Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Digi.Net prin Ethernet over Coax (EoC)

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4841 replies to this topic

#4645
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Sunt pasnic de fel, dar cand vad ca unii se bucura cu EoC (e la 17 lei, nu 50), se mai si declara multumiti, nu stiu ce sa cred.. ori e la misto postul, ori e vb de bani. Eu nu cred ca cineva trece de la fibra, la EoC, eu stiu... un mormom care scrie 2 emailuri pe luna, descarca un pdf . 99 la suta care suntem pe EoC, chiar din ala de 100, ne cam doare cand pica din 15 in 15 minute. Sau se blocheaza si face pauza fortata pe HBO GO.
Propun ca domnului sa i se ridice o statuie in fata RDS! I'm happy. EoC friend.
Iar domnului ca nu crede cu vitezele, poate ne spune dansul cati locuitori are familia dansului, ca sa ne dam seama de ce nevoi are omul. Si cum am  scris mai sus EoC nu e criticat neaparat pt viteza, ci si pentru functionalitate.
Fara suparare oricum o iau, prieten cu 17 lei suna postul.
Daca gresesc scuze, dar eu atata pot.
PS: cum e picat , postul a fost postat de portocala :))

Edited by avumit, 17 February 2019 - 17:14.


#4646
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vad ca nu intelegi ceva sau te faci ca nu intelegi ceea ce e mai grav. Din punctul de vedere a altor persoane sau pentru alte persoane nu e nevoie de vitezele lui peste prajit. Hai sa nu ne cacam pe noi cu numarul de membri ai familiei si cu caca go si mai stiu eu cu ce. Fiecare foloseste ce doreste si de ce are nevoie. Daca tu ai nevoie de 10Gbps sau 100Gbps nu ai decat sa cumperi un serviciu care iti ofera acest lucru. Asta nu inseamna insa si faptul ca restul oamenilor trebuie sa faca acelasi lucru. Poate omul castiga de 10 ori cat tine insa e multumit de serviciul ala de 17 Lei asa ca de ce ar folosi un serviciu de 50 Lei cand cel de 17 e arhisuficient pentru el. Fiecare e liber sa aleaga ce doreste.

Edited by MembruAnonim, 17 February 2019 - 17:47.


#4647
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Nenea ai EoC sau vb asa in targ? Ti-am explicat ca nu e vb numai de viteza. Dar cand nu ai cu cine, nu ai. Serviciul este prost. Punct. Asa ca nu il lauda ca nu are sens. Evident, doar daca nu ai interes (angajat, coloborator RDS)
Si la cat suntem unii de isteti, daca nu ai alternativa. Ce faci?
Cred ca cineva nu pricepe. Eu am inteles jocul... sarmele erau cu T, a revenit la RDS. Mare scofala. Pt bani evident.
PS: iti sugerez un limbaj cat de cat civilizat (fara agresivitate si cuvinte gen cacam). Multumesc

Edited by avumit, 17 February 2019 - 18:39.


#4648
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Argumentul tau cu pretul pica si iti explic si de ce. RDS da cu 17 lei si internet prin fibra optica. In zonele rurale, chiar daca s-a tras fibra optica DIGI ofera abonamentul Fiberlink Popular in continuare. Cu 17 lei pe luna, pe Fiberlink Popular poti sa ai viteza de 300 Mbps (prin FTTH).

Nu poti sa injuri aiurea omul pana nu descoperi motivele ce l-au determinat sa revina de la Telekom la RDS. Poate de vina au fost serviciile Telekom, poate ca avea deconectari sau a avut alte probleme/neintelegeri cu ei. Daca EoC-ul este stabil in localitatea lui si omul este multumit cu viteza de 80-100 Mbps nu inteleg de ce vii tu sa te iei de el. Pana la urma e alegerea lui si fiecare decide pentru el.

#4649
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Este perfect, cum zice Catalin.
Seara faina.

#4650
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postavumit, on 17 februarie 2019 - 18:15, said:

Nenea ai EoC sau vb asa in targ? Ti-am explicat ca nu e vb numai de viteza. Dar cand nu ai cu cine, nu ai. Serviciul este prost. Punct. Asa ca nu il lauda ca nu are sens. Evident, doar daca nu ai interes (angajat, coloborator RDS)
Si la cat suntem unii de isteti, daca nu ai alternativa. Ce faci?
Cred ca cineva nu pricepe. Eu am inteles jocul... sarmele erau cu T, a revenit la RDS. Mare scofala. Pt bani evident.
PS: iti sugerez un limbaj cat de cat civilizat (fara agresivitate si cuvinte gen cacam). Multumesc
Nenea cu civilizatia, ca tot mentionezi de ea, daca suntem civilizati incercam sa intelegem de ce un client din cei X ai unui ISP este multumit de serviciul oferit de respectivul ISP. Dar cand suntem civilizati incepem sa punem etichete si sa dam cu presupusul ca nu are bani si alte astfel de prostii. Cred ca m-am lovit de EoC mai mult ca tine si stiu ca nu e cea mai fericita alegere si nu ca tehnologie cat mai degraba din cauza echipamentelor, cel mai probabil. Dar sunt destul de deschis la minte incat sa inteleg ca, colegul a spus ca _el_ este multumit de EoC sau ma rog de serviciile RDS. Nu inteleg de ce esti asa ofensat pe om daca _el_ este multumit de acel serviciu oferit de ISP. E ca si cum cei care sunt pe FTTH ar fi ofensati / ofuscati ca eu si altii ca mine suntem pe FTTB si nu avem nevoie de FTTH.

Stii cerere si oferta. Nevoi, etc.

Sunt agresiv in exprimare cand vad cum cineva isi proiecteaza propriile nevoi / dorinte / etc asupra altor persoane.

#4651
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Pt ca prin laudarea acestui serviciu, vor fi ceva ani pana cand RDS ne va scapa de aceasta tehnologie (vezi tenta interventiei lui Catalin - care are dreptate). Mi se pare ca omul ar lauda un Trabant si ala merge, ca tot n-am autostrazi.

#4652
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Serviciul este okay, echipamentele din spate nu sunt okay probabil. Tehnologia si ea este okay. Problema pentru noi cei din afara RDS este ca nu avem de unde sti ce planuri eu cei de la RDS pe termen scurt sau / si lung.

Si FTTB si FTTH si orice alt serviciu este la fel de bun sau rau in functie de echipamentele folosite.

Edited by MembruAnonim, 17 February 2019 - 20:47.


#4653
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Eh, nu le luați personal! Fiecare e liber sa fie mulțumit inclusiv cu adsl-ul de la Telekom daca vrea.

#4654
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,832
  • Înscris: 14.10.2008
Sau doar cu net mobil pe cartele prepay.

#4655
Vasy123

Vasy123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 04.08.2016

View Postavumit, on 16 februarie 2019 - 22:41, said:

Domnul ai copii? Stai in garsoniera singur? Sa te vad cu 2 adolescenti, 2 HBO GO SI si ce mai stie ce... Vb vloger "sa-mi bag". E drept ca Dacia 1310 merge cu 120 pe autostrada, ca nu avem bani de BMW. Dar macar de un Duster? Posted Image.
Sincer ... ma lasi cu cei 20 ai tai? Nu ai bani si te lauzi aici... WTF? Un mobil cu butoane si maneta 2005 iti fac .. cadou. Joaca tenis wta pe sony. Fain..

din pakate tehnologia eoc in sine pentru furnizarea serviciului de acces la internet  prin cablu coaxial este varza eu am avut mari probleme in trecut in fiecare zi veneau baieti si resetau masterul la stalp si verificau semnalul si cablurile coaxiale acesta a fost si motivul principal al treceri mele pe tehnologie FTTH personal este o discriminare a rdsului sa oferi internet prin cablu tv in anul 2019 serios zici ca mergem in era de piatra de tabla nu  mai avansam cine a fost cu ideea aceasta pentru a implementa acest serviciu pe suport de caburi coaxiale ori era dement ori era dus cu pluta altceva nu ar mai fi de zis

#4656
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Vezi Vasy ca o sa te atace uniii pe aici... EoC is the best. Unii explica la tabla tehnologia, ce merge de minune, strict teoretic... Deci avem Teoria EoC... nb: s-a dovedit in foarte multe cazuri ca este o retea depasita, cu multe, multe probleme.
2. Alti fani RDS ne vor spune ca au Eoc si merge de minune. Sunt si aici unii acoperiti, ori aproape de stalp, ori noroc chior.
3. Agenti de vanzare care apara cu devotament firma, pe ei ii inteleg, deoarece subiectivitatea lor este strict materiala.
4. Cei trecuti prin cosmarul restartarilor, interventiilor si a altor probleme de cablu, stafii, mormoni si ce mai sunt pe cablu, avem si noi pretentiile noastre.d
5. Eficienta retelei... unde stau eu "iexista o bucla"... de 1 an RDS merge din casa in casa sa vada, unde este "scurtul". Zona vizata cuprinde 3km2 si vreo 60 de case...
6. Argumentul cu pretul este foarte justificat deoarece serviciile RDS cumultate au un minus de 30 la suta fata de altii. Migrarea catre fibra, iar apoi revenirea la coaxial, are ca baza pretul. Nu e vb de tehnologie, ci de suma de bani data pe servicii.... Nu e la fel aprox. 65 de lei/ 115...
7. Este adevarat ca si eu platesc 17 lei pt 100 mega, dar nu sunt eu cel care impune preturile. Prefer ca RDS sa-mi mai ia 10 lei in plus (ca in buricul unui oras) dar sa-mi furnuzeze serviciile pe fibra...
8. Din discutie, in discutie, ca subiect de barfa... nu sunt sigur... am aflat ca echipa cu fibra nu a mai sosit, ca asteptau o atentie, maslina, ciubuc, pesches etc.
Zi faina!


#4657
guest36

guest36

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 18.04.2014
Asta cu trecerea de la fibra la EOC nu o cred nici eu...sigur e reclama mascata la Digi...daca as avea de ales intre un net prin fibra optica si EOC,sincer as alege fibra cu ochii inchisi..si daca ar fi oferita de BOR ..doar sa fie FTTH si sa mearga la parametri..acum am EOC dar daca Telekom vine prima cu fibra..adio Digi..sau daca Digi vine cu fibra..sigur nu ma mai mut la altii..doar in cazul cand ceva nu merge..eu zic ca sunt mai putine probleme pe fibra..da si 20 sau 50 de Mbps iti ajung..dar pe telefon am 18Mbps ..in casa..daca mi-as mai lua un router cu sim sigur ar merge mai bine..

#4658
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Ne potolim si noi?

#4659
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Azi, localitatea Martinesti a intrat in adevarara civilizatie (excludem fibra T de vreun an). Eu mai stau pe tusa (cu fibra!). Deci.. baietii din Bihor s-au pus pe treaba in SM la tras fibra. Deci.. satul are asa: electricitate, apa, gaz, canal, asfalt (cam 80 la suta din strazile publice) si fibre.  Eu am ramas fara. Sper ca prin renuntarea RDS la EoC nu voi pierde serviciile. Am retea subterana, unde nu s-a tras azi fibra. Am recontactat Helper.. sa speram ca va elucida misterul.
Interesant este ca seful de echipa stia de problema. A fost confuz (strict pare subiectiva) la discutia cu mine. Sper sa nu imi para rau ca in 2013 am ajutat RDS cu sapatura (platit impreuna cu vecini buldo, zilieri etc).

#4660
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Lipsa semnal de dimineata. Noroc cu 5 G gratis pt defectiunea portocalei. Glumesc..
In asteptarea fibrei... intreb.  In cate zile dupa terminarea retelei se muta si consumatorii? Mai precis cat de repede se misca la bransari noi?

#4661
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Vorbeste cu echipele din teren.

#4662
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Nu mai am cu cine. Au plecat de 1 saptamana.

Edited by avumit, 02 April 2019 - 05:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate