Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

E pe bune ? Unde sunt filmele ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
Cum poate sa te arda gheata si inca atat de rau ? Se incinge gheata sau cum ? In caz ca da, care e explicatia stintifica ? Priviti acest articol:

Nebunie curată! Un puști a experimentat "rețeta" de SARE CU GHEAȚĂ de pe YouTube și s-a fript rău
01 iul 2012, 11:20 | RTV.net

Un băiat de 12 ani a experimentat o "rețetă" de rezistență la durere, preluată de pe YouTube, alegându-se cu arsuri grave.

Sursa: http://www.rtv.net/n...-rau_34465.html


Nota: Stiu ca apa sarata ingheata mai greu, insa de acolo pana la a genera caldura e distanta mare (ma gandesc eu).

#2
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XnRJXE5ZKXk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

cam despre asta e vorba, o reactie chimica care genereaza caldura.

#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
E freeze burn, adica pe romaneste degeratura, nu e "friptura" generata de caldura. Reactia dintre sare si gheata determina scaderea brusca a temperaturii de unde rezulta frostbite (degeratura). Nu e vorba de nici o caldura. Daca ar fi fost caldura pustanii aia prosti nu ar fi rezistat sa tina gheata acolo pana degera. Tocmai de aceea iarna cand mergi mult prin zapada e recomandat sa-ti verifici picioarele mai ales daca nu ai incaltaminte corespunzatoare pentru ca nu doare asa de mult.

Quote

One curiosity about this process is that contrary to our everyday experience, the melting ice is actually colder than it was before the salt was added. There reason this is so is the same reason salt is added to home ice cream makers: to make the water/ice mixture cold enough to freeze the ice cream, which freezes below the temperature of normal ice.

To understand why the water/ ice mixture gets colder when salt is added we need to remember that as ice molecules melt they absorb energy from the mixture by causing the water molecules to slow down. Equally, when water freezes to the ice it gives up its energy and in so doing causes the surrounding molecules to speed up a little, or in other words get hotter. In a pure water/ice mixture the rate of both processes is equal so the mixture doesn't heat up or get colder. When salt is added the rate of melting stays the same and therefore so does the rate of energy being absorbed from the mixture. But, the rate of water molecules freezing to the ice is reduced and therefore so is the amount of energy being released by this process. Net result: more melting than freezing means that more energy is being absorbed by the mixture than is being released to it. Net result: the mixture gets colder.

Think of it like this: we all know it takes energy to melt ice. Normally we do this by adding heat. But, in the water/ice/salt situation the only source of heat (or energy) to melt the ice is the kinetic energy stored in the water and ice mixture itself. If some of that energy is used up breaking the molecular bonds between ice molecules then the total genetic energy of the system, as measured by its temperature, must decrease.
  SURSA

Edited by lawrence38, 02 July 2012 - 15:25.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004
Degeraturile sunt aproape identice cu arsurile in prima faza, atat ca senzatii cat si ca rezultat.

Practic e un soc termic si organismul reactioneaza. fa o proba - iarna cand e minus 10 grade sau mai jos pune mana fara manusa pe un lant care a stat afara. Sau ceva metalic similar. O sa simti o arsura extrem de puternica urmata de aparitia basicilor.

#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Posteiffel, on 2nd July 2012, 16:53, said:

Degeraturile sunt aproape identice cu arsurile in prima faza, atat ca senzatii cat si ca rezultat.

Nu sunt "aproape identice", asta ar insemna sa asemuim ce fac pustanii aia in video :death: cu aplicarea unui carbune incins sau al unui obiect metalic la o temperatura destul de ridicata ca sa produca arsura in acelasi timp, iti spun eu ca nu ar rezista cu siguranta putzalaii aia la o asemenea "tortura" pe carnd gheata + sarea nu transmite receptorilor de durere acelasi semnal.

Edited by lawrence38, 02 July 2012 - 17:05.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004
Pune tu mana pe un lant asa cum am zis mai sus. Eu am facut-o odata fara sa-mi dau seama si n-as mai face-o.
A fost exact ca si cum as fi luat carbuni incinsi in mana iar aproape instantaneu au aparut basicile.

Au fost facute si teste de laborator cu persoane legate la ochi care atinse cu o o bucatica de gheata au avut senzatia ca au fost arse cu o tigara.

Edited by eiffel, 03 July 2012 - 09:05.


#7
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,629
  • Înscris: 20.10.2006
La asta m-am gandit si eu eiffel! Dar prea se sustine in presa ca s-au ars. Sau iar presa e de 2 lei vechi ?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,704
  • Înscris: 15.06.2004
Presa a fost cam mereu de 2 lei. Mai ales dupa revolutie cand numai ziaristi de meserie nu au fost angajati.

De multe ori preiau stiri din alte tari si le traduc aiurea.

#9
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
E degeratura.....fierbinte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate