Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Topic Incepatori - Intrebari si Raspunsuri

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#55
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Stiu ca sistemele de operare scrise in 32 de biti nu vad mai mult de 2,5GB DDR2. Dar la DDR3 e aceeasi limitare?

#56
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
sistemele de operare pe 32bit nu vad mai mult de 3-4gb, nu2. poftim si citeste
nu are treaba cu ddr2 sau 3

#57
gi0

gi0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,971
  • Înscris: 04.12.2009
Buna ziua .
Am pe laptop 4 browsere .Trei merg foarte bine , dar cel pe care il utilizez cel mai mult se blocheaza si apare fereastra pe care o puteti vedea mai jos .
Este vorba de Maxthon .Lam instalat de mai multe ori ,dar apare aceeasi problema.Se poate face ceva?
Multumesc.
Cu stima.

Attached Files



#58
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
1.Baga Windows XP
2.Foloseste Firefox

#59
addyatg

addyatg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 08.05.2013
salut
pentru o placa video cum este mai bine
1Gb-256 biti sau 2Gb-128biti ?

#60
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013

View Postaddyatg, on 30 iulie 2015 - 19:08, said:

salut
pentru o placa video cum este mai bine
1Gb-256 biti sau 2Gb-128biti ?
256 biti, zic eu. Dar sa stii ca nici eu nu sunt expert. Asteapta sa vezi ce mai zic si altii.

#61
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
eu zic ca de ani buni nu mai conteaza giga, bitii si frecventa. conteaza procesorul grafic, care aflii cat de bun e din reviews.

daca vrei o placa video deschide topic pe sfat achizitii si ti se va raspunde la obiect. nu uita sa mentionezi restul configuratiei, ce vrei sa te joci si mai ales bugetul.

#62
Tatomir

Tatomir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,671
  • Înscris: 26.03.2010
Nu mai conteaza latimea benzii de memorie. GTX960 128 biti ( avantaj consum mic, dezavantaj 2 gb memorie ) are performante asemanatoare cu R9 280x 384 biti ( avantaj 3 gb memorie, dezavantaj consum mare ).

#63
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
daca esti chiar din varf de munte si nu ai net si vrei o placa video, in general ar fi mai util sa te orientezi dupa 256 bit decart 128 ca nu prea poti sa dai gres cu memoria (sa nu ai ddr3). in rest, netu e sfant: te uiti la reviews si iti dai seama repejor care e mai ok.

#64
HooLiGaN-

HooLiGaN-

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.04.2016
Aș dori și eu câteva recomandări în legătură cu ceva site-uri de review-uri și știri it, în limba română. Dacă se poate fără site-uri prea banale...

Mulțumesc!

#65
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
http://lab501.ro/

sau GOOGLE

sau poti folosi google translate

sau poti invata limba engleza mai bine (ar fi cea mai buna optiune).

#66
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Cand este stresat hardware-ul mai putin (cu referire in special la HDD), in regim WiFi sau pe cablu (LAN) ?

#67
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Nu isi da nimeni cu parerea?! E chiar atat de absurda intrebarea?!

#68
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
DA. e absurda,

pe WIFI ai viteza mai mica si pe LAN viteza mai mare. asta doar daca descarci torente sau similar. daca doar stai pe net e fix pix.

daca descarci torente HDD-ul e stresat oarecum la fel, chiar daca viteza e mai mare pe LAN.

dar si chiar daca ar fi fost mai putin stresat pe o anume metoda, chiar te-ai fi conformat sa descarci cu viteza mai mica de pe WIFI doar ca sa "salvezi" putin hdd-ul?
sau ai sta si cu firul de net infipt in laptop doar ca sa.... whateva'

#69
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Intreb ca in alta parte cineva zicea ca e mai stresat pe fir decat pe wireless...
Ma gandeam ca aici isi dau mai mult persoane cu parerea...
E vorba de un laptop pe care il folosesc ca desktop...

#70
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
pai ti-am spus: TEORETIC e putin mai stresat ca ai viteza mai mare.. trebuie sa-ti pui putin neuronii la munca:

- daca tu ai net de 100MB/s, si un router din ultimii 2-3 ani, practic vei avea cam aceiasi viteza si pe fir si pe wifi, gen ~10Mb/s. ceea ce pentru un hdd e cam fix pix si nu e stresat de viteza in sine.
- daca ai net gigabit (1000Mb/s) si placa de retea LAN a laptopului stie si ea gigabit, atunci viteza teoretica ar fi de ~100Mb/s, ceea ce e mult mai stresant pt hdd.

dar, practic, TORENTele streseaza hdd-ul indiferent de viteza pe care o ai la net, asa ca daca nu vrei sa stresezi hdd-ul, nu descarci de pe torente. simplu nu?

daca il tii pe post de desktop nu vad de ce nu ai tine pe LAN sa beneficiezi de viteza maxima si sa nu ai pierdere de pachete. hdd-ul oricum il mucifici cu torente si pe lan si pe wifi.

Edited by shmu, 05 May 2016 - 13:54.


#71
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 31.08.2011
Mi s-ar parea ca ar depune un efort mai mare pe wifi, firul, direct la mufa, traseu stabilit, fara bruiatii...
Asta gandind ca Dorel, nu stiu cum se intampla toate...
Si oare nu se consuma mai mult curent pe wifi decat fir? :D :D

#72
Mosfeti

Mosfeti

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 14.06.2016
Merge la incepatori.

Raspuns la intrebarea: care este temperatura maxima suportata de northbridge-ul 970?

Attached File  Clipboard01.jpg   158.16K   9 downloads

Pai eu te intreb pe tine, ca tu il fabrici si stii (sau ar trebui sa stii) cel mai bine temperatura la care chipsetul intra in overheating. Producatorii folosesc 344937589435987 racitoare si pe fiecare model de placa de baza o sa ai temperaturi diferite.

Nu mai spun ca tot saitul lor e o zapaceala totala, de uiti si ce cauti tot navigand prin pagini cu inutilitati.
Uita-va in spanac la cei de la nVidia cat de frumos le au ordonate si cat de usor accesezi orice doresti.

Edited by Mosfeti, 20 June 2016 - 15:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate