Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Transfer VHS - DVD prin camera video+comp

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Buna!
Am cautat cu search , dar nu am reusit sa gasesc nimic concret.imi cer scuze, daca imi puteti da un link sa ma ajutati,v-as fi recunoscator.

Problema mea e urmatoarea:

Doresc sa incep o mica afacere cu filmari evenimente(nunti , botezuri). De asemenea, vreau sa pot transfera de pe casete VHS pe DVD (chiar si pt propriile mele casete).
Camera asupra careia m-am oprit e sony digital8 trv-480E,deoarece am vazut ca are si intrare AV si cred ca o sa imi satisfaca cerintele, mai ales ca o sa o folosesc mai ales in scopuri personale.


Acum ideea este: cum sa fac transferul de pe camera pe un vhs(in caz ca mi se cere, ca pe comp si mai apoi dvd stiu ca trebuie folosit firewire) si de pe vhs pe comp?
Are sens sa cumpar aceasta camera? O pot folosi ca intermediar intre video si calculator ? sau de pe video sa trag direct intr-o placa de captura? Care varianta imi asigura o calitate mai buna?
Dar cand vreau sa trag de pe caseta digital8 direct pe vhs cum fac?

Multumesc.

#2
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Vad ca nu pot da edit.

Mentionez ca nu am mai mult de 18-20 de milioane si ca de fapt am bonuri cadou, nu bani cash, deci va trebui sa cumpar de la altex,domo,media galaxy. ca alte firme unde sa imi primeasca bonurile nu cunosc.
In mod evident sunt un incepator.

#3
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
VHS to PC
AV out VHS - analog AV in camera/DV out camera - DV in PC (firewire)
PC to VHS
DV out PC - DV in camera/analog AV out camera - AV in VHS


Camera  to VHS
analog AV out camera - AV in VHS


AV = audio + video  :)


P.S. Tu vrei sa incepi o mica afacere pe Video, dar nu stii sa legi 3 aparate intre ele? Bafta !  :D

#4
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

 Night Elf, on Nov 2 2005, 13:57, said:

VHS to PC
AV out VHS - analog AV in camera/DV out camera - DV in PC (firewire)
PC to VHS
DV out PC - DV in camera/analog AV out camera - AV in VHS
Camera  to VHS
analog AV out camera - AV in VHS
AV = audio + video  :)
P.S. Tu vrei sa incepi o mica afacere pe Video, dar nu stii sa legi 3 aparate intre ele? Bafta !  :D

Sal maestre!
Tu ai incercat de exemplu: AV out VHS - analog AV in camera? :) (nu toate camerele au av in...si mai sunt probleme legate de conectare)...

Edited by krysz, 02 November 2005 - 15:46.


#5
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005

Quote

VHS to PC
AV out VHS - analog AV in camera/DV out camera - DV in PC (firewire)

Ai repetat ce am spus si eu. Nu am mai detaliat deoarece e la mintea cocosului cum se leaga.

Voiam sa stiu daca se poate baga de la VHS prin camera in PC si daca se merita, fata de VHS legat direct in PC, ma refer la calitate. Nu poti face o afacere fara calitate.

La TRV285E, care e mult mai ieftina nu are AV IN. Si alte diferente mari fata de 480E nu am observat, in afara de faptul ca nu citeste HI8,Video8 (nu prea conteaza pt mine).
S-ar putea sa ma orientez si la un miniDV, sa vad ce calitate se poate obtine la banii astia.

Daca este cineva care ma poate ajuta(adica stie despre ce e vorba), va multumes.
Daca nu, va rog ignorati mesajul.

Edited by mst, 02 November 2005 - 15:44.


#6
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 krysz, on Nov 2 2005, 15:41, said:

Sal maestre!
Tu ai incercat de exemplu: AV out VHS - analog AV in camera? :) (nu toate camerele au av in...si mai sunt probleme legate de conectare)...
Sal!  :D Omul a specificat ca are analog in camera respectiva, so i-am raspuns. :)
Da personal am incercat si nu odata si mi-a mers fara probleme VHS, DVD si TV,  AV out - to - AV in camera si mai departe pe firewire in PC. De ce, ai avut probleme?  :w00t:

@MST eu zic ca se merita sa treci OUT-ul VHS-ului prin camera si sa tragi direct in DV, decat sa captezi de pe VHS printr-un TV Tuner ca dupa cate zici nu ai bani de o placa de captura buna. Asta ca sa nu vorbesc si de parte a inversa, sa versi din PC pe VHS. Mai stiu eu pe unii care scot din PC pe TV OUT si dauy in VHS  :puke:

#7
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Mersi.

Nu am inca nici o camera si deocamdata ma informez ca sa nu ma dau cu capul de pereti pe urma. Nu sunt hotarat daca sa merg pe 485E,285E sau miniDV(19E sau 22E). Presupun ca pana la urma e mai bine 485E, fiind undeva mai sus in gama decat celelalte 2 miniDV si vreau sa il pot folosi si pt altceva decat doar filmari personale.

Dar nu am motiv sa trag de pe VHS direct in DV. Ma intereseaza sa trag de pe VHS pe DVD,adica prim comp si tocmai asta voiam sa stiu,daca pot folosi camera si firewire-ul ca intermediare. Motivul:sunt oameni care vor sa isi traga casetele VHS pe DVD-uri si as putea sa fac si eu un ban. De asemenea, daca vreau sa trag de pe DVD pe VHS?  Pot folosi Firewire-camera-VHS? Sau e alta metoda?

#8
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

 Night Elf, on Nov 2 2005, 16:44, said:

Sal!  :D Omul a specificat ca are analog in camera respectiva, so i-am raspuns. :)
Da personal am incercat si nu odata si mi-a mers fara probleme VHS, DVD si TV,  AV out - to - AV in camera si mai departe pe firewire in PC. De ce, ai avut probleme?  :w00t:

@MST eu zic ca se merita sa treci OUT-ul VHS-ului prin camera si sa tragi direct in DV, decat sa captezi de pe VHS printr-un TV Tuner ca dupa cate zici nu ai bani de o placa de captura buna. Asta ca sa nu vorbesc si de parte a inversa, sa versi din PC pe VHS. Mai stiu eu pe unii care scot din PC pe TV OUT si dauy in VHS  :puke:
Am avut ceva...cu un video mai prost. Totusi parearea mea e sa nu se faca din camera video intermediar, e pacat de ea :) Cine vrea sa faca toate conversiile (VHS/8mm/miniDV/CD/DVD) si sa foloseasca calculatorul sa-l doteze cu ce trebuie (Card firewire, placa de captura/ tunner+CPU, RAM k lumea).
BATFA

Edited by krysz, 02 November 2005 - 19:30.


#9
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

 mst, on Nov 2 2005, 17:51, said:

Mersi.

Nu am inca nici o camera si deocamdata ma informez ca sa nu ma dau cu capul de pereti pe urma. Nu sunt hotarat daca sa merg pe 485E,285E sau miniDV(19E sau 22E). Presupun ca pana la urma e mai bine 485E, fiind undeva mai sus in gama decat celelalte 2 miniDV si vreau sa il pot folosi si pt altceva decat doar filmari personale.

Dar nu am motiv sa trag de pe VHS direct in DV. Ma intereseaza sa trag de pe VHS pe DVD,adica prim comp si tocmai asta voiam sa stiu,daca pot folosi camera si firewire-ul ca intermediare. Motivul:sunt oameni care vor sa isi traga casetele VHS pe DVD-uri si as putea sa fac si eu un ban. De asemenea, daca vreau sa trag de pe DVD pe VHS?  Pot folosi Firewire-camera-VHS? Sau e alta metoda?

De pe DVD pe VHS e si mai simplu. Playezi discul cu DVD Player-ul si iesirea o bagi in VHS. Alta mai buna nu stiu. Oricum in DV hardware nu poti scoate semnal decat cu un soft care stie sa-si scoata preview-ul in DV. (Personal folosesc Adobe Premiere Pro pt. asta).  In principiu poti scoate pe firewire doar fisiere pe care le poate importa softul respectiv. (Avi DV Real Time, restul cu render si din cate stiu, nu playaza DVD-uri).  :)

La faza cu sunt oameni care vor sa isi traga casetele VHS pe DVD-uri si as putea sa fac si eu un ban, ai perfecta dreptate, numai ca ai cam multe de studiat, asta sa nu mai vorbesc ca daca vrei sa faci asta folosind un simplu TV Tuner este echivalent cu a participa la Paris-Dakar cu Dacia.  :w00t:
O fuga pe la ghiduri video nu-ti strica. Bafta la lecturat. :)

#10
Planetvideo

Planetvideo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 21.09.2005
Vrei sa incepi o afacere cu o astfel de camera? ...cred ca glumesti...poate sa filmezi inmormantari...da...si asta este o afacere  :coolspeak:

#11
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005

 Planetvideo, on Nov 3 2005, 09:01, said:

Vrei sa incepi o afacere cu o astfel de camera? ...cred ca glumesti...poate sa filmezi inmormantari...da...si asta este o afacere  :coolspeak:

Mersi fain! Poate mai conteaza si meseriasul.

#12
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

 mst, on Nov 3 2005, 10:39, said:

Mersi fain! Poate mai conteaza si meseriasul.
Aici ai dreptate... Ai gasit un meserias care sa lucreze pentru tine?  :D  Vezi ca 480E-ul nu are S-Video si ti-ar fi de folos daca chiar vrei sa faci captura cu ajutorul TV-Tuner-ului. Cauta 460E.

#13
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005

 nexland, on Nov 3 2005, 11:21, said:

Aici ai dreptate... Ai gasit un meserias care sa lucreze pentru tine?  :D  Vezi ca 480E-ul nu are S-Video si ti-ar fi de folos daca chiar vrei sa faci captura cu ajutorul TV-Tuner-ului. Cauta 460E.

Pai stai ca nu mai inteleg.  
Ce fel de captura sa fac prin s-video si tv-tuner?
Nu prea vreau sa fac captura cu tv-tunerul , ci prin firewire. Prin tv-tuner nu stiu ce calitate o sa am. Din ce am citit, toti recomanda placa firewire,deci asta o sa imi iau.
Si 460E nu e trecut pe sony.ro si nu am gasit pe niciunde.mai caut.
M-ai cam derutat :D , mai incerc sa caut sa vad ce informatii adun.

#14
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Nexland se referea la faptul ca ai castiga si mai mult daca ai scoate semnalul pe s-video din VHS si l-ai baga in camera tot pe s-video (luminanta + crominanta), decat pe composit.  :)
Sa inteleg ca in final tot pentru varianta camera pe post de convertor analog/digital optezi.
Ma bucur ca esti pe drumul cel bun. Oricum nu-ti strica vizita aia pe la ghiduri video pe care ti-am recomandat-o.  :peacefingers:

#15
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Singura pe care am gasit-o cu intrare s-video e HC-42E care e miniDV. Si nu mi-o permit. Pt TRV480E imi pot strange cureaua. Si ca pret o pot compara doar cu HC19E sau HC22E.

Din cate am citit e mai bine sa iau un Digital8 mai scump decat un miniDV mai ieftin.
Deci ce ziceti: TRV480E sau HC22E? (trebuie neaparat sa aiba E in coada ca sa aiba PAL,nu? ca Altex vinde modelul fara E,adica TRV285 de ex.).

Si atentie: am scris o MICA afacere :D . Deci o iau in primul rand pt mine.

Multumesc pentru ajutor!

#16
krysz

krysz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 21.09.2005

 mst, on Nov 3 2005, 18:53, said:

Singura pe care am gasit-o cu intrare s-video e HC-42E care e miniDV. Si nu mi-o permit. Pt TRV480E imi pot strange cureaua. Si ca pret o pot compara doar cu HC19E sau HC22E.

Din cate am citit e mai bine sa iau un Digital8 mai scump decat un miniDV mai ieftin.
Deci ce ziceti: TRV480E sau HC22E? (trebuie neaparat sa aiba E in coada ca sa aiba PAL,nu? ca Altex vinde modelul fara E,adica TRV285 de ex.).

Si atentie: am scris o MICA afacere :D . Deci o iau in primul rand pt mine.

Multumesc pentru ajutor!

Eu stiam ca 'E' din coada vine de la Europe...vezi sa nu-ti iei una NTSC (mai sigur citeste pe camera ca undeva scrie modelul si PAL/NTSC). Apropop, camera vrei neaparat sa aiba card de memorie si touch screen sau sa filmeze bine!?
BAFTA.

#17
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Pai daca isi ia din Romania din magazin cu bonuri de masa (pardon, cadou)  :D nu prea vad cum ar putea sa-si ia NTSC  :confuzzled:

#18
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Poti foarte simplu sa iei pe bonuri de la altex, unde vand trv280. Deci pe ntsc , deci o mare TEAPA! E bine ca am citit pe aici ca altfel injuram pe urma.
Firma unde am gasit sa iau pe bonuri si au si camera ce o vreau este Media Galaxy.
Nu am avut timp aseara sa studiez prea mult camera.

Quote

Apropo, camera vrei neaparat sa aiba card de memorie si touch screen sau sa filmeze bine!?

Nu ma intereseaza chestiile de marketing(card memorie,touch screen,zoom digital,efecte digitale etc), vreau sa filmeze bine. Adica sa fiu multumit in primul rand eu de ea.

Deci ce parere aveti? Am 2 optiuni pt banii pe care ii pot cheltui:
TRV285E care nu are intrare AV(nu pot trage de pe VHS) si nu citeste casete hi8 (nici nu ma intereseaza)+camera foto digitala separata
sau
TRV480E sau o camera miniDV(19E,22E,..).
Oricum , pana in 18-19 milioane. Camera foto o sa imi iau ,indiferent ce ar fi, nu o sa ma bazez pe camera video.
Ideea e daca e mai buna un miniDV decat 480E si daca 480E merita diferenta de bani de 5 milioane pana la 280E. Adica filmeaza mai bine sau nu?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate