Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Draperii, perdele

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Am ajuns in faza de mutare si in mintea mea am inceput sa mi le randuiesc. Avand casa, o nota deosebita o dau si draperiile+perdelele alese.

Eu imi doresc ceva in genul asta http://www.decodesig...contemporan-01/. Rog sa nu se considere reclama, ci doar o sugestie de prezentare.

Sunt atatea produse online, dar si atatea magazine, incat nu ma pot decide. In plus, nu stiu mai nimic despre materiale, care dureaza si se mentine frumos in timp, care nu intra la apa, cum se comporta dupa spalat samd?

Rog fetele pricepute sa ma ajute sa ma decid.

Multumesc

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Eu sunt acelasi proces, dar deja am experienta.

Mergi la Valea Cascadelor (pavilionul din fata Dedeman) si incearca la Royal York pt perdele/draperii/rolete sau Casa Royal daca vrei tapet.

Au destule mostrare.

#3
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Multam de pont.
Ce materiale sa aleg?
Mi-e teama sa nu patesc, ca si la lenjeriile de pat, arata bine prima data si dupa prima spalare, am patit-o o data.
Intradevar pretul conteaza si face diferenta, dar mi-e teama sa nu o dau in bara.

Am vazut unele din bumbac 100%, frumoase, dar cum se comporta? E bine sa aiba ceva sintetic sau numa bumbac. Cele organza nu-mi plac, sunt prea sclipicioase pentru gustul meu.

De perdele de in, ce parere aveti, cum se comporta in timp?
E drept ca intrebarile mele tin oarecum de gusturi, insa pe mine ma intereseaza si cum se vor comporta dupa prima curatare.
Multam!

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
M-ai prins, dar din pacate fct mea e "limitata tehnologic" sa aprob culoarea si suma finala...

#5
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
E bine cand ai raspundere "limitata".
Eu sunt in charge cu totul si dupa ce am vazut ceva preturi, m-a cam luat cu calduri facand calculul final, ca nah, se aduna.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am ajuns si eu la acest punct din pacate :)

Am gasit ceva la Mobexpert care sa imi placa, insa cand am vazut ca pretul pe ml e de 300RON, mi-a trecut. Ar insemna sa dau 3000 RON pe o perdea si o draperie, ceea ce depaseste cu mult bugetul alocat pentru asa ceva. Nu ca nu as avea, dar pur si simplu refuz sa dau atat pe textila respectiva. La Valea Cascadelor se poate gasi ceva la un max 100lei/ml? De calitate, adica.

Mersi

#7
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

 MembruAnonim, on 29th July 2012, 12:35, said:

Am ajuns si eu la acest punct din pacate :)

Am gasit ceva la Mobexpert care sa imi placa, insa cand am vazut ca pretul pe ml e de 300RON, mi-a trecut. Ar insemna sa dau 3000 RON pe o perdea si o draperie, ceea ce depaseste cu mult bugetul alocat pentru asa ceva. Nu ca nu as avea, dar pur si simplu refuz sa dau atat pe textila respectiva. La Valea Cascadelor se poate gasi ceva la un max 100lei/ml? De calitate, adica.

Mersi


Materiale pentru draperii eu am gasit la Home&Design Mall. Calitate buna si foarte multe modele.

#8
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Toate perdele si draperiile (tesaturile adica) vandute in Mobexpert, Kika si peste tot in tara asta sunt din Dragonul Rosu sau Niro (nu stiu exact dar eu de acolo le-am cumparat). Bineinteles pretul e mai mic in DR, N decat in magazine. Cele de in sunt cele mai misto dupa mine si se comporta excelent.

#9
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

 Clovis, on 31st July 2012, 16:38, said:

Toate perdele si draperiile (tesaturile adica) vandute in Mobexpert, Kika si peste tot in tara asta sunt din Dragonul Rosu sau Niro (nu stiu exact dar eu de acolo le-am cumparat). Bineinteles pretul e mai mic in DR, N decat in magazine. Cele de in sunt cele mai misto dupa mine si se comporta excelent.


Da-mi voie sa nu cred lucrul asta !

#10
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 elby_82, on 31st July 2012, 16:50, said:

Da-mi voie sa nu cred lucrul asta !

Crezi ce vrei. Eu nu am nici un castig ca am vandut un pont.

#11
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008
Ca tot suntem in zona aceasta;

Stie cineva unde gasesc asa ceva?Attached File  IMG_0442.JPG   696.27K   253 downloadsAttached File  IMG_0445.JPG   288.43K   216 downloads

Attached Files


Edited by c72_c72, 31 July 2012 - 16:41.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La bricostore am vazut ca au perdele de termopan, genul ala. Nu stiu ce sistem de prindere insa, pt ca nu m-au interesat.

 elby_82, on 31st July 2012, 16:50, said:

Da-mi voie sa nu cred lucrul asta !

Ca idee, saltelele latex de la Mobexpert sunt facute in Bulgaria de firma Ekon, si le gasesti la pret mult mai mic la distribuitorii autorizati. Gasesti chiar aici pe forum detalii. Deci nu m-ar mira.

O sa incerc si eu varianta Dragonul Rosu sa vad daca gasesc perdelele de la M. pentru ca mi s-au parut senzationale cateva modele

#13
mihaim80

mihaim80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 17.11.2004

 c72_c72, on 31st July 2012, 17:41, said:

Ca tot suntem in zona aceasta;

Stie cineva unde gasesc asa ceva? IMG_0442.JPG IMG_0445.JPG


La IKEA se gasesc. Eu de acolo mi-am luat exac asa ceva.

Si cu toate ca banuiesc ca initiatoarea topicului si-a cumparat deja ce a dorit, doritorii de perdele/draperii pot incerca in celebrul Dragon Rosu. Intr-adevar tb ceva alergatura printre ciucurei da aur, etc dar exista si cateva standuri cu drapaje f misto. Preturi f bune si maerialul pana acum se comporta excelent.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu n-am mai ajuns in Dragon pentru ca am dat peste Praktiker unde au avut material misto si de perdea si de draperie si am luat de acolo. Erau si la Bricostore, dar ce ne-a placut de acolo era muult mai scump decat la Praktiker.

#15
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Pina la urma am cumparat materiale de la LMerlin si le-am dat in lucru tot la ei. Pretul la cusut a fost de bun simt, insa s-a pierdut mult material, asta pentru ca unele draperii au latimea standard de 2m si daca am avut nevoie de 1.5, automat 40 cm s-au dus. Nu de tot, pentru ca voi face fete de perna pentru pernute decorative.

Perdeaua pot spune ca am avut noroc ca am gasit ceva ok, sa cada bine in sensul asta si s-a potrivit la fix cu culoarea peretilor.
Per ansamblu sunt multumita de cum a iesit!

#16
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Roletele sunt bune dar eu, de exemplu, am avut o ptoblema ca nu se mai deschidea complet fereastra. Si tot la draperii am ajuns. Daca iti permite fereastra sa pui rolete, pui perdele si gata ai scapat de draperii.

#17
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Tomai am cumparat din Niro (cred ca asa-i spune) un en-gros in drum spre Dragonul rosu perdea de in simpla de la niste sirieni (patronul e din Siria si aduce marfa numai de acolo) cu 18 ron ml. In oras aceeasi perdea costa 25 ron ml.

Edited by Clovis, 01 December 2012 - 20:02.


#18
bobbocel

bobbocel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.12.2012
fara suparare...inul sau canepa, sunt tesaturi naturale scumpe, sau mai bine spus, extrem de scumpe pentru noi romanii.din pacate te contrazic si ca sa iti dovedesc ca asa e, baga la apa perdelele tale de 18 lei ml si zi-mi daca intra la apa.tu ai cumparat de fapt un polieste ieftin.inul, bumbacul, matasea, lana toate intra la apa, intreaba-ti bunica sau chiar si mama.toate tesaturile naturale indiferent de origine (vegetala sau animala) intra la apa.tu de ce crezi ca se lucreaza in compozitie cu poliester???mai mult.povesti de genul ca a cumparat x perdele de la niro de la nu's ce sirian...siria nu prea lucreaza pe in.Sirienii lucreaza si comercializeaza matase multa, damasc.Inca ceva.Inca ceva, niciodata in romania nu o sa vezi calitate venita din china, siria, india.noi suntem lumea a 3 a pentru ei, chiar si pentru comerciantii turci.
eu zic sa nu va amagiti cu perdele ieftine de la Niro, Europa, Dragon etc.
pentru cunostintele voastre generale, Mobexpertul cumpara perdele si draprerii de la Comersan, Reig Marti etc, puteti cauta pe internet site-ul lor, vand si direct.au marfa de foarte buna calitate dar scumpa.calitatea pentru noi romanii vine de fapt din vestul europei.si pentru asta, adaugati la materia prima transportul, minim 100 de eru, mai ales ce vine strict pe comanad (tu ai comandat 5 ml de perdea, ei 5 ml iti aduc, nu fac stocuri) + transferurile bancare, minim 18 eur/transfer banca din romania - banca din strainatate + taxele si impozitele din romania...nu va amagiti cu toate chinezismele de proasta calitate.colindati magazinele, uitati-va la etichete, la compozitie, cum se curata, ce inaltime are, unde  e produs etc si apoi faceti comparatie.nu va imbatati cu apa rece.normal ca unu care merge doar la Europa nu are cu ce sa faca comparatie.daca nu aveti timp de multe cautari, mergeti la Obor, majoritatea de acolo aduc marfa din Europa si ca sa faceti usor comparatie, mergeti si pe stefan cel mare, sunt vreo 2-3 magazine cu perdele de calitate langa parcul circului.Acolo gasiti si perdele si draperii de la Comersan, Passo Doble, Reig Marti etc. sau mai simplu, mergeti in Home Design Mall, sunt destule magazine cu perdele,in spate de tot, e un magazin ce are patron turc, are magazin si la europa, pe fata, sunt magazine care aduc marfa din Spania, Italia, Franta etc...faceti comparatie!

Mai mult, o perdea tesuta in vestul europei are inaltime minim 2.80,rare sunt situatiile in care o draperie are 1.50 ml inaltime, poate cele tesute in Ungaria (Rovitex, Szintetika- calitate mai slaba) sau, poate fi de calitate dar este tapiterie.

Sper ca acum ati inteles cum e cu perdelele si draperiile...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate