Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Furuncul

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
mindhunter007

mindhunter007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.01.2010
Sotia mea are probleme serioase din cauza furuncului, prima oara asta insemnd cam un an distanta i-a iesit primul furunc la unul dintre sani ,am fost la doctor sa ne prescrie un tratament, ni s-a zis ca nu exista tratament pentru asa ceva si ne-a trimis la un chirulg pentru a curata acolo.

Acum avem din nou probleme, de data asta de vreo 4 luni i-a iesit si la celalalt san, acum nu am mai fost la un doctor am fost la vreo 6, dermatologie, boli infectioase, din pacate cu toate tratamentele de la x medici tot nu a dat inapoi . Sotia incepuse sa aibe febra am fost nevoit sa mergem din nou la chirulg. I sa facut o incizie foarte mare iar a doua zi domnu doctor i-a scos copcile lasand rana deschisa.

Deci suntem dea dreptul speriati cu gandul sa nu ii mai iese din nou. Nu mai stim la ce medici sa mergem si ce sa facem, primim raspunsuri de genul ca nu prea exista tratament pentru asa ceva, mie personal imi vine greu sa cred ca nu exista tratament sau niste analize pentru a determina ce provoaca acest furuncul.

Va rog daca stiiti ceea ce este de facut astept mesajele voastre.

Multumesc!

Edited by adadoi, 14 June 2012 - 21:36.


#2
favoritul

favoritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,909
  • Înscris: 22.01.2008
Se pune pe locul respectiv frunze de muscata si se leaga! Scapa de el foarte repede! Eu am avut o problema si asa am facut!

Exista mai multe tipuri de furuncul:

1. Carbuncul (furuncul antracoid): este o forma de abces in piele cauzat de obicei de o bacterie: stafilococul auriu. Termenul medical ?carbuncul? este uzitat pentru a desemna situatia in care furunculele apar in grup. Aceasta conditie mai este cunoscuta si sub denumirea de furunculoza.

2. Acnee chistica: este o forma severa de acnee si se manifesta prin acumularea de puroi sub piele, afectand multe din tesuturile profunde ale pielii. Acest tip de furuncul apare de obicei la tineri in perioada pubertatii, in zona fetei.

3. Hidrosadenita supurativa: o afectiune a foliculilor apocrini, se manifesta prin aparitia mai multor formatiuni purulente in zona axilei sau in zona abdominala. Aceasta infectie se trateaza destul de dificil prin tratament medicamentos si de cele mai multe ori este nevoie de o interventie chirurgicala pentru a elimina glandele sudoripare implicate in inflamatia pielii.

4. Chist pilonidal: acest tip de furuncul este localizat la nivelul santului fesier si incepe de cele mai multe ori ca o infectie cauzata de inflamarea unui folicul de par. Nodulul dureros se formeaza cel mai des dupa calatoriile lungi, in care s-a stat mult in pozitia sezut.

Edited by favoritul, 14 June 2012 - 20:30.


#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Inainte vreme se facea la Cantacuzino un vaccin  stafilococic care era indicat in astfel de afectiuni, cu rezultate bune .
Mai devreme sau mai tarziu organismul capata imunitate la  aceasta afectiune , dar poate sa mearga si rau
Tratamentu consta in incizie si drenare  cind acesta a inceput sa colecteze.
Dupa incizie nu este indicat sa se coase ci dimpotriva se pune un pansament steril in el pt a ajuta la drenare .Cicatricea este inevitabila.

#4
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Dupa parerea mea, sotia trebuie sa-si faca rost de un dermatolog bun care s-o ajute si sa o sfatuiasca medical pentru preventia altor probleme de gen :)

Si eu am avut furuncule cand eram f tanara, acum din casa nu-mi lipseste Baneocin pudra si unguent (prospect aici: http://www.pcfarm.ro...ect.php?id=841)  si la nevoie Fucidin (prospect aici:http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3163) - cu care ma dau destul de repede dupa ce vad ca buba are potential de "problema" (infectie).

#5
mindhunter007

mindhunter007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.01.2010
Poi si se mai face la Cantacuzino  vaccin stafilococic? Daca da de ce medici nu zic nimic. Tocmai asa a procedat si chirulgul care a operat-o acum, a doua zi ia scos copciile tocmai sa dreneze toata mizeria de acolo + pansament steril. Acum va intreb si eu nu exista nicio analiza pentru a determina daca exista in corp vreun microb care sa genereze furunculul?

 hot_tequila, on 14th June 2012, 22:07, said:

Dupa parerea mea, sotia trebuie sa-si faca rost de un dermatolog bun care s-o ajute si sa o sfatuiasca medical pentru preventia altor probleme de gen :)

Si eu am avut furuncule cand eram f tanara, acum din casa nu-mi lipseste Baneocin pudra si unguent (prospect aici: http://www.pcfarm.ro...ect.php?id=841)  si la nevoie Fucidin (prospect aici:http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3163) - cu care ma dau destul de repede dupa ce vad ca buba are potential de "problema" (infectie).


Am fost la doi dermatologi aici in craiova , primul dermatolog i-a dat baraka (pentru imunitate) + un preparat pe care nu l-am gasit nici pana acum pe motiv ca nu se mai fabrica iar al doilea dermatog ne-a zis sa continuam cu baraka si o crema. Se pare ca e criza de dermatologi daca pot spune asa.

Am cumparat noi baneocin pudra si crema insa fucidin nu nea recomandat nimeni.

Edited by adadoi, 14 June 2012 - 21:38.


#6
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Eu una, cand imi apare un cos/o buba subcutanat/a dureros si tare (deci cu potential infectios) procedez asa: dezinfectez locul cu spirt sau Betadina, pun cat de repede pot Baneocin unguent (putin, nu strat gros) si masez putin sa intre in piele, apoi pun deasupra si Baneocin pudra. Pana acum, toate au dat inapoi asa.Si se face un mic tratament cu cele doua, pana dispare de tot :)

#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 mindhunter007, on 14th June 2012, 22:24, said:

Poi si se mai face la Cantacuzino  vaccin stafilococic? Daca da de ce medici nu zic nimic. Tocmai asa a procedat si chirulgul care a operat-o acum, a doua zi ia scos copciile tocmai sa dreneze toata mizeria de acolo + pansament steril. Acum va intreb si eu nu exista nicio analiza pentru a determina daca exista in corp vreun microb care sa genereze furunculul?




Am fost la doi dermatologi aici in craiova , primul dermatolog i-a dat baraka (pentru imunitate) + un preparat pe care nu l-am gasit nici pana acum pe motiv ca nu se mai fabrica iar al doilea dermatog ne-a zis sa continuam cu baraka si o crema. Se pare ca e criza de dermatologi daca pot spune asa.

Am cumparat noi baneocin pudra si crema insa fucidin nu nea recomandat nimeni.

Din cite vad , nu prea mai exista Cantacuzino.
De obicei , stafilococul este implicat in astfel de afectiuni, iar dermatologul nu stie decit sa dea o alifie , tratamentul  valabil nu este decit chirurgical, iar de obicei dupa eruptii repetate se  calmeaza si  chiar nu mai ai de a face cu ele.Probabil sotia ta este tanara si nu are o imunitate pe acest germen, dar nu e o regula.

#8
mindhunter007

mindhunter007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.01.2010
Sotia mea are 33 de ani. Ce s-ar putea face pentru intarirea imunitati? Medicul de familie ne-a recomandat o cura de polidin dar din pacate nici acesta nu se mai gaseste pe piata.

#9
hot_tequila

hot_tequila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 11.01.2010
Nu stiu cate sunt de facut pentru intarirea imunitatii, inafara de cure de suplimente naturiste pentru intarirea imunitatii si cure de Vitamina C retard.

Mie la un moment dat dr mi-a recomandat si asta : Isoprinosina - prospect aici: Isoprinosine prospect - eu inca nu l-am luat, desi ceea ce scrie acolo mi se pare foarte ok, zic sa arunci si tu un ochi  :)

Edited by hot_tequila, 14 June 2012 - 22:16.


#10
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 mindhunter007, on 14th June 2012, 22:55, said:

Sotia mea are 33 de ani. Ce s-ar putea face pentru intarirea imunitati? Medicul de familie ne-a recomandat o cura de polidin dar din pacate nici acesta nu se mai gaseste pe piata.

Stai linistit ca totul se rezolva , organismul este capabil sa-si creeze o imunitate cu fiecare eruptie care apare .
Corect polidinul stimuleaza imunitatea dar nu face minuni.

#11
mindhunter007

mindhunter007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 09.01.2010
Salutare din nou. Nu prea am avut activitate in ultimele zile. ce vruiam sa va intreb, Nu exista nicio analiza care sa depisteze acest stafilococ auriu sau cum o fi in sange?

#12
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 mindhunter007, on 20th June 2012, 18:10, said:

Salutare din nou. Nu prea am avut activitate in ultimele zile. ce vruiam sa va intreb, Nu exista nicio analiza care sa depisteze acest stafilococ auriu sau cum o fi in sange?
Daca se identifica streptococul in sange atunci vorbim de septicemie si chiar e grav, Organismul este dotat cu un sistem imunitar care se asigura ca acest streptococ sa nu circule liber in singe si de aceea acesti germeni patogeni  sunt localizati si cel mai bun ex este insasi furunculul , un proces inflamator localizat, in care sistemul imunitar duce o batalie cu  acesti agenti patogeni si de aceea iti spun ca fiecare eruptie duce la cresterea imunitatii organismului  si are ca urmare vindecarea lui (asta in cazul in care imunitatea individului nu este alterata ).

#13
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Eu cand ma plimb pe camp (la aer curat) 1-2 ore,  a doua zi imi iese un cos mai mare sau furuncul, nu pot sa inteleg de ce ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate