Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Ce ati face in locul meu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#19
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
[ http://www.davegillam.com/blog/files/troll-web.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Daca intr-adevar e un caz real....ceea ce ma indoiesc rau de tot, sfaturi s-au dat deja , vino si vezi si apoi cu siguranta vei pleca inapoi. Daca vrei o struto-camila, muta-te in alt loc in Europa spre exemplu unde gasesti si plin de romani. La calitatea romanilor care sunt aici, nu m-as supara deloc sa nu aud romaneste cu lunile, in afara de telefoane. Esti rasfatat si ai nevoie de acel romanesc "dat cu capul de pragul de sus" ca sa te trezesti la realitate. Stiu in acelasi timp ca sunt oameni care prefera sa traisca in mizerie decat sa isi schimbe obiceiurile, naravurile, limba, etc.



 RandomHero, on 2nd June 2012, 12:51, said:

Alterneaza zilnic chestiile astea.

Ca un jongleur la circ :lol:

 petre69, on 2nd June 2012, 12:06, said:

aceiasi mancare de peste

Ce nu inteleg eu si ma face sa cred ca e troll, din cei cateva sute de mii de romani in Canada, tu nu reusesti sa gasesti niciunul/niciuna ? Esti cumva in Northwest territories sau in ce vagauna ? :huh:

Daca faci o cautare rapida pe google, sunt o gramada de organizatii, ziare, biserici, asociatii si ce mai vrei tu ale romanilor in Canada. Asa ca unde e exact problema ta ? Daca locuiai pe vreo insula din Pacific, doar tu si cativa bastinasi iti mai intelegeam alienarea, dar asa ? :huh:

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 lawrence38, on 2nd June 2012, 13:35, said:

Esti cumva in Northwest territories sau in ce vagauna ? :huh:
nu este in vest
a zis ca iernile sunt mai naspa decat la noi
iar in n-w mai sus de vancuver nu prea se duc romanii

#21
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
na pisici, prietenia adevarata se defineste prin a avea cu cine mere la camping?
io am plecat in germany la 28 de ani, ca sa vaz daca ma pot realiza oarecum profesional. nu mi se pare ca am fost io nu-sh ce copt la minte la vremea aia, dar in mod sigur mi-am dorit alte prespective decat masina si mobil. mobilul mi l-o dat firma si l-am avut cativa ani pana mi l-a cerut inapoi. e un telefon portabil mancatz-as, nu un trofeu de lifestyle. cand m-o intrebat "masina de servici sau marire de salar?" am zis marire. masina mi-am luat amu 3 ani cand am simtit ca am nevoie de una.
la setu' asta de obiective personale, bineinteles ca te ia depresia.

#22
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
in canada inca nu s-a depasit inca faza cu pusul mobilului pe masa la restaurant/bar ?

Edited by sqryn, 04 June 2012 - 15:13.


#23
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 sqryn, on 4th June 2012, 16:12, said:

in canada inca nu s-a depasit inca faza cu pusul mobilului pe masa la restaurant/bar ?

O intrebare de la un filo-german catre unul adevarat: eu chiar am dilema asta, unde naiba sa-mi bag mobilul, portofelul si cheile de la masina cand stau la masa, avand in vedere ca nu port borseta sau mai stiu eu ce posetuta, si in buzunar e imposibil sa le tin cand sunt asezat?
On-topic: m-as reloca in Germania.

#24
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
Mie o tara mare, bogata, serioasa, mi-ar da mai mult curaj si bunastare mintala, o tara construita de Englezi si Francezi e prioritara uneia construite de Turci.

Nu sunt patriot, locul nasterii e un hazard, nu o radacina principala pe care te dezvolti. Oamenii inca din epocile primitive au cautat locuri mai bune de trai, e ceva natural si foarte de inteles. Nu trebuie sa ai complexe de genul ti-ai tradat neamul, patria, prietenii...

Iar ca sa raspund punctual la intrebarea din titlul topicului.. Nu, nu as pleca.

Edited by alex-softpedia, 24 June 2012 - 08:51.


#25
underrated

underrated

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,202
  • Înscris: 03.08.2010

 sqryn, on 4th June 2012, 16:12, said:

in canada inca nu s-a depasit inca faza cu pusul mobilului pe masa la restaurant/bar ?
nu exista asa ceva,foarte putini au mobil in Canada,inca si mai putini il folosesc(comparativ cu Romania,bineinteles).pe de alta parte,convorbirile pe mobil sunt extrem de scumpe.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,607
  • Înscris: 07.02.2003

 underrated, on 24th June 2012, 10:01, said:

pe de alta parte,convorbirile pe mobil sunt extrem de scumpe.
Asta e si cauza, reglajul pietei.

#27
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

 underrated, on 24th June 2012, 10:01, said:

pe de alta parte,convorbirile pe mobil sunt extrem de scumpe.
IMHO 62 CAD pt 1000 minute, de exemplu, nu e extrem de scump: http://www.cellphone...ell-plans/1469/
Cam echivalentul a 2-3 ore de munca...

#28
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
Nu vedeti ca topicul e momeala? Vreun "baiat" cu ochi albastri sau vreunu' de face sondaje de opinie sau un dezaxat sau unu' de se plictiseste, etc. a aruncat cu piatra in balta?
Daca e real cazull, sa vina aici si se va decide foarteeee repede ce va face pe viitor...

#29
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009

 underrated, on 24th June 2012, 10:01, said:

nu exista asa ceva,foarte putini au mobil in Canada,inca si mai putini il folosesc(comparativ cu Romania,bineinteles).pe de alta parte,convorbirile pe mobil sunt extrem de scumpe.


Daca asta a vrut sa fie o gluma sa stii ca e foarte nesarata...
Cocalari mai sunt si in Canada, cata vreme se mai primesc imigranti "da Bucuresti" dar foarte scurta vreme dupa venire si ei inteleg ca e alt loc, alte obiceiuri iar acolo un telefon e un lucru cat se poate de banal. Poate fi pus pe masa sau in farfurie, nu e traba nimanui  si te asigur ca intr-adevar nu e traba nimanui ce faci tu. Nici in basca nu-i doare. Daca insa tie iti pasa sau numai observi ca "si-a" pus telefon pe masa imseamna ca inca nu ti-ai gasit locul in societatea aceea.
Comparativ cu Ro convorbirile si abonamentele sunt extrem de scumpe daca se masoara in dolari, de fapt chiar comparativ cu US toate lucrurile sunt mult mai scumpe, dar cum spunea Karhu, sunt bani.
Canadienii vorbesc extrem de mult la celular, unii platesc extrem de mult dar e treaba lor, fiecare face cum doreste.
Revenind la topic e clar vorba de cineva care inca nu intelege ce e lumea si ce inseamna sa faci parte din ea. Cred ca problema vine de la parinti care nici ei poate ca nu au inteles suficient de bine schimbarea si nu au putut sa o explice juniorului.
Sa vina in Ro, copylotul il asteapta cu 20.000 euroi, om s-a facut! :peacefingers:

#30
zuperul

zuperul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.03.2008

 incotro, on 2nd June 2012, 10:59, said:

Traiesc in Canada de mai bine de 8 ani...


  Nu-mi vine sa cred ! 8 ani in Canada ? Intoarce-te cat mai repede ! Aici se fac banii adevarati !

  Sa ramana intre noi,CANADA = ALBANIA AMERICII !

#31
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Bai baiatule, Canada este o natiune DE EMIGRANTI. Cum adica n-ai ce vorbi cu bastinasii? Si cat priveste hockeyul, nu te obliga nimeni, am rude care joaca fotbal (soccer) bine mersi, nu le pune nimeni crosa in mana cu forta.

Vino in Romania, preturi la fel, salarii de cateva ori mai mici. Ti-e dor de Romania pitoreasca?

#32
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 mirceaor, on 27th June 2012, 12:06, said:

Bai baiatule, Canada este o natiune DE EMIGRANTI. Cum adica n-ai ce vorbi cu bastinasii? Si cat priveste hockeyul, nu te obliga nimeni, am rude care joaca fotbal (soccer) bine mersi, nu le pune nimeni crosa in mana cu forta.

Vino in Romania, preturi la fel, salarii de cateva ori mai mici. Ti-e dor de Romania pitoreasca?

eu cred ca a vrut sa zica ca nu il intereseaza hockey-ul, baseball-ul, football-ul, popicele, budweisser (sper ca nu am gresit).
poate nici caraibele.
gusturile lui...de gusturi nu dis....

#33
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eu tot nu inteleg de ce le e dor la oameni de romania.

De cozile de pe DN1 in weekend? Sau de alea de pe A2?

De coada imensa la telecabina la busteni? De traficul de rahat in orice oras din romania? De gropile din asfalt? De oameni invidiosi si razbunatori? De politicienii cinstiti si dedicati?

Serios, eu nu gasesc niciun motiv de a-ti fi dor de Romania odata ce te-ai carat din haznaua aia in care in vreo 10 ani nu vor mai exista nici paduri, nici sturioni.

Edited by Arkouda, 01 July 2012 - 19:47.


#34
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Arkouda, on 1st July 2012, 20:46, said:

Eu tot nu inteleg de ce le e dor la oameni de romania.

De cozile de pe DN1 in weekend? Sau de alea de pe A2?

De coada imensa la telecabina la busteni? De traficul de rahat in orice oras din romania? De gropile din asfalt? De oameni invidiosi si razbunatori? De politicienii cinstiti si dedicati?

Serios, eu nu gasesc niciun motiv de a-ti fi dor de Romania odata ce te-ai carat din haznaua aia in care in vreo 10 ani nu vor mai exista nici paduri, nici sturioni.

poate compara cu cozile pe 400, 401. gropi au si altii.
poate compara cu cozile la collingwood.
un singur prim ministru a recunoscut ca accepta spertul in pungi de hartie maro si nu era roman. si nu a fost pedepsit.

nu asa se pune problema, ci unde iti este mai bine.

#35
alex_ndc

alex_ndc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 07.10.2005

 incotro, on 2nd June 2012, 10:59, said:

De cateva luni ma bate gandul sa ma intorc in Romania.

Salut, eu sunt intr-o situatie opusa celei tale. Traiesc in Romania si ma bate gandul sa plec.
Te inteleg totusi, cea mai mare frica pe care o am este ca nu vom fi capabili sa ne integram, sa ne facem prieteni, etc...

Quote

Stiu ca nu voi avea acelasi salariu

Nu asta e cea mai mare problema. Este de fapt printre problemele cele mai mici pe care le vei avea aici, cel putin daca ai o facultate si putin spirit antreprenorial. Din contra, in Romania daca vrei bani, poti face foarte multi bani. Dar e nevoie de munca si de curaj. Eu spre exemplu daca m-as duce sa lucrez in Berlin, as castiga un pic mai putin ca aici.

Si pentru ca traiesti de ceva timp in afara Romaniei, hai sa-ti impartasesc cateva pareri si anecdote ...

Acum 2 ani nevasta-mea l-a nascut pe fi-miu. S-a nascut prematur la 30-31 de saptamani. Sotiei mele insa i s-a rupt apa de pe la 27-28 de saptamani, pe la ora 7:30 dimineata, intr-o Sambata. Ne-am dus la CF2, unde era monitorizata sotia, si nu ne-au primit pt ca le lipsea aparatura si expertiza necesara. Ne-am dus la spitalul Giulesti, unde nu ne-au primit pentru ca nu mai aveau incubatoare disponibile. Nici un spital privat nu ne-a primit deoarece nu au expertiza necesara, desi eram pregatit sa dau oricat.

La ora 14:00 am reusit sa ne internam la spitalul Municipal, care e un spital bun. Insa o alta fata in aceeasi situatie a fost trimisa acasa, medicul spunandu-i sa revina cand incep contractiile. Ca sa intelegi ansamblul intamplarii - sotia mea a stat cu apa rupta in spital timp de 3 saptamani, timp in care putea sa faca septicemie si sa moara si ea si copilul. Iar daca il nastea pe loc, nu supravietuia (la noi supravietuiesc 25% din prematurii de 28 de saptamani, in Anglia supravietuiesc peste 70%). Ori pe fata aia au trimis-o acasa.

Pe noi ne-au tratat cei de la Municipal cum trebuie, exemplar chiar. Dar noi (in disperare de cauza si pentru ca putem) ne-am dus cu super relatii, pregatiti fiind sa amenintam si sa dam cu pumnul in masa daca nu suntem primiti si tratati corespunzator. Am fost initial priviti cu putina teama, amestecata cu putina ura, dar a fost OK pana la urma. Alt caz din acelasi timp a fost al unei fete bolnave de cancer, ce trebuia sa nasca, si doar Municipalul a primit-o si au tratat-o cum trebuie, fara atentii si relatii. Dar alte fete n-au fost chiar atat de norocoase, in functie de medic, iar Municipalul este o floare printre uscaturi oricum. Alta chestie este ca a trebuit sa cumparam ace pentru siringi si sonda speciala pentru alimentatie, si trebuia sa ne scarpinam si de vreo 5000 RON pentru un medicament, care pana la urma s-a intamplat sa-l aiba pe stoc. Oricum n-am scapat si tot am dat vreo 3000 RON pentru un medicament pt imunitate.

Sotia mea lucreaza pentru o gradinita privata din Bucuresti. Inainte de absolut fiecare sarbatoare mare, fie ca e Craciun, Pasti, etc... vin frumusel controlori de la Sanepid, DSV, ANPC, si cate mai sunt. De multe ori vin de mai multe ori in intervalul a 2-3 saptamani. Daca le bagi acolo in buzunar ceva pleaca fericiti, daca nu, iti gasesc ei ceva pana la urma, de te trezesti cu o super amenda de 40000 de RON. Idea este ca institutiile statului la noi nu au menirea sa TE AJUTE si sa TE INDRUME in desfasurarea activitatii, tu ca patron fiind doar o vaca de muls pentru niste indivizi ce o freaca toata ziua in scaune confortabile.

Pe urma, de cand m-am angajat prima data, adica din 2003, am platit super multe taxe, si pe toata munca mea nu vad nici un progres, nimic de care sa ma pot bucura. Soselele sunt tot pline de gropi, si stai ca vine toamna, cand se apuca de reparatii, ce sunt sistate apoi in iarna, pentru a fi reluate in primavara. Scolile sunt la pamant. Spitalele sunt la pamant (n-au nici ace de siringi). Etc...

Idea este urmatoarea ... in Romania poti face bani, dar exista 2 probleme mari si late:
(1) degeaba esti milionar in euro, cu super casa in Pipera, daca atunci cand iti scoti maybach-ul din curte tot in aglomeratie si in gropi dai; iar in caz de urgente, tot la Giulesti ajungi (unde au ars copii pe viu)
(2) in Romania fie te adaptezi la sistem (spagi, relatii), devenind astfel la randul tau corupt, fie mori de foame - simplu ca buna-ziua

#36
radion

radion

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.07.2012
Sunt intr-o situatie similara cu toate ca sunt originar din Republica Moldova nu din Romania. De aproape 10 ani locuiesc in SUA (tot am venit cu parintii inainte de liceu) si la moment imi fac doctoratul aici intr-un domeniu stiintific. Ultimul timp tot am inceput sa ma gandesc mai mult sau mai putin serios la posibilitatea sa ma mut fie in RM fie in Romania la sfarsitul studiilor sau putin dupa aceasta. In cazul meu nu pot spune ca ma simt strain aici, din contra m-am integrat fara mari probleme si chiar ma simt acasa. Sau mai bine spus, ma simt aproape ca acasa, deoarece de fiecare data cand ma intorc in tara am sentimenul ca totusi pana la urma apartin acolo. Si anume aceasta e si problema. Cat de bine nu m-as simti aici, chiar dupa atat timp imi lipseste sa aud toti in jurul meu vorbind romaneste, sa fiu aproape de familia extinsa si alte elemente mai greu de descris dar care evoca un sentiment de familiaritate. Ceea ce ma nelinisteste cel mai mult e ca ma apropii de punctul in viata cand as vrea sa ma stabilesc undeva permanent, sa am o familie, etc, si ma tem ca daca raman aici aceasta va insemna o rupere definitiva de fosta mea viata si ca o sa regret acest lucru.

Din punct de vedere practic, ma uit la lucruri in felul urmator. In primul rand din punct de vedere material poti trai decent si aici si acolo, situatia nu mai e cea care a fost acum zece ani in urma. Cu ochii mei am vazut ca e posibil sa te aranjezi astfel incat sa duci o existanta practic comparabila cu cea de aici. Ceea ce ma nelinisteste cel mai mult sunt exact cele doua probleme descrise de alex_ndc, in special a doua. Cel putin infrastructura incetul cu incetul se dezvolta si se imbunateste treptat si sistemul medical. In schimb coruptia si nepotismul sunt atat de inradacinate atat in sistem cat si in mentalitatea oamenilor ca acestea mult vor mai continua si cel mai neplacut nu e doar ca trebuie sa suporti aceasta din partea altora dar e practic inevitabil ca si tu sa fii cel putin partial compromis.

Pana la urma nu stiu ce voi face, cel putin mai am vreo cativa ani pana trebuie sa decid, si cine stie ce se va intampla pana atunci...

Edited by radion, 31 July 2012 - 18:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate