Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Impozit anticipat de 16% pe tranzactiile bursiere

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
dividentele mi se pare ca se impoziteaza la sursa, adica la societatea care le acorda.

#20
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View PostEl_Cid, on 31 ianuarie 2014 - 18:23, said:

Îți faci prea multe probleme și nici n-ai început. Tu întâi ai grijă să ieși pe profit, ca să ai pe urmă din ce plăti taxe și impozite.

#21
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
cine a zis ca nu am inceput? Posted Image
cum sa se impoziteze la sursa, am semnat un document care spune ca nu am de platit nimic la americani, ca non-resident alien. Si trebuie semnat din 3 in 3 ani. Deci la sursa nu e cazul...

Edited by El_Cid, 05 February 2014 - 11:24.


#22
byea

byea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 11.11.2009
@El_Cid: inteleg din ce ai scris ca investesti intr-un fond de investitii in SUA. Am inteles bine?

Oricum, indiferent ca investesti in actiuni/obligatiuni/fonduri de investitii, impozitarea veniturilor se face la fel. Si anume, dupa ce ai inregistrat venitul. Adica dupa ce rascumperi valorile mobiliare cu profit.
De exemplu: ai investit in 2013 si in ianuarie 2014 decizi sa vinzi, ca e profit bun. Ti se va inregistra venit in anul 2014 iar impozitul pe acest venit va deveni scadent in 2015. Aceasta este regula mai nou, impozitarea veniturilor din tranzactii mobiliare se face o data pe an.
Deci, din ce castigi ai grija sa pui niste bani deoparte :) ca altfel te trezesti restant la stat.

#23
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Fiecare țară are propria cotă de impozitare dividende, și toate rețin la sursă.
De ex. SUA reține 10% (pentru străinii care beneficiază de efectele tratatelor bilaterale), apoi în România se mai achită în plus 6%.
Alte țări pot avea impozitare mai mare de 16%, și în acest caz, dacă există tratate între țări, se pot depune niște declarații care permit impozitarea la sursă să fie elimiată/redusă, și se plătește în România diferența.
Oricum, cetățenii străini  n-au acces la fonduri mutuale înregistrate în SUA, ei pot cumpăra doar acțiuni, ETF-uri.

#24
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
Am investit in ETF-uri la un broker US. Deci va trebui sa platesc 6% la ANAF? Cand anume trebuie facuta aceasta plata? Ma duc eu o data pe an? Primesc de la ei ceva? Cum functioneaza procesul?

#25
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
În anul următor (luna mai) celui în care ai încasat dividendele faci raportare la ANAF, care-ți vor trimite o decizie de impunere.

#26
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
mi se pare stupida taxa pe dividende. Practic tu ca shareholder detii o mica parte din companie. Compania la randul ei a fost taxata deja, dividendele se dau din profitul obtinut. Cei care detin actiuni sunt taxati de 2 ori.

In caz de reinvestire a dividendelor - mai tb platit impozit? Si unde anume gasesc partea asta cu 6% din cauza ca SUA retine deja 10%?

Multumesc frumos!

Edited by El_Cid, 06 February 2014 - 14:30.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate