radicalul?

#11
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Ramaneti ontopic, va rog foarte mult. Am si spus ca atata timp cat pe mine nu m-au deranjat injuriile de gen onanist etc. nu se leaga nimeni se asta.
Cu cat suntem ontopic mai multi care il scoatem din confuzie cu atat se inchide topicul mai repede.
Isildor, imi cer scuze pentru un singur lucru, ca n-am stat sa iau din mesaj doar partile fara injurii. Dar cum spuneam, atata timp cat eu nu m-am suparat, n-are nici tie de ce sa-ti fie rusine.

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006

 Twinkey, on 8th July 2012, 20:32, said:

Radacina nu e acelasi lucru ca radicalul?
nu chiar
radicalul poate fi de orice ordin, pe cand "radacina" se refera de obicei la "radacina patrata" si reprezinta radicalul de ordin 2

din ce stiu eu, prin definitie radicalul de ordin 2 este pozitiv


@blueff: ai report pentru limbajul din primul topic

Edited by _Smiley_, 08 July 2012 - 19:39.


#13
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012

 Twinkey, on 8th July 2012, 20:32, said:

Radacina nu e acelasi lucru ca radicalul?
Radacina principala este radicalul. Un numar real si pozitiv are doua radacini patrate, una principala, radicalul si cealalta (- radicalul). Dealtfel scrie exact asta si pe situl pus de isildor, iar eu am pus poza cu exact ceea ce scrie acolo.

 _Smiley_, on 8th July 2012, 20:33, said:

nu chiar
radicalul poate fi de orice ordin, pe cand "radacina" se refera de obicei la "radacina patrata" si reprezinta radicalul de ordin 2

@blueff: ai report pentru limbajul din primul topic
Primul topic sau primul mesaj din topicul asta? :)
Si ce treaba ai tu sau dai report, te-a atins  pe tine cu ceva? Iti era adresat tie vreun cuvant?

Edited by blueff, 08 July 2012 - 19:37.


#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,105
  • Înscris: 24.02.2006
primul mesaj din acest topic

aici esti pe un forum public, nu la tine acasa in mijlocul familiei, trebuie sa ai grija ce limbaj folosesti.

#15
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
Omule, incearca sa ramai ontopic daca esti in stare. Daca pe mine sau pe isisldor nu ne-au deranjat cuvintele spuse reciproc, ce treaba ai tu?
Nu, zau asa, nu fi mai catolic decat Papa.

Later edit: am vazut ca ai editat repede mesajul tau anterior ca sa nu fii reportat si tu eventual pentru offtopic. Stai linistit, n-as fi facut asa ceva. E bine ca ai scris si tu ceva la subiect.

Edited by blueff, 08 July 2012 - 19:56.


#16
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
De ce nu apelati la wolfram alfa pentru o problema atat de complexa ?
Computing:

rezultat

vizual pentru netoti : ..

Edited by ad-bloc, 08 July 2012 - 19:51.


#17
Twinkey

Twinkey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,100
  • Înscris: 12.04.2012
Deci radical din 4 egal 2 si radical din -4 egal tot 2?!

#18
blueff

blueff

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 613
  • Înscris: 29.01.2012
@ad-bloc
Pentru ca noi ne mai punem si mintea la contributie, iar isildor, cum am mai spus, o face foarte bine pe aceasta arie. De aceea are tot respectul meu.

 Twinkey, on 8th July 2012, 20:51, said:

Deci radical din 4 egal 2 si radical din -4 egal tot 2?!
Radicalul prin definitie, cel despre care vorbim este definit pe multimea numerelor reale pozitive (mai exact nenegative). Daca extinzi notiunea la radacina patrata a unui numar complex e alta poveste, poti vorbi si de radical (-4) dar nu e cazul discutiei de aici.
Ok, poate fi sters topicul, sunt sigur ca si-a dat seama de confuzie si imi pare sincer rau ca s-a suparat.:(

Edited by blueff, 08 July 2012 - 19:53.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate