Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Curatare laptop de praf

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Salut.Am un laptop Asus K52DR de aproximativ 1 an jumatate si se incinge destul de tare.Am incercat sa-l suflu cu o pompa puternica,am scazut cateva grade dar sta tot destul de sus cu temperaturile.Daca ii desfac capacul de pe spate,cel care face accesul la cooler,pierd garantia?(este achizitionat de la MediaGalaxy.am scris acest lucru ca poate nu au o politica vis a vis de garantii atat de stricta,nu ca sa fac reclama)

Multumesc si astept parerile voastre.

#2
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
1 an jumate = inca in garantie.
Daca nu ai nici un sigiliu pe capac si umbli cu grija suruburi este OK. Mare atentie la sigiliul din fabrica de la procesor...Daca-l rupi pe ala (si e destul de "sensibil") adio garantie.

#3
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
Eu vreau decat sa ii desfac capacul si sa ii curat ventilatorul de praf,atat.Pasta termoconductoare o schimb abia dupa cei 2 ani,dupa ce se termina garantia.Daca desfac doar capacul,o pierd?

#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Atata timp cat stii ce faci si nu fortezi nimic este in regula sa ti-l cureti. Doar foloseste surubelnite potrivite ptr suruburi si daca sunt cleme d eplstic o pana de plastic moale.
Majoritatea laptopurilor pe care le-am desfacut aveau coolerul sub tastatura dar nu stiu cum este la al tau. Succes!

#5
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Al lui este sub capacul de pe spate...6 suruburi si gata: 2 la balamaua stg, 2 la balamaua dr, unul sub capacul de la baterie si tine capacul hdd si inca unul sub capacul hdd (singurul surub scurt), dupa care capacul culiseaza spre balamale si ai acces la mare parte din lapto. Sper sa nu ma insel....Cu aceeasi speranta, cred ca sistemul de racire este intreg: ansamblul radiator - ventilator fac corp comun deci nu se recomanda demontarea. La fel, atentie, deoarece procesorul este destul de aproape de ventilator (ma refer la sigiliul din fabrica).

#6
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

View Postc14h3r, on 3rd July 2012, 21:28, said:

Al lui este sub capacul de pe spate...6 suruburi si gata
Sunt numai 5  :naughty:

Esti sigur ca nu pierd nimic(garantia) daca desfac DOAR atat?

#7
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Daca tot il ai in garantie, de ce nu apelezi la aceasta?

#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
in mod normal "clapeta" aia nu compromite garantia. daca folosesti o surubelnita potrivita si nu lasi urme, nici nu o sa se observe ca ai umblat la aia.

dar doar pentru curatare praf. daca te apuci sa schimbi pasta termoconductoare probabil o sa pierzi garantia, pentur ca din ce am vazut, multe au un stiker pe un surub care prinde radiatorul de la procesor si daca il rupi pe ala pierzi garantia.

acum, daca se intampla sa ai nevoie de garantie (ca totusi sunt sanse mari sa nu ai nevoie) - si aia de acolo vor sa te tzapeasca, atunci vor face tot posibilul sa anuleze aia, si daca lasi urme pe undeva cum ca ai umblat in laptop, atunci pot sa zica si de clapeta aia.

#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,601
  • Înscris: 17.08.2007
Deci: daca te crezi suficient de priceput sa faci operatiunea fara sa la si urme evidente fa-o si nu o sa pierzi nici o garantie.
Daca nu, mergi la servicele autorizat, plateste si gata !
Aveti cam multe cosmaruri cu departamentele de service si pierderile garantie.

Va spune un om care lucreaza de multi ani in service si chiar intr-un service de laptopuri ptr niste ani.

Edited by atupi, 04 July 2012 - 21:50.


#10
ganditorul_2003

ganditorul_2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 14.11.2007
Da-le un mail celor de la magazin si intreaba-i. Eu am intrebat la emag daca pot desface laptopul pentru un upgrade de memorie. Mi-au raspuns ca atata vreme cat la HDD si la procesor nu sunt rupte sigiliile, am garantie la el.

Desfa-l fara grija. Baga aspiratorul in el si ai grija cu sigiliile (sa nu le faultezi din greseala).

#11
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011
L-am desfacut.Nu avea niciun sigiliu pe acel capac,m-am uitat cu atentie.Coolerul nu avea praf mai deloc,fiindca il suflasem inainte,in schimb pe restul componentelor era putin praf,si pe capac.Imbunatatiri in temperaturi nu am observat,dar cred ca o sa observ abia dupa ce schimb pasta termoconductoare.Oricum,multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Edit:Daca fac upgrade de memorie RAM(am 3gb ddr3,nu stiu ce frecventa,si as vrea sa ii pun 6gb in total),asta afecteaza garantia ?

Edited by Edwin6000, 06 July 2012 - 13:50.


#12
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
trebuia sa folosesti o surulbenita cu cap negru ca sa nu lasi urme pe suruburile negre.

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostEdwin6000, on 6th July 2012, 14:49, said:

L-am desfacut.Nu avea niciun sigiliu pe acel capac,m-am uitat cu atentie.Coolerul nu avea praf mai deloc,fiindca il suflasem inainte,in schimb pe restul componentelor era putin praf,si pe capac.Imbunatatiri in temperaturi nu am observat,dar cred ca o sa observ abia dupa ce schimb pasta termoconductoare.Oricum,multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Edit:Daca fac upgrade de memorie RAM(am 3gb ddr3,nu stiu ce frecventa,si as vrea sa ii pun 6gb in total),asta afecteaza garantia ?
vezi ca daca incerci sa o schimbi, o sa pierzi garantia.

in schimb adaugarea unei memorii afecteaza garantia.

problema e ca nu vei putea sa ii pui inca 3. probabil ai o placuta de 2gb si una de 1 gb. fie inlocuiesti cea de 1gb cu una de 2gb si ai 4 gb, fie iei 2 de 4 si ai 8gb.

iti recomand sa stai linistit pe cei 3 gb. sunt sigur ca iti ajung. ce faci pe el?

#14
Edwin6000

Edwin6000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 26.02.2011

View Postshmu, on 6th July 2012, 16:09, said:

iti recomand sa stai linistit pe cei 3 gb. sunt sigur ca iti ajung. ce faci pe el?
Pot spune ca il folosesc mai mult pentru "distractie",adica ma joc si ma uit la filme.Ideea e ca daca sunt intr-un joc (NFS The Run spre exemplu) si vreau sa ies pentru ca vreau sa scriu un email,sa schimb melodia sau ceva de genul,observ ca memoria ram libera e undeva la 300-400 MB.

Filmele HD (720p) ruleaza foarte bine,dar FULL HD-urile(1080p) sacadeaza,dar nu toate.Aveti idee de ce,si cum sa rezolv aceasta problema?

#15
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostEdwin6000, on 6th July 2012, 18:45, said:

Pot spune ca il folosesc mai mult pentru "distractie",adica ma joc si ma uit la filme.Ideea e ca daca sunt intr-un joc (NFS The Run spre exemplu) si vreau sa ies pentru ca vreau sa scriu un email,sa schimb melodia sau ceva de genul,observ ca memoria ram libera e undeva la 300-400 MB.

Filmele HD (720p) ruleaza foarte bine,dar FULL HD-urile(1080p) sacadeaza,dar nu toate.Aveti idee de ce,si cum sa rezolv aceasta problema?
ok.. atunci poti sa mai bagi memorie. dar vezi ce ti-am zis.

cu filmele full hd... ce rezolutie ai la display? 1366*768. asadar de ce ai vrea sa vezi filme la o rezolutie de1920*1080 care oricum vr fi micsorate?

daca esti chitit ca vrei sa le vezi pe alea fullhd(desi nu are absolut nici un rost ca nu se vad mai bine), atunci incearca alte codecuri si alt player.

e posibil ca nici procesorul sa nu duca prea bine.

#16
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009

View PostEdwin6000, on 6th July 2012, 18:45, said:

Filmele HD (720p) ruleaza foarte bine,dar FULL HD-urile(1080p) sacadeaza,dar nu toate.Aveti idee de ce,si cum sa rezolv aceasta problema?
Care este configuratia laptopului (procesorul si placa video ma intereseaza)?
Ce SO folosesti?
Ce player folosesti?

#17
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View Postv3lsatis, on 6th July 2012, 17:51, said:

trebuia sa folosesti o surulbenita cu cap negru ca sa nu lasi urme pe suruburile negre.


No shit!!! Eu folosesc surubelnite albe (argintii) si nu raman urme...

Racirea lasa mult de dorit pentru ca este formata dintr-un radiator insuficient si o teava lunga care atinge chipset si CPU...Ma indoiesc ca schimbarea pastei termo va aduce vreo imbunatatire. Mai rau, va aduce o pierdere a garantiei...Sigiliul de fabrica este pe un surub care tine radiatorul pe CPU.

Din cate imi aduc aminte placa video ar fi un HD seria 5400..bunuta pt HD-uri. Daca se foloseste MPCHC ar fi chiar OK.

Edited by c14h3r, 06 July 2012 - 19:43.


#18
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View Postv3lsatis, on 6th July 2012, 14:51, said:

trebuia sa folosesti o surulbenita cu cap negru ca sa nu lasi urme pe suruburile negre.

aoleu...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate