Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Utilizare card romanesc in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
Momentan lucrez in UK dar trimis de o firma romaneasca, deci sunt platit in lei (salar) si euro (diurna).
Pentru euro am un card mastercard pe care il folosesc aici pentru cumparaturi si inca un card maestro de lei.
Datorita faptului ca atat leul cat si euro sunt praf ma gandesc sa-mi schimb toate economiile in lire sterline.
Pentru asta ma gandesc sa merg la bancomat si sa scot lire sterline de toti banii pe care ii am in cont.

Intrebarile mele sunt:
-voi putea scoate lire sterline de la bancomat cu cardul maestro de lei?
-cat de mari sunt comisioanele? Asta m-ar interesa mai mult pentru cardul de lei, pentru ca pentru cel de euro firma la care lucrez imi va deconta comisioanele.
-cat de dezavantajos va fi cursul euro-gbp si leu-gbp si unde as putea vedea cursul la care se va face tranzactia?
-cat pot scoate maxim pe tranzactie, si exista limita zilnica la card?
-credeti ca ar fi mai avantajos sa cumpar direct lire sterline de la casa de schimb din Romania cand voi ajunge la vara in tara?
-Va trebui sa declar la vama britanica de pe aeroport cati bani am la mine? Suma ar fi de circa 20000 GBP

Edited by galeo, 09 June 2012 - 11:28.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,701
  • Înscris: 26.11.2001
1. Indiferent de valuta contului, de la ATM vei scoate lire sterline.
2. Costurile aceste opratiuni la ATM vor fi mari, nu merita.
3. De 2 ori pe Heatrow (pe tunelul dinspre avion) am fost itnrebati de politisti daca avem la noi sume mari de bani. Pare a fi o problema spinoas ala ei.
4. Cel mai "ieftin" este sa vii in Romania (sau pe onlie, daca sistmul permite) si sa convertesti in cont lei in GBP.
Poti chiar cere ca contul de GBP sa iti fie atsat la card.

#3
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006

 Courage, on 9th June 2012, 12:33, said:

1. Indiferent de valuta contului, de la ATM vei scoate lire sterline.
2. Costurile aceste opratiuni la ATM vor fi mari, nu merita.
3. De 2 ori pe Heatrow (pe tunelul dinspre avion) am fost itnrebati de politisti daca avem la noi sume mari de bani. Pare a fi o problema spinoas ala ei.
4. Cel mai "ieftin" este sa vii in Romania (sau pe onlie, daca sistmul permite) si sa convertesti in cont lei in GBP.
Poti chiar cere ca contul de GBP sa iti fie atsat la card.
Atunci o sa schimb banii in tara cand voi ajunge.
Pe site-urile bancilor vad ca au depozite doar la lei, euro si dolari, exista posibilitatea sa fac deozit la lire sterline? Cam care ar fi dobanda?

#4
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
1. pentru a putea utiliza un card romanesc pe teritoriul UK iti trebuie Visa Electron sau echivalent. Maestro din cate stiu este o subsidiara Mastercard si nu poate fi folosita la tranzactiile internationale (cont in ro bancomat in uk).
2. comisioanele de retragere numerar pe Visa Electron difera de la banca emitenta la banca emitenta (la mine comisionul este de 4.5% aplicat exclusiv de banca romaneasca)
3. curs valutar oficial
4. limita maxima tine de banca emitenta a cardului si nu de reteua UK de ATM. daca cei care ti-au dat cardul au spus ca ai voie 1 leu/zi atat poti scoate in acea zi de oriunde din lume
5. nu stiu, trebuie studiate cu atentie cursurile valutare si tendintele de crestere/descrestere... eu in locul tau as folosi MoneyGram plata in uk EUR, retragerea in ro GBP. tot acolo (in interiorul agentiilor Thomas Cook) gasesti un exchange destul de bun/sigur.
6. daca suma care o spui este reala si VREI SA O SCOTI DIN UK, legal nu ai voie pentru ca poate fi interpretata ca tentativa de spalare de bani. daca risti te poti alege cu suma confiscata, 48 ore la bulau si un proces de toata frumusetea plus HMRC-ul care iti va controla si numerele de la dresurile amantei (reale sau inchipuite) in cautarea de bani pititi. in cazul in care vei declara suma, intrebarea (fireasca de altfel a vamesilor) va fi: DE UNDE II AI? iar pana vei da tu explicatiile vei pierde avionul.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,700
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

1. pentru a putea utiliza un card romanesc pe teritoriul UK iti trebuie Visa Electron sau echivalent. Maestro din cate stiu este o subsidiara Mastercard si nu poate fi folosita la tranzactiile internationale (cont in ro bancomat in uk).
Merge si Maestro peste tot in lume. Fara nicio problema - singura diferenta fata de Visa Electron e ca nu poti plati online - nu are codul pe spate.

#6
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,798
  • Înscris: 06.09.2004
eu am folosit fara probleme un card mastercard atasat unui cont in lei.

pe scurt, nu merita ce vrei sa faci tu din diverse motive - daca scoti bani de la atm, se va folosi cursul bancii la care ai cardul (cardurile) - care in general e destul de dezavantajos; acum leul este jos - si nu e logic sa transformi leu in altceva atunci cand leul este jos, ci dimpotriva - sa-ti limitezi tranzactiile momentan pana isi mai revine; cursul este foarte volatil si e foarte probabil ca peste 2 sapt - o luna sa-ti para al nabii de rau ca ai facut miscarea asta... s.a.m.d.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate