Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Platamonas

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
In alte parti din Grecia ai mai fost ca sa putem avea o baza de comparatie ?

PS. sper ca nu l-ai vazut pe grecul ala la 0TV care lauta Platamonasul

#20
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 11.07.2006
Am fost cu masina,iar acum vineri merg iar dar acum in paralia.

#21
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Bati tot drumul de la Oradea ca sa te opresti la Paralia ? Sunt atatea locuri frumoase in Halkidiki, e pacat de bani si timpul pierdut.

#22
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 11.07.2006
Eh fiecare dupa posibilitati,eu m-am simtit bine si anul trecut in grecia,si sper ca sa fie si acum la fel.

#23
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
De curiozitate, cat platesti in Paralia ?

#24
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 11.07.2006
199E in studio doua persoane,fara masa.7 zile.

Edited by Phonyx, 03 July 2012 - 19:41.


#25
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Nu e nici mult nici putin. In toata zona Halkidiki te poti incadra in suma asta daca nu esti pretentios. Bonus peisaje excelente gratis :)

#26
stefs

stefs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 08.02.2010
Buna ,
A fost cineva cazat la Sun Beach  Hotel Platamonas ? Mi-am facut rezervare pt. 10 zile in luna august si , desi am vazut ca are review -uri  bune , am ceva emotii.
Multumesc .

#27
bogdan49

bogdan49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 09.07.2007
cronwell platamon resort - a fost cineva?

#28
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Va pot recomanda hotelul Zefyros. Totul foarte misto, de la mobilier, la micul dejun inclus, la vederea excelenta de la balcon si gazda super primitoare.
Statiunea  este ok, dar pare sa se degradeze odata cu trecerea timpului si nu prea se mai investeste nimic in ea. Vin foarte multi greci si poate de aceea nu prea vezi denumiri de Taverne traduse si in alfabetul roman...Eu am facut si 2 excursii, la Pozar (bai termale) si Edessa (mai multe cascade si un complex turistic), foarte misto amandoua.

#29
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Eu am fost in Platamonas in 2017. Am gasit topicul asta din intamplare si m-am gandit sa scriu cateva impresii.

Pentru cine merge in Grecia exclusiv pentru plaja/apa, sunt locuri mai bune si mai aproape de Romania : Halkidiki, Thassos...etc. Asta nu inseamna ca Platamonas nu merita (cititi mai departe !).

Pentru cine vrea sa mai si viziteze cate ceva, locul asta are avantajul ca e relativ aproape de cateva obiective : Muntele Olimp, Meteorele.
Chiar in Platamon este un castel care domina peisajul. Pe deal mai este si un sat turistic (Palaios Panteleimonas) cu case vechi, stradute inguste, magazine, terase...

In general plajele nu sunt extraordinare (cu pietris), apa arata banal.
Asa cum s-a scris, singura plaja buna din zona este in  Neoi Poroi - oraselul de langa Platamon. Plaja de acolo este cu nisip iar Neoi Poroi are tot ce trebuie pentru turisti : terase, restaurante, magazine cu suveniruri.

Platamon este genul de sat pescaresc, cu o strada ingusta si aglomerata pe malul marii. Are si el farmecul lui.
E un loc bun pentru admirat rasaritul soarelui, momentul cand ies multe barci cu pescari in larg.
Langa sat este un deal unde se poate urca cu masina. De sus peisajul este superb, se vede toata coasta.

Platamonas e un loc in care m-as mai intoarce.
Am stat la o pensiune numita Irida.
Foarte frumoasa pensiunea, foarte bine amenajata gradina, peisajul este de vis  - intr-o parte castelul, in cealalta Muntele Olimp. Are si piscina.

O sa postez cateva fotografii ca sa va faceti o idee.

O sa incep cu obiectivul numarul 1 - Castelul Platamon:
Attached File  PL_07.jpg   339.61K   17 downloads
Attached File  PL_08.jpg   431.69K   17 downloads

O fotografie facuta de pe dealul/muntele de langa sat:
Attached File  PL_09.jpg   659.46K   19 downloads

Platamon :
Attached File  PL_067.jpg   289.27K   20 downloads
Attached File  PL_00.jpg   309.17K   17 downloads
Attached File  PL_01.jpg   639.93K   15 downloads

Un sat aproape lipit de Platamonas , se numeste Agios Dimitrios :
Attached File  PL_02.jpg   585.03K   17 downloads

Satul turistic de pe deal (Palaios Panteleimonas) :

Attached File  PL_10.jpg   716.82K   17 downloadsAttached File  PL_03.jpg   510.93K   16 downloads
Attached File  PL_04.jpg   515.73K   17 downloadsAttached File  PL_05.jpg   520.88K   23 downloads

Si statiunea Neoi Poroi unde este plaja de nisip:
Attached File  NP_02.jpg   355.67K   25 downloadsAttached File  NP_01.jpg   427.18K   22 downloads

In concluzie, pentru cine vrea mai mult decat plaja, locul asta are avantajul ca este aproape de cateva obiective importante. Peisajul este superb, muntele Olimp este la vreo 40 km.

Edited by katran, 06 June 2021 - 15:11.


#30
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Despre vila Irida s-a mai vorbit, BlueKing-69 a povestit prima dată despre ea, când a stat o noapte în drum spre Peloponez. Apoi și eu am stat acolo, tot în 2017, ca și tine, recunosc prima ta poză, și eu am pus una la fel, făcută chiar din balcon de la Irida. Și cu Bela am conversat legat de vila Irida, era cât pe-aci să ne petrecem pe-acolo.
Dar tot ce am postat cred că am pus la topicul de Nei Pori, pentru că deși am fost și la plajă în Neos Pandeleimonas și am ajuns și la Paralia Skotina, totuși cele mai multe zile le-am petrecut atunci în Nei Pori.
Aș spune că Platamonas are în apropiere 3 plaje de top ale Greciei, și mă refer nu numai la Nei Pori (Neoi Poroi), ci și la Neos Pandeleimonas și Paralia Skotina. Și dacă mai adăugăm în nord Leptokaria și în sud-est Kastri și Nea Mesangala, ar fi 6 plaje de top, toate mișto.
La ultimele 3 nu am ajuns încă niciodată, dar anul acesta e posibil să ajung în Leptokaria, și zău dacă nu mă duc o zi și la plajele Kastri și Nea Mesagkala.


Sănătate și mulțumiri pentru poze !

#31
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Este bine de stiut ca mai sunt si alte plaje faine in zona.
Exista posibilitatea sa mai ajung acolo chiar anul asta. Nu m-am hotarat inca...


Prima poza este intr-adevar facuta din balconul Iridei.  Posted Image

Multumesc si eu pentru informatii !

Edited by katran, 06 June 2021 - 16:07.


#32
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postkatran, on 06 iunie 2021 - 16:03, said:

Este bine de stiut ca mai sunt si alte plaje faine in zona ...

M-am uitat adineauri și mai la sud-est, chiar până dincolo de delta râului Pinios, și sunt multe plaje unde se poate merge fiind cazat în Platamonas.
Poate tot la topicul Nei Pori era mai bine de postat, dar e ok și aici. Ideea e că de la delta Pinios spre sud-est se pot explora peste o duzină de plaje, începînd cu Alexandrini, apoi Stomio etc. În dreptul orașului Larissa sunt iarăși destule plaje, dar sunt puține oferte de cazare chiar pe una din plajele respective. Merge pusă o bază undeva și în fiecare zi să mergi la una - două plaje noi, este șosea chiar paralelă cu marea, șosea care se menține foarte aproape de țărm, se vede bine pe gmaps.
Merge și din Platamonas, dar parcă e prea departe.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 06 June 2021 - 17:43.


#33
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Una din plăcutele seri din Platamonas:

Attached File  IMG_20220801_211659.jpg   79.56K   30 downloads Attached File  IMG_20220801_211826.jpg   63.62K   28 downloads Attached File  IMG_20220801_215931.jpg   97.12K   32 downloads

Attached File  IMG_20220801_222602.jpg   111.99K   34 downloads Attached File  IMG_20220801_223219.jpg   101.13K   34 downloads Attached File  IMG_20220801_223231.jpg   110.88K   31 downloads.


Sănătate și toate cele bune !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate