Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Multifeed pe mai multe antene, la un singur receptor

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
17 răspunsuri în acest subiect

#1
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Locuiesc la casa si am pe acoperis 3 offset-uri:
- 2 antene 1.2m de Al.
- o antena 0.8m Fe Digi, a parintilor mei.

Pe antena de Digi am schimbat LNB-ul cu unul twin, astfel pot receptiona permanent Thor-ul de la 1°V .
Pe un offset am montat 2 LNB-uri (deocamdata), unul central pe Astra 1H 19°E, si unul secundar pe Hotbird 13°E. Semnalul este 100% pe TOATE transponderele, pe toti satelitii. Nu mi-a venit sa cred !
Celalalt offset vreau sa-l pozitionez pe Astra 1N 28° E.

Insa nu sunt convins ca e cea mai buna combinatie.
Cei care cunoasteti in mare acoperirea si continutul satelitilor, cum ma sfatuiti sa fac? Chiar daca trebuie sa montez inca 2-3 LNB-uri pe antene.
Vreau sa receptionez cat mai multe programe ce merita vazute (filme, muzica, divertisment), nu doar de umplutura (cum ar fi stiri sau politica). As fi vrut si Eutelsat-ul de la 16°E, dar nu mai e loc intre cele 2 LNB-uri pentru Astra1N si Hotbird.

Mi-am copiat de pe Flysat tabele cam cu toate canalele disponibile.
Sateliti vizati:
- 1° V  Thor (care il voi avea oricum cu antena de Digi)
- 9° E  Eutelsat (daca merita altceva de-acolo in afara de canalul maghiar), dar ma pot dispensa de el daca nu are loc in configuratie
- 13° E  Hotbird
- 16° E  Eutelsat
- 19° E  Astra 1H
- 28° E  Astra 1N

- eventual 42°E Turksat sau 45°E Astra 1N (pentru Prima si KissTV).

Deocamdata am un comutator DiSEqC 4/1. La nevoie iau unul 8/1 sau inca unul 4/1 si un 2/1 sa le leg in cascada dupa modelul asta.
Antena de Digi nu vreau s-o mut de unde e, eventual sa mai montez 1-2 LNB-uri suplimentare, daca e semnal destul pentru altceva.
Am si un motor HH dar a ramas in cutie de cand l-am cumparat, pentru ca mi se pare mai comod cu multifeed (timp mai mic de comutare intre sateliti, fara probleme in timp, etc).

Si inca o intrebare: daca la un LNB capacul de plastic de pe horn se sfarama din cauza batranetii (desi are doar vreo 2 ani), ce se poate face? Exista vreo solutie in afara de schimbarea LNB-ului cand s-o distruge din cauza infiltratiilor?

Locatia este Zalau, intre Cluj si Satu-Mare.

Multumesc.

Editat de cosmin_ardelean, 24 mai 2012 - 11:15.


#2
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Ok...
Cu antena pozitionata pe 28° E Astra 1N si un singur LNB receptionez simultan:
- 28.2°E Astra 1N (la calitate ~94% TP-urile polarizate V si ~85% cele polarizate H).
- 26°E Badr (calitate 100%)
- 23.5°E Astra 3A (calitate 100%).

Cum e posibil asa ceva? Oricat am reglat azimut, elevatie si rotit LNB-ul, intra toti 3 satelitii.

Pe antena pozitionata pe 19°E Astra 1H, pe langa 13°E Astra 1H ar mai merge 9°E  Eutelsat, dar sunt de toata jena canalele disponibile acolo.

Editat de cosmin_ardelean, 24 mai 2012 - 21:08.


#3
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.322
  • Înscris: 05.04.2011
Vezi că a apărut noul soft pentru Alien; rezolvă problema cu sunetul pe analogic. Eu în locul tău aș motoriza o antenă, mai ales că ai cu ce (eu așa am procedat și sunt foarte mulțumit). Nu am văzut LNB cu capacul distrus de pe horn. Pentru ca să nu prinzi mai mulți sateliți cu un singur LNB folosește LNB-uri înguste (cu cap îngust).

#4
Koto

Koto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 05.01.2008
calitate 100% ? ce frecventa prinzi tu pe Badr cu asemenea putere? pentru dimensiunea antenei s-ar putea sa fie un transponder de pe 25.5 E

Editat de Koto, 24 mai 2012 - 21:23.


#5
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
De ex. 11958 SR27500 H, 12034 27500 H, 12054 27500 V, etc...
Alien-ul il raporteaza ca fiind Badr 4/5/6 la 26°E.

#6
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.218
  • Înscris: 30.10.2007
salutare cosmin,

cauta pe flysat.com toate frecventele aferente sat de la 23, 26 si 28 Est si vei gasi similitudini de frecventa.
ai verificat pe imagine clara ca nu sunt aceleasi posturi?

fa poze cu posturile prinse pe aceleasi frecvente pe cei trei sateliti.

si eu am patit ca tine acu 1 an dar m-am lamurit repede dupa ce am studiat frecventele, posturile si reglajele antenei.

bafta

edit: de ex, pe opticum-ul meu pot modifica lista de TP-uri a oricarui satelit astfel incat -generic vorbind- la Badr4 pot pune frecvente de la 28,2 Est si daca eu mut antena efectiv pe 28,2 est mie imi figureaza ca sunt pe 26 est(Badr4). sper ca ai inteles ideea...

edit2: pe o antena de 90 cm eu am asa: 1W-5E-13E-16E(in focarul antenei cu lnb cu cap ingust Alps )-19E, asta in zona NE.
cum tu ai antena de 120cm, in mod cert ai loc sa pui un lnb cel putin cu cap ingust pt 16 est. totul tine de reglajul la singe al antenei.  daca nu ai incredere, iti spun ca eu am 19,2E in focar secundar cu lnb normal Grayline si prind in conditii bune si aproape 20h din 24h foarte multe posturi de pe 1H, foarte greu de receptionat in tara noastra!!! am pus si foto in citeva threaduri de pe aceasta arie!

Editat de sisifjunior, 24 mai 2012 - 22:41.


#7
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 953
  • Înscris: 19.03.2006

Vizualizare mesajVictor5, pe 24th May 2012, 21:18, a scris:

Vezi că a apărut noul soft pentru Alien; rezolvă problema cu sunetul pe analogic. Eu în locul tău aș motoriza o antenă, mai ales că ai cu ce (eu așa am procedat și sunt foarte mulțumit). Nu am văzut LNB cu capacul distrus de pe horn. Pentru ca să nu prinzi mai mulți sateliți cu un singur LNB folosește LNB-uri înguste (cu cap îngust).
ai dreptate cu motorizarea antenei cea de 1.20 m duce motorul fara probleme este mai eficient iar dezavantaj este timpul de asteptare mare de la o extrema la alta
eu am avut ocazia sa vad lnb-uri cu capacele  distruse datorita imbatriniri daca o sa am ocazia sa ajuns pe acoperisul acelui bloc am sa fac poze
in timpul unei ploi cu gheata sa spart capacul la un lnb si am pus o bucata de plastic care am lipit-o cu adeziv PVC si functioneaza bine mersi in continuare

Editat de bonou2, 25 mai 2012 - 00:51.


#8
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Inca n-am studiat atat de amanuntit frecventele, dar e posibil ce spui tu Sisif.
O sa fac si poze azi sau maine, ca aseara am fost depasit de situatie. N-am avut 500 de canale simultan pe un TV in viata mea...  :lol:

Pe antena cu Astra nu pot inghesui inca un LNB pentru 16°E din cauza suportilor de LNB. Atat cel montat de mine cat si cel original al antenei sunt destul de robusti si sunt lipiti unul de altul. N-am gasit un suport pentru mai multe LNB-uri care sa poata fi montat pe bratul meu, asa ca am construit eu unul.

Speram sa pun pe aceeasi antena 3 LNB-uri (13°E, 19.2°E, 28°E) iar cealalta antena s-o pozitionez pe Turksat la 42°E. Dar nu prea merge.

Nu stiu ce as mai putea prinde cu un LNB suplimentar pe antena de Digi (in afara de 9°E unde nu merita vazut nimic).

#9
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
S-a confirmat, asa e cum spui tu Sisif. Am regasit canalele pe Astra 1N 28.2°E.

Fișiere atașate



#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.195
  • Înscris: 05.05.2003
Astra 1N nu prea intra pe antena de 1.2M, zona Cluj, decat cel mult ocazional (functie de vreme) si doar la anumite ore (avand semnal la limita)
Ce ai prins tu acolo sunt stream-urile BBC de pe Astra 2B 28.2'E.

Editat de rz, 26 mai 2012 - 12:43.


#11
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Asa este...
Acum am observat ca transponderele lui Astra 1N nu au semnal DELOC aici, cu antena de 1.2.
Se poate? ZERO absolut?  :huh:

#12
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.322
  • Înscris: 05.04.2011

Vizualizare mesajcosmin_ardelean, pe 6th June 2012, 13:06, a scris:

Asa este...
Acum am observat ca transponderele lui Astra 1N nu au semnal DELOC aici, cu antena de 1.2.
Se poate? ZERO absolut?  :huh:
Cu LNB-ul în focar? Ai făcut reglaj fin la antenă? (de ex cu un Satfinder)

#13
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Da, pe antena asta am doar un LNB.
Am reglat cu un LCD mic langa mine. Sa incerc reglajul pe transponderele de pe Astra 1N? In ce parte a zilei s-o fac?

#14
bonou2

bonou2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 953
  • Înscris: 19.03.2006
acest satelit Astra 1N  este o nuca tare si face parte din categoria (receptie DX)
este nevoie de o antena parabolica  mare 1.80m,lnb inverto+feedhorn invacom C120 ,receptor sensibil vantage 7100 ts,golden media 9080 hd,placa tbs 6925 si multa multa rabdare,timp,calm

#15
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Deci n-are rost sa ma urc iar pe casa ca oricum nu reusesc cu ceea ce am eu?
Antena Al 1.2m, LNB Amiko, receptor Alien.

#16
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
N-am avut liniste. Am mai ajustat reglajele si s-a imbunatatit semnalul pe anumite transpondere, dar de Astra 1N nici o urma. Quality 0
Intr-adevar o fi trebuind o instalatie mai pretentioasa, inclusiv o antena mai mare.

#17
cosmin_ardelean

cosmin_ardelean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 633
  • Înscris: 16.11.2007
Intrebare:

Pot conecta HH-ul impreuna cu alte 2 LNB-uri la un comutator DiSEqC astfel incat sa pot folosi cele 2 LNB-uri pentru 2 sateliti presetati, iar HH-ul sa-mi urmareasca ceilalti sateliti?
Ceva ca in schema:

Fișiere atașate



#18
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.322
  • Înscris: 05.04.2011

Vizualizare mesajcosmin_ardelean, pe 11th June 2012, 18:33, a scris:

Intrebare:

Pot conecta HH-ul impreuna cu alte 2 LNB-uri la un comutator DiSEqC astfel incat sa pot folosi cele 2 LNB-uri pentru 2 sateliti presetati, iar HH-ul sa-mi urmareasca ceilalti sateliti?
Ceva ca in schema:
Cred că nu a încercat nimeni și de aceea nu răspunde nimeni; în locul tău aș încerca singur cu motorul nemontat pe suport, doar conectat cu firul de după switch; dacă reușești să-l faci să se miște, atunci merită să te muncești să-l pui pe suport și să-l reglezi.
Părerea mea :console:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate