Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Topic Incepatori - Intrebari si Raspunsuri

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#37
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Tot incerc sa instalez un program care sa imi arate temperatura procesorului si culmea ca nu imi arata. Am instalat aceleasi programe pe laptop si surpriza, imi arata...ce sa ii fac? :|

#38
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
hd tune

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Unele servere sau laptopuri nu au senzori care sa poata fi cititi de aceste programe. Nu s-a considerat necesara implementarea lor.

#40
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Diferenta intre intel i3-330m @ 2.13ghz si i7-4500u @ 1.8ghz?

http://cpuboss.com/c...el-Core-i3-330M

"Reasons to consider Intel Core i3-330M:

Higher clock speed 2.13 GHz vs 1.8 GHz                                                 Around 20% higher clock speed
Significantly higher GPU clock speed 500 MHz vs 200 MHz                     2.5x higher GPU clock speed
Slightly better performance per dollar 3.29 pt/$ vs 2.99 pt/$                   More than 10% better performance per dollar

Din cate am inteles, procesoarele de pe ultrabook-uri sunt mai slabe decat cele de pe laptopuri obisnuite (asa-i?).

Din necesitatea de a detine un ultrabook pt facultate am vandut fostul laptop (Dell Inspiron 1764 - i3-330m, 8GB ram si intel HD3000) si am achizitionat (inca n-a ajuns si nu mai am rabdare sa vad diferenta de putere) un ultrabook cu i7-4500U, 8GB ram si intel HD4400). Pe fostul laptop faceam si un pic de editare foto-video si vreau sa stiu daca noua achizitie este mai capabila sau mai slaba. Daca este mai slaba....nasol pt ca fostul laptop mai avea un pic si isi dadea duhul cand faceam editarea video. Posted Image  Jocurile 3D nu ma intereseaza absolut de loc daca merg sau nu, mai degraba ma intereseaza daca ruleaza ok blender-ul.

Si inca ceva: pe ark.intel imi spune ca i7 are max turbo frequency 3GHz. Adica poate sa lucreze timp de 2 ore la 3ghz daca-i nevoie? Nu inteleg cum sta treaba.

MultumescPosted Image

#41
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Da,ala e Turbo la 3GHz,se activeaza cand e nevoie.
Nu va inteleg de ce dati banii pe ceva si abia apoi cereti sfaturi. Nu mai bine intrebi inainte?

Nu de alta,dar ti'ai tras ultrabook pentru editari? Cu placa video integrata si pocesor ULV,pentru consum cat mai mic,nu pentru lutere de calcul...
Acum ne mai zici ca ai dat si fabuloasa suma de catev mii de lei si ne'ai aranjat.

Si uit de CPUBoss,e o tampenie. Higher clock frequency pentru HD3000,desi HD4400 este clar mai performanta, cu destul.:))


Edited by georgik12, 20 June 2013 - 07:09.


#42
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
L-am luat in primul rand pentru facultate. Aveam nevoie de un ultrabook cu optiune de pen ca sa-l pot folosi la seminarii si sa fie cat mai portabil. Acu' voiam sa stiu cata putere de calcul/procesare am pierdut pe partea de editare video/foto in comparatie cu fostul laptop. Posted Image

#43
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
De pierdut nu ai pierdut,dar probabil ai fi castigat si mai multa daca intetrebari dinainte.
i3 330M e vechi,din prima generatie de procesoare Core lansate de Intel,nu se compara cu un i7 Haswell,fie el si ULV:

http://www.notebookc...ist.2436.0.html

#44
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
E mult mai bun i7-le ala decat i3-ul vechi. Chiar nu inteleg de ce e promovata tampenia aia de site asa agresiv aici pe forum.

#45
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,339
  • Înscris: 24.02.2013
Va rog,
Probabil ca nu pun intrebarea unde trebuie(pt. ca nu stiu),dar as vrea un raspuns de la cineva priceput:
Dpdv al frecventei,puterii,radiatiei,etc.,un router ASUS RT-N10E dauneaza sanatatii omului aflat in camera cu aparatul respectiv.?;in ce masura?
Va rog sa nu raspundeti in bascalie.
Multumesc!

#46
b107

b107

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 02.01.2011
Va salut!
Intrucat de la o vreme pc-ul mi se deschide mai greu, Windows XP, m-am gandit sa-l las in Stand By si astfel sta mai toata ziua conectat la retea.
Inainte aveam obiceiul de a-l deconecta de la retea, impreuna cu alimentarea monitorului, atunci cand nu lucram la el .
Acest lucru va mai dura un timp, cel putin pana ma voi invrednici sa chem pe cineva priceput sa mi-l repare.

Ma intereseaza ce componente raman cuplate (in functiune) in starea de Stand By si daca acest lucru implica anumite riscuri ?
Va multumesc!

Edited by b107, 11 May 2014 - 12:52.


#47
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Iti recomand sa citesti ce srie aici la sectiunea '"Power State". Teoretic in modul S3(STR-Suspend To Ram) raman active doar sursa de alimentare (+5V Stand By) si memoria RAM,toate celelalte componente fizice si mecanice sunt oprite si nu exista niciun risc in a ramane in acest mod. Singura problema in acest mod este doar cand se opreste curentul de la retea(priza),toate datele se pierd din memoria RAM si necesita un reboot al PC-ului. Tot in acest mod consumul electric este o idee mai mare(neglijabil oricum) decat in modul S5 Soft Off(cand este oprit calculatorul cu comanda Shut Down).

#48
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , sper sa adresez unde trebuie , urmatoarea intrebare :

- Se poate folosi slotul pci-express 16x si pt. alte tipuri de conexiuni ?

Concret , am o pl. de baza mini-itx cu un singur slot pci-express 16x si doresc sa instalez/folosesc un tv tuner pe pci-express 1x
Din cunostintele mele hard slotul pci-express 16x este un slot ''dedicat'' doar pt. placi video si de aceea am pus intrebarea de mai sus
Stiu ca exista si varianta de tv tunere pe usb , insa as dori o ''conexiune'' stabila mecanic si in interiorul carcasei , pt. a exclude posibile prb. legate de ''instabilitatea mecanica'' a conexiuni usb ( cablu tv greu , miscare inoportuna/din greseala s.a )

#49
seniordady

seniordady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 23.11.2006
Daca citesti ce scrie pe aici, vei descoperi ca orice dispozitiv pci-e x1,x2,x4,x8,x16 va functiona pe un slot pci-e x16. Ar fi bine sa citesti si manualul placii de baza,poate exista vreo limitare din partea chipset-ului sau procesorului(mai putin probabil insa). De asemenea,daca ai posibilitatea de a verifica inainte sa cumperi, ar fi si mai bine.

Edited by seniordady, 09 July 2014 - 11:18.


#50
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Pe ce mufa se conecteaza un SSD? SATA sau PCIE?

#51
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Depinde de SSD.
Alea Sata si mSata se conecteaza la Sata, alea M.2 comunica direct prin PCIe.

#52
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
E adevarat ca nu se poate instala Windows XP pe placile de baza cu UEFI?

#53
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

Ce ar fi să vezi ce placă de bază ai în calculator, apoi să mergi pe site-ul fabricantului şi să vezi dacă are driver-e pentru Windows-ul pe care vrei să îl instalezi ?

#54
no_comment

no_comment

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,068
  • Înscris: 13.02.2013
Vreau sa imi cumpar placa de baza cu UEFI ca sa pun hard-uri mai mari de 2 TB. Dar as vrea sa pun tot Windows XP pe ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate