Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Transfer VHS - DVD prin camera video+comp

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Eu am citit, pe undeva, un review despre 480 si reiesea ca este dezamagitoare... Am inteles ca sunt cateva firme(printre care si Sony) care au renuntat la producerea casetelor *8 deci nu stiu dac-ar fi bine sa pariezi pe un format muribund. Tu decizi!

#20
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

 mst, on Nov 4 2005, 11:02, said:

Poti foarte simplu sa iei pe bonuri de la altex, unde vand trv280. Deci pe ntsc , deci o mare TEAPA! E bine ca am citit pe aici ca altfel injuram pe urma.
Firma unde am gasit sa iau pe bonuri si au si camera ce o vreau este Media Galaxy.
Nu am avut timp aseara sa studiez prea mult camera.
Nu ma intereseaza chestiile de marketing(card memorie,touch screen,zoom digital,efecte digitale etc), vreau sa filmeze bine. Adica sa fiu multumit in primul rand eu de ea.

Deci ce parere aveti? Am 2 optiuni pt banii pe care ii pot cheltui:
TRV285E care nu are intrare AV(nu pot trage de pe VHS) si nu citeste casete hi8 (nici nu ma intereseaza)+camera foto digitala separata
sau
TRV480E sau o camera miniDV(19E,22E,..).
Oricum , pana in 18-19 milioane. Camera foto o sa imi iau ,indiferent ce ar fi, nu o sa ma bazez pe camera video.
Ideea e daca e mai buna un miniDV decat 480E si daca 480E merita diferenta de bani de 5 milioane pana la 280E. Adica filmeaza mai bine sau nu?

TRV480 ca e totusi mai sus in gama Digital8 de la SONY. Eu am si trv 265(similar cu 285) si nu e asa groaznica, e chiar ok...ziua :)
E corect si ce zice nexland, cu formatul de 8 mm...da' e aceeasi calitate pe Digital8 comparativ cu miniDV, diferenta facand-o doar dimensiunea casetelor(si a aparatelor de filmat...).Parerea mea ca ani bun de acum incolo vor mai exista pe piata si casete de 8mm alaturi de restu'.
TRV480 are ecran Touch Screen si posibilitatea utilizarii de carduri de memorie...de asta te-am intrebat dc. preferi asa ceva.
BAFTA

Edited by krysz, 04 November 2005 - 13:23.


#21
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Care e mai bun dpdv al calitatii imaginii finale?
Sony TRV480E sau HC22E? (au 'rezolutii' diferite, 540k si resp.  800k pixeli). Conteaza asa mult rezolutia afirmata de ei?

Maine cel tarziu merg sa o cumpar. Optez pt digital8, chiar daca e mult mai grea,dar 'cica' nu iti tremura asa de tare imaginea.

Am cautat placa firewire si la media galaxy e 1.600.000, la flamingo 1.200.000(cu tot cu soft pinacle ceva....) si la best computers 1.500.000. Si culmea , pe net e 500.000 si 400.000. :D
Daca stie cineva in Timisoara unde pot gasi un magazin cu preturi decente(trebuie sa fie pe undeva un magazin specializat,nu stiu eu unde), il rog sa imi comunice.
Va multumesc.

Edited by mst, 07 November 2005 - 13:09.


#22
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
Eu as merge pe HC22E.

#23
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Eu zic ca atunci cand intrebi despre ce trotineta sa-ti cumperi, e bine sa nu incepi spunand ca vrei sa concurezi la un raliu off-road cu ea....

Edited by GunX, 07 November 2005 - 19:22.


#24
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005

 GunX, on Nov 7 2005, 19:20, said:

Eu zic ca atunci cand intrebi despre ce trotineta sa-ti cumperi, e bine sa nu incepi spunand ca vrei sa concurezi la un raliu off-road cu ea....

Eu zic ca daca asa le raspunzi tuturor incepatorilor mai bine scrii mare la intrarea in forum un avertisment, ca cei care chiar vor un sfat sa il caute acolo unde nu sunt luati la misto.

Multumesc celor care chiar s-au obosit sa ma ajute.

Oricum, deja mi-am cumparat trotineta.

#25
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Ok, am facut misto, scuze, dar cine a inceput ?

Bafta si sa o stapanesti sanatos.

#26
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
S-o stamanesti sanatos si la cat mai multe REC-uri.
Acuma daca tot s-a lasat cu misto-uri zi-ne si noua ce model de trotineta ti-ai luat  :D

#27
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Am luat TRV480E Digital8  pt ca era singura care avea AV IN/OUT la banii astia. Si am multe casete VHS pe care vreau sa le trec pe DVD.

Stati linistiti ca nu vreau sa va fur clientii :D .  Am luat-o pt mine si poate iese si o mica combinatie, nu imi strica banii. Oricum,eu am surse de supravietuire.

Sunt tare curios daca stie cineva vreun magazin specializat in Timisoara ca sa imi iau accesorii (acumulator etc.) mai ieftine decat in magazinele flamingo etc... Sau macar un link,un site,un forum de unde pot sa aflu. Mai caut ...

#28
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...aoleu...esti din Timisoara!!!!!......good help me!!!!!!!....inca un ciubucar....... :death:

#29
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Ankh, eu iti zic ca omul nu reprezinta un pericol, dar tu nu si nu...BATMAN, BATMAN !!


mst, nu te supara pe noi, mai glumim si noi sa treaca timpul. eu sunt din Bucuresti. nu m-am simtit amenintat deloc de tine, doar ca daca te uiti in arhiva, o sa vezi ca in general cei care vin si intreaba chestii din astea ca tine, ca vor sa se apuce si ei de filmat...ei bine, cei mai orgoliosi si fara simtul umorului decoleaza mai repede decat au aterizat. dar nu neaparat din vina noastra. si la sala cand te duci de ti se vad coastele si intrebi un veteran pe acolo cu cate kg sa faci ca sa fii si tu ca el, s-ar putea sa te simti jignit ca omul zambeste. dar daca nu te intorci pe calcaie si pleci ofuscat, cand se opreste din ras s-ar putea sa-ti raspunda si 10 ani mai tarziu, sa fii tu cel care se amuza pe seama unui nou venit. asa e viata, nu e neaparat rautate sau aroganta gratuita. sper sa ma crezi/intelegi

Edited by GunX, 08 November 2005 - 20:40.


#30
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....recunosc..."mea culpa"....dar pe bune, ajung la disperare.....toti isi iau o camera....si vor sa se apuce de o mica afacere....cu asta.... 1001 "cameramani"....:(

#31
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Ma mut si eu in Timisoara. 1002 :coolspeak:

#32
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....NP....dar numai daca filmezi cu un TRV din ala....:))))))....cu camere serioase nu se accepta.....de preferat din alea de scriu pe DVD si M3500.....:)

#33
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Radem,glumim, dar nu parasim incinta....

Ankh, daca intre mesajele de incurajare ai putea sa imi spui ceva magazin de specialitate, unde sa gasesc accesorii de calitate,ieftine si oameni cunoscatori, ti-as fi recunoscator, ca vad ca esti mai 'pro' decat noi, ceilalti.

In privinta lipsei umorului, probabil ca 'arogantele' mele sunt prea subtile. O sa incerc sa fiu mai explicit.

#34
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...din pacate magazine mai de specialitate ca alea de unde iti iei camera...nu sunt. In schimb poti apela la "PubliTim" cu incredere, gasesti de toate si la preturi .....sa zicem acceptabile......

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate