Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...
 Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?
 Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 

Tinichigerie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Salutare.
Cercetand cu atentie masina, am observat in 3-4 locuri ca deja a inceput sa dea rugina (la coltul portbagajului, in buza capotei motorului etc), pe suprafete de 4-5 cm patrati si ma gandesc sa incerc sa repar chestiile alea intrucat intentionez sa aplic o folie protectoare din aceea cu "carbon".
Daca curat zona (tabla nefiind lovita), chituiesc si slefuiesc la nivel, este de ajuns, sau mai trebuie si vopsit pentru folia aceea?

#2
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011
Daca slefuiesti rugina si chituesti la nivel "smecheros", daca vei pune folia nu se va vedea! Dar eu iti recomanda totusi sa aplici spritz kit dupa ce ai slefuit , sa pui folia totusi pe vopsea ! nu pe fier slefuit, ruginit sau chituit !

#3
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
eu am cumparat chit si spray vopsea, am scos rugina (aveam multe puncte mici pe capota), am chituit, slefuit cu smirghel fin si am vopsit. arata ok numai ca mi-a cam scapat mana si in anumite locuri a curs vopseaua.
am reparat inclusiv portiera pe care am atins-o intr-un tarus.

#4
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007

 CorneliuRos, on 28th June 2012, 09:09, said:

Daca slefuiesti rugina si chituesti la nivel "smecheros", daca vei pune folia nu se va vedea! Dar eu iti recomanda totusi sa aplici spritz kit dupa ce ai slefuit , sa pui folia totusi pe vopsea ! nu pe fier slefuit, ruginit sau chituit !

Tocmai ca ma interesa aspectul nu de vizibilitate ci cum afecteaza in timp.

#5
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 bonygy, on 28th June 2012, 07:19, said:

Tocmai ca ma interesa aspectul nu de vizibilitate ci cum afecteaza in timp.
Smelgheruieste rugina, aplica spritz kit, smelgheruieste spritz-ul kit si apoi pune folia ! nu folosi chit daca nu este necesar .

Daca ai capota neagra, iar pata de rugina e pe mijlocul capotei iar spritzul kit este de culoarea alba sau de obicei gri , se va observa depinde de folia look " carbon " !

Pentru a nu risca , dupa ca smegheruiesti spritzul kit, vopseste doar respectiva "pata" cu un spray aproape la culoarea caroseriei originale(un strat subtire) lasa sa se usuce ,apoi monteaza folia!


PS: in general service-urile auto si vopsitoriile sunt facaute in general sa coste mai putin manopera decat ai face-o tu cu mana ta!

Iti trebuiesc ogramada de materiale , ajungi mai ieftin sa apelezi la o vopsitorie sau la un baietas cu un garaj pe la periferia orasului :)

Edited by CorneliuRos, 28 June 2012 - 08:38.


#6
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
Pai am spus ca nu am de reparat denivelari, tabla este dreapta, doar ca a aparut rugina.
De asta cer sfaturi cum sa actionez mai bine.

#7
marvola

marvola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.05.2008

 bonygy, on 28th June 2012, 08:59, said:

Salutare.
Cercetand cu atentie masina, am observat in 3-4 locuri ca deja a inceput sa dea rugina (la coltul portbagajului, in buza capotei motorului etc), pe suprafete de 4-5 cm patrati si ma gandesc sa incerc sa repar chestiile alea intrucat intentionez sa aplic o folie protectoare din aceea cu "carbon".
Daca curat zona (tabla nefiind lovita), chituiesc si slefuiesc la nivel, este de ajuns, sau mai trebuie si vopsit pentru folia aceea?


Intra la noi pe site si vezi ce spray iti trebuie , te putem ajuta click pe spray

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate