Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Oportunitate profesionala

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
HR = pleava societatii (valabil oriunde in lume)

#20
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007

 ploiesteanu, on 8th June 2012, 19:42, said:

salariu mai modest (1000-1200 de euro)

Acest salariu ti se pare modest? Modest e cel minim pt studii superioare, 1200 de lei, nicicum 1000 euro. Multi proiectanti din Romania nici nu viseaza la acesti bani.
Cu 10 ani in spate, experienta internationala si de conducere, am luat anul trecut la rind toate firmele din jurul Brasovului. Nimeni nu da acest salariu. Am dat inteviuri peste interviuri, in unele locuri m-au chemat inapoi si a doua-treia oara, ca in final sa spuna pas la aflarea sumei. Da, atit am cerut, cit ai scris si tu, net 1000 euro. Unii au fost chiar indignati, mi-au spus in fata cum am tupeul sa cer atit! E bataie de joc, de cind cu criza asta. Multi fomisti, inhamati la credite pe viata, accepta orice, numai sa aiba de unde plati rata. Astia ne trag in jos. Tendinta la majoritatea firmelor este urmatoarea: unul bun, care se afla in treaba, sef de echipa, iar restul umplutura, ingineri ajunsi sclavi, desenatori tehnici, fara imaginatie, legume care nu riposteaza si n-au opinie. Sunt usor de inlocuit, se multumesc cu bani putini, sunt abonati la ore suplimentare neplatite si la munca in weekend.
Deci daca aveti suma vehiculata de colegul spuneti bogdaperoste si stati cuminti!

 SIR, on 10th June 2012, 10:18, said:

Morala: mai relaxati si mai ingaduitori  :peacefingers:

Sa vezi cit de relaxati si ingaduitori sunt cind iti comunica ca te concediaza. De ce sa fiu blind cu ei? Practic sunt niste paraziti, care traiesc de pe urma muncii noastre.

Edited by fezo, 13 June 2012 - 17:23.


#21
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Ai si tu dreptatea ta, si in același timp ești in profunda eroare  :naughty:  - ai greșit tara. Am prieteni care s-au irosit practic in Brasov, si probabil ca Brasovul e inca un oras in care poti gasi o slujba decenta si un salariu relativ decent ca si inginer comparat cu alte zone din tara. Ce sa-ți zic, Franța, Germania, Anglia, USA, Canada sunt pline de ingineri romani care sunt in general apreciati, își vad de treaba si viața si targetul ăla de salariu pe care l-ai menționat i-ar face sa zambeasca, bineinteles ca nici nu s-ar pune problema tinand cont de costurile vieții. Foarte, foarte rar am auzit sa fie vreunul concediat, cu excepția cazului când nu si-o caută cu lumanarea. Exista si regresul medaliei, ești la mama draqu de familie, prieteni, ai parte de un start foarte dificil.
Totuși pe termen lung si ca atitudine de viața - rămân la părerea mea - o atitudine relaxata si o minte care accepta cu argumente si eroarea proprie si opinii diferite sunt vitale pentru rezultate pozitive. Pare aproape o banalitate, dar număr pe degete oamenii intalniti care nu perseverau in eroare si atitudine negativista. Cel puțin pe topicul asta n-a fost cazul.

#22
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006
Pentru Romania salariul "modest" 1000...1200 de euro e un salariu bun, te poti descurca angajand chiar si un imprumut, pentru inginerii Europei de vest este insa un salariu minuscul. Sunt firme in Romania care angajeaza pentru afara ingineri proiectanti cu 1100- 1200 de euro lunar. Bineinteles cu diurna de 200-300 de euro si cazare. Bineinteles, ei castiga cam 3000-3500 de euro de inginer, dar e afacerea lor. Poti muncii aproape oriunde in Europa daca ai un nivel tehnic corespunzator. Am avansat suma amintita si am apreciat-o ca fiind modesta, gandindu-ma la salariului mediu, categoria inginer proiectant, practicat in Europa.

Edited by ploiesteanu, 19 June 2012 - 14:50.


#23
torex

torex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 04.02.2007

 ploiesteanu, on 19th June 2012, 15:40, said:

Pentru Romania salariul "modest" 1000...1200 de euro e un salariu bun, te poti descurca angajand chiar si un imprumut, pentru inginerii Europei de vest este insa un salariu minuscul. Sunt firme in Romania care angajeaza pentru afara ingineri proiectanti cu 1100- 1200 de euro lunar. Bineinteles cu diurna de 200-300 de euro si cazare. Bineinteles, ei castiga cam 3000-3500 de euro de inginer, dar e afacerea lor. Poti muncii aproape oriunde in Europa daca ai un nivel tehnic corespunzator. Am avansat suma amintita si am apreciat-o ca fiind modesta, gandindu-ma la salariului mediu, categoria inginer proiectant, practicat in Europa.
diurna 200-300 de euro??
Poti muncii - 1 "i", 2 de "i", 3 de "i" si tot asa...e de studiat


Acum am vazut ca esti moderator, scz pentru incisivitate, spre sa fi fost o greseala cauzata de graba....:)

#24
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Diurna in afara tarii, dupa legea romaneasca, e (sau era cel putin) cam 40 -45 eruro pe zi minim, daca angajatorul vroia sa iti dea mai mult, e treaba lui. In tara, parca e 50 ron pe zi.

MUNCII - e corect scris, cu doi de i

#25
alexoiuy

alexoiuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 23.10.2006
Interesante informatii. Acum, ca tot suntem off, ce salariu vi s-ar parea 'corect' pentru un post in cadrul unei multinationale din domeniul constructiilor in conditiile in care voi fi relocat intr-o tara straina, fie Cehia, fie Slovacia. Experienta mea este de aproximativ trei ani. Studii: Bac si master in tara plus un master in tara mama a firmei. Chiria este asigurata de firma.

A, si se scrie MUNCI in cazul de fata. in expresia "codul muncii" se scrie cu doi de 'i'.

Edited by alexoiuy, 22 June 2012 - 19:47.


#26
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 Arkouda, on 09 iunie 2012 - 22:20, said:

Salariu modest unde? In Romania? 1000 de euro in Romania este modest?
normal ca e modest ca si inginer ...ca doar nu te poti compara cu un medic sau un profesor :)) -  fara nici o ironie

 cuculea, on 22 iunie 2012 - 13:27, said:

Diurna in afara tarii, dupa legea romaneasca, e (sau era cel putin) cam 40 -45 eruro pe zi minim, daca angajatorul vroia sa iti dea mai mult, e treaba lui. In tara, parca e 50 ron pe zi.

MUNCII - e corect scris, cu doi de i


asa zice si in lege : 'cam 40-45 euro / zi minim " ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate