Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Ce ati face in locul meu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
Radu_159

Radu_159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.02.2010
Eu as ramane acolo in locul tau! Dar depinde de cum te simti tu bine...Era o vorba, poate te ajuta:
UBI BENE, IBI PATRIA  (Unde-i bine, acolo este patria)

succes

#38
Clyde Barrow

Clyde Barrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2006
Dupa ce ai fost plecat atatia ani din tara si chiar daca zici ca nu iti place te-ai obisnuit cu viata de acolo, sa te intorci in Romania nu cred ca ar fi o idee prea buna. Anii nu poti sa ii dai inapoi astfel ca trebuie sa iei o decizie care sa nu o regreti dupa.

#39
Juliee

Juliee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 23.03.2010
Cunosc un caz in care o absolventa de facultate , ce a lucrat in franta vreo 2 ani a vrut sa se intoarca inapoi desi avea salariu bun acolo relatii ok.S-a intors in bucuresti si dupa 6 LUNI ii pare rau ca a plecat din franta.

Preferi sa ti se vb in engleza/franeza ok sau sa-ti bage cineva rudele in cine stie ce organe in romana? :) ca sa recunoastem , in romania PUTINI oameni sunt ok.

#40
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012

Quote

Chiar nu exista nici o sansa pentru un muncitor cu diploma sa-si gaseasca un job decent ?

Sansele s-au cam dus sa stii la capitolul asta.. Uite eu am diplome si sincer sa fiu dabia am putut lucra o luna la o firma de IT.. Cu greu mai gasesti de munca pe praful din ziua de azi . Eu zic sa te gandesti de doua ori inainte sa pui piciorul in avion spre Romania. Nu zic ca aici se moare efectiv de foame pe strazi, nu dar fata de Canada ,Romania e la mii de ani lumina ca civilizatie si ca trai. Aaa,daca vrei sa vii sa stai o luna 2 ,3 e ok dar sfatul meu gandeste-te de doua ori inainte sa faci pasul asta.
Si eu am avut ocazie in '92 pe cand nici nu eram nascut sa plec cu ai mei in Canada dar iata ca parintii au ales sa ramanem aici si sincer regret ca au facut alegerea asta.

#41
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanielionutb, on 01 decembrie 2012 - 00:15, said:

Uite eu am diplome si sincer sa fiu dabia am putut lucra o luna la o firma de IT.
Fiindca nu diploma conteaza ci cunostintele profesionale. Iar in IT sunt pline site-urile cu anunturi de angajare dar desigur se cauta oameni foarte buni.

#42
danielionutb

danielionutb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 951
  • Înscris: 21.08.2012

View Postneagu_laurentiu, on 01 decembrie 2012 - 08:48, said:

Fiindca nu diploma conteaza ci cunostintele profesionale. Iar in IT sunt pline site-urile cu anunturi de angajare dar desigur se cauta oameni foarte buni.
Asta da sunt constient de lucrul acesta.. Oricum cred ca ma voi reprofila ca vad ca in domeniul IT slabe sanse sa reuseasca cineva la inceput decat vorba ta oamenii foarte buni.

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanielionutb, on 01 decembrie 2012 - 14:29, said:

Oricum cred ca ma voi reprofila ca vad ca in domeniul IT slabe sanse sa reuseasca cineva la inceput
Nu sunt de acord. Dar va trebui din partea ta multa munca individuala sa prezinti in CV mici proiecte pe tema de interes a angajatorului, sa vada ai ceva in comun cu el si nu doar o diploma.

#44
snowly

snowly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 06.06.2006
bon, te'ntorci in romania. Realizezi ca aici esti din nou emigrant, nu? Ca dupa 8 ani, la varsta asta...

Cum iti gasesti job? Ca tot prin pile, relatii cunostinte se gaseste si aici; nu'i altundeva altfel. Deosebirea e ca in Canada, dintr'un job obtinut fara pile, traiesti. Aici... iei 400CAD cu noroc(vb. la paritate 1 usd/cad). Succes la trait din ei.

Sigur, aia's batuti in cap si nu'i placut; da' vezi ca si Romanica se occidentalizeaza repede. Asta inseamna ca le ia alorlalti toate defectele(ca deh, economia... aia dureaza oleaca mai mult).

plus, te'ntorci in Europa; continentu' asta, pe termen mediu, arata prost.

tiganii cainii spaga sunt ca cretinii politically correct; probleme's oriunde. Iar prieteni, o sa ai oriunde 3-5 chiori, nu mai mult(daca ai mai multi, ai tu o problema de selectie, nu'i tara mai prietenoasa).

Edited by snowly, 27 December 2012 - 16:21.


#45
popadan131

popadan131

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.12.2012
eu cred ca faci ff bine frate iti pierzi anii pe acolo degeaba...vino acasa ca nu e asa de rau cum spun toti fomistii care sunt in stare sa vb bine pana si de afganistan numai de ro nu...in nici o parte nu te vei simti ca la tine acasa...io sunt plecat de 8 ani...lucrez e totul ok,dar in afara faptului de a trai bine nu realizezi nimik altceva...si doar iti trec anii degeaba...am prieteni care in ro ia mult mai putin decat mine dar isi traiesc viata de xece ori mai bine...ce conteaza ca am 100e in buzunar ca nu imi vine sa ies,sa beau o bere singur...am prieteni care chiar acu nu demult au plecat in tara,in timisoara si stau ff bine...nu au facultati sau chestii de genul asta dar lucreaza amandoi...si se descurca destul de bine...lucreaza intr o fabrica nu stiu exact de ce..au salariu 1400 ron plus bonuri de masa...asa ca impreuna ajung la 3000ron lunar si pot sa spun ca traiesc destul de bine...au un apartament inchiriat pt care platesc 800ron si care daca nu ma insel il vor cumpara...eu dupa toti ani astia nu am reusit sa mi iau un apartament,ca de aici o ipoteca ajunge la 700 800e si eu iau 1100e dar de sunt in spania...mare cacat ani pierduti degeaba...

#46
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpopadan131, on 28 decembrie 2012 - 20:04, said:

eu dupa toti ani astia nu am reusit sa mi iau un apartament,ca de aici o ipoteca ajunge la 700 800e si eu iau 1100e dar de sunt in spania...mare cacat ani pierduti degeaba...
Autorul vorbea de meserii calificate si salariu de 4 ori cat al tau. Nu e cazul de vreo comparatie.

#47
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012

View Postmeanman, on 02 iunie 2012 - 10:22, said:

muritori de foame cu diplome, care lucreaza in fabrici pe $300-$400.

Unde-unde-unde??? ca vreau si eu! :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate