Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

Jurnal: Honda Accord

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
188 răspunsuri în acest subiect

#19
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
se vad perfect iar masina e superba! Inca o data sa o stapanesti sanatos :P

#20
GeorgeB

GeorgeB

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 440
  • Înscris: 08.11.2002
superbe :D

pui si niste poze cu interiorul, pls ?

#21
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 28.09.2005
o sa pun, dar din pacate sunt departe de ea, si asa o sa fiu pana pe la mijlocul lui decembrie :((

Cand revin in tara, o iau la pozat mai serios :)

#22
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
Din cate stiu (insa este posibil sa ma insel) nu are computer de bord standard. Are?
Curios lucru cu leasingul tau deoarece la mine calculul pentru Sonata cu pretul cip tot de 15500 euro ma duce la un maxim de 21.000 euro la final de leasing. Poate si din cauza ca eu vreau sa dau 50% avans insa nu stiu ...
Calculatia mi-au facut-o cei de la Motoractive.

Oricum, sa o stapanesti sanatos si fata incidente. Cat despre zgarietura, stai linistit, sotia mea are o adevarata arta de a le face rost. :D
Din cauza asta caut o masina mica (stiati ca o Toyota Yaris din 2000 ajunge la 9000 de euro?????) si pe asta vreau s ao protejez. Pana i-o dau tatalui meu :D si imi iau Sonata ... sau Accord :D

#23
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 28.09.2005
Nu are computer de bord (adica kestia aia care iti arata consumul instantaneu / mediu, sau cati km mai faci cu benzina din rezervor). Sincer, nici nu ii duc lipsa. Optionale nu exista, o iei asa cum vine in echiparea respectiva (nu includ aici jante aliaj / praguri / eleroane etc, care se monteaza separat dupa). Sau cel putin nu exista acum posibilitatea asta. In rest, fiind masina japoneza, iti dai si singur seama cam cate computere are prin ea :D

Normal ca tu iesi mai bine la leasing, ai dat avans mare si pe maxim 4 ani
(mai mult stiu ca nu vrea Motoractive-ul). Eu am dat avans minim, si pe 5 ani.

#24
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.651
  • Înscris: 11.07.2004
Consumul de 5,5% pentru un Accord 2.0 e un pic cam prea optimist. Probabil exista erori de calcul. Mai ales in rodaj si in combinatie cu oras. Mai probabil ar fi un 7-7,5%

Cristist50, daca sotia are talent la zgiriat masini atunci poate ar trebui sa-i cauti o masina care are protectie laterala. Ma refer la benzile alea de cauciuc de pe usi, bandouri parca le zice. Yaris nu are asa ceva si de aceea e foarte expusa mai ales in parcari.

#25
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 28.09.2005
@Ahile, asa e, e putin cam optimist, si de aceea sunt si eu surprins (placut). Am facut toate calculele tinand cont de cati bani am bagat in benzina, si cat am mers. In cazul in care voi descoperi ca de fapt consumul e altul, voi posta (nu sunt genul care sa se ascunda dupa deget si sa sustina niste aberatii doar pentru a prosti lumea). Am mai intrebat si alt posesor de Accord, care, zambind la nedumerirea mea, mi-a spus (nu era roman): "That, my boy, is i-VTEC :) ". Si mi-a confirmat, asa cum spusesera si altii, ca la Honda, la un stil de condus echilibrat, consumul real-life e mai mic decat cel specificat in manual. Se pare ca, spre deosebire de multi producatori care subestimeaza consumul, japonezii isi iau marja de eroare in plus.

Oricum, voi calcula mai exact consumul dupa ce trec de 3000 km (pana atunci masina papa mai mult). In orice caz, se anunta promitator, pentru o masina de 155 de calutzi (ca sa o citez pe nevasta-mea, accelerand  pe langa un sir de TIR-uri: "manca-o-ar mama de herghelie" :D )

#26
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001

 Ahile, on Nov 13 2005, 13:54, said:

Consumul de 5,5% pentru un Accord 2.0 e un pic cam prea optimist. Probabil exista erori de calcul. Mai ales in rodaj si in combinatie cu oras. Mai probabil ar fi un 7-7,5%

Ahile, la ce fel de erori te referi mai sus? Tine cont ca o eroare la alimentare de 1 l (de luat in calcul de altfel) inseamna - la 600 km - o eroare de mai putin de 0.2 l / 100 km.  

Daca e vorba de distanta, sunt de acord: Focsani - Brasov sunt 165 Km, plus inca 30 pana la Moeciu. Mai pui si plimbarea prin zona, rezulta ~ 450 km. Cu 30 l, iese un consum de 6.5 l / 100 km. Pretty fair pentru un 2l de 155 CP, aflat in rodaj.

#27
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.237
  • Înscris: 05.02.2002
Si marmota ce facea in timpul asta ? :)

M-am intors acum dupa 700 km prin tara => consum mediu 5.8l/100km mers absolut normal si asta la diesel. Nu imi imaginez o benzina de 2.0l sa consume sub 7 chiar si mers incet chiar si Honda.

#28
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 28.09.2005

 Tyby, on Nov 13 2005, 20:01, said:

Daca e vorba de distanta, sunt de acord: Focsani - Brasov sunt 165 Km, plus inca 30 pana la Moeciu.

Focsani-Brasov, prin Onesti = 200 km.
Traseul

Pentru "marmotisti": am repetat de cateva ori ca pana acum consumul este o estimare, si nu un calcul exact, cu erorile pe care le implica acest fapt. Inca o data, nu vad rolul unui astfel de jurnal daca ii minti pe ceilalti. Sigur, mereu va exista un fanboy al altei marci care va gasi inadmisibil ca masina in cauza sa se comporte la fel sau mai bine decat ce au / ce vor ei. Nu incerc sa dovedesc ca Honda > VW sau Japo > Euro sau mai stiu eu ce. Cei care vor sa transforme threadul asta in asa ceva, ii rog foarte mult sa se abtina sau sa posteze in threadurile dedicate subiectului respectiv. Scriu aici doar pentru cei care sunt interesati despre cum se comporta masina, dintr-un motiv sau altul.

#29
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.524
  • Înscris: 28.08.2003
Consumul e bun eu scot la mers normal (100-120km/h), in afara orasului un consum de 5,8-6l/100km. Si nu e i-VTEC. Probabil ca daca o tragi de coada consuma mai mult.

#30
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 15.397
  • Înscris: 29.11.2001
cryo, sorry, nu am luat in calcul drumul pe la adjud ... in cazul asta te apropii de ~ 500 km cu tot cu Moeciu si Brasov ...

adica un consum mediu de ~ 6% ... cu erorile de rigoare, inseamna ca NU a sarit de 6.5 . E foarte bun, dar NU incredibil.

Byt, inseamna ca nu-ti imaginezi nici o benzina de 1.6 care - la mers absolut normal (pana in 120 km/h, exceptand depasirile) - sa consume mai putin ca a ta.  :peace:

Editat de Tyby, 14 noiembrie 2005 - 16:15.


#31
Byt

Byt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.237
  • Înscris: 05.02.2002
Nu imi imaginez sincer :) Cateodata dupa ce citesc astfel de recorduri de consum ma intreb (serios) de ce naiba mai cumpara lumea diesel ca raman doar dezavantajele : scump la cumparare , la intretinere , la pompa , puturos si poluant .

Inseamna ca am putina experienta in domeniul masinilor pe benzina sau ca am un stil de condus aiurea . Numai mie imi consuma loganul 1.6 7,5 in afara , cielo 14 in oras ?

#32
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.317
  • Înscris: 06.08.2005
Mie acelasi motor si masina de aceiasi culoare :P dar CR-V imi ia 8% afara si 11-12% oras, mers la consum. Mers la adrenalina +50%.

#33
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.517
  • Înscris: 04.04.2004

 Byt, on Nov 14 2005, 20:55, said:

Nu imi imaginez sincer :) Cateodata dupa ce citesc astfel de recorduri de consum ma intreb (serios) de ce naiba mai cumpara lumea diesel ca raman doar dezavantajele : scump la cumparare , la intretinere , la pompa , puturos si poluant .


Iti spun eu cum se explica: acelasi motor dar in varianta Diesel sub acelasi sofer ar fi consumat 60-70% din valoare. Iar explicatia asta este universal valabila. Vezi si 206 care diesel ia 3.x la suta inafara, iar benzina 5.x la suta.
Astfel, ramane in picioare argumentul principal al Dieselului cum ca consuma mult mai putin.

#34
Vlade

Vlade

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 11.08.2005
cryo,
pt jante vezi jantealuminiu.ro
succes si felicitari pt masina! :)

#35
cryo

cryo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.499
  • Înscris: 28.09.2005
multumesc de link si urari :)

din pacate, nu vad preturi pe site-ul ala.... si, oricat ar parea de ciudat, ma intereseaza si aspectul asta :D

#36
Vlade

Vlade

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 14
  • Înscris: 11.08.2005
incearca atunciwww.cartuning.ro/jante_oz.htm. Au si preturi.Sper sa-ti fie de folos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate